Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: Νέος αναβάτης, καινούργιο μηχανάκι

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Είναι και το θέμα με το ύψος, στο τέλος με βλέπω απλά να μαζεύω χρήματα και να παίρνω καινούργιο αμάξι
    Ειμαι 1.87, μια 5αρα ποιο κοντος απο σενα.Οταν εκατσα στο ΧΤ και ακομα καλυτερα σε XR(λιγο ποιο ψηλο) μου αρεσε πολυ!Μην απογοητευσε.Ενα 600 4κυλινδρο ειναι καλο.Χαμηλα αν ανοιξεις γκαζι δεν θα σε σβαρνισει και ψηλα οταν πας εχει γκαζι να γουσταρεις.Αφου σου αρεσε οδηγικα το GSR κοιτα σε αυτην την κατηγορια των 4κυλινδρων 600.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Περιμένω απόψεις
    Μπορείς να αντιστρέψεις το ερώτημα και να απαντήσεις μόνος σου.
    Κάποιος 30 χρονών με εμπειρία μόνο στις μηχανές και καθόλου με αυτοκίνητο, θέλει να πάρει το πρώτο του αυτοκίνητο. Τι θα τον συμβούλευες ν αγοράσει; Ένα αυτοκίνητο με 70 άλογα ή με 300; Ρητορικό το ερώτημα, δε χρειάζεται να απαντήσεις· μόνο στον εαυτό σου ίσως.
    Όσο ενδείκνυται ή αντενδείκνυται ένα αυτοκίνητο 300 hp για αρχάριο οδηγό αυτοκινήτου, άλλο τόσο ενδείκνυται ή αντενδείκνυται ο πύραυλος F900R για αρχάριο οδηγό μοτοσικλέτας.
    Απο κει και πέρα υπάρχουν πολλά λογικοφανή επιχειρήματα για να αγοράσει κάποιος άπειρος ένα δυνατό εργαλείο (έχω εμπειρία στο δρόμο, έχω το μυαλό στο κεφάλι μου και πολλά άλλα).
    Η ουσία είναι μία· η καύλα. Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) έτσι αγοράσαμε. Όμως - μην κοροϊδευόμαστε - δυνατό όχημα με μή εξοικειωμένο οδηγό αφαιρεί πόντους ασφαλείας.


  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Turbo busa!!
    Ετσι!Ολα τα αλλα ειναι χαρχαλια

  4. #34
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να αντιστρέψεις το ερώτημα και να απαντήσεις μόνος σου.
    Κάποιος 30 χρονών με εμπειρία μόνο στις μηχανές και καθόλου με αυτοκίνητο, θέλει να πάρει το πρώτο του αυτοκίνητο. Τι θα τον συμβούλευες ν αγοράσει; Ένα αυτοκίνητο με 70 άλογα ή με 300; Ρητορικό το ερώτημα, δε χρειάζεται να απαντήσεις· μόνο στον εαυτό σου ίσως.
    Όσο ενδείκνυται ή αντενδείκνυται ένα αυτοκίνητο 300 hp για αρχάριο οδηγό αυτοκινήτου, άλλο τόσο ενδείκνυται ή αντενδείκνυται ο πύραυλος F900R για αρχάριο οδηγό μοτοσικλέτας.
    Απο κει και πέρα υπάρχουν πολλά λογικοφανή επιχειρήματα για να αγοράσει κάποιος άπειρος ένα δυνατό εργαλείο (έχω εμπειρία στο δρόμο, έχω το μυαλό στο κεφάλι μου και πολλά άλλα).
    Η ουσία είναι μία· η καύλα. Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) έτσι αγοράσαμε. Όμως - μην κοροϊδευόμαστε - δυνατό όχημα με μή εξοικειωμένο οδηγό αφαιρεί πόντους ασφαλείας.

    Καταλαβαίνω πως το θέτεις, για εμένα μετράει πολύ η εμπειρία στο δρόμο -ως οδηγός προφανώς- και για αυτό έδωσα έμφαση. Ήμουν από τους τυχερούς που είχα αμάξι από πρώτο έτος φοιτητής, όπως ανέφερα έχω έρθει και 3-4 φορές σε close calls με δίκυκλα που σε όλες τις περιπτώσεις αυτοί πήγαν να το προκαλέσουν και θεωρώ ότι και κάποιος τρίτος αν έβλεπε τα περιστατικά θα συμφωνούσε. Όπως και να 'χει, δεν ψάχνω επιβεβαίωση, αυτό που θέλω να πω είναι ότι έχω δει και ως οδηγός αυτοκινήτου πράγματα που πρέπει να προσέχω/δεν πρέπει να κάνω όταν θα οδηγώ μηχανή, έχω δει ατοπήματα άλλων οδηγών όπως το να φεύγουν ακόμα και με 3-4 δευτερόλεπτα κόκκινο κτλ. Στο θέμα της ασφάλειας σε περίπτωση ατυχήματος είσαι πολύ πιο εκτεθειμένος με τη μηχανή, οπότε αν το βάλουμε αυτό στην άκρη στο αντίστροφο ερώτημα θα απαντούσα όπως έθεσα το δικό μου: Ότι με προσοχή και με αυτοσυγκράτηση μπορείς να ξεκινήσεις πχ με ένα Golf GTI εφ' όσον έχεις μεγάλη εμπειρία στους δρόμους. Όσον αφορά τον έλεγχο του γκαζιού έχεις δίκιο, αλλά και εκεί θεωρώ ότι αν είσαι τελείως αλλού, ακόμα και με μηχανάκι με 40-50 άλογα θα την κάνεις τη βλακεία. Αχ αυτή η καύλα Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ειμαι 1.87, μια 5αρα ποιο κοντος απο σενα.Οταν εκατσα στο ΧΤ και ακομα καλυτερα σε XR(λιγο ποιο ψηλο) μου αρεσε πολυ!Μην απογοητευσε.Ενα 600 4κυλινδρο ειναι καλο.Χαμηλα αν ανοιξεις γκαζι δεν θα σε σβαρνισει και ψηλα οταν πας εχει γκαζι να γουσταρεις.Αφου σου αρεσε οδηγικα το GSR κοιτα σε αυτην την κατηγορια των 4κυλινδρων 600.
    Συνάδελφος ενός φίλου μου έχει ένα XT, θα μιλήσω μήπως μπορέσω έστω να κάτσω πάνω του για να το δω!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ετσι!Ολα τα αλλα ειναι χαρχαλια

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2016
    Μηνύματα
    17
    Αμα θές να την κάνεις την χαζομάρα σου θα την κάνεις ο,τι και να έχεις.
    Επίσης μην νομίζεις οτι τα ηλεκτρονικά σε σώζουν και με αυτά πέφτεις απλα δυσκολότερα.
    Για εμένα κοίτα κάτι σε xtx660,aprilia pegaso 660strada η trail bmw GS650 DAKAR ..

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Όταν πεταχτεί ο σκύλος,γάτα,ταξί,μπάλα,παπί,τριαξονικο από στενό,φανάρι,στοπ και τσαρουχωσεις τα φρένα και αρχίσει να γληστραει ο μπροστινός τροχός και πηγαίνεις για μετοπικη με σταθμευμένο με 80km/h η συγκρούστ
    εις με αυτό που πετάχτηκε και η μηχανή πηγαίνει ανεξέλεγκτη
    τότε θα φανεί αν το έχεις με την οδηγιση. Όπως και όταν αρχίσει το tank slaping,όταν περάσεις πάνω από λάδια η νερά,πάγο,λακούβες,ανωμαλίες του δρόμου,όταν θα κάνει άλμα η σούζα η μπαντια χωρίς να το θες, όταν γληστρισει το πίσω η το εμπρός λάστιχο όταν είσαι υπό κληση,όταν θα φας γλάρο,η Περιστέρι η μπαμπουρα στο κεφαλι, στήθος η στο μάτι με 100km/h, όταν θα πάθεις λάστιχο η μηχανική βλάβη και πολλά άλλα,. Οι πιθανότητες είναι άπειρες, και η εμπειρία που χρειάζεται,καμιά σχέση με αυτοκίνητο,δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν 50cc,125cc,250cc,400,600,800,900,1000,1300cc το σωστό είναι να αρχίσεις από 50cc και όσο ανεβαίνει η εμπειρία τα χιλιόμετρα και τα χρόνια να ανεβαίνεις κυβικα

    Και αν πέσεις κάτω η τρακάρεις έστω με 50km/h δεν έχει ούτε λαμαρίνες,ούτε αερόσακους,ούτε ζώνες,. Αφήνεις το δέρμα σου στην άσφαλτο η εγκαύματα,σπας κόκκαλα,χάνεις άκρα,κόβεσαι στην μέση αν βρεις κολόνα πασαλο με λίγο περισσότερα χιλιόμετρα,και πάντα μπορεί να σε πατισει κάποιος άλλος που έρχεται από πίσω η είναι στο αντίθετο ρευμα

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    959
    Να πάρεις ένα kle 500 η κάτι τέτοιο τέλος πάντων, να σου πέσει και μερικές φορές και να μη σε νοιάζει, να το κρατήσεις κανα χρονο και μετά, πάρε ότι θες καινούριο.

    Κατ αρχάς, όπως έχω πει πολλές φορές, η μοτοσυκλετα δεν είναι σα το αμάξι. Δεδομένου του ότι δεν έχεις εμπειρία στους 2 τροχούς, δεν είναι δυνατόν να ξέρεις τι θέλεις.
    Τωρα σου αρέσουν τα γυμνα, και μετά από 6 μήνες συμβίωσης με ένα, μπορεί να ανακαλύψεις ότι δεν σε βολεύουν και θες ανεμοκαλυψη ή πιο σκυφτή θέση οδήγησης ή πιο όρθια θέση οδήγησης, θες ροπή χαμηλά ή αντίστοιχα ψηλά, κλπ.
    Μην πάρεις μηχανάκι 10κ για πρώτο. Πάρε ένα φτηνό, κράτα το 1 χρόνο ώστε να διαμορφώσεις αποψη και μετά το ξανασυζητάμε.

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Επειδη αναφερεις συνεχεια την εμπειρια στον δρομο.Οταν καβαλησεις θα δεις τον κοσμο με διαφορετικο ματι,θα συνειδητοποιησεις οτι τελικα δεν ειχες και τοση εμπειρια απο τους δρομους.Ακου τους υπολοιπους που σου λενε να πας σε κατι πιο ηρεμο,κατι ξερουν.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εγώ θα το πάω πιο χαλαρά απ'τα παιδιά. Σκέψου το λογικά. Παίρνεις ένα μηχανάκι 9-10κ και στον πρώτο μήνα το ρίχνεις κάτω 2 φορές, χωρίς να πάθεις ούτε γρατζουνιά. Και θα στενοχωρηθείς πολύ και θα βάλεις το χέρι κι άλλο στην τσέπη, ανάλογα με το τι θα'χεις σπάσει. Δυστυχώς, δεν είμαστε σαν την Αμερική που έχουν τεράστιους δρόμους και μεγάλες αποστάσεις, που και εμπνέουν, αλλά και διευκολύνουν την συναναστροφή με μεγάλες μηχανές. Και όπως είπαν και παραπάνω, τους βλέπεις όλους να ξεκινάνε με 600άρια μίνιμουμ 100 αλόγων, που ναι μεν είναι σκυλιά του πολέμου, αλλά κάτω από συγκεκριμένες στροφές είναι πολύ νωχελικά. Γενικά, εγώ πάντα προτείνω φθηνό μεταχειρισμένο σε νέους οδηγούς. Δεν θέλω όμως να σου προτείνω κάποιο μοντέλο απ'το κεφάλι μου. Εκ των δύο που κοιτάς, θα επέλεγα το bmw επειδή το θεωρώ πανέμορφο, αλλά εννοείται και το mt είναι υπερπλήρες, και έχει και πολύ μεγάλο community.

  10. #40
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Όταν πεταχτεί ο σκύλος,γάτα,ταξί,μπάλα,παπί,τριαξονικο από στενό,φανάρι,στοπ και τσαρουχωσεις τα φρένα και αρχίσει να γληστραει ο μπροστινός τροχός και πηγαίνεις για μετοπικη με σταθμευμένο με 80km/h η συγκρούστ
    εις με αυτό που πετάχτηκε και η μηχανή πηγαίνει ανεξέλεγκτη
    τότε θα φανεί αν το έχεις με την οδηγιση. Όπως και όταν αρχίσει το tank slaping,όταν περάσεις πάνω από λάδια η νερά,πάγο,λακούβες,ανωμαλίες του δρόμου,όταν θα κάνει άλμα η σούζα η μπαντια χωρίς να το θες, όταν γληστρισει το πίσω η το εμπρός λάστιχο όταν είσαι υπό κληση,όταν θα φας γλάρο,η Περιστέρι η μπαμπουρα στο κεφαλι, στήθος η στο μάτι με 100km/h, όταν θα πάθεις λάστιχο η μηχανική βλάβη και πολλά άλλα,. Οι πιθανότητες είναι άπειρες, και η εμπειρία που χρειάζεται,καμιά σχέση με αυτοκίνητο,δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν 50cc,125cc,250cc,400,600,800,900,1000,1300cc το σωστό είναι να αρχίσεις από 50cc και όσο ανεβαίνει η εμπειρία τα χιλιόμετρα και τα χρόνια να ανεβαίνεις κυβικα

    Και αν πέσεις κάτω η τρακάρεις έστω με 50km/h δεν έχει ούτε λαμαρίνες,ούτε αερόσακους,ούτε ζώνες,. Αφήνεις το δέρμα σου στην άσφαλτο η εγκαύματα,σπας κόκκαλα,χάνεις άκρα,κόβεσαι στην μέση αν βρεις κολόνα πασαλο με λίγο περισσότερα χιλιόμετρα,και πάντα μπορεί να σε πατισει κάποιος άλλος που έρχεται από πίσω η είναι στο αντίθετο ρευμα
    Με το συμπαθείο αλλά εμένα απόψεις σαν την παραπάνω δεν μου αρέσει να δίνονται σε νουμπιζ.
    Η τρομολαγνια και ο εκφοβισμός δε νομίζω πως βοηθάει.
    Όχι ότι δεν ειναι πιθανά σενάρια,αλλά το παραεκανες ζοφερό για να περάσεις το νόημα σου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Επίσης θέση σώματος, θέση και πίεση πόδιων σε μαρσπιε και ντεπόζιτο,πίεση σφιξημο χεριών στο τιμόνι, όλα αυτά παίζουν ρόλο,απαιτούν εμπειρία και ανάλογες ρυθμίσεις ανάλογα την κατάσταση,συνθήκες, συμβάν, αλλιώς έχει πτώση, περιφερειακή όραση, που και πως κοιτάς παίζουν ρόλο, πχ ένας νέος οδηγός τείνει να κοιτάει κολημενος προς τον κυνδινο αν βρεθεί σε πορεία σύγκρουσης με κάτι, και στην μοτό όπου κοιτάς εκεί πας, και πολλά ακόμα,. Το αυτοκίνητο είναι ένας κουβάς με καναπέ που απλά κάθεσαι,καπνίζεις,βλέπεις κινητό πηγαίνοντας ευθεία χωρίς κινήσεις η ιδιαίτερο χειρισμό,έννοιες,σκέψεις, και όλα καλα

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Με 600-700 κυβικά μαξ βγάζεις ότι γουστα θες. Αποδίδουν από 50 μέχρι 100 ίππους. Κινείσαι στην πόλη, φορτώνεις/ταξιδευεις, οργώνεις/ξεμπαζώνεις.
    Από εκεί και πάνω αρχίζουν οι υπερβολές. Για να πάς τόσο ψηλά χωρίς "εμπειρία" τότε πρέπει να έχεις ματαιοδοξία ή/και χρήμα για πέταμα.

    Αν σου αρέσει το ΜΤ09 ή το F900 go for it. Δικά σου τα φράγκα. 30 χρονών μαντράχαλος θα πρέπει να σου κόβει λίγο για το τι θες και που βρίσκεσαι.
    Δεν είμαι απόλυτος στο ότι είναι επικίνδυνα, θεωρώ πως εκτός κάποιων εξαιρέσεων οι καινουργιες μηχανες δεν είναι τόσο επικίνδυνες όσο ήταν κάποτε.
    Αν είναι πάνω από τις δυνατότητες σου ή θα πηγαίνεις κότα ή θα σκοτωθείς. Από σένα εξαρτάται. Το πρώτο δεν ειναι κακό γι'αυτό και δεν είμαι κατηγορηματικά αντίθετος αλλά δεν είμαι και υπέρ για το λόγο που είπα πιο πάνω.

    Εβαλες μια προυποθεση για αρχή, ότι θες γυμνό. Τι χρήση σκοπεύεις να του κάνεις? Μάλλον μεταξύ δικύλινδρου και τετρακύλινδρου νομίζω θες να κινηθεις.

    Στη θέση σου θα κοίταζα και το CB650RS. Δεν ξέρω αν ταιριάζει στο σωματοτυπο σου, αλλά:
    Τετρακύλινδρο, 90 αλογα, υποθέτω ροπάτο όσο πρέπει χαμηλά, ξέσπασμα ψηλά, με όλα τα μπλιμπλίκια που θες (δεν θυμαμαι αν εχει TC) και καινουργιο κάτω από τα 10Κ.

  13. #43
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Άγνοια κινδύνου δεν έχω και πιστέψτε με καταλαβαίνω ότι είναι αρκετά διαφορετικό όχημα από αυτοκίνητο. Η αλήθεια είναι ότι πέρα από αυτά που είπα μέχρι τώρα δεν έχω κάτι επιπλέον να αντιτάξω, απλά θεωρώ ότι με προσοχή στην πόλη και σταδιακή εξάσκηση σε άδειους δρόμους είναι εφικτό, για αυτό είπα να ζητήσω και γνώμες άλλων αναβατών! Έτσι και αλλιώς δεν είνα για τώρα-τώρα, οπότε θα το σκεφτώ περισσότερο!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Με 600-700 κυβικά μαξ βγάζεις ότι γουστα θες. Αποδίδουν από 50 μέχρι 100 ίππους. Κινείσαι στην πόλη, φορτώνεις/ταξιδευεις, οργώνεις/ξεμπαζώνεις.
    Από εκεί και πάνω αρχίζουν οι υπερβολές. Για να πάς τόσο ψηλά χωρίς "εμπειρία" τότε πρέπει να έχεις ματαιοδοξία ή/και χρήμα για πέταμα.

    Αν σου αρέσει το ΜΤ09 ή το F900 go for it. Δικά σου τα φράγκα. 30 χρονών μαντράχαλος θα πρέπει να σου κόβει λίγο για το τι θες και που βρίσκεσαι.
    Δεν είμαι απόλυτος στο ότι είναι επικίνδυνα, θεωρώ πως εκτός κάποιων εξαιρέσεων οι καινουργιες μηχανες δεν είναι τόσο επικίνδυνες όσο ήταν κάποτε.
    Αν είναι πάνω από τις δυνατότητες σου ή θα πηγαίνεις κότα ή θα σκοτωθείς. Από σένα εξαρτάται. Το πρώτο δεν ειναι κακό γι'αυτό και δεν είμαι κατηγορηματικά αντίθετος αλλά δεν είμαι και υπέρ για το λόγο που είπα πιο πάνω.

    Εβαλες μια προυποθεση για αρχή, ότι θες γυμνό. Τι χρήση σκοπεύεις να του κάνεις? Μάλλον μεταξύ δικύλινδρου και τετρακύλινδρου νομίζω θες να κινηθεις.

    Στη θέση σου θα κοίταζα και το CB650RS. Δεν ξέρω αν ταιριάζει στο σωματοτυπο σου, αλλά:
    Τετρακύλινδρο, 90 αλογα, υποθέτω ροπάτο όσο πρέπει χαμηλά, ξέσπασμα ψηλά, με όλα τα μπλιμπλίκια που θες (δεν θυμαμαι αν εχει TC) και καινουργιο κάτω από τα 10Κ.
    Το είχα αναφέρει αλλά με τόσα ποστ μάλλον ξέφυγε κατά την ανάγνωση. Το θέλω κυρίως για βόλτες-ημερήσιες εκδρομές σε πρώτη φάση και στην πορεία με απόκτηση εμπειρίας και κατάλληλου εξοπλισμού γιατί όχι και κάνα ταξιδάκι; Όταν το επιτρέπει ο καιρός θα το χρησιμοποιώ και για καθημερινές μετακινήσεις αλλά δεν θα είναι το κύριο μεταφορικό μέσο. Αν για παράδειγμα βρέχει ή εχει σκατόκαιρο θα χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο. Για οπωσδήποτε κανα 6μηνο σίγουρα θα πηγαίνω σαν κότα πάντως!

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Εκτός την τύχη είναι και στο άτομο, νοοτροπία,σκέψη,εγκέφαλο,συντονισμό, κατανόηση, εγρήγορση κτλ.αν πάρεις 1000 αρχάριος και πηγαίνεις με τα 40-50 max πάντα και παντού(απίθανο σενάριο) και με πολύ απαλά ανοίγματα γκαζιού,και φρένα,και προσοχή στον δρόμο μοιαλο συνέχεια στην οδηγιση,και το έχεις Κάπος και το κάνεις για ένα χρόνο, όλα θα πάνε καλά πιθανοτατα(εκτός αν δεν το έχεις με τον χειρισμό τόσου βάρους και πέσουν 180κιλα στο γόνατο η τον αστράγαλο από 1,5 μέτρο) τον δεύτερο μέχρι 80, τον άλλο 100 κτλ. Και πάντα νορμάλ προσεκτική οδηγιση χωρίς καγκουριες,απότομα ανοίγματα γκαζιού,πάντες,σουζες,Έντο,αν δεν πέσεις σε καμία λακούβα και το χέρι σου ανοίξει καταλάθος λίγα χιλιοστά το γκάζι εξαπολειωντας 150 άλογα σε μισό δευτερόλεπτο όλα θα πάνε καλά.
    Και αυτά αν κάνεις 20.000 30.000 χιλιόμετρα τον χρόνο ώστε να ανέβεις στα 100km/h σε 3 χρόνια,Με 500,1000,5000 τον χρονο δεν αποκτάς σοβαρή εμπειρία. Το κακό αρχίζει οταν ξεκινάει το τρέξιμο και τα ανοιγματα.

    Μερικοί είναι ακατάλληλοι ακόμα και για παπί.. έχω δει άσχετο με ίσως λίγο μικρότερη η ιδια εμπειρία από αυτή του διπλώματος να σηκώνει σουζα καταλάθος το 110cc παπί μου να τρομάζει και να ανοίγει τέρμα το γκάζι η είχε λάθος θέση χεριού,0 ελενχο γκαζιού και να τρωει καπάκι δίπλα σε σταθμευμένο, πρόλαβα να του φωναξω κλείσε το γκάζι σε όλη τη διαδικασία,

    άλλος ελάχιστα λιγότερο ασχετος σε ανηφορική στροφή με έριξε γιατί σηκώθηκε ελάχιστα η εμπρός ροδα. Άλλος με 2-3-4χρόνια οδηγιση πάπι με έριξε σε κατηφορική στροφή γιατί μπήκε πολύ πλαγιασμενος,και με πατιμενο μπροστινό φρένο. Φαντάσου τι θα γινόταν αν αυτοί δεν είχαν 8 άλογα να διαχειριστούν αλλά 100+

    Ακόμα και με 50αρι έχω δει σοβαρά ατυχήματα από άτομα που μόλις είχαν πάρει δίπλωμα η 3-6-12 μήνες μετά. Που το 50αρι έχει 3 με 5 άλογα, τελική 60km/h και 0 πέταγμα στο άνοιγμα γκαζιού και ζυγίζει 80-100 κιλά.

    Τέλος ακόμη και έμπειρος να είσαι με 200.000 500.000 χιλιόμετρα στατιστικά περίπου κάθε 5 χρόνια θα έχεις ένα ατύχημα,είτε φταις είτε δεν φταις,

    Χειρότερο σενάριο= άπειρος οδηγός με μεγάλη μηχανή,που δεν το έχει και τρέχει και κάνει καγκουριες,. Εκεί η στούκα είναι ποιο σίγουρη και από Ολυμπιακός-λεβαδειακος ασσο.

    Αν θες οπωσδήποτε 600+ κυβικά και 100+ άλογα μια εφικτή λύση είναι να βάλεις κάποιον περιοριστη ισχύος,τελικής τουλάχιστον για την αρχή,. Ένα μηχανισμό στο Γκάζι που δεν θα του επιτρέπει να ανοίγει πάνω από το 1/3 η κάποιο ηλεκτρονικό κόφτη ώστε να μην κινδυνεψεις από το απότομο γκάζι η λάθος χειρισμο

  15. #45
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Επιμένεις να γράφεις τρομοκεντρικα, χάνοντας κατ'εμε το νόημα των ίδιων των λόγων σου.
    Τα εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα για χρόνους και εξοικείωση δεν έχει νόημα να τα αναλύσουμε.

    Και από τα δύο σου ποστ μπορεί να θεωρήσει κάποιος ότι ως εκ θαύματος ζούμε όλοι εμείς οι υπόλοιποι.
    Κάνεις ζημιά με αυτή την προσέγγιση φίλε όσο καλή πρόθεση κι αν έχεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2010, 20:14
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2009, 13:19
  3. Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)
    από lordelesar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 16:48
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2006, 17:18
  5. (δεν γίνεται πιο νέος) αναβατης & κρανος
    από mbjp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 00:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF