Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Πρόταση για GPS και Χάρτες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138

    Exclamation Πρόταση για GPS και Χάρτες

    Καλησπέρα
    τοποθέτησα μία βάση για το κινητό και μέσα από το Google maps προσπαθούσα να βάλω μια διαδρομή.. με τον ήλιο δεν μπορούσα να δω τίποτε..

    Λέω να πάρω ένα GPS για να το έχω για ταξίδια αλλά και παράλληλα για κίνηση μέσα στην πόλη αν απαιτηθεί.. Απλά θα ήθελα να μου δείχνει το traffic όπως ακριβώς το Google maps

    Πιο GPS θα προτείνατε για χρήση σε ταξίδια με χάρτες Ελλάδας κυρίως αλλά και Ευρώπης ?
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Αν το πρόβλημα είναι μόνο ο ήλιος στην οθόνη, γιατί δε φτιάχνεις απλά ένα σκίαστρο για το κινητό;

    Εγώ το έχω στο to-do list μου μόλις βρω λίγο χρόνο...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Το πρόβλημα δεν είναι ο ηλιος αλλά και οι δυνατότητες navigation, έπειτα σε βροχή το κινητο δεν εξυπηρετεί.

    Επίσης αμφισβητω και την σταθερότητα του κινητού τηλέφωνου... η δε βάση δε μου γεμίζει εμπιστοσύνη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	F005F1BD-10FE-405A-8429-9EA02B08ED50.jpg 
Προβολές:	381 
Μέγεθος:	82,8 KB 
ID:	425965

    φοβάμαι μήπως το κινητο εκτοξευτεί ...

    ψάχνοντας έπεσα πάνω σ’ αυτό το Garmin Garmin zumo 396LMT-S N

    έχει κανείς εμπειρία σύγκρισης Garmin Navigation και κινητού ?
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  4. #4
    Garmin έχω το nuvi 510 πάνω από δεκαετία με βάση της Garmin η οποία είναι ram mount αδιάβροχο χάρτες Ευρώπης city navigator Europe.Το αναβαθμιζω οπότε το χρειάζομαι . Τελευταία φορά το 2017 Σικελία που είχα πάει πάντως μου έσπασε τα νεύρα . Πολλά λάθη ο χάρτης ήμουν και leader σε ένα γκρουπ φίλων με γ.....σε στην κυριολεξία.
    Πάντως από ταξιδευτές που ακούω η Garmin η tom tom.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Το κινητό είναι η πιο φτηνή λύση. Αλλά αν παιζει και βροχή ίσως μια αδιάβροχη θήκη να έκανε δουλειά.

    Πολλά τα λεφτά για συσκευή πλοήγησης αλλά ίσως να αξίζουν για μεγάλα ταξίδια. Για εντός χώρας (και ειδικά εντός πόλης) το κινητό είναι το πιο vfm.

    Εγώ χρησιμοποιώ το παλιό μου κινητο στη μηχανή. Ο λόγος είναι οτι το τιμόνι έχει πολλούς κραδασμούς και φίλος μου ειπε ότι σε ενα δικό του είχε ραγίσει η οθόνη. Επίσης μπορεί να χαλάσει την κάμερα και συγκεκριμένα το μηχανισμό του φακού για το focus. Οπότε έχω στήσει ένα παλιό κινητό μόνο για πλοήγηση που δεν με ενδιαφέρει αν χαλάσει.
    Το μόνο μειονεκτημα είναι ότι δεν έχει σύνδεση με ιντερνετ. Αλλά και αυτό λύνεται προσωρινα κάνοντας το "κανονικό" μου hot spot. Το trade of σε αυτη τη λύση είναι η χαμηλότερη αυτονομία της μπαταρίας.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Δουλεύω GPS, με βάση πάνω στην μηχανή. Το έχω δουλέψει και εντός Αθήνας, και σε ταξίδι στο εξωτερικό.
    Με βόλεψε το sygic το οποίο το κατέβασα σαν εφαρμογή στο κινητό με την απλή έκδοση στα 30€.
    Διαθέτει χάρτες έφ όρους ζωής, όλες τις χώρες της ΕΕ, κατεβάζεις οποίες χρειάζεσαι , οι άλλες είναι απλά διαθέσιμες, δεν θέλει δεδομένα, μόνο το δέκτη GPS ανοιχτό, 3 ανανεώσεις τον χρόνο, και αναβάθμιση του πακέτου με μικρό κόστος για συνθήκες κίνησης στον δρόμο, και προβολή στοιχείων στο παρ-πριζ του αυτοκινήτου αν το υποστηρίζει το κινητό σου.
    Το δουλεύω με μια βάση σαν αυτή που εικονίζεται ποίο πάνω χωρίς πρίζα όμως. Αν χρειαστεί φόρτιση έχω πρίζα και καλώδιο 12v. Φυσικά έχω το νου μου και που και που ελέγχω την βίδα να είναι σφιχτά.
    Όταν βρέχει έχω δεύτερη βάση αδιάβροχη, ή βάζω τον προορισμό, πετάω το κινητό στην μπαγαζιερα και ακούω μόνο τις οδηγίες στο κράνος μέσο bt.
    Υπάρχουν ειδικά λαστιχακια , για αυτές τις βάσεις που κράτουν το κινητό για περισσότερη ασφάλεια.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    129
    Χρησιμοποιώ παρα πολύ gps καθημερινά λόγω δουλειάς, δεν έχω να προτείνω κάποια συσκευή ή βαση αλλά θα προτείνω ως εφαρμογή κι εγώ το sygic. Λειτουργει offline, εχει πολύ καλη ακρίβεια στις διευθύνσεις (στους αριθμους των οδων το google maps μου έχει κανει νερα), πολυ καλη εμφανιση χαρτη. Παιζουν κατα καιρους προσφορές για lifetime αδεια στα 15-20 ευρώ. Δεν με έχει απογοητεύσει εδώ και 4 χρόνια καθημερινής χρήσης.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της haf
    Εγγραφή
    25/09/2017
    Μηνύματα
    138
    Λέω να αγοράσω το Garmin

    Το βρίσκω στην Ελλάδα στα 419 € ενώ στο Amazon σχεδόν 100 € λιγότερα ! μπορεί κάποιος γνώστης από garmin να μου πει τι ενδεχομένως μπορεί να λείπει από το Amazon μήπως κάποιος χάρτης ή κάτι άλλο

    https://www.meimaris.com/garmin-zumo...urope-map.html
    https://www.amazon.de/-/en/dp/B07BWL...=sr_aod_dp_ttl
    Το τραγικό είναι πως οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία
    Ράσελ Μπέρτραντ

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xlarge_20170706162244_givi_s957b.jpeg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	23,7 KB 
ID:	426906

    Εγώ πήρα κάποτε αυτό και καθάρισα

    Εκτός αν κάνεις σοβαρό εντούρο και έχεις άλλες απαιτήσεις
    από το ναβιγκέισον (συγνώμη για το αγγλικό δεν το χω)
    Σε άλλη περίπτωση δεν αξίζει να τα σκάσεις τόσο χοντρά.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Λέω να αγοράσω το Garmin

    Το βρίσκω στην Ελλάδα στα 419 € ενώ στο Amazon σχεδόν 100 € λιγότερα ! μπορεί κάποιος γνώστης από garmin να μου πει τι ενδεχομένως μπορεί να λείπει από το Amazon μήπως κάποιος χάρτης ή κάτι άλλο

    https://www.meimaris.com/garmin-zumo...urope-map.html
    https://www.amazon.de/-/en/dp/B07BWL...=sr_aod_dp_ttl
    Εχω ενα tomtom το οποίο το πήρα προίκα με την μηχανή από Αγγλία. Επειδή είναι η αγγλική έκδοση έχει σαν βάση τους χάρτες της κεντρικής Ευρώπης. Για της ανατολικης Ευρώπης πρέπει να πληρώσω έξτρα και έχουν και ημερομηνία λήξης. Δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια και στα garmin οπότε για εμένα το βασικό είναι να δεις τι χάρτες έχει.

    Και εγώ κινητό χρησιμοποιώ με μια αδιάβροχη θήκη αλλά θεωρώ πως σε ταξίδι ή πιο ολοκληρωμένη λύση είναι το GPS όπου θα έχεις φτιάξει την διαδρομή που θέλεις δεν θα σε ενοχλεί τόσο ήλιος- βροχή και μπορείς να έχεις και το κινητό πάνω σου σε έκτακτη ανάγκη.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    αν ψάξεις για tomtom free europe maps θα βρεις μερικούς που δεν χρειάζονται συνδρομή κ.λπ.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/11/2016
    Μηνύματα
    21

  13. #13
    Έχει βρει κανένας free για Ελλάδα που να μπαίνει σε tomtom συσκευή?

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haf Προβολή μηνύματος
    Λέω να αγοράσω το Garmin

    Το βρίσκω στην Ελλάδα στα 419 € ενώ στο Amazon σχεδόν 100 € λιγότερα ! μπορεί κάποιος γνώστης από garmin να μου πει τι ενδεχομένως μπορεί να λείπει από το Amazon μήπως κάποιος χάρτης ή κάτι άλλο

    https://www.meimaris.com/garmin-zumo...urope-map.html
    https://www.amazon.de/-/en/dp/B07BWL...=sr_aod_dp_ttl
    Σκέψου και την περίπτωση αδιάβροχου κινητού πχ blackview bv9000.
    Το είχα, πέρασε τα πάνδεινα σε άσφαλτο και χώμα, σκόνη και βροχή, και δεν νιώθει.
    Το είχα πάνω σε μια βάση ram αράχνη με το λ;στίχο της.

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xaotikos Προβολή μηνύματος
    Έχει βρει κανένας free για Ελλάδα που να μπαίνει σε tomtom συσκευή?
    http://free-map-gps.com/gps-map-tomtom.html

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. GPS και χάρτες
    από gefr στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2018, 18:47
  2. Χάρτες για ΣΕΡΒΙΑ ΚΑΙ ΠΓΔΜ;
    από thanosvl στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2007, 20:56
  3. Για όσους έχουν GPS και Destinator
    από billy_BMW στο forum BMW
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2007, 16:56
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2006, 15:41
  5. Προταση για Εδρομουλα για αρχαριους, Cbf250 και οχι μονο
    από oulas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 09:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF