Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: Triumph street triple

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2018
    Μηνύματα
    15

    Triumph street triple

    Ομαδα καλημερα.
    Ειμαι στην αναζητηση μηχανης μετα απο 1,5 χρονο εμπειρια με παπι.Συγκεκριμενα το daytona sprinter. Μου εχει μπει στο ματι το triumph street triple 675(2007-2011 χρονολογια).Τι γνωμη εχετε απο δικη σας εμπειρια ή απο γνωστούς σας;
    Ειναι φιλικο για εναν απειρο αναβατη;Απο αξιοπιστια τι λεει;Μαρεσει παρα πολυ το look που εχει και ο ηχος των τριων κυλινδρων με εξιταρει.Ευχαριστω για τον χρονο σας.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Aπο γνωστό που έχει πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, είναι ψείρας αλλά οτιδήποτε έχει να κάνει με μηχανολογία δεν το κατανοεί, έχω να σου μεταφέρω
    τα καλύτερα. Είμασταν γείτονες όταν το πήρε και πλέον τον βλέπω συχνά γιατί έτυχε να έχω γείτονες τα πεθερικά του.
    Μου δίνει την εντύπωση πως ότι κάνει στην ζωή του είναι μια δικαιολογία για να το οδηγεί

    Το έχω οδηγήσει για μικρές βόλτες, να τον εξυπηρετήσω με τον μηχανικό του και να του το πάω στο καράβι, μου φάνηκε σαν να το οδηγούσα για καιρό.
    Θέλει να είσαι λίγο προσεκτικός στην συμπεριφορά σου γιατί έχει δύναμη.
    Το μόνο που θεωρώ "αρνητικό" είναι το χρώμα του. Νομίζω πως του πάνε όλα τα ανοικτά χρώματα, το μαύρο το αδικει...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ageloss Προβολή μηνύματος
    Ομαδα καλημερα.
    Ειμαι στην αναζητηση μηχανης μετα απο 1,5 χρονο εμπειρια με παπι.Συγκεκριμενα το daytona sprinter. Μου εχει μπει στο ματι το triumph street triple 675(2007-2011 χρονολογια).Τι γνωμη εχετε απο δικη σας εμπειρια ή απο γνωστούς σας;
    Ειναι φιλικο για εναν απειρο αναβατη;Απο αξιοπιστια τι λεει;Μαρεσει παρα πολυ το look που εχει και ο ηχος των τριων κυλινδρων με εξιταρει.Ευχαριστω για τον χρονο σας.
    Το είχα για 3 χρονια. Αν το ζήσεις, ακόμα και για λίγο, μένεις για την απορία ΓΙΑΤΙ υπάρχουν και πουλάνε ακόμα κάτι Hornet, Fazer, GSR κ.ο.κ. Είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ σε σύγκριση.

    Γύρισα την Ελλάδα, ροπή παντού, ελαφρύ, γρήγορο, εύκολο, και στην πόλη εύκολο, οικονομικό για την ιπποδύναμή του, και κάτι που δεν χρειάστηκε σε εμένα αλλά το είχα δει, όλα εύκολα προσβάσιμα στην συντήρηση.

    Το έδωσα για λόγους τακτικής-οικονομικούς και όχι γιατί είχα το παραμικρό παράπονο, αλλοιώς θα το είχα ακόμα.

    Προσοχή εσύ που προέρχεσαι από πολύ πιο αδύναμο δίτροχο, με πολύ προσοχή στην αρχή, και ακόμα περισσότερη όταν ΝΟΜΙΣΕΙΣ ότι το έμαθες. 93 άλογα τροχό έχει, μαζεύει 245 τελικής, δίνει από το ρελαντί, ΠΡΟΣΕΧΕ λοιπόν.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Στον ελενχο ρίξε μια ματιά στην ενωση πλαισιου-υποπλαισιου
    https://postimg.cc/FdwTLkwF
    https://postimg.cc/JHJPc4WN
    https://postimg.cc/68hbm34z
    Αν δεις κάτι τετειο η τοπική βαφή στόκο μακριά, αν και μάλλον είναι πολύ σπάνια βλάβη,επίσης τσεκαρε πολύ καλά το σασμάν αλλαγή πρώτη Δευτέρα,αν βρίσκει εύκολα νεκρά,αν κάνει περίεργους θορύβους η κλοτσιματα,δύσκολια αλλαγής ταχύτητας, τέλος λίγη προσοχή σε Πηνεία και ανορθωτη, κάτω από το ντεπόζιτο περνάει η φίσα του ανορθωτη που ενωνει με τα Πηνεία, τσεκαρε μην είναι λιωμένη η έχει γίνει greek πατέντα.

    Και τσεκαρισμα τα πάντα όπως σε κάθε μεταχειρισμένο πριν το πάρεις. Φιλικό θα είναι όσο δεν το παρακάνεις, έχει πολύ ροπή από τις 3000 rpm και αν κανείς απότομα ανοίγματα γκαζιού μπορεί να γίνουν διάφορα, σαν μοτέρ,περιφερειακά,ποιότητα,πλαστικά, όργανα πρέπει να είναι πολύ καλό,

  5. #5
    Και γω εχω να πω τα καλυτερα .
    Το ειχα αγαπησει .
    Το κρατησα λιγο γιατι επρεπε να φυγει για να παρω αυτο που ειχα βρει και ηθελα πολυ πριν το αγορασω.

    Τα αρνητικα του ειναι οτι δεν κανει για αρχαριο λογω δυναμης οπως σου ειπαν .
    Οποτε αν το παρεις θελει προσοχη γιατι δεν ειναι μηχανακι πιυ συγχωρει λάθη.
    Ειναι ψιλο...απολυτο .
    Αν δεν εχεις εμπειρια απο τετοιες μοτοσυκλετες,στην αρχη θα σου φανει πολυ ξενο ...το μικρο κοψιμο του τιμονιου που το κανει δυσκολο για καθημερινο.
    Οταν το μαθεις , θα ξεκινισει να γινεται και πιο ανετο .

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Το είχα και εγώ αν θυμάμαι καλά δεν κόβει πολύ το τιμόνι του αλλά ήταν ωραίο παιχνίδι (το r έχει ρυθμιζόμενες αναρτήσεις..?)και κλασσικά πηνία - ανορθωτης - χρώμα κινητήρα...

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Αν ο αρχάριος έχει μυαλό στο κεφάλι είναι ότι πρέπει.. έχει ροπή παντού το άτιμο κ αυτό θα βοηθήσει, δηλαδή μπορείς να το πας χαλαρά μέχρι να το μάθεις,όσο δεν ανεβάζεις στροφές όλα καλά..Αν γλυκαθεις από το γκάζι κ την δεις Rossi τότε είναι επικυνδινη η μετάβαση από το παπί..Το τιμόνι όντως δεν κόβει,αν μένεις Αθήνα κ κατεβαίνεις κέντρο θα το έχεις ένα θέμα στις σφήνες..

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το είχα για 3 χρονια. Αν το ζήσεις, ακόμα και για λίγο, μένεις για την απορία ΓΙΑΤΙ υπάρχουν και πουλάνε ακόμα κάτι Hornet, Fazer, GSR κ.ο.κ. Είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ σε σύγκριση.
    Την ίδια απορία έχω κ εγώ,κ γενικά για τα περισσότερα ιαπωνικά..Τέλος πάντων.. Δεν θα μου άρεσε να πω την αλήθεια να είχα ίδια μηχανή με την μάζα..

  9. #9
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Εγω παλι το βρήκα άψυχο σε σχέση με το Daytona...αλλα είναι πραγματικά ότι πρέπει για μηχανάκι τα κάνω όλα αλλα δεν συμφαιρω..καίει σαν ss εχει πλαίσιο στήσιμο ss απλα εχει τιμόνι και λιγότερη δύναμη..γενικά απ τα γυμνα στα 600cc είναι ότι καλύτερο μπορει να αγορασει κάποιος ειδικα το R..ένα καλό τα κάνω όλα και συμφαιρω είναι ένα mt07 με αναρτήσεις aftermarket..κόστος κοντά στα 6000συνολο με τις αναρτήσεις για ένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση..my two cents..
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #10
    συγκρινουμε ΜΤ-07 με street triple? και το προτιμάμε?
    07 πολυ καλο για entry lever. μεχρι εκει. ποδηλατο ελαφρυ αλλα street triple ειναι απλα σε αλλη κλαση στην μεσαια κατηγορια.

  11. #11
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Δε τα συγκρίνεις λες ε?πάρε ένα απλό street triple και ένα απλό mt07...ίσα ίσα που θα καις λιγότερο με το mt θα σαι πιο άνετος παντού μεσα στην πόλη και σε ορεινό κομμάτι θα παίζουν στα ίσα..η μόνη διαφορά είναι το μοτέρ το οποίο θα δείξει τη διαφορά του στα ανοιχτά κομμάτια και στις ευθείες....αναβαθμισμενα και τα δυο με σωστές αναρτήσεις εξατμιση φιλτρο είναι μια η άλλη...με καλύτερο για μένα το mt λογο της πιο ευκολης χρήσης μαι κατανάλωσης..εχω δει mt07 αναβαθμισμενο να παίζει στα ίσα 2 Daytona και ένα tuono σε ορεινά κομμάτια και πιστεψε με οι οδηγοί όλοι είχαν χέρια...κόστος??4500 με 5000 ένα καλό mt07 και αλλα 1500 με 2000 για αναβάθμιση....ένα καλό street triple r ίδιας χρονολογίας?5000 με 6500.....προχωράμε.. αν θέλετε μπορούμε να αναλύσουμε το θέμα ευθείες μοτέρ και πίστα που υπερέχει ένα street triple r στα ανάλογα χέρια γιατι παντα στα χέρια θα καταλήγουμε...εχω street triple r και το πέρασα απ ολα πριν εχω την παραπανω αποψη και όχι μαμα..αυτά..
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #12
    ok εχουν και ιδια πλαισια.....

    οτι θα καις λιγοτερο ναι. και συμφωνω κανει για νεο αναβατη.

    αλλα συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    συγκρινουμε ΜΤ-07 με street triple? και το προτιμάμε?
    Δεν το βρισκω λαθος αν το καλοσκεφτεις και λαβεις υποψιν σου το παρακατω Στεφανε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ageloss Προβολή μηνύματος
    Ειμαι στην αναζητηση μηχανης μετα απο 1,5 χρονο εμπειρια με παπι.Συγκεκριμενα το daytona sprinter.
    Ναι ΟΚ, στα χερια σου και για τη χρηση που κανεις το 675 ειναι καλυτερο. Ο νεος αναβατης που ερχεται απο το sprinter μετα απο ποσα χρονια θα μπορεσει να παρει απο το triple αυτο το εξτρα που εχει να δωσει σε σχεση με το 07; Αν μπορεσει να το παρει και ποτε δηλαδη, δεν ειναι απαραιτητο οτι θα φτασουν ολοι εκει οδηγικα.

    Και στο ενδιαμεσο θα καιει 2 λιτρα παραπανω στα 100 χλμ και μαλλον θα οδηγαει και μηχανη χωρις ABS (αναλογα με το μπατζετ αυτο).

    Δε λεω οτι το 07 ειναι καλυτερο, οπως ειπες μηλα με πορτοκαλι. Αλλα σιγουρα δεν ειναι ακυρη η προταση του Θοδωρη ετσι οπως το βλεπω.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Ένταξη τελείως άκυρη η σύγκριση..Το τι έκανε ένα mt σε κλειστά κομμάτια δεν έχει να λέει..Κ σε πίστα καρτ ένα crf450 motard μπορεί να παιρασει panigale επόμενος είναι καλύτερο το crf..λέμε τώρα..Τα δύο μηχανάκια όπως βγαίνουν από το εργοστάσιο δεν έχουν καμία σχέση,το street triple είναι ανώτερη μηχανή,καμία σχέση..Το παιδί που άνοιξε το νήμα μίλησε για street triple δεν είπε ότι θέλει να παίξει κυνηγητό σε κλειστά κομμάτια..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Ένταξη τελείως άκυρη η σύγκριση..Το τι έκανε ένα mt σε κλειστά κομμάτια δεν έχει να λέει..Κ σε πίστα καρτ ένα crf450 motard μπορεί να παιρασει panigale επόμενος είναι καλύτερο το crf..λέμε τώρα..Τα δύο μηχανάκια όπως βγαίνουν από το εργοστάσιο δεν έχουν καμία σχέση,το street triple είναι ανώτερη μηχανή,καμία σχέση..Το παιδί που άνοιξε το νήμα μίλησε για street triple δεν είπε ότι θέλει να παίξει κυνηγητό σε κλειστά κομμάτια..
    Που δεν τα κάνει καν αυτά, ''συγκρίνουμε'' μηχανή με κανά 65ρι άλογα τροχό με αστείο πλαίσιο, με 93 και πλαίσιο daytona 675. Το MT07 είναι αντίστοιχο των SV650 και ER6, μέχρι εκεί.

    Επίσης το μοτέρ του 675 (το 08 που είχα εγώ) υπό οδήγηση που το επιδιώκει είναι τρελά οικονομικό, ταξίδευα Εθνική οδό με 140 στο κοντέρ και κατανάλωση 4.5 lt/100χλμ.

    Αυτά τα ''2 λίτρα'' που γράφτηκαν δεν έχουν καμία επαφή με πραγματικότητα, παίζει ο 675 να είναι και πιο οικονομικός στο πρώτο μισό του στροφόμετρου λόγω καλύτερης αρμονίας κινούμενων μαζών-χρονισμών-ρευστομηχανικής ουδετερότητας στο κάρτερ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2009, 10:55
  2. MCN Triumph Street Triple vs Monster, Z, Hornet, GSR, FZ6
    από 618RR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2007, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF