Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Καμμενος ανορθωτης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23

    Καμμενος ανορθωτης

    Μολις πηρα καινουργια μπαταρια και μετα απο καποιες μερες δεν μιζαρε παλι οποτε το πηγα στο μηχανικο και ειπε οτι ειναι ο ανορθωτης μετα απο μια βδομαδα πηρα καινουργιο ανορθωτη του εδωσα την μπαταρια να την φορτισει ξανα γιατι ειχε αδειασει τελειως και εβαλα και τον καινουργιο ανορθωτη και παλι τιποτα μου λεει ο προηγουμενος ανορθωτης σου εκαψε την καινουργια μπαταρια...
    Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο; μπορει να γινει κατι τετοιο σε μια καινουργια μπαταρια απο εναν ανορθωτη γιατι εμενα μου φαινεται πολυ περιεργο.

  2. #2
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    έχω δύο ερωτήσεις:

    1. Έχεις πολύμετρο?

    2. Μπορείς να την βάλεις μπροστά με κάποιον τρόπο?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23
    Ειχε ο μηχανικος και αναβε μονο το πρωτο λαμπακι που ηταν και καλα 25%
    Προσπαθησα να την βαλω σημερα αλλα τιποτα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.746
    Εγώ θα έβαζα την μπαταρία να φορτίσει με φορτιστή. Αν η μπαταρία μετά κρατήσει το φορτίο, ακόμα και ώρες μετά δλδ γυρνάει πρόθυμα την μίζα, δεν έχει θέμα η μπαταρία. Αν η μπαταρία μετά την φόρτιση, ξεψυχάει σχεδόν αμέσως, τότε ναι έχει καεί η μπαταρία.

    Άλλαξε μηχανικό BTW, στην εποχή μας, όποιος δεν μπορεί να βρει ένα θέμα φόρτισης-αδειάσματος μπαταρίας, δεν αξίζει να λέγεται μηχανικός.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    1. Με ένα πολύμετρο και σε ηρεμία (μηχανή σβηστή κτλ) η μπαταρία πρέπει να μετρηθεί 12.3 - 12.7 Volts.

    2. Με ένα πολύμετρο και με την μηχανή σε λειτουργία (ρελαντί ή ίσως στις 3000/4000 σαλ ανάλογα την μοτό) πρέπει να μετράς 14.0-14.5 Volts.

    Αν ο μάστορας μετράει με λαμπάκια και δεν έχει πολύμετρο, πήγαινε αλλού αν μπορείς.

    Είχα aprilia και ξέρω από αυτά

    μπουρδέλα όλα, κουβάδες να πετάς λεφτά

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23
    Του το εδωσα να το φορτισει γιατι δεν εχω φορτιστει και παλι τιποτα η μπαταρια τωρα δεν ξερω κατα ποσο να τον εμπιστευτω και αμα την φορτισε οντως η προσπαθει να μου κανει καμια λαμογια για να σκασω λεφτα για καινουργια μπαταρια

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    1. Με ένα πολύμετρο και σε ηρεμία (μηχανή σβηστή κτλ) η μπαταρία πρέπει να μετρηθεί 12.3 - 12.7 Volts.

    2. Με ένα πολύμετρο και με την μηχανή σε λειτουργία (ρελαντί ή ίσως στις 3000/4000 σαλ ανάλογα την μοτό) πρέπει να μετράς 14.0-14.5 Volts.

    Αν ο μάστορας μετράει με λαμπάκια και δεν έχει πολύμετρο, πήγαινε αλλού αν μπορείς.

    Είχα aprilia και ξέρω από αυτά

    μπουρδέλα όλα, κουβάδες να πετάς λεφτά
    Αυτην την στιγμη ειναι ο μονος που μπορει να με εξυπηρετησει διοτι μονος αυτος ειναι εδω στην περιοχη μου και η μηχανη δεν κουναει
    Τωρα τι να πω μου χει φαει την ψυχη αυτος ο μηχανικος 45 για καινουργια μπαταρια αλλα 140 για καινουργιο ανορθωτη και τωρα αλλα 45 παλι για μπαταρια..

  8. #8
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Solococa Προβολή μηνύματος
    Αυτην την στιγμη ειναι ο μονος που μπορει να με εξυπηρετησει διοτι μονος αυτος ειναι εδω στην περιοχη μου και η μηχανη δεν κουναει
    Τωρα τι να πω μου χει φαει την ψυχη αυτος ο μηχανικος 45 για καινουργια μπαταρια αλλα 140 για καινουργιο ανορθωτη και τωρα αλλα 45 παλι για μπαταρια..
    και μετά θα σου πει να αλλάξεις και πηνία, το έχω δει το έργο..

    Πολύμετρο επειγόντως

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BL-31513-1.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	50,9 KB 
ID:	425901

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Εκτός από το πολύμετρο πήγαινε πάρε και ένα φορτιστή από το Lidl τώρα που τον έχει. Είναι χρήσιμο να έχεις έναν ούτως ή άλλως.

    Όταν σου επιστραφεί η μπαταρία βάλε τη στη μοτοσυκλέτα και με το καινούργιο σου πολύμετρο κοίτα αν η μηχανή τραβάει ρεύμα σβηστή (ψάξε στο youtube να δεις τι διάταξη χρειάζεται)

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Το να καταστραφεί μια μπαταρία από καμένο ανορθωτή είναι κάτι πολύ φυσικό και πολύ εύκολο.
    Εάν δεν έχεις τρόπο να την φορτίσεις βέβαια δεν θα μάθεις ποτέ.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Εκτός από το πολύμετρο πήγαινε πάρε και ένα φορτιστή από το Lidl τώρα που τον έχει. Είναι χρήσιμο να έχεις έναν ούτως ή άλλως.

    Όταν σου επιστραφεί η μπαταρία βάλε τη στη μοτοσυκλέτα και με το καινούργιο σου πολύμετρο κοίτα αν η μηχανή τραβάει ρεύμα σβηστή (ψάξε στο youtube να δεις τι διάταξη χρειάζεται)
    Ποσο κανει ο φορτιστης που λες

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    πολύμετρο τίμιας μάρκας απο 10€, φορτιστές για όλα τα βαλάντια.
    Πράγματα που καλό είναι να υπάρχουν στο σπίτι ή την αποθήκη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Ερώτηση, την μπαταρία την τοποθέτησες εσύ ή ο μηχανικός σου; ρωτάω γιατί αν την έβαλε ο μηχανικός θα έπρεπε να κάνει έναν έλεγχο στο σύστημα φόρτισης της μηχανής για να δει αν λειτουργεί σωστά. Από την άλλη αν την έβαλε εσύ δεν βλέπω κάτι μεμπτό στον μηχανικό που μπήκε καινούργια μπαταρία σε χαλασμένο ανορθωτή και την χάλασε και αυτή.

Παρόμοια θέματα

  1. Σπασμενο πιστονι vs Καθε τριτη συνεργειο vs Καμμενος ανορθωτης
    από MOITSOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2014, 23:38
  2. καινουργιος ανορθωτης
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2005, 18:03
  3. Ανορθωτής PEGASO???
    από TIMPLALEXIS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2004, 10:26
  4. ανορθωτής?
    από kchrono στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 09:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF