Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 46

Θέμα: Honda NC700 300.000km

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Εντυπωσιακός, όπως πάντα! Με το καλό και σε άλλα τόσα και παραπάνω!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #17
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

  3. #18
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    300000 χλμ δε νομίζω ότι θα κάνω ποτέ στη ζωή μου, με όλα τα οχήματα που είχα, έχω και (ελπίζω) θα έχω, συν το περπάτημα

    Ωραίος ρε Billy

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #19
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.707
    Σιγα το μπουρδελ@ ρε Βασιλη...
    Εις περισσοτερα χλμ κ απροβληματιστα.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #20
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    247

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Να είσαι καλά να τα κάνεις 600.000 km.

    Πραγματικά εντυπωσιακό σε τόσα km να έχει τόσο λιγη φθορά και μάλιστα με χρήση πιο xtreme απ' ότι φτιάχτηκε σε χώμα και άσφαλτο.

    (Θα ήθελα πολύ να οδηγήσω ένα nc να δω πως είναι γιατί υπάρχουν αρκετά με 4500-5000 με λίγα χιλιόμετρα και προφανώς είναι πολύ καλή αγορά για μεταχειρισμένο με τέτοια αξιοπιστία, κατανάλωση και χρηστικότητα).

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Έφτασε και αυτή η στιγμή.Μια μοτοσυκλέτα που αγοράστηκε προσωρινά το 2015 έγινε τελικά το βασικό εργαλείο για ταξίδια σε όλα τα τεραίν κάνοντας συνολικά πάνω απο 300.000km απροβλημάτιστα.

    Σίγουρα απο το μοτέρ χαμηλής απόδοσης εγώ το περίμενα κρίνοντας και απο το πόσο αντέχουν τα αντίστοιχα χαμηλόστροφα μοτερ των αυτοκινήτων.Αυτό που δεν περίμενα σε καμία περίπτωση όμως ήταν η αντοχή σε όλα τα επίπεδα δηλαδή:

    -Στα ηλεκτρικά του.Μίζα,πηνία,ανορθωτής δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ.Μετά τις 290.000km μόνο ο αισθητήρας ταχύτητας δυσλειτουργούσε και αλλάχτηκε αλλά οτιδήποτε και να βγάλει σε τόσα km το θεωρώ πλέον συντήρηση και όχι βλάβη.Ειδικά ο αισθητήρας που βρίσκεται στην πάνω πλευρά του μοτέρ και τρώει αμέτρητες μεταβολές θερμοκρασίας σε τόσα km.

    -Τρόμπα λαδιού και τρόμπα νερού χωρίς πρόβλημα σε αυτά τα km.Οκ το πρώτο θα σήμαινε και ανατίναξη θα μου πείτε,αλλά το 2ο είναι συνήθης βλάβη στα πολλά km.

    -Ψυγείο χωρίς καμία διαρροή

    -Δίσκοι συμπλέκτη αλλάχτηκαν μόνο οι φιμπερένιοι στις 275.000km

    -Τρόμπα βενζίνης καθαρίστηκε πρόσφατα σχετικά για μια και μοναδική φορά ενώ μέχρι να ξεκινήσει να κάνει κοψίματα δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Εντυπωσιακό με τις βενζίνες που έχουμε στην Ελλάδα και χωρίς να προσέχω ποτέ που βάζω βενζίνη(δε γίνεται ούτως ή άλλως με τη χρήση που κάνω)

    -Τεντωτήρας και καδένα αλλάχτηκαν προληπτικά στις 190.000km.Είχα λίγο θόρυβο όταν άφηνα το γκάζι και φρέναρε ο κινητήρας με ταχύτητα μέσα.

    -Δισκόπλακα άλλαξα πίσω στις 230.000km.Μπροστά έχω ακόμα την εργοστασιακή χωρίς ιδιαίτερο δόντι!Πολύ ποιοτικό το υλικό του εργοστασίου!


    Το μηχανάκι αγοράστηκε για συγκεκριμένη χρήση.Προσωπικά δεν περίμενα να αντέξει το ξύλο που τρώει κάνοντας ΜΗ ενδεδειγμένη χρήση.Δηλαδή οκ να μη στραβώνουν οι ζάντες με τόσο χώμα?2-3 στραβώματα που είχα έγιναν στην άσφαλτο σε λακκούβες με πολλά km.

    Το σημαντικότερο απο όλα?Στις 300.000km μου δείχνει μια υγεία οτι δε θα με προβληματίσει για πολύ ακόμα και δεν καίγομαι να το αλλάξω καν.Εκεί που με ένα συνηθισμένο μοτερ μοτοσυκλέτας στο 1/3 των km ξεκινάς και σκέφτεσαι το το διώξεις.

    Για τη συντήρηση τα γνωρίζετε πάνω κάτω.Ανα 12.000km-14.000km αλλαγή λαδιών,ανα 48.000km μπουζί,ανα 100.000km τσεκ στις βαλβίδες(ανα 24.000km λέει το μάνιουαλ αλλα είναι καθαρά μάρκετινγκ,διαπιστωμένο στην πράξη).Ουσιαστικά γράφω km χωρίς να ασχολούμαι σχεδόν καθόλου.


    Με το NC ταξίδεψα σε 25 χώρες και ανέβηκα σε περισσότερα απο 100 βουνά κάνοντας σε πολλές περιπτώσεις πολύ δύσκολους χωματόδρομους.Θα το αλλάξω μόνο αν υπάρξει κάτι αντίστοιχο να με υπηρετήσει το ίδιο καλά.Δημιούργησα ένα βίντεο με πολλές εμπειρίες απο Ελλάδα και εξωτερικό.Φυσικά δε χωράνε όλες οι εμπειρίες σε ένα μικρό βίντεο αλλά παίρνετε μια γεύση.



    https://www.youtube.com/watch?v=b3MR...6YjZDxVV-PwHUs



    Πάντα όρθιοι!
    Αντε και στα 500000+

    Έτσι από περιέργεια . Από αλλαγές ρουλεμάν γενικότερα (τροχών-λαιμού) κάθε πότε?

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Πραγματικά ότι και να πούμε είναι λίγο. Να το χαρείς το μηχανάκι σου όσο πάει! Άντε να τελειώσει όλο αυτό να κανονίσουμε και καμιά βόλτα

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Σας ευχαριστώ όλους για άλλη μια φορά παιδιά!Εύχομαι υγεία πάνω απο όλα και σύντομα να ξεμπλέξουμε απο αυτην την κατάσταση που βιώνουμε τον τελευταίο χρόνο!

    Απαντώ σε κάποια ερωτήματα που τέθηκαν και έχουν σημασία.

    -Μόλις το πρωτοπήρα το 2015 διαπίστωσα πως μπροστά και πίσω ήταν πολύ μαλακό απο ελατήρια.Λογικό ως ένα βαθμό αφού το συγκεκριμένο όχημα κατασκευάζεται εξ'ολοκλήρου στην Ιαπωνία και είχε βγεί πολύ φθηνά στην αγορά για νέο πρότζεκτ(6500 στην ευρώπη,7500 εδώ).Σχεδόν αμέσως αλλάχτηκαν ελατήρια και λάδια μπροστινού με ohlins γραμμικά,απο τα προοδευτικά μαμά.Η βελτίωση ήταν καθολική σε όλα τα τεραίν.Ακόμα αυτά έχω μπροστα.Πίσω μεχρι τις 230.000km είχα την εργοστασιακή ανάρτηση την οποία είχα σφίξει εξ αρχής(προφόρτιση ελατηρίου μόνο) και η οποία έκανε μια χαρά τη δουλειά της σε συνδυασμό με το μοχλικό.Απλά είχα βαρεθεί κάποια στιγμή επειδή έσκαγε ανα 40.000km (την πήγαινα και για σέρβις κάθε φορά ανα τόσα km περίπου) και έβαλα τελικά μια ohlins απλή που βγαίνει για το NC.

    -Λάδια και μπουζί βάζω ότι προτείνει η Honda.Ιριδίου είναι τα μαμά για αυτο και το μανιουαλ δινει ανα 48,000km αλλαγή.Εχω βάλει διάφορες μάρκες λαδιών,πάντα όμως τηρούσα το 10-30 που προτείνει η Honda.

    -Για το τι κουβαλάω στα ταξίδια που ρώτησε ο Dr Monty.Στο πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό πήρα σαμάρια αλλά δε μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά έχοντάς τα γεμάτα.Στο επόμενο που πήγα Νορβηγία αποφάσισα να ταξιδέψω πιο ευέλικτα παίρνοντας μόνο ένα Tank Bag των 32 λίτρων.Το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει το ΥΠΕΡΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ του ψευδοτεπόζιτου που είναι ουσιαστικά άλλα 20 λίτρα χώρου!Δηλαδή εκεί μέσα βάζεις αδιάβροχα και ενα κάρο πράγματα που σου δεσμεύουν χώρο απο ένα σαμάρι σε άλλη μοτοσυκλέτα.52 λίτρα σύνολο είναι μια χαρά για μένα,εφόσον όλη μέρα συνήθως είμαι στο δρόμο με τα μοτοσυκλετιστικά ρούχα.Ποτέ δε μου έλειψε κάτι,ίσα ίσα στο Nordkapp περίσσεψαν και ρούχα που δεν πρόλαβα να φορέσω .Εννοείται είναι και στον άνθρωπο,μια φορά είχαμε πάει μονοήμερη με κάτι φίλους και ο ένας ήρθε με τριβάλιτσο! .
    Πάντως είναι σωτήριο το ψευδοτεπόζιτο,τόσο πολύ που το θεωρώ αναγκαίο πλέον και θα ήθελα να έχει το επόμενο μηχανάκι μου τετοιο χώρο.Στις μονοήμερες που βλέπετε σαν να μην κουβαλάω τίποτα μαζί μου,είναι όλα μέσα στο ψευδοτεπόζιτο, έχω 2.5 λίτρα υγρά,κομπρεσερακι,αδιάβροχο,φόρμα,κιτ επισκευης ελαστικών,power bank,δεύτερα γάντια,τσαντάκι κλπ.Δικάβαλος που πήγα το 2018 στην Κορσική με τη γυναίκα,είχα πάρει τανκ μπαγκ(δικά μου μέσα) και τα σαμάρια(για τα πράγματα της γυναίκας) + τον χώρο στον κουβά έφτασαν και περίσσεψαν.

    -Για τα ρουλεμάν που με ρώτησε ο Kas Tracer.Μόλις είδα οτι άλλαξα πίσω στις 261.000km.Κάθε φορά που πάω για αλλαγή ελαστικού τα τσεκάρω και αν χρειαστεί αλλάζονται επιτόπου.Δε χρειάζονται συχνά πάντως,σίγουρα κανα 60αρι χιλιάδες αντέχουν.Ρουλεμάν λαιμού αλλάχτηκε μια φορά στις 130.000km με πρωτοβουλία του μάστορα,δεν είχα δει κάτι περίεργο εγώ να πω την αλήθεια.Μέχρι σήμερα πάντως δεν έχει αλλαχτεί στο λαιμό κάτι.



    Όπως είπα και σε κάποιους φίλους που με ρώτησαν,το μηχανάκι δεν είναι Αφρικα ούτε Τενερέ στο χώμα και δεν πρόκειται να γίνει.Παρολαυτά είναι εύκολο,ελαφρύ σε αίσθηση και με σωστά λάστιχα πάει παντού.Όχι με την ταχύτητα μιας off μοτοσυκλέτας αλλά προσωπικά μου αρέσει να ευχαριστιέμαι τη διαδρομή και όχι να τρέχω μόνος μου στα χώματα.Δείτε το σαν ένα SUV,δεν είναι τζηπ αλλά αν το ψηλώσεις και του βάλεις κατάλληλα λάστιχα θα σε πάει πολύ μακρύτερα απο όσο πίστευες.Αν συμπεριλάβουμε και το πόσο ανθεκτικό είναι για μένα αξίζει για allaround go anywhere μοτοσυκλέτα με κάποιες παραχωρήσεις,που ούτως ή άλλως θα έκανες σε άλλους τομείς οποιαδήποτε άλλη να είχες.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Μπράβο φίλε μου, να το χαρείς και να κάνεις και άλλα τόσα χιλιόμετρα όρθιος.

  11. #26
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Μπραβο ρε φιλε, αντε και στα 500000χμ!
    " the PouroDuro spirit "

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εντωμεταξυ σε αλλες 3 σελιδες θα εχει φτασει 350000

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους για άλλη μια φορά παιδιά!Εύχομαι υγεία πάνω απο όλα και σύντομα να ξεμπλέξουμε απο αυτην την κατάσταση που βιώνουμε τον τελευταίο χρόνο!

    Απαντώ σε κάποια ερωτήματα που τέθηκαν και έχουν σημασία.

    -Μόλις το πρωτοπήρα το 2015 διαπίστωσα πως μπροστά και πίσω ήταν πολύ μαλακό απο ελατήρια.Λογικό ως ένα βαθμό αφού το συγκεκριμένο όχημα κατασκευάζεται εξ'ολοκλήρου στην Ιαπωνία και είχε βγεί πολύ φθηνά στην αγορά για νέο πρότζεκτ(6500 στην ευρώπη,7500 εδώ).Σχεδόν αμέσως αλλάχτηκαν ελατήρια και λάδια μπροστινού με ohlins γραμμικά,απο τα προοδευτικά μαμά.Η βελτίωση ήταν καθολική σε όλα τα τεραίν.Ακόμα αυτά έχω μπροστα.Πίσω μεχρι τις 230.000km είχα την εργοστασιακή ανάρτηση την οποία είχα σφίξει εξ αρχής(προφόρτιση ελατηρίου μόνο) και η οποία έκανε μια χαρά τη δουλειά της σε συνδυασμό με το μοχλικό.Απλά είχα βαρεθεί κάποια στιγμή επειδή έσκαγε ανα 40.000km (την πήγαινα και για σέρβις κάθε φορά ανα τόσα km περίπου) και έβαλα τελικά μια ohlins απλή που βγαίνει για το NC.

    -Λάδια και μπουζί βάζω ότι προτείνει η Honda.Ιριδίου είναι τα μαμά για αυτο και το μανιουαλ δινει ανα 48,000km αλλαγή.Εχω βάλει διάφορες μάρκες λαδιών,πάντα όμως τηρούσα το 10-30 που προτείνει η Honda.

    -Για το τι κουβαλάω στα ταξίδια που ρώτησε ο Dr Monty.Στο πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό πήρα σαμάρια αλλά δε μου άρεσε καθόλου η συμπεριφορά έχοντάς τα γεμάτα.Στο επόμενο που πήγα Νορβηγία αποφάσισα να ταξιδέψω πιο ευέλικτα παίρνοντας μόνο ένα Tank Bag των 32 λίτρων.Το συγκεκριμένο μηχανάκι έχει το ΥΠΕΡΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ του ψευδοτεπόζιτου που είναι ουσιαστικά άλλα 20 λίτρα χώρου!Δηλαδή εκεί μέσα βάζεις αδιάβροχα και ενα κάρο πράγματα που σου δεσμεύουν χώρο απο ένα σαμάρι σε άλλη μοτοσυκλέτα.52 λίτρα σύνολο είναι μια χαρά για μένα,εφόσον όλη μέρα συνήθως είμαι στο δρόμο με τα μοτοσυκλετιστικά ρούχα.Ποτέ δε μου έλειψε κάτι,ίσα ίσα στο Nordkapp περίσσεψαν και ρούχα που δεν πρόλαβα να φορέσω .Εννοείται είναι και στον άνθρωπο,μια φορά είχαμε πάει μονοήμερη με κάτι φίλους και ο ένας ήρθε με τριβάλιτσο! .
    Πάντως είναι σωτήριο το ψευδοτεπόζιτο,τόσο πολύ που το θεωρώ αναγκαίο πλέον και θα ήθελα να έχει το επόμενο μηχανάκι μου τετοιο χώρο.Στις μονοήμερες που βλέπετε σαν να μην κουβαλάω τίποτα μαζί μου,είναι όλα μέσα στο ψευδοτεπόζιτο, έχω 2.5 λίτρα υγρά,κομπρεσερακι,αδιάβροχο,φόρμα,κιτ επισκευης ελαστικών,power bank,δεύτερα γάντια,τσαντάκι κλπ.Δικάβαλος που πήγα το 2018 στην Κορσική με τη γυναίκα,είχα πάρει τανκ μπαγκ(δικά μου μέσα) και τα σαμάρια(για τα πράγματα της γυναίκας) + τον χώρο στον κουβά έφτασαν και περίσσεψαν.

    -Για τα ρουλεμάν που με ρώτησε ο Kas Tracer.Μόλις είδα οτι άλλαξα πίσω στις 261.000km.Κάθε φορά που πάω για αλλαγή ελαστικού τα τσεκάρω και αν χρειαστεί αλλάζονται επιτόπου.Δε χρειάζονται συχνά πάντως,σίγουρα κανα 60αρι χιλιάδες αντέχουν.Ρουλεμάν λαιμού αλλάχτηκε μια φορά στις 130.000km με πρωτοβουλία του μάστορα,δεν είχα δει κάτι περίεργο εγώ να πω την αλήθεια.Μέχρι σήμερα πάντως δεν έχει αλλαχτεί στο λαιμό κάτι.



    Όπως είπα και σε κάποιους φίλους που με ρώτησαν,το μηχανάκι δεν είναι Αφρικα ούτε Τενερέ στο χώμα και δεν πρόκειται να γίνει.Παρολαυτά είναι εύκολο,ελαφρύ σε αίσθηση και με σωστά λάστιχα πάει παντού.Όχι με την ταχύτητα μιας off μοτοσυκλέτας αλλά προσωπικά μου αρέσει να ευχαριστιέμαι τη διαδρομή και όχι να τρέχω μόνος μου στα χώματα.Δείτε το σαν ένα SUV,δεν είναι τζηπ αλλά αν το ψηλώσεις και του βάλεις κατάλληλα λάστιχα θα σε πάει πολύ μακρύτερα απο όσο πίστευες.Αν συμπεριλάβουμε και το πόσο ανθεκτικό είναι για μένα αξίζει για allaround go anywhere μοτοσυκλέτα με κάποιες παραχωρήσεις,που ούτως ή άλλως θα έκανες σε άλλους τομείς οποιαδήποτε άλλη να είχες.
    Δεν έχω δει από κοντά το nc.Δεν ήξερα ότι έχει χώρο στο ντεπόζιτο. Τη βενζίνη από που τη βάζεις?Από την ουρά?Σαν τα τζιες?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.030
    Καλημέρα φίλε, ναι το πίσω σελακι ανοίγει και βάζεις βενζίνη. Το δοχείο εκτείνεται μέχρι κάτω από τη σέλα του οδηγού κρατώντας έτσι και το βάρος χαμηλά. Στο ψευδοτεποζιτο χωράει full face κράνος. Το λέω για να αντιληφθείς το πόσο χώρο εχει.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #30
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    True motorcyclist! Iron Butt approved!!


Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Mp3 250 vs Honda SH 300 abs
    από gavos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2011, 19:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF