Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: ΠΙΘΑΝΟ ΘΕΜΑ ΜΟΤΕΡ KAZE R 115 ('01)

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Πολύ πρόσφατα πέτυχα υπέρ υπέρβαρο αναβάτη με καζερ σε βενζινάδικο και μπήκα σφήνα στην κουβέντα του με τον βενζινά.
    Παπί που δουλεύει όλη του τη ζωή ντελιβερι, είχε φτάσει σχεδόν 350Κ χλμ και το μοτέρ δεν είχε ανοιχτεί. Με τη διαφορά ότι ο τύπος ήταν σχολαστικος οσοδεν πάει με τη συντήρηση του. Δεν το πούλαγε αυτό που έλεγε και επειδή είχα καζερ ο τρόπος του με έκανε να πιστέψω τα λόγια του.
    Το δικό μου παίζει να είχε άνετα πάνω από 200Κ χλμ χωρίς να μπει χέρι στο μοτέρ.
    Αυτό που λες εσύ θα μπορούσε να συμβεί σε οποιοδήποτε μηχανάκι δεν του φέρθηκαν καλά, ανεξαρτήτως χιλιομέτρων.
    Ο αδερφός μου κόλλησε ΧΤ600 για να καταλάβεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Κάτοχος μια 10ετία του kriss 115 που φοράει το ίδιο μοτέρ έχω να πω ότι μια κατανάλωση γύρω από τα 3λιτρ/100χλμ δεν μου φαίνεται αφύσικη...
    Παλιά που μέτραγα τακτικά την κατανάλωση πάντα γύρω από εκεί κυμαινόμουν και χωρίς μάλιστα "να του πίνω το αίμα" (όσο αυτό είναι δυνατόν σε ένα χαμηλής ισχύος όχημα όπως το παπί...).

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2016
    Μηνύματα
    10
    Άρα από επίδοση και κατανάλωση πηγαίνει μια χαρά προς πολύ καλά, λαμβάνοντας υπόψη την ηλικία του και τα χλμ του.
    Όσον αφορά τη συντήρηση, ακολουθούμε αυτά που γράφει το εγχειρίδιο στη συχνότητα που τα γράφει , σωστά; (λάδια, φίλτρα λαδιού, μπουζί, καθάρισμα καρμπυρατέρ κλπ)
    Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Με τα λάδια ήμουν τακτικός. Φιλτρο νομίζω το άλλαζα σε καθε δευτερη αλλαγη λαδιών. Το μπουζί όταν πλέον δυσκολευόταν να πάρει μπρος γιατί γενικά δεν θυμόμουν πότε το είχα αλλάξει τελευταία φορά.

    Μια φορά να το πήγα για καθάρισμα καρμπυρατερ, διαφορά δεν είδα. Δεν ξέρω αν και τι καθάρισε. Για ένα μεγάλο διάστημα αργότερα έβαζα βενζίνη από το φτηνότερο (και χειρότερο όπως αποδείχτηκε) πρατήριο στην πάτρα, ενα ΑΠ πάνω στην εθνική στο ρεύμα για Ρίο. Τόσο χάλια που δεν έπαιρνε ποτέ με μίζα κρύο ώσπου εντελώς τυχαία έβαλα από άλλο πρατήριο και διαπίστωσα ότι ξαφνικά έπαιρνε με την πρώτη μιζιά ανεξαρτήτως θερμοκρασίας. Φυσικά δεν ξαναέβαλα ποτέ εκει. Έχει το ίδιο φίλτρο βενζίνης από τότε, το καρμπυρατερ είναι απείραχτο και μιζάρει ακόμα.

    Για την κατανάλωση λαδιού ήμουν αποκλειστικά εγώ υπεύθυνος. Έχω κανει πολλές φορές εκτός πόλης διαδρομές (μέχρι 50-60χλμ) χωρίς ποτέ να περνάω τα 80χαω, αν δεν το βίαζα τότε πιστεύω το μοτέρ δεν θα το είχα ανοιξει ποτέ μέχρι σήμερα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Kaze-R 115 VS Honda Innova 125
    από cooltzo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2015, 18:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF