Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Νέος αναβάτης, καινούργιο μηχανάκι

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189

    Νέος αναβάτης, καινούργιο μηχανάκι

    Χαιρετώ την παρέα! Σίγουρα οι παλιοί θα έχετε χιλιοσυζητήσει αυτό το θέμα, οπότε όποιος δε βαριέται πάμε άλλη μια φορά να ακούσω γνώμες! Είμαι επίδοξος νέος αναβάτης, τον Ιούλιο κλείνω αισίως τα 30 μου και πέρσι το καλοκαίρι έβγαλα δίπλωμα κατηγορίας Α. Η μόνη μου εμπειρία από οδήγηση μοτοσυκλέτας ήταν τα μαθήματα που έκανα στη σχολή οδηγών. Χωρίς υπερβολή, το πρώτο μηχανάκι που οδήγησα ήταν το GSR 600 του δασκάλου, έκανα 9-10 μαθήματα, έδωσα εξετάσεις και πέρασα. Γενικά δεν με δυσκόλεψε το συγκεκριμένο μηχανάκι στα πλαίσια κίνησης μέσα στην πόλη. Όσον αφορά την οδηγική μου εμπειρία, είχα αυτοκίνητο ως φοιτητής το οποίο έχω ακόμα και έχει 100.000 χιλιόμετρα + οπωσδήποτε 5.000 που έκανα στα μαθήματα οδήγησης με τον πατέρα μου ως πιτσιρικάς. Γενικά "το έχω" με την οδήγηση, έχω κάνει μεγάλα ταξίδια σε εθνική οδό, σε αυτοκινητόδρομους, έχω οδηγήσει χωρίς πρόβλημα ακόμα και μέσα στην Αθήνα και εννοείται η απαραίτητη σπορ οδήγηση σε στροφιλίκι.

    Μετά την απαραίτητη εισαγωγή, πάμε στο κυρίως θέμα: Καλώς εχόντων των πραγμάτων σε 2 μήνες θέλω να πάρω μηχανάκι, να φτιάξει λίγο ο καιρός και κάποια στιγμή να χαλαρώσουν τα μέτρα. Το μηχανάκι θα προορίζεται για βόλτες και για καθημερινές μετακινήσεις όταν το επιτρέπει ο καιρός (μένω Θεσσαλονίκη). Είμαι μεταξύ του BMW F900R και του Yamaha MT-09, για τα οποία έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Το BMW το είδα από κοντά, κάθισα πάνω του και γενικά μου άρεσε πάρα πολύ. Τώρα περιμένω να φέρουν και το καινούργιο ΜΤ09 να το δω από κοντά,αν και δεν μου αρέσει τόσο πολύ οπτικά.

    Θα ήθελα οι πιο παλιοί να μου πουν τη γνώμη τους και ίσως κάποιες συμβουλές για το ξεκίνημα. Ξέρω ότι η μηχανή είναι τελείως διαφορετικός κόσμος από το αυτοκίνητο, αλλά όπως ανέφερα έχω εμπειρία με δρόμους και έχω έρθει και σε close calls με οδηγούς δικύκλων (ευτυχώς χωρίς ατύχημα), οπότε ξέρω τι πρέπει να προσέξω, τι μαλακίες κάνουν οδηγοί αυτοκινήτων κτλ. Έχω το μυαλό στο κεφάλι μου γενικά και καταλαβαίνω ότι πρέπει σιγά σιγά να μάθω, δεν θα πάρω μεγάλη μηχανή να την ανοίξω από την πρώτη μερά και να σκοτωθώ. Θα μου πει κανείς κοίτα κάτι όπως το Trident, το ΜΤ07 ή το SV650. Το Trident περιμένω να το φέρει (είπε θα το έχει και για test ride), τα άλλα δυο τα είδα και τα απέκλεισα, αφ' ενός μεν γιατι είμαι 1.92 και δεν με βόλεψαν καθόλου, αφ' ετέρου δε δεν έχουν ΤC, ούτε καν ως extra. Θα ήθελα να υπάρχει και το TC ως δικλείδα ασφαλείας σε λάθος που αναπόφευκτα θα κάνω κάποια στιγμή. Επίσης, σκέφτηκα ότι όταν αποκτήσω εμπειρία ίσως να θελήσω περισσότερη δύναμη από τα παραπάνω και για αυτό ανέβηκα σε F900R/MT09, 100-110 άλογα θεωρώ είναι ιδανικά για γυμνό. Περιμένω απόψεις, αν δεν βαρεθείτε να διαβάσετε όλο αυτό το πράγμα
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 03/03/2021 στις 20:56.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Γενικά "το έχω" με την οδήγηση

  3. #3
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    ρε φιλος, ξεκινάς να μας συστηνεσαι και με το καλημέρα πατάς τα λάθος κουμπιά (του φόρουμ).
    Δεν θεωρείς οξύμωρο απο τη μια να λες "το'χω με την οδήγηση" και απ'την άλλη "Ξέρω ότι η μηχανή είναι τελείως διαφορετικός κόσμος από το αυτοκίνητο";
    Μετά αφού κάνεις όλα αυτα τα διάφορα άλματα, λες ότι αναγνωρίζεις τη μηδενική σου εμπειρία αλλά διάλεξες πιο "ψωμομένα" μοτορια για όταν το πιάσεις το νόημα.
    Δεν κολλάνε ρε συ πολλά απο αυτα που μας γράφεις.
    Η οικειότητα είναι αντίστοιχη του ύφους σου, ελπίζω να μη μπερδευτείς και να νομίζεις ότι σου τη λέω, έτσι;

    Αν διαβάζεις εδώ, θα δεις ότι γενικά προτείνουμε το πιο σταδιακό μπάσιμο σε κάποιο νούμπι.
    Γενικός κανόνας που θα κάνει τα πράγματα ευκολότερα.
    Δεν σημαίνει ότι είναι η απόλυτη αλήθεια. Το αν εσύ είσαι νάτσουραλ ταλέντο, δε μπορεί να το ξέρει κανείς μας (ούτε εσύ ακόμα).
    Αλλά κάλλιο γαϊδουρόδενε λέει ο θυμόσοφος...


    πι.ες: φοβερό άβαταρ!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Δεν με πειράζει, στην τελική δεν με ξέρεις προσωπικά, μπορεί και να με θεωρείς ηλίθιο. Ο "πρόλογος" δεν είχε σκοπό να περιαυτολογήσω για τις οδηγικές μου ικανότητες, αλλά να κατατοπίσω κάποιον για το που βρίσκομαι όσον αφορά εμπειρία από δρόμους-οδήγηση. Ίσως ήταν περιττή αυτή η φράση, ήθελα να πω ότι γενικά έχω μια κλίση, δεν εννοώ ότι είμαι το ταλέντο επιπέδου Ρόσσι που αδικήθηκα γιατί γεννήθηκα στην Ελλάδα. Εγώ έτσι όπως το βλέπω και με κάτι μικρότερο μπορείς να πάθεις ζημιά αν τα θέλει ο κώλος σου, οπότε θεωρώ ότι μπορείς να ξεκινήσεις με μεγάλο μηχανάκι, με προσοχή και συγκράτηση. Αν και θα προτιμούσα να μην με τρολάρουν (μπορεί κάποιος απλά να πει ότι με βρίσκει λάθος), όλες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες.

  5. #5
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Γενικά "το έχω" με την οδήγηση, έχω οδηγήσει χωρίς πρόβλημα ακόμα και μέσα στην Αθήνα
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    corrected

    Άρα εμείς που οδηγούμε όλα αυτά τα χρόνια στην Αθήνα είμαστε τουλάχιστον Vatanen / Rossi

    Συνονόματε, αναμαζώξου λίγο, εντελώς φιλικά στο λέω, δες κάποιο πιο μικρό γυμνό για αρχή (όχι 250 cc, ok) αλλά για να φτάσεις να εκμεταλλευτείς τα 100+ άλογα μιας μηχανής, πιθανότατα θα χρειαστείς 2-3 ζωές...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    ...έδωσα εξετάσεις (χωρίς λάδωμα, από επαρχία κατάγομαι)...
    Αυτό δεν το ήξερα, μη με παρεξηγείς, σοβαρολογώ και δεν έχω κάποιο θέμα
    Στα κέντρα πληρώνουν, στην επαρχία όχι;

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    corrected

    Άρα εμείς που οδηγούμε όλα αυτά τα χρόνια στην Αθήνα είμαστε τουλάχιστον Vatanen / Rossi

    Συνονόματε, αναμαζώξου λίγο, εντελώς φιλικά στο λέω, δες κάποιο πιο μικρό γυμνό για αρχή (όχι 250 cc, ok) αλλά για να φτάσεις να εκμεταλλευτείς τα 100+ άλογα μιας μηχανής, πιθανότατα θα χρειαστείς 2-3 ζωές...
    Μάλλον ο τρόπος που το διατύπωσα δεν μεταφέρει τον τρόπο σκέψης μου στους υπόλοιπους, ειδικά από τη στιγμή που δεν με ξέρει κάποιος. Για να σχολιάσουν 3 άτομα αυτό μάλλον δίνει λάθος εντύπωση το κείμενό μου. Διευκρίνισα στο προηγούμενο σχόλιο μου τι εννοώ, τα αναφέρω όλα αυτά για να σας κατατοπίσω, θα μπορούσα για παράδειγμα να έχω ένα αμάξι και να ταξιδεύω μόνο Εγνατία, κάτι που δεν θεωρώ ότι σου προσφέρει πολλά. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν θεωρείτε ότι μπορεί κάποιος με αρκετά μεγάλη εμπειρία οδήγησης αυτοκινήτου να ξεκινήσει με μεγάλο μηχανάκι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν το ήξερα, μη με παρεξηγείς, σοβαρολογώ και δεν έχω κάποιο θέμα
    Στα κέντρα πληρώνουν, στην επαρχία όχι;
    Ελπίζω όντως να μην τρολάρεις Άλλο ένα περιττό μου σχόλιο που μετά τις αντιδράσεις κατάλαβα ότι έδωσε κακή εντύπωση, για αυτό και το έσβησα. Αφού το πρόλαβες θα σου πω: Μου είχαν μεταφέρει αρκετοί γνωστοί που το έχουν πάθει και οι ίδιοι, ότι σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα) υπάρχουν εξεταστές που σε κόβουν ακόμα και όλα σωστά να τα κάνεις, απλά επειδή δε λάδωσες. Για αυτό αν ακούς κατά διαστήματα λένε για αλλαγές στον τρόπο εξετάσεων, ότι θα γίνεται κλήρωση την ίδια μέρα για το ποιοι εξεταστές θα εξετάσουν τον κάθε οδηγό κτλ. Ε δε νομίζω να λένε όλοι την ίδια δικαιολογία επειδή κόβονται. Για να μιλήσω συγκεκριμένα, από Κοζάνη που κατάγομαι δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 03/03/2021 στις 21:13.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Εγω καταλαβα οτι το ''Το εχω με την οδηγηση'',εννοουσε οτι εχει εμπειρια απο δρομους,οχι για οδηγικες ικανοτητες.Δεν μου φαινεται υπερβολικο,οταν κιολας ειναι 30 και πιθανον οδηγαει αυτοκινητο απο τα 18-19,στην συμπρωτευουσα κιολας με τους δρομους γυαλι.Απο αυτα που λεει μου φαινεται προσγειωμενος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν θεωρείτε ότι μπορεί κάποιος με αρκετά μεγάλη εμπειρία οδήγησης αυτοκινήτου να ξεκινήσει με μεγάλο μηχανάκι.
    Η οδιγικη εμπειρια σου στους δρομους σιγουρα θα βοηθησει,απο την αποψη οτι ξερεις να κινεισε στους δρομους.Μοτοσυκλετα ομως και αυτοκινητο ειναι τελειως διαφορετικα πραματα.Με το μικρο η αληθεια ειναι εισαι ποιο safe.Αν βεβαια εισαι προσγειωμενος και δεν ''παλαβωσεις'' απο την καυλα της μηχανης ολα γινονται.Σε καποια φαση βεβαια που θα νιωσεις ανετα με την μοτο θα το ''δωσεις'' και εκει ειναι που γινονται τα περισσοτερα ατυχηματα με τις μοτο,οταν νομιζουμε πως το εχουμε.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μπορείς αν έχεις τόση αυτοσυγκράτηση.
    Ακούγεσαι λογικός όμως και αυτό έχει μια επικινδυνότητα μαζί με το νέος οδηγός.

    Πως θα στηρίξεις την αυτοσυγκράτηση μετά από 12 μήνες καθημερινής κυκλοφορίας; Θα πρέπει να έχεις λόγους, επαληθευμένους, για τους οποίους
    θα παίρνεις αποφάσεις κάθε στιγμή.

    Θα πρέπει να ξέρεις με λίγα λόγια πως "δουλεύουν όλα γύρω σου". Άσχετα από τις δικές σου προσλαμβάνουσες και οτιδήποτε έχεις διαμορφώσει ως άποψη.
    Η οδηγική σου εμπειρία τώρα είναι αβαντάζ για να εκπαιδευτείς σωστά εξαρχής.

    Ποιο λογικό απο το μπορείς κ.λπ. είναι το μπορείς να μάθεις.

    Στο θέμα για σχολές οδήγησης θα βρείς πολλές πληροφορίες
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 03/03/2021 στις 21:24.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Την καλησπέρα μου φίλε Άρη. Η άποψη μου είναι ότι δεν θα πρέπει να πάρεις για πρώτη μηχανή μια εκ των δυο που ανέφερες.

    Το gsr ίσως σου φάνηκε ευκολακι επειδή είναι τετρακύλινδρο και προφανώς στα μαθήματα οι στροφές του κινητήρα παρέμεναν χαμηλά όποτε δεν είδες τη δύναμη της μηχανής. Το mt έχει ροπή από πολύ χαμηλά όποτε είναι πολύ πιο εύκολο να σε φοβίσει.

    Προφανώς δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν πως αν πάρεις μια τέτοια μηχανή θα σκοτωθείς. Αλλά να ξέρεις ότι με μια τέτοια μηχανή ως πρώτη επαφή με μοτοσυκλέτα η καμπύλη εκμάθησης ανεβαίνει δραματικά. Με λίγα λόγια θα αργήσεις πολύ περισσότερο να μάθεις να οδηγείς σωστά.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Η οδιγικη εμπειρια σου στους δρομους σιγουρα θα βοηθησει,απο την αποψη οτι ξερεις να κινεισε στους δρομους.Μοτοσυκλετα ομως και αυτοκινητο ειναι τελειως διαφορετικα πραματα.Με το μικρο η αληθεια ειναι εισαι ποιο safe.Αν βεβαια εισαι προσγειωμενος και δεν ''παλαβωσεις'' απο την καυλα της μηχανης ολα γινονται.Σε καποια φαση βεβαια που θα νιωσεις ανετα με την μοτο θα το ''δωσεις'' και εκει ειναι που γινονται τα περισσοτερα ατυχηματα με τις μοτο,οταν νομιζουμε πως το εχουμε.
    Για αυτόν ακριβώς το λόγο κοιτάω κάτι με TC, να έχω μια επιπλέον δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που υπερβώ τα όρια ή κάνω λάθος χωρίς να το θέλω. Το καταλαβαίνω αυτό που λες ότι το κακό γίνεται εκεί που νομίζεις ότι "το έχεις", το έχω παρατηρήσει και με το αυτοκίνητο. Ένας λόγος παραπάνω που θεωρώ ότι θα έχω την υπομονή/αυτοσυγκράτηση και για αυτό έδωσα έμφαση στη μεγάλη εμπειρία από την οδήγηση αυτοκινήτου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μπορείς αν έχεις τόση αυτοσυγκράτηση.
    Ακούγεσαι λογικός όμως και αυτό έχει μια επικινδυνότητα μαζί με το νέος οδηγός.

    Πως θα στηρίξεις την αυτοσυγκράτηση μετά από 12 μήνες καθημερινής κυκλοφορίας; Θα πρέπει να έχεις λόγους, επαληθευμένους, για τους οποίους
    θα παίρνεις αποφάσεις κάθε στιγμή.

    Θα πρέπει να ξέρεις με λίγα λόγια πως "δουλεύουν όλα γύρω σου". Άσχετα από τις δικές σου προσλαμβάνουσες και οτιδήποτε έχεις διαμορφώσει ως άποψη.
    Η οδηγική σου εμπειρία τώρα είναι αβαντάζ για να εκπαιδευτείς σωστά εξαρχής.

    Ποιο λογικό απο το μπορείς κ.λπ. είναι το μπορείς να μάθεις.

    Στο θέμα για σχολές οδήγησης θα βρείς πολλές πληροφορίες
    Γενικά προβληματίζομαι αρκετά. Στην τελική μπορεί να ανέβω στο Trident που θα το έχει για test ride, να χεστώ πάνω μου και να πω δεν είμαι για παραπάνω, θα δείξει. Πάντως με το GSR του δασκάλου δεν είχα θέμα στην οδήγηση στην πόλη.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Την καλησπέρα μου φίλε Άρη. Η άποψη μου είναι ότι δεν θα πρέπει να πάρεις για πρώτη μηχανή μια εκ των δυο που ανέφερες.

    Το gsr ίσως σου φάνηκε ευκολακι επειδή είναι τετρακύλινδρο και προφανώς στα μαθήματα οι στροφές του κινητήρα παρέμεναν χαμηλά όποτε δεν είδες τη δύναμη της μηχανής. Το mt έχει ροπή από πολύ χαμηλά όποτε είναι πολύ πιο εύκολο να σε φοβίσει.

    Προφανώς δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν πως αν πάρεις μια τέτοια μηχανή θα σκοτωθείς. Αλλά να ξέρεις ότι με μια τέτοια μηχανή ως πρώτη επαφή με μοτοσυκλέτα η καμπύλη εκμάθησης ανεβαίνει δραματικά. Με λίγα λόγια θα αργήσεις πολύ περισσότερο να μάθεις να οδηγείς σωστά.
    Ισχυει,δεν ειναι το θεμα μονο ποσα αλογα απιδιδει μια μοτο σαν νουμερο,αλλα που και πως τα αποδιδει.Ενα 2χρονο 250 μοτοκρος για παραδειγμα εχει 45-50 αλογα,μικρο νουμερο,αλλα παει γαμιοντας

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Την καλησπέρα μου φίλε Άρη. Η άποψη μου είναι ότι δεν θα πρέπει να πάρεις για πρώτη μηχανή μια εκ των δυο που ανέφερες.

    Το gsr ίσως σου φάνηκε ευκολακι επειδή είναι τετρακύλινδρο και προφανώς στα μαθήματα οι στροφές του κινητήρα παρέμεναν χαμηλά όποτε δεν είδες τη δύναμη της μηχανής. Το mt έχει ροπή από πολύ χαμηλά όποτε είναι πολύ πιο εύκολο να σε φοβίσει.

    Προφανώς δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν πως αν πάρεις μια τέτοια μηχανή θα σκοτωθείς. Αλλά να ξέρεις ότι με μια τέτοια μηχανή ως πρώτη επαφή με μοτοσυκλέτα η καμπύλη εκμάθησης ανεβαίνει δραματικά. Με λίγα λόγια θα αργήσεις πολύ περισσότερο να μάθεις να οδηγείς σωστά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ισχυει,δεν ειναι το θεμα μονο ποσα αλογα απιδιδει μια μοτο σαν νουμερο,αλλα που και πως τα αποδιδει.Ενα 2χρονο 250 μοτοκρος για παραδειγμα εχει 45-50 αλογα,μικρο νουμερο,αλλα παει γαμιοντας
    Θα το σκεφτώ παιδιά, σε πρώτη φάση ήθελα να ακούσω γνώμες και σας ευχαριστώ! Ένας συνάδελφος θα πάρει το CB650 σε λίγο καιρό, οπότε θα του ζητήσω να το κάνω και αυτό μια βόλτα να δω. Ξέρω είναι 4κύλινδρο αλλά είναι περίπου στην ίδια δύναμη με αυτά που ανέφερα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    ΜΤ09 για πρωτη μηχανη οχι με την καμια, δε πα να εχει και ολα τα ηλεκτρονικα του κοσμου. Για το BMW δεν εχω εικονα αλλα λογικα κι αυτο δε θα απεχει τοσο πολυ απ΄το Yamaha.

    Γνωμη μου ειναι πως δεν υπαρχει λογος να ξεπερασεις την κατηγορια των 600-700 κυβικων. Το Trident που ειπες οτι σου αρεσε ειναι καλη λυση. Το υψος ειναι οντως ενα θεμα που σου ακυρωνει καποιες επιλογες της μεσαιας κατηγοριας.

    BTW, το GSR στην πολη που το οδηγησες (δλδ σε χαμηλες-μεσαιες στροφες) ειναι πιο ψωφιο απο τα Trident / MT07 / SV650, κτλ. Με αυτο εδωσα κι εγω διπλωμα και το αγορασα αργοτερα (ως δευτερη μηχανη). Μη ξεγελας τον εαυτο σου και σκεφτεσαι οτι οδηγουσες μηχανη με 100 αλογα (αρα ποσο διαφορετικο να ειναι ενα ΜΤ09 ρε παιδακι μου). Το τετρακυλινδρο ειναι αλλη περιπτωση, τα εχει καλα κρυμμενα τα αλογα ψηλα και μεχρι εκει ειναι γατακι.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2010, 20:14
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2009, 13:19
  3. Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)
    από lordelesar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 16:48
  4. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2006, 17:18
  5. (δεν γίνεται πιο νέος) αναβατης & κρανος
    από mbjp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 00:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF