Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: πινακιδες και τελη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2021
    Μηνύματα
    1

    πινακιδες και τελη

    καλησπερα,ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε ενα φορουμ οποτε με συγχωρειτε αν κανω καποιο λαθος, ισως καποιος με βοηθησει.. ειχα ενα μηχανακι πριν 6 χρονια (50cc), το παρατησα σε κλειστο γκαραζ ενω εβγαλα τις πινακιδες με σκοπο να τις παραδοσω με τα χαρτια του.. δεν το εκανα και περασαν τα χρονια.. μπηκα στη σελιδα του aade για να δω τι γινετε με τα τελη και δεν το βρισκω καν , σαν να μην υπαρχει στο ονομα μου.. ( το μηχανακι ειναι ακομα στο γκαραζ + τις πινακιδες με τα χαρτια τα εχασα) τι κανω?? θα φαω καποιο προστιμο??

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Τα 50 είναι μοτοποδήλατα, δεν υπάγονται στο υπουργείο, ούτε έχουν άδεια κυκλοφορίας σαν τα οχήματα, έχουν τοπική άδεια της Τροχαίας της περιοχής.

    Για αυτό 50ρι δεν θα βρεις ποτέ στο ΑΑΔΕ.

    Τα 50ρια δεν έχουν τέλος κυκλοφορίας σαν αυτό των άλλων οχημάτων, έχουν ετήσια ανανέωση άδειας μοτοποδηλάτου, στην τοπική Τροχαία. Προφανώς χρωστάει τις ανανεώσεις αυτές.

    Απευθύνσου στην Τροχαία της περιοχής σου, για να σου πουν τι να κάνεις και πόσο κοστίζει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Με δεδομένο τα όσα είπε ο από πάνω, εάν δεν σκοπεύεις να το ξανάκυκλοφορήσεις η να το πουλήσεις για κυκλοφορία δεν χρειάζεται να κάνεις και τίποτα. Είναι προφανές ότι ως ανταλλακτικά δεν θα μπορείς να το δώσεις καθώς δεν έχεις χαρτιά που αποδεικνύουν ότι είναι δικό σου.
    Με ένα ψάξιμο στην τροχαία όμως αν θυμάσαι τον αριθμό κυκλοφορίας, μπορείς να κάνεις επανέκδοση.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maria2580 Προβολή μηνύματος
    καλησπερα,ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε ενα φορουμ οποτε με συγχωρειτε αν κανω καποιο λαθος, ισως καποιος με βοηθησει.. ειχα ενα μηχανακι πριν 6 χρονια (50cc), το παρατησα σε κλειστο γκαραζ ενω εβγαλα τις πινακιδες με σκοπο να τις παραδοσω με τα χαρτια του.. δεν το εκανα και περασαν τα χρονια.. μπηκα στη σελιδα του aade για να δω τι γινετε με τα τελη και δεν το βρισκω καν , σαν να μην υπαρχει στο ονομα μου.. ( το μηχανακι ειναι ακομα στο γκαραζ + τις πινακιδες με τα χαρτια τα εχασα) τι κανω?? θα φαω καποιο προστιμο??
    Αν θυμάσαι σε ποια τροχαία έχει γίνει έκδοση άδειας μπορείς να πας εκεί και να ζητήσεις επανέκδοση.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Στην τροχαία. Άκρη βγάζεις σχετικά εύκολα, αν θυμάσαι και τι αριθμό είχε η πινακίδα θα βγάλεις ακόμα πιο γρήγορα άκρη. Μόνο που ίσως να σε βάλουν να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας όλων των χρόνων που δεν είχες πληρώσει.
    Είναι περίπου 15 ευρω τα οποία δεν έχουν προσαυξήσεις οπότε για 6 χρόνια θα πληρώσεις κανένα 90αρι.
    Πάτα το 0

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    ..και συγκεκριμένα καλείς στο 2310 566193

    Α' ΤΜΗΜΑ ΤΡΟΧΑΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΩΝ

    Μήπως και χρειάζεται κάποιο ραντεβού.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Ασφάλεια και τελη κυκλοφοριας και πινακίδες.
    από renos.xart στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2014, 00:47
  2. Κλοπη πινακιδας και Τελη
    από MavrosPan στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2012, 12:09
  3. Πινακίδες και μπροστά;
    από pipis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2008, 13:15
  4. Πινακίδες και μπαλάκια
    από Dimian στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2006, 11:25
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF