Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Πρόταση για GPS και Χάρτες

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Τόν Νοεβριο αγορασα το GARMIN ZUMO 396 απο ekos.gr στην καλύτερη τιμη που το ειχα βρει τότε στα 332ευρω.
    Αναβάθμιση εχει εφ'ορου ζωης και γινεται μεσω WI-FI η και απο υπολογιστη.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    Βάση ram mount κ κινητό με το maps me
    Σχεδίαση της διαδρομής στο pc πέρασμα στο κινητό κ ακολουθείς το στίγμα σού
    Ο τρόπος εύκολος με λίγο ψάξιμο στο νετ

    Καλό θα ήταν το κινητό να μην είναι σε σύνδεση με δίκτυο ώστε να μην μπερδεύεται με την θέση του από τα δεδομένα
    Προσωπικά έχω ένα παλιό κινητό για να κάνει αυτή την δουλειά
    Κ ένα φτηνό GPS στην τσάντα για έκτακτη ανάγκη αφού γίνεται χρήση για εκτός δρόμου κ κάποιες φορές ο δρόμος που σχεδίασα δεν υπάρχει

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Ευχαριστώ όλους για τις τοποθετήσεις τους

    Αρχικά εγκατέστησα στο iPhone το Sygic και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος, το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορείς να δεις τίποτα με ήλιο και είχα πάντα και το φόβο μην εκτοξευτεί το κινητό, επίσης είχα σαν backup για τυχόν βροχή μία αδιάβροχη θήκη.

    Επειδή σκέφτομαι το καλοκαίρι να κάνω μερικά ταξιδάκια παρήγγειλα ήδη το Garmin από Amazon και θα σας πω εντυπώσεις μου

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Ευχαριστώ όλους για τις τοποθετήσεις τους

    Αρχικά εγκατέστησα στο iPhone το Sygic και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος, το πρόβλημα ήταν ότι δεν μπορείς να δεις τίποτα με ήλιο και είχα πάντα και το φόβο μην εκτοξευτεί το κινητό, επίσης είχα σαν backup για τυχόν βροχή μία αδιάβροχη θήκη.

    Επειδή σκέφτομαι το καλοκαίρι να κάνω μερικά ταξιδάκια παρήγγειλα ήδη το Garmin από Amazon και θα σας πω εντυπώσεις μου

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thalasinos Προβολή μηνύματος
    Τόν Νοεβριο αγορασα το GARMIN ZUMO 396 απο ekos.gr στην καλύτερη τιμη που το ειχα βρει τότε στα 332ευρω.
    Αναβάθμιση εχει εφ'ορου ζωης και γινεται μεσω WI-FI η και απο υπολογιστη.
    Στην Ελλάδα δεν το βρίσκεις κάτω από 419 € Και αναγκαστικά το παρήγγειλα από Amazon, αυτό που έχεις εσύ έχει και τους χάρτες της Ελλάδος;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sernodas2 Προβολή μηνύματος
    Βάση ram mount κ κινητό με το maps me
    μ αυτό είχα θέματα
    πέρασα στο here φανταστικό δεν το λες
    και μετά στο offline maps & navigation
    που είναι το πιο καλό που βρήκα από τα τζάμπα
    Και Ευρώπη που πήγα για δουλειά μια χαρά ήτανε (Ιταλία Γερμανία )

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Στην Ελλάδα δεν το βρίσκεις κάτω από 419 € Και αναγκαστικά το παρήγγειλα από Amazon, αυτό που έχεις εσύ έχει και τους χάρτες της Ελλάδος;
    Χάρτες ναι, κανονικά !
    Προσωπικα για μένα με ΄βολεψε πάρα πολύ το wi-fi που διαθέτει
    για την Αναβάθμιση χαρτών

  8. #23
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Εγώ πάντως το καλοκαίρι σε ταξίδι κάνοντας GPS το κινητό παίρνω μήνυμα υπερθέρμανσης είτε είναι στη βάση ή στην ζελατίνα του tankbag και κλείνει μετά από κάνα μισάωρο οδήγησης.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως το καλοκαίρι σε ταξίδι κάνοντας GPS το κινητό παίρνω μήνυμα υπερθέρμανσης είτε είναι στη βάση ή στην ζελατίνα του tankbag και κλείνει μετά από κάνα μισάωρο οδήγησης.
    Ενδιαφέρον ! κάτι που δεν είχα σκεφτεί!

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Φίλε μου κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις χρήματα σε ξεχωριστό gps. Οι λόγοι είναι πολλοί. Καταρχήν θα χρειάζεται να είναι πάντα συνδεδεμένο με το κινητό σου για να έχεις live traffic. Οπότε το κινητό καθώς και την κατανάλωση data και μπαταρία από το κινητό δεν το γλυτώνεις και θα πρέπει να φορτίζεις 2 συσκευές παράλληλα στην μηχανή σου αν του κάνεις πολύωρη χρήση.
    Επίσης πιστεύω ότι πλέον τα gps για κινητά μαζί με τις ενημερώσεις που σου δίνουν είναι πιο ενημερωμένα και θεωρώ πολύ καλύτερα από τα υπόλοιπα. Ειδικά το live traffic του google maps είναι ότι καλύτερο έχω δει μέχρι τώρα και ίσως και το μοναδικό που αντικατοπτρίζει την πραγματική κίνηση και δεν σε βάζει ασκοπα να κάνεις παρακάμψεις γύρω γύρω σε τετράγωνα.

    Ο άλλος λόγος είναι το επιπλέον κόστος που ουσιαστικά είναι σαν να αγοράζεις και ένα δεύτερο κινητό το οποίο έχει πολύ περιορισμένη χρήση δηλαδή μόνο αυτή του GPS. Οπότε πεταμένα χρήματα. Δώσε τα καλύτερα για να πάρεις ένα καλύτερο πιο γρήγορο και πιο μεγάλο κινητό η κάτι άλλο για την μηχανή σου και πάρε μία καλή αδιάβροχη βάση κινητού όπως την givi που σου πρότειναν παραπάνω (και εγώ την ίδια έχω) η οποία εκτός ότι είναι αδιάβροχη έχει 2 συστήματα ασφαλείας ώστε να μην υπάρχει κύνδινος να πέσει ποτέ το κινητό σου και να σπάσει ή να το χάσεις.

    Και τέλος για τον φωτισμό βγάλε την αυτόματη ρύθμιση φωτισμου της οθόνης και αυξησε τον στο full ώστε να φαίνεται καλύτερα στο φως της μέρας. Στο Android μάλιστα έχω βρει εφαρμογή και όταν ανοίγω gps αυξάνεται αυτόματα ο φωτισμός στο full. Στο IOS δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.
    Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει με το κινητό είναι η υπερθέρμανση του το καλοκαίρι αλλά αυτό είναι κάτι πολύ σπάνιο. Στην μηχανή ειδικά δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει ποτέ παρα μονο στο αυτοκίνητο 1-2 φορές. Αλλα είχε τόση πολύ ζέστη έξω που και πάλι το κινητό σου θα αντέξει περισσότερο από ότι εσύ πάνω στην μηχανή.

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Διαβάζοντας αρκετά τα υπέρ και κατά κάθε πρότασης νομίζω ότι το κινητό τηλέφωνο είναι σαφέστατα πιο οικονομική λύση αλλά νομίζω ότι είναι ιδανικό για μικρές διαδρομές μέσα στην πόλη…
    για ένα μεγαλύτερο ταξίδι μονοήμερο ή και περισσότερες ημέρες πιο σοβαρή λύση είναι το αυτόνομο GPS.
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2020
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mangelasakis Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις χρήματα σε ξεχωριστό gps. Οι λόγοι είναι πολλοί. Καταρχήν θα χρειάζεται να είναι πάντα συνδεδεμένο με το κινητό σου για να έχεις live traffic. Οπότε το κινητό καθώς και την κατανάλωση data και μπαταρία από το κινητό δεν το γλυτώνεις και θα πρέπει να φορτίζεις 2 συσκευές παράλληλα στην μηχανή σου αν του κάνεις πολύωρη χρήση.
    Επίσης πιστεύω ότι πλέον τα gps για κινητά μαζί με τις ενημερώσεις που σου δίνουν είναι πιο ενημερωμένα και θεωρώ πολύ καλύτερα από τα υπόλοιπα. Ειδικά το live traffic του google maps είναι ότι καλύτερο έχω δει μέχρι τώρα και ίσως και το μοναδικό που αντικατοπτρίζει την πραγματική κίνηση και δεν σε βάζει ασκοπα να κάνεις παρακάμψεις γύρω γύρω σε τετράγωνα.

    Ο άλλος λόγος είναι το επιπλέον κόστος που ουσιαστικά είναι σαν να αγοράζεις και ένα δεύτερο κινητό το οποίο έχει πολύ περιορισμένη χρήση δηλαδή μόνο αυτή του GPS. Οπότε πεταμένα χρήματα. Δώσε τα καλύτερα για να πάρεις ένα καλύτερο πιο γρήγορο και πιο μεγάλο κινητό η κάτι άλλο για την μηχανή σου και πάρε μία καλή αδιάβροχη βάση κινητού όπως την givi που σου πρότειναν παραπάνω (και εγώ την ίδια έχω) η οποία εκτός ότι είναι αδιάβροχη έχει 2 συστήματα ασφαλείας ώστε να μην υπάρχει κύνδινος να πέσει ποτέ το κινητό σου και να σπάσει ή να το χάσεις.

    Και τέλος για τον φωτισμό βγάλε την αυτόματη ρύθμιση φωτισμου της οθόνης και αυξησε τον στο full ώστε να φαίνεται καλύτερα στο φως της μέρας. Στο Android μάλιστα έχω βρει εφαρμογή και όταν ανοίγω gps αυξάνεται αυτόματα ο φωτισμός στο full. Στο IOS δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.
    Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει με το κινητό είναι η υπερθέρμανση του το καλοκαίρι αλλά αυτό είναι κάτι πολύ σπάνιο. Στην μηχανή ειδικά δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει ποτέ παρα μονο στο αυτοκίνητο 1-2 φορές. Αλλα είχε τόση πολύ ζέστη έξω που και πάλι το κινητό σου θα αντέξει περισσότερο από ότι εσύ πάνω στην μηχανή.
    Για αμάξι θα σου πω, για μηχανή δεν έχω εμπειρία, αλλά η πλοήγηση με GPS αυτοκινήτου είναι μακράν καλύτερο του smartphone : φωτεινότητα, κάμερες ταχύτητας, σημεία ενδιαφέροντος, άντληση δεδομένων από TripAdvisor & foursquare, δεν αργεί να φορτώσει του; χάρτες, ακαριαιο λοκαρισμα δορυφόρων.

    Το μεγάλο πρόβλημα είναι η αυτονομία (έως 1 ώρα), αλλά με ένα powerbank λύνεις το πρόβλημα σου.

    Με 150-160 € έχεις ένα πολύ καλό garmin και αντέχει για πάντα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. GPS και χάρτες
    από gefr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2018, 17:47
  2. Χάρτες για ΣΕΡΒΙΑ ΚΑΙ ΠΓΔΜ;
    από thanosvl στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2007, 19:56
  3. Για όσους έχουν GPS και Destinator
    από billy_BMW στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 15:56
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2006, 14:41
  5. Προταση για Εδρομουλα για αρχαριους, Cbf250 και οχι μονο
    από oulas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 08:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF