Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: ΠΙΘΑΝΟ ΘΕΜΑ ΜΟΤΕΡ KAZE R 115 ('01)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    10

    ΠΙΘΑΝΟ ΘΕΜΑ ΜΟΤΕΡ KAZE R 115 ('01)

    Καλησπέρα σε όλες κι όλους!
    Πρόσφατα μου δόθηκε από τη δουλειά μου ένα αφημένο στην ακινησία, και βρώμικο (από κει σκέφτηκα να την ονομάσω Βρωμιάρα), kawasaki kaze r. Η συμφωνία είναι να πηγαίνω μικρά δέματα σε μεταφορικές και καμία μετακίνηση εντός Αθηνών σε πελάτες-συναδέλφους έχοντας το ελεύθερο να κάνω ό,τι θέλω με αυτό (βόλτα, καμία κοπέλα, φίλο/η, κοκ) με τα έξοδα πληρωμένα από τη δουλειά. Ντάξει, εννοείται πως για καμιά εκδρομούλα ή μεγάλη βόλτα δεν χρεώνω την βενζίνη στο μαγαζί, ας μην είμαστε και γύφτοι. Υποτίθεται πως ο μάστορας που το πήγαμε θα το επισκεύαζε, αλλά έκανε τόσο <<σπουδαία>> δουλειά που όταν το πήρα για να επιστρέψω σπίτι έσπασε το ρουμπινέτο με αποτέλεσμα να τρέξει βενζίνη. Μετά από αυτό το happening, το πήγαμε σε άλλον μάστορα ο οποίος έκανε προχειροδουλειά, και γω όντας ξενερωμένος ζήτησα βοήθεια από τον μάγκα τον πατέρα μου που μου δειξε τα βασικά και έτσι πραγματοποιήθηκαν τα εξής: Καθάρισμα καρμπυρατέρ, αλλαγή μπουζί, κατάλληλη ρύθμιση μίγματος, ρελαντί, νέα τακάκια και δισκόπλακα για το μπροστά φρένο (το πίσω ήτανε μια χαρά), φτιάξιμο της ντίζας, καινούργια μπαταρία και νέο φίλτρο λαδιού (παίζει να μην είχε αλλαχτεί και ποτέ, ήταν κατάμαυρο...). Οφείλω να πω πως η Βρωμιάρα με χει βγάλει ασπροπρόσωπο, εκεί που το κοντέρ έφτανε τα 90 με πολύ αργούς ρυθμούς και έμπαινε στα κόκκινα, πλέον σε κανά άνοιγμα πάει άνετα με 100 (~110 όταν έχει άπνοια) και με κόκκινα 120 μια φορά, αλλά άφησα το γκάζι γιατί δεν ήθελα να το ζορίσω. Επίσης μετά από ψάξιμο και δοκιμή διαφόρων τύπων και μαρκών λαδιών που τα καιγε πάρα πολύ γρήγορα, κάτι το οποιό με είχε ανησυχήσει είναι η αλήθεια, βρήκα λάδι που μέχρι στιγμής έχοντας κάνει 250 χλμ η στάθμη έχει κατέβει ελάχιστα από όταν έκανα αλλαγή λαδιών (ημισυνθετικό 20w50 της Castrol). Τελειώνοντας, το μοτέρ έκανε έναν πολύ ύπουλο ήχο (ακόμα και γω που είμαι άσχετος το χα παρατηρήσει και είχα καταλάβει πως δεν είναι καλό) όταν το χα στο ρελαντί, σα να βάραγε κάτι, αλλά με το που καθαρίσαμε το καρμπυρατέρ σταμάτησε. Όμως, καθώς ανοίγω το γκάζι στα μισά κάπου μεταξύ μεσαίων και υψηλών στροφών κάνει ένα περίεργο βουητό του στυλ γουά-γουά-γουά (ζητώ συγγνώμη για την τόσο άθλια περιγραφή) το οποίο όμως δεν ακούγεται όταν ανοίγω το γκάζι περισσότερο. Η αλήθεια είναι πως εκρεμμούν οι βαλβίδες. Η κατανάλκωση κυμαίνεται στα 2,5-2,7 lt στα 100 χλμ με κανονική οδήγηση και πηγαίνει στα 3,2 με πιο τσίτα τα γκάζια (σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα, παπί είναι, όχι καμία ss) . Με μισό γκάζι πηγαίνει άνετα στα 80 χλμ (κοντέρ) και 90 και με 3/4. Πιστεύετε πως αυτός ο ήχος είναι ανησυχητικός; Το μοτέρ είναι 20ετίας και από ό,τι έχω μάθει δουλεμένο στα κόκκινα από τον πρώτο ιδιοκτήτη, ενώ από τον δεύτερο οδηγούνταν πιο ήπια αλλά με ελάχιστα σέρβις, συν του ότι 4 χρόνια ήταν ακίνητο. Γενικά έχω ενθουσιαστεί με όλο αυτό μιας και είναι το πρώτο μου μηχανάκι και θέλω όσο γίνεται να το χω στην πένα και να μην το πολυζορίζω. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το σεντόνι...
    Υ.Γ: Έχω δίπλωμα για μηχανή 125cc και μικρή εμεπιρία από παπιά και μοτοσυκλετάκια μικρών κυβικών

  2. #2
    Βοηθειαααα
    καλη φαση

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έλα, μην κλαις, είναι μικρός


    Καλησπέρα σε όλες κι όλους!
    Πρόσφατα μου δόθηκε από τη δουλειά μου ένα αφημένο στην ακινησία, και βρώμικο (από κει σκέφτηκα να την ονομάσω Βρωμιάρα), kawasaki kaze r.

    Η συμφωνία είναι να πηγαίνω μικρά δέματα σε μεταφορικές και καμία μετακίνηση εντός Αθηνών σε πελάτες-συναδέλφους
    έχοντας το ελεύθερο να κάνω ό,τι θέλω με αυτό (βόλτα, καμία κοπέλα, φίλο/η, κοκ) με τα έξοδα πληρωμένα από τη δουλειά.
    Ντάξει, εννοείται πως για καμιά εκδρομούλα ή μεγάλη βόλτα δεν χρεώνω την βενζίνη στο μαγαζί, ας μην είμαστε και γύφτοι.

    Υποτίθεται πως ο μάστορας που το πήγαμε θα το επισκεύαζε, αλλά έκανε τόσο <<σπουδαία>> δουλειά που όταν το πήρα για
    να επιστρέψω σπίτι έσπασε το ρουμπινέτο με αποτέλεσμα να τρέξει βενζίνη.

    Μετά από αυτό το happening, το πήγαμε σε άλλον μάστορα ο οποίος έκανε προχειροδουλειά, και γω όντας ξενερωμένος ζήτησα
    βοήθεια από τον μάγκα τον πατέρα μου που μου δειξε τα βασικά και έτσι πραγματοποιήθηκαν τα εξής: Καθάρισμα καρμπυρατέρ
    αλλαγή μπουζί, κατάλληλη ρύθμιση μίγματος, ρελαντί, νέα τακάκια και δισκόπλακα για το μπροστά φρένο (το πίσω ήτανε μια χαρά)
    φτιάξιμο της ντίζας, καινούργια μπαταρία και νέο φίλτρο λαδιού (παίζει να μην είχε αλλαχτεί και ποτέ, ήταν κατάμαυρο...).

    Οφείλω να πω πως η Βρωμιάρα με χει βγάλει ασπροπρόσωπο, εκεί που το κοντέρ έφτανε τα 90 με πολύ αργούς ρυθμούς και έμπαινε
    στα κόκκινα, πλέον σε κανά άνοιγμα πάει άνετα με 100 (~110 όταν έχει άπνοια) και με κόκκινα 120 μια φορά, αλλά άφησα το γκάζι γιατί
    δεν ήθελα να το ζορίσω. Επίσης μετά από ψάξιμο και δοκιμή διαφόρων τύπων και μαρκών λαδιών που τα έκαιγε πάρα πολύ γρήγορα
    κάτι το οποιό με είχε ανησυχήσει είναι η αλήθεια, βρήκα λάδι που μέχρι στιγμής έχοντας κάνει 250 χλμ η στάθμη έχει κατέβει ελάχιστα από
    όταν έκανα αλλαγή λαδιών (ημισυνθετικό 20w50 της Castrol).

    Τελειώνοντας, το μοτέρ έκανε έναν πολύ ύπουλο ήχο (ακόμα και γω που είμαι άσχετος το χα παρατηρήσει και είχα καταλάβει πως δεν είναι καλό)
    όταν το χα στο ρελαντί, σα να βάραγε κάτι, αλλά με το που καθαρίσαμε το καρμπυρατέρ σταμάτησε.
    Όμως, καθώς ανοίγω το γκάζι στα μισά κάπου μεταξύ μεσαίων και υψηλών στροφών κάνει ένα περίεργο βουητό
    του στυλ γουά-γουά-γουά (ζητώ συγγνώμη για την τόσο άθλια περιγραφή) το οποίο όμως δεν ακούγεται όταν ανοίγω το γκάζι περισσότερο.

    Η αλήθεια είναι πως εκκρεμούν οι βαλβίδες. Η κατανάλωση κυμαίνεται στα 2,5-2,7 lt στα 100 χλμ με κανονική οδήγηση και πηγαίνει στα 3,2 με
    πιο τσίτα τα γκάζια (σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα, παπί είναι, όχι καμία ss) . Με μισό γκάζι πηγαίνει άνετα στα 80 χλμ (κοντέρ) και 90 και με 3/4.
    Πιστεύετε πως αυτός ο ήχος είναι ανησυχητικός; Το μοτέρ είναι 20ετίας και από ό,τι έχω μάθει δουλεμένο στα κόκκινα από τον πρώτο ιδιοκτήτη, ενώ από
    τον δεύτερο οδηγούνταν πιο ήπια αλλά με ελάχιστα σέρβις, συν του ότι 4 χρόνια ήταν ακίνητο.

    Γενικά έχω ενθουσιαστεί με όλο αυτό μιας και είναι το πρώτο μου μηχανάκι και θέλω όσο γίνεται να το χω στην πένα και να μην το πολυζορίζω.
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το σεντόνι...
    Υ.Γ: Έχω δίπλωμα για μηχανή 125cc και μικρή εμεπιρία από παπιά και μοτοσυκλετάκια μικρών κυβικών

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    10
    Ευχαριστώ για τις παραγράφους.
    Η αλήθεια είναι πως χρειαζόταν

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    2,5 η 2,7 η 3,2 κατανάλωση είναι πολύ για παπί, συνιθος είναι κοντά στο 2 η και ποιο κάτω τα πολύ οικονομικά,. Ποιο πολύ για σκούτερ μοιάζει η κατανάλωση η κάνα ninja 250. 20-50 λάδι είναι ποιο χοντρό από 10-40 και το καίει ποιο δύσκολα, στα κρύα καλύτερα να έχει αρκετό ζέσταμα πριν ξεκινήσεις μέχρι να γίνει αρκετά ρευστό το λάδι,. Ο θόρυβος μπορεί να είναι καδένα η καμπάνα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    μοτερ που δεν χαλαει ευκολα,μην το φοβασαι εκτος και αν ο προηγουμενος του ειχε πιει το αιμα.
    λαδια ειναι μια χαρα αυτα και εγω τετοια βαζω τα τελευταια 6-7 χρονια και καιει ελαχιστα.
    φιλτρο λαδιου σε καθε αλλαγη λαδιων(4€ ειναι σιγα)
    καλο ειναι να τσεκαρεις και την σιτα που εχει στο δεξι καπακι κατω.
    (λυνεις την βιδα και τραβας προσεκτικα το καπακι εξω και τραβας μετα εξω την σιτα.
    αν ειναι σε καλη κατασταση την καθαριζεις και την ξαναβαζεις αλλιως την αλλαζεις)
    αυτο με το γουα γουα δεν το καταλαβα αν και νομιζω δεν ειναι κατι υποπτο.
    παντως 110+ με το δικο μου πολυ δυσκολα να δω και εχει και 2-3 "βελτιωτικα" πραγματακια πανω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	34853974_0_b.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	425950

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23549165_0_b.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	49,1 KB 
ID:	425951
    Τελευταία τροποποίηση από andreaspetr; 28/02/2021 στις 02:26.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από markosbalos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλες κι όλους!
    Πρόσφατα μου δόθηκε από τη δουλειά μου ένα αφημένο στην ακινησία, και βρώμικο (από κει σκέφτηκα να την ονομάσω Βρωμιάρα), kawasaki kaze r. Η συμφωνία είναι να πηγαίνω μικρά δέματα σε μεταφορικές και καμία μετακίνηση εντός Αθηνών σε πελάτες-συναδέλφους έχοντας το ελεύθερο να κάνω ό,τι θέλω με αυτό (βόλτα, καμία κοπέλα, φίλο/η, κοκ) με τα έξοδα πληρωμένα από τη δουλειά. Ντάξει, εννοείται πως για καμιά εκδρομούλα ή μεγάλη βόλτα δεν χρεώνω την βενζίνη στο μαγαζί, ας μην είμαστε και γύφτοι. Υποτίθεται πως ο μάστορας που το πήγαμε θα το επισκεύαζε, αλλά έκανε τόσο <<σπουδαία>> δουλειά που όταν το πήρα για να επιστρέψω σπίτι έσπασε το ρουμπινέτο με αποτέλεσμα να τρέξει βενζίνη. Μετά από αυτό το happening, το πήγαμε σε άλλον μάστορα ο οποίος έκανε προχειροδουλειά, και γω όντας ξενερωμένος ζήτησα βοήθεια από τον μάγκα τον πατέρα μου που μου δειξε τα βασικά και έτσι πραγματοποιήθηκαν τα εξής: Καθάρισμα καρμπυρατέρ, αλλαγή μπουζί, κατάλληλη ρύθμιση μίγματος, ρελαντί, νέα τακάκια και δισκόπλακα για το μπροστά φρένο (το πίσω ήτανε μια χαρά), φτιάξιμο της ντίζας, καινούργια μπαταρία και νέο φίλτρο λαδιού (παίζει να μην είχε αλλαχτεί και ποτέ, ήταν κατάμαυρο...). Οφείλω να πω πως η Βρωμιάρα με χει βγάλει ασπροπρόσωπο, εκεί που το κοντέρ έφτανε τα 90 με πολύ αργούς ρυθμούς και έμπαινε στα κόκκινα, πλέον σε κανά άνοιγμα πάει άνετα με 100 (~110 όταν έχει άπνοια) και με κόκκινα 120 μια φορά, αλλά άφησα το γκάζι γιατί δεν ήθελα να το ζορίσω. Επίσης μετά από ψάξιμο και δοκιμή διαφόρων τύπων και μαρκών λαδιών που τα καιγε πάρα πολύ γρήγορα, κάτι το οποιό με είχε ανησυχήσει είναι η αλήθεια, βρήκα λάδι που μέχρι στιγμής έχοντας κάνει 250 χλμ η στάθμη έχει κατέβει ελάχιστα από όταν έκανα αλλαγή λαδιών (ημισυνθετικό 20w50 της Castrol). Τελειώνοντας, το μοτέρ έκανε έναν πολύ ύπουλο ήχο (ακόμα και γω που είμαι άσχετος το χα παρατηρήσει και είχα καταλάβει πως δεν είναι καλό) όταν το χα στο ρελαντί, σα να βάραγε κάτι, αλλά με το που καθαρίσαμε το καρμπυρατέρ σταμάτησε. Όμως, καθώς ανοίγω το γκάζι στα μισά κάπου μεταξύ μεσαίων και υψηλών στροφών κάνει ένα περίεργο βουητό του στυλ γουά-γουά-γουά (ζητώ συγγνώμη για την τόσο άθλια περιγραφή) το οποίο όμως δεν ακούγεται όταν ανοίγω το γκάζι περισσότερο. Η αλήθεια είναι πως εκρεμμούν οι βαλβίδες. Η κατανάλκωση κυμαίνεται στα 2,5-2,7 lt στα 100 χλμ με κανονική οδήγηση και πηγαίνει στα 3,2 με πιο τσίτα τα γκάζια (σε φυσιολογικά πλαίσια πάντα, παπί είναι, όχι καμία ss) . Με μισό γκάζι πηγαίνει άνετα στα 80 χλμ (κοντέρ) και 90 και με 3/4. Πιστεύετε πως αυτός ο ήχος είναι ανησυχητικός; Το μοτέρ είναι 20ετίας και από ό,τι έχω μάθει δουλεμένο στα κόκκινα από τον πρώτο ιδιοκτήτη, ενώ από τον δεύτερο οδηγούνταν πιο ήπια αλλά με ελάχιστα σέρβις, συν του ότι 4 χρόνια ήταν ακίνητο. Γενικά έχω ενθουσιαστεί με όλο αυτό μιας και είναι το πρώτο μου μηχανάκι και θέλω όσο γίνεται να το χω στην πένα και να μην το πολυζορίζω. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το σεντόνι...
    Υ.Γ: Έχω δίπλωμα για μηχανή 125cc και μικρή εμεπιρία από παπιά και μοτοσυκλετάκια μικρών κυβικών
    Δε ξέρω να σου απαντήσω αλλά πολύ γουσταρισα τη περιγραφή σου. Είσαι αλανι
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    10
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
    2 τελευταίες ερωτήσεις και σας αφήνω ήσυχους

    1) Όσον αφορά την κατανάλωση, χωρίς βέβαια να έχω μεγάλη εμπειρία, θα συμφωνήσω πως παραπάνω από 3 λίτρα μου ακούγονται πολλά, όμως σε κανονική οδήγηση τα νούμερα αγγίζουν αυτά του καινούργιου μοντέλου (έχω δει σε άρθρα στο ίντερνετ πως αγγίζει 2,5-2,6 λίτρα/100), το οποίο βέβαια έχει άλλη ιπποδύναμη και ροπή (λιγότερο από το παλιό...), άρα τα προαναφερθέντα νούμερα για τη Βρωμιάρα αγγίζουν φυσιολογικές, ίσως και λίγο πιο αυξημένες, τιμές;

    2) Αλλαγή λαδιών κάθε 2.500 χλμ;

  9. #9
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    2,5 η 2,7 η 3,2 κατανάλωση είναι πολύ για παπί, συνιθος είναι κοντά στο 2 η και ποιο κάτω τα πολύ οικονομικά,. Ποιο πολύ για σκούτερ μοιάζει η κατανάλωση η κάνα ninja 250. 20-50 λάδι είναι ποιο χοντρό από 10-40 και το καίει ποιο δύσκολα, στα κρύα καλύτερα να έχει αρκετό ζέσταμα πριν ξεκινήσεις μέχρι να γίνει αρκετά ρευστό το λάδι,. Ο θόρυβος μπορεί να είναι καδένα η καμπάνα
    Επέτρεψε μου να σου πω ότι κανεις λάθος.
    2,5 ή 2,7 ή 3,2 είναι οι συνήθεις καταναλώσεις για τα παπάκια, με το χαμηλότερο άκρο να το βλέπουν πιο μοντέρνα ψεκαστά (κρυφτονΧ πχ) και το άνω άκρο παλιοτερης κοπής όπως το καζερ.
    20-50 εγω βάζω στο δικό μου εκαντοντάδες χλμ τωρα, το προτείνει κι ο κατασκευαστής.
    ο θόρυβος που περιγράφεται επιστημονικά ως γουα-γουα-γουα θα μπορούσε να είναι αγκου αγκου αγκού σαν μωρό. στα λόγια δεν αποδίδεται ο ήχος.
    Τα καζερ δε θυμάμαι να είχαν θέμα με την καδένα του εκκεντροφόρου. Σε αυτό που είχα, που μέτραγε 2-3 εκατονταδες χλμ στο κοντερ, η καδένα δεν είχε χριεαστεί αλλαγή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από markosbalos Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
    2 τελευταίες ερωτήσεις και σας αφήνω ήσυχους

    1) Όσον αφορά την κατανάλωση, χωρίς βέβαια να έχω μεγάλη εμπειρία, θα συμφωνήσω πως παραπάνω από 3 λίτρα μου ακούγονται πολλά, όμως σε κανονική οδήγηση τα νούμερα αγγίζουν αυτά του καινούργιου μοντέλου (έχω δει σε άρθρα στο ίντερνετ πως αγγίζει 2,5-2,6 λίτρα/100), το οποίο βέβαια έχει άλλη ιπποδύναμη και ροπή (λιγότερο από το παλιό...), άρα τα προαναφερθέντα νούμερα για τη Βρωμιάρα αγγίζουν φυσιολογικές, ίσως και λίγο πιο αυξημένες, τιμές;

    2) Αλλαγή λαδιών κάθε 2.500 χλμ;
    να ξέρεις πως είσαι τυχερός που με καζερ βλέπεις τέτοιες καταναλώσεις.
    σε μηχανάκια (για καζερ μιλαω) φορτωμενα με απειρα χλμ, η κατανάλωση ξέφευγε τελείως! το δικό μου θυμάμαι έκαιγε όπως το ΧΤ600 σχεδόν!

    Αλλαγή λαδιών αυστηρά κάθε 2Κ χλμ ή/και νωρίτερα.

    Αυτό που γράφεις στην αρχή ως κατηγορία για το μάστορα πως δεν έκανε καλή δουλειά και σου έσπασε το ρουμπινέτο, είναι unfair.
    Σε μηχανάκι 20ετίας δεν φταίει ο μηχανικός αν έσπασε ενα εξάρτημα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    10
    Ευχαριστώ και πάλι!

    Όσον αφορά που κατηγόρησα τον μάστορα, πάω πάσο για το ρουμπινέτο, όντως.
    Αλλά δεν γίνεται να χεις κάνει γενικό σέρβις σε παπί και ανοίγοντάς να βλέπεις ένα μπουζί με λάθος διάκενο και με χαλασμένη ακίδα (εάν το λέω σωστά), ένα καρμπυρατέρ που όταν το καθαρίσαμε ήτανε μες στη μαυρίλα, μια μπαταρία χωρίς υγρά και στραβή δισκόπλακα που μια έπιανε μια δεν έπιανε το φρένο.
    Αυτά δεν αναφέρθηκαν γιατί το σεντόνι θα γινότανε σλιπιν μπαγκ. Με το δίκιο σου θεώρησες πως παραπονέθηκα μόνο για το ρουμπινέτο, αλλά μακάρι να τανε για αυτό

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από markosbalos Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ και πάλι!

    Όσον αφορά που κατηγόρησα τον μάστορα, πάω πάσο για το ρουμπινέτο, όντως.
    Αλλά δεν γίνεται να χεις κάνει γενικό σέρβις σε παπί και ανοίγοντάς να βλέπεις ένα μπουζί με λάθος διάκενο και με χαλασμένη ακίδα (εάν το λέω σωστά), ένα καρμπυρατέρ που όταν το καθαρίσαμε ήτανε μες στη μαυρίλα, μια μπαταρία χωρίς υγρά και στραβή δισκόπλακα που μια έπιανε μια δεν έπιανε το φρένο.
    Αυτά δεν αναφέρθηκαν γιατί το σεντόνι θα γινότανε σλιπιν μπαγκ. Με το δίκιο σου θεώρησες πως παραπονέθηκα μόνο για το ρουμπινέτο, αλλά μακάρι να τανε για αυτό
    Ηθικό δίδαγμα: βρες έναν σοβαρό μάστορα!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    https://postimg.cc/D4nZCSKn. Για την κατανάλωση εδώ μερικές μετρισεις που είχα κάνει σε 110cc πάπι με καρπυρατερ. Οι κοντά στο 2λιτρα/100 είναι με νορμάλ οδηγιση, το 2,7 τέρμα κάψιμο όσο δεν παει

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    10
    Ενδιαφέρον...
    Στο glx που γράφει στο screenshot έχεις βάλει άλλο μοτέρ τύπου lifan 110cc;

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από markosbalos Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρον...
    Στο glx που γράφει στο screenshot έχεις βάλει άλλο μοτέρ τύπου lifan 110cc;
    Ναι, 110 αμιζο

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Είχα σχεδόν 10 χρόνια το καζερ στα χέρια μου. Το πήρα ελαφρώς μτχ τελη του 98. Φοιτικά -και μη- χρόνια μέχρι να φυγω στρατό και μετά μεχρι να φύγω έξω. Τώρα ειναι κοτέτσι στα χέρια του πατέρα μου με την ελπίδα να το αναλάβω πάλι μόλις επιστρέψω μόνιμα και να το "φρεσκάρω" σε φάση ανακατασκευής.

    Η κατανάλωση μου φαίνεται σωστή. Θυμάμαι με ένα ρεζερβουάρ έβγαζα 120χλμ περίπου εντός πόλης. Εκτός μπορεί να έφτανε και 150. Κάπου 3.2λτ πρέπει να παιρνει. Χρήση όχι πολύ σκληρή θα έλεγα, πάντα χαλαρά στην αρχή μέχρι να ζεσταθεί και μετά ανάλογα τα κεφια μου. Δεν το έσκιζα κάθε μέρα αλλά δεν το λυπόμουν κιολας. Ποτέ δεν μου έκαψε λάδι. Έβαζα 15-50 αν θυμάμαι καλά και το αλλαζα καθε 1500χλμ.

    Λάδι άρχισε να καίει όταν πήγα μια φορά από Πάτρα Καλογριά, δικάβαλο στην εθνική με τερμα γκάζι. Όταν λέμε τέρμα εννοώ τέρμα, το κοντέρ 100+, wot, με την ταχύτητα να αλλάζει μόνο από την κλίση του δρομου. Πανε-ελα μισό κάρτερ. Το έκανα και δευτερη φορά, έφυγε και το υπόλοιπο μισο. Είχε 35Κ χλμ.

    Από τότε συμπλήρωνα καπου στα 700-800χλμ γιατί έφτανε στο μιν. Είχε πέσει αρκετά η απόδοση του, φίλος είχε ακριβώς το ίδιο σε άψογη κατάσταση και με περνούσε πανεύκολα ακόμα και όταν πήγαινε με μισό γκάζι, δηλαδη πάντα γιατί αυτός δεν έτρεχε γενικα.

    Στα 40Κ έκανα ρεκτιφιέ, αν και εκανα σκέψεις για βελτιώσεις δεν ασχολήθηκα γιατί πλέον είχα και αμάξι οπότε η χρήση του ήταν αυστηρά εντός πόλης. Ρεκτιφιέ του κ*λου, σφίξιμο βιδών κεφαλής με το χέρι στο περιπου και την ίδια φλάτζα κεφαλής. Μόνο πιστόνι αλλάξαμε. Πάει ακόμη, έχει πάνω από 100Κ χλμ. Δεν ξέρω όμως τι λάδι μπαίνει, πότε μπαίνει και πόσο βγαίνει γιατί το έχει ο πατέρας μου που το χρησιμοποιεί καθημερινά.

    Το μόνο σπαστικό πρόβλημα που είχα ήταν που μου έκαιγε συνέχεια την πίσω λάμπα πορείας. Ήμουν μονίμως χωρις πίσω φως το βράδυ, ευτυχώς άναβε του φρένου. Τη άλλαζα και την έκαιγε συντομα πάλι. Φάνηκε να λύθηκε όταν λόγω ενός ατυχήματος που είχα στο συνεργείο μου άλλαξανε το ντουι. Δεν είχε σχέση με το ατύχημα αλλά πλήρωνε η ασφάλεια, εγω το είδα αργότερα στο τιμολόγιο.
    Παίζει να είναι παλι καμμένο, σιγουρα εχει καμενη (ακόμα) και τη μια λάμπα του προβολέα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kaze-R 115 VS Honda Innova 125
    από cooltzo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2015, 18:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF