Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 52 από 52

Θέμα: Νέος αναβάτης, καινούργιο μηχανάκι

  1. #46
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Προσωπικά βλέπω τον θεματοθέτη σχετικά σταθερό στις αρχικές του απόψεις. Ελπίζω να πάρει στα σοβαρά κάποιες από τις συμβουλές που γράφτηκαν και να μην είναι ένα ακόμα τυπικό θέμα που κάποιος ρωτάει χωρίς να αναθεωρεί.

    Στη δική μου περίπτωση, όταν μπήκα στο forum ως νέος οδηγός, σκεφτόμουν το CB1000R του 2009 σε καινούριο/στοκ και ευτυχώς βρέθηκαν κάποιοι, εντός και εκτός forum, να με αποτρέψουν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Η ταπεινή μου γνώμη είναι η εξής.
    Απάντησε με ειλικρίνια στον εαυτό σου γιατι θέλεις να πάρεις μηχανάκι και ποιες αναγκες θα σου καλύψει.
    Μετά απάντησε πάλι με ειλικρίνεια αν αξίζουν τον κόπο τα μοτόρια που έχεις βάλει στο μάτι για να καλύψουν τις ανάγκες σου.
    Μετα αφού είσαι κομπλέ με το εαυτό σου ότι η επιλογή σου είναι η σωστή άρχισε να ζητάς και δεύτερες γνώμες.
    Αυτό που θέλω να πω΄είναι πως πολλές φορές πιστέυουμε ότι ένα μικρότερο μηχανακι δεν θα μας καλύψει ομως στην πραγματικότητα δεν
    ισχύει τις περισσότερες φορές όχι μονο μας υπέρκαλύπει αλλά το καραγουστάρουμε κιόλας.
    Καλά χιλιόμετρα ότι και να πάρεις.

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Ειναι το πρώτο ποστ στο φόρουμ που δεν ρωτάω αλλά απαντάω.

    Είμαι ακριβώς στην ιδια φάση με εσένα. 6 χρονια μεγαλύτερος / μεγάλη εμπειρία σε αυτοκίνητο >700Κ χλμ / Θα αγοράσω το επόμενο διάστημα πρώτη μηχανη.

    Η μόνη επαφή με δίτροχο είναι η κυκλοφορία για 1,5 χρόνο με ηλ.πατίνι (2K χλμ)

    Δεν θα σου πω για τις μηχανές γιατί οι άλλοι ειναι πιο σχετικοί.

    Θα σου πω όμως τι μου βγάζουν τα ποστ σου και που διαφέρουμε.

    Αυτό που μουβγάζει το αρχικο ποστ σου και οι μετέπειτα απαντήσεις σου ειναι ότι ήσουν κατασταλλαγένος εξαρχής στο τι θέλεις. Ακόμα πολύ πιο σημαντικό, οσο και αν το υποβαθμίζεις στις απαντήσεις σου, η ταχύτητα θα παίξει μεγάλο ρόλο μοτοσυκλετική σου ζωή. Βγαίνει ξεκάθαρα αυτο.

    Σε αυτο που διαφέρουμε ειναι ότι εγω προσωπικά το θέλω καθαρά για την απόλαυση του cruising. Για το λογο αυτο κοιτουσα ότι πιο μικρο υπάρχει (125cc - yamaha/honda). Ευτυχώς ρώτησα φιλους άλλα και εδω μέσα και κατέληξα ότι ΠΡΕΠΕΙ να έχω ABS. Για το λόγο αυτό πήγα σε 250/300cc και θα μείνω εκει. Επίσης θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλές απο το ηλ.πατίνι μια που γκαζι μπορει να μην εχει, αλλά για πλάκα βρίσκεσαι στο δρόμο ξαπλωμένος.

    Στο άλλο σημαντικό που διαφέρουμε είναι ότι εγώ κανω μεγάλο αγώνα να ξεπεράσω τις φοβίες μου. Εσύ δεν έχεις καμία. Και βγαίνει αυτό. Δεν σου λεώ να φοβάσαι! Προς θεού! Απλά πρέπει να σέβεσαι το άγνωστο. Αν αγόραζες σκάφος, το ίδιο θα σου έλεγαν οι ειδικοί. Δεν μπορεις να μπεις στη θαλασσα με την λογικη "το εχω". Θα σε φάει. Νομιζω το ίδιο συμβαίνει και με τη μηχανή.

    Ολα τα παραπάνω ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ!!! Και μόνο. Και σε φίλο μου έτσι θα μιλουσα. (Με τα απαραίτητα διακοσμητικά )

    Καλη τύχη στην απόφασή σου

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά βλέπω τον θεματοθέτη σχετικά σταθερό στις αρχικές του απόψεις. Ελπίζω να πάρει στα σοβαρά κάποιες από τις συμβουλές που γράφτηκαν και να μην είναι ένα ακόμα τυπικό θέμα που κάποιος ρωτάει χωρίς να αναθεωρεί.

    Στη δική μου περίπτωση, όταν μπήκα στο forum ως νέος οδηγός, σκεφτόμουν το CB1000R του 2009 σε καινούριο/στοκ και ευτυχώς βρέθηκαν κάποιοι, εντός και εκτός forum, να με αποτρέψουν.
    Γενικά είμαι άτομο ανοιχτό στο διάλογο και θα πάρω στα σοβαρά τη γνώμη πιο έμπειρων από εμένα, τώρα το αν συμφωνώ ή διαφωνώ και αν θα ακολουθήσω τις συμβουλές είναι άλλο θέμα. Δεν ψάχνω για επιβεβαίωση, αν ήταν ειλημμένη η απόφαση απλά θα αγόραζα το μηχανάκι που θέλω και δεν θα έμπαινα καν σε αυτή τη διαδικασία.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Η ταπεινή μου γνώμη είναι η εξής.
    Απάντησε με ειλικρίνια στον εαυτό σου γιατι θέλεις να πάρεις μηχανάκι και ποιες αναγκες θα σου καλύψει.
    Μετά απάντησε πάλι με ειλικρίνεια αν αξίζουν τον κόπο τα μοτόρια που έχεις βάλει στο μάτι για να καλύψουν τις ανάγκες σου.
    Μετα αφού είσαι κομπλέ με το εαυτό σου ότι η επιλογή σου είναι η σωστή άρχισε να ζητάς και δεύτερες γνώμες.
    Αυτό που θέλω να πω΄είναι πως πολλές φορές πιστέυουμε ότι ένα μικρότερο μηχανακι δεν θα μας καλύψει ομως στην πραγματικότητα δεν
    ισχύει τις περισσότερες φορές όχι μονο μας υπέρκαλύπει αλλά το καραγουστάρουμε κιόλας.
    Καλά χιλιόμετρα ότι και να πάρεις.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Ειναι το πρώτο ποστ στο φόρουμ που δεν ρωτάω αλλά απαντάω.

    Είμαι ακριβώς στην ιδια φάση με εσένα. 6 χρονια μεγαλύτερος / μεγάλη εμπειρία σε αυτοκίνητο >700Κ χλμ / Θα αγοράσω το επόμενο διάστημα πρώτη μηχανη.

    Η μόνη επαφή με δίτροχο είναι η κυκλοφορία για 1,5 χρόνο με ηλ.πατίνι (2K χλμ)

    Δεν θα σου πω για τις μηχανές γιατί οι άλλοι ειναι πιο σχετικοί.

    Θα σου πω όμως τι μου βγάζουν τα ποστ σου και που διαφέρουμε.

    Αυτό που μουβγάζει το αρχικο ποστ σου και οι μετέπειτα απαντήσεις σου ειναι ότι ήσουν κατασταλλαγένος εξαρχής στο τι θέλεις. Ακόμα πολύ πιο σημαντικό, οσο και αν το υποβαθμίζεις στις απαντήσεις σου, η ταχύτητα θα παίξει μεγάλο ρόλο μοτοσυκλετική σου ζωή. Βγαίνει ξεκάθαρα αυτο.

    Σε αυτο που διαφέρουμε ειναι ότι εγω προσωπικά το θέλω καθαρά για την απόλαυση του cruising. Για το λογο αυτο κοιτουσα ότι πιο μικρο υπάρχει (125cc - yamaha/honda). Ευτυχώς ρώτησα φιλους άλλα και εδω μέσα και κατέληξα ότι ΠΡΕΠΕΙ να έχω ABS. Για το λόγο αυτό πήγα σε 250/300cc και θα μείνω εκει. Επίσης θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλές απο το ηλ.πατίνι μια που γκαζι μπορει να μην εχει, αλλά για πλάκα βρίσκεσαι στο δρόμο ξαπλωμένος.

    Στο άλλο σημαντικό που διαφέρουμε είναι ότι εγώ κανω μεγάλο αγώνα να ξεπεράσω τις φοβίες μου. Εσύ δεν έχεις καμία. Και βγαίνει αυτό. Δεν σου λεώ να φοβάσαι! Προς θεού! Απλά πρέπει να σέβεσαι το άγνωστο. Αν αγόραζες σκάφος, το ίδιο θα σου έλεγαν οι ειδικοί. Δεν μπορεις να μπεις στη θαλασσα με την λογικη "το εχω". Θα σε φάει. Νομιζω το ίδιο συμβαίνει και με τη μηχανή.

    Ολα τα παραπάνω ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ!!! Και μόνο. Και σε φίλο μου έτσι θα μιλουσα. (Με τα απαραίτητα διακοσμητικά )

    Καλη τύχη στην απόφασή σου
    Όπως ανέφερα και σε παλιότερες απαντήσεις, θεωρώ ότι αυτή η δύναμη είναι το μέγιστο που θα ζητήσω ποτέ από ένα γυμνό και για τη χρήση που θέλω το μηχανάκι, οπότε πηγαίνω σε αυτό και σταδιακά το μαθαίνω. Για εμένα δεν είναι αποτρεπτικό ατυχήματος το να μην υπάρχει η επιπλέον δύναμη, στην αρχή για παράδειγμα θα μπορούσα να οδηγώ με το πρόγραμμα "Rain" που δεν χρησιμοποιεί όλη τη δύναμη του κινητήρα και μαλακώνει την απόκριση του γκαζιού. Βρίσκω πολύ σωστό αυτό που αναφέρεις για το "σεβασμό προς το άγνωστο" Dr Monty. Απλά θεωρώ πως μπορώ να μάθω σιγά σιγά χωρίς να περάσω από κάτι πιο μικρό γιατί έχω την αυτοσυγκράτηση να μην υπερβαίνω τα όρια μου. Ένας λόγος που σκέφτηκα αυτά τα μηχανάκια είναι ότι εκτός από το ABS που πλέον είναι υποχρεωτικό σε όλα έχουν και Τraction Control για να προλάβει τα λάθη μου. Με την αντίστροφη λογική θα μπορούσα να πάρω ένα μοτέρ με 50 άλογα και να αρχίσω να το πιέζω πιο γρήγορα επειδή θα θεωρώ ότι δεν θα με τιμωρήσει. Όπως και να 'χει, πιστεύω πως όντως όλοι σχολιάζουν καλοπροαίρετα ανεξάρτητα από το ύφος της απάντησή τους! Σας ευχαριστώ για τις ευχές και για το ενδιαφέρον!
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 05/03/2021 στις 23:16.

  5. #50
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    ... Το BMW το είδα από κοντά, κάθισα πάνω του και γενικά μου άρεσε πάρα πολύ. Τώρα περιμένω να φέρουν και το καινούργιο ΜΤ09 να το δω από κοντά,αν και δεν μου αρέσει τόσο πολύ οπτικά....
    Να πάρεις αυτό που θέλεις. Μην συμβιβαστείς όμως, ειδικά στην εμφάνιση. Πρέπει να σου αρέσει οπτικά (και οδηγικά φυσικά αν και δύσκολα θα βρεις "κακό" μηχανάκι, ειδικά σε αυτή την κατηγορία).

    Με μέτρο στην αρχή, εξοπλισμός σωστός και πλήρης και κανένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης
    και στις βόλτες να πηγαίνεις στον ρυθμό σου.

  6. #51
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις αυτό που θέλεις. Μην συμβιβαστείς όμως, ειδικά στην εμφάνιση. Πρέπει να σου αρέσει οπτικά (και οδηγικά φυσικά αν και δύσκολα θα βρεις "κακό" μηχανάκι, ειδικά σε αυτή την κατηγορία).

    Με μέτρο στην αρχή, εξοπλισμός σωστός και πλήρης και κανένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης
    και στις βόλτες να πηγαίνεις στον ρυθμό σου.
    Εννοείται! Ήδη έχω παραγγείλει κράνος για αρχή, θα ακολουθήσουν γάντια-μπουφάν και παντελόνι-μπότα! Σχολή ασφαλούς οδήγησης θα είναι από τα πρώτα πράγματα που θα κοιτάξω όταν χαλαρώσουν τα μέτρα!

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/10/2019
    Μηνύματα
    18
    Συμφωνώ μαζί σου ότι καλό να έχεις σαν πρώτη μηχανή μια σύγχρονη με ηλεκτρονικά. Έχεις σκεφτεί το δούκα στα 390; Έχει TC είναι γυμνό και δεν έχει 100 hp που και γω θεωρώ ότι θα σου είναι εμπόδιο, στην ΚΑΛΎΤΕΡΗ των περιπτώσεων. Εννοείται αφού κάνεις test ride να δεις ότι χωράς.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2010, 20:14
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2009, 13:19
  3. Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)
    από lordelesar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 16:48
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2006, 17:18
  5. (δεν γίνεται πιο νέος) αναβατης & κρανος
    από mbjp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 00:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF