Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Citycom vs cruisym vs gts.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263

    Citycom vs cruisym vs gts.

    Είμαι κάτοχος citycom 300 με το abs . Είμαι φουλ ευχαριστημένος. Το πήρα μεταχειρισμένο αλλά σε άριστη κατάσταση. Σκέφτομαι να ψαχτω μήπως το κάνω ανταλλαγή με τα Scooter που ανέφερα.
    Να πω τι έχω και τι μου λείπει από το μηχανάκι.

    + Οικονομικό
    Φθηνά σέρβις
    Εύκολο στην οδήγηση
    Αν και " φθηνό" μηχανάκι είναι άνετο στις λακούβες.
    Συνδιάζει άνετα την μετακίνηση στην πόλη και κάνεις και ταξιδακι.
    Γενικά είμαι ευχαριστημένος.

    Πάμε σε αυτά που μου λείπουν
    - μεγάλος αποθηκευτικός χώρος.
    Χωρίς να είμαι σίγουρος θεωρώ ότι τα άλλα 2 έχουν μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο. Έχω βέβαια και μπαγαζιερα μεγάλη αλλά δεν την έχω φορέσει εγώ 1 φορά.
    Και δεύτερον την άνεση , έτσι όπως το βλέπω εγώ , του να μπορώ να αλλάξω θέση στα πόδια μου όταν είμαι στο σκούτερ πολύ ώρα.

    Έχω ύψος 1,86 .
    Λέτε να αξίζει η προσπάθεια να κάνω την ανταλλαγή;
    Θα χάσω κάτι από αυτά που ήδη έχω ;
    Μετακινουμε μέσα στην πόλη ( όχι σε ασφυκτική κίνηση) .
    Έχω κάνει ένα ταξίδι αλλά σκέφτομαι να κάνω από εδώ και πέρα μερικά τον χρόνο. Μέχρι τα 250 χιλιόμετρα το πήγαινε.

    Δέχομαι γνώμες εννοείται και άλλες μάρκες .

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Έχω το GTS 300i ABS Start & Stop από το 2016

    Είμαι πολύ ευχαριστημένος συνολικά.

    • Ο F4 που φοράει είναι οικονομικός, γραμμικός, δυνατός & ήσυχος (για τα δεδομένα)
    • Χώρος αποσκευών άπλετος, 2 full face κράνη (όχι όμως ανοιγόμενα) και περισσεύει και λίγος ακόμα για μερικά μικροπράγματα.
    • Άνετη θέση οδήγησης, μπορείς να απλώσεις και τα πόδια και μπορείς να μετακινήσεις και το μαξιλαράκι του οδηγού μπρός-πίσω αν θυμάμαι καλά για να βολευτείς καλύτερα
    • Καλή η προστασία από την ζελατίνα
    • Αλλαγή ελαστικών με 120 Ευρώ (επώνυμα)
    • Σταθερό στον δρόμο, πατάει καλά και σίγουρα.


    Δύο θα έλεγα είναι τα μεινοκετήματα του, η πίσω ανάρτηση που για μένα κοπανάει αρκετά και οι καθρέπτες που αν και καλαίσθητοι είναι μεγάλοι, προεξέχουν πολύ και δεν αποδίδουν καλά λόγω ύψους και γωνίας. Οι καθρέπτες βέβαια αλλάζουν αν θες.

    Γνώμη δεν έχω για το Cruisym πέρα από ότι είναι μακράν ομορφότερο (copy/paste το X-Max). Ο κινητήρας πρέπει να είναι ο ίδιος (νομίζω) άρα είναι κομπλέ, τους χώρους να δείς και την γενικότερη άνεση σου πάνω τους.

    Για μένα το GTS ένα ταξιδάκι σαν αυτό που περιγράφεις το κάνει (με κάποιες παραχωρήσεις), ιδανικά θα επέλεγα κάτι με περισσότερα κυβικά για ταξίδια αλλά δεν αξίζει γιατί οι τιμές ανεβαίνουν αρκετά νομίζω και για 2-3 φορές τον χρόνο δεν λέει.

    Από μένα +1 για το GTS.

  3. #3
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Το θεμα του χωρου το λυνεις ευκολα με το να βαλεις την μπαγκαζιερα που εχεις και θα εχεις και μαξιλαρακι για τον συνεπιβατη ;-) Παμε το λυσαμε αυτο.Στο 2ο που λες το οτι θες να ταξιδεψεις πιο πολυ,ναι θα χρειαστεις κατι με πιο τουριστικη θεση οδηγησης απο την ορθια που εχει το Citycom. Σκεψου ομως οτι υπαρχουν υπερ και κατα.Γρηγορα γρηγορα θα σου πω,οτι τα πιο τουριστικα σκουτερ των 300-400cc εχουν μικροτερη ροδα πισω (και μπροστα) για μεγαλυτερο αποθηκευτικο χωρο οποτε θα κοπανανε στις λακουβες περισσοτερο,οταν θα κινεισαι μεσα σε αστικο ιστο συν το μεγαλυτερο βαρος σαν συνολο.Σκεψου για ποια χρηση το θες περισσοτερο,κανε ενα test ride και το Cruisym που αναφερεις και παρε την τελικη σου αποφαση.

    Εκτος αν πας σε τουριστικο (mega) σκουτερ με μεγαλυτερες ροδες (αλλα εκει μετα παμε αλλου χρηματικα και σε κυβικα κτλ)

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    O κινητήρας είναι ίδιος ο f4.
    Για ποιον λόγο αυτά με τις μικρότερες Ρόδες έχει πιο πολύ βάρος;
    Σίγουρα η μπαγαζιερα είναι μία λύση αλλά έχω δύο θέματα εδώ . Πρώτον τι μπορώ να βάλω στην σχάρα για να μην κουνιέται η βαλίτσα; Στις 4 γωνίες που έχει κάτι σαν προεξοχή για να κάθεται η βαλίτσα έχει πρόβλημα. Εννοώ ότι έχουν φύγει τα 3 από τα κομματάκια αυτά . ψάχνω υλικό που να μπαίνει εκεί . Αυτό είναι το ένα . Το άλλο είναι ότι πχ όταν είναι να πάω θάλασσα αν βάλω εκεί τα κράνη ( κλειστού τύπου ) το ένα χωράει άνετα , το άλλο δεν ξέρω αν και έχει πολύ χώρο φοβάμαι μην μου ανοίξουν την μπαγαζιερα. Η σέλα είναι πιο δύσκολο και δεν προκαλεί!
    Άρα από ότι κατάλαβα σέρβις λάστιχα κατανάλωση όλα είναι ίδια !
    Τόση μεγάλη διαφορά έχει στις λακούβες ε ;
    Για mega σκούτερ, με ότι καλό και αν έχει, δεν πάω λόγω του οικονομικού

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Κάτσε με το σιτικομ, γιατί τα άλλα κάνουν ακριβώς τα ίδια και έχουν το μεγάλο μειονέκτημα των μικρότερων τροχών και ίσως και του (χωρίς να μαι σίγουρος γι αυτό) μεγαλύτερου βάρους και όγκου στο δρόμο αλλά και όπου παρκάρεις κτλ.

    Το θέμα του χωρου λύνεται με μπαγκαζιερα..(μεγαλύτερη από αυτή που ήδη έχεις) Βάλε τη βάση που πιανει με μπράτσα από τα αμορτισέρ και δεν λυγίζει από το βάρος το πιάτο.. Επίσης για αυτό που λες ότι δεν πατάει η βαλίτσα καλά στις γωνίες προφανώς με τα βαλε βγάλε έχεις χάσει τα λαστιχάκια τα αντικραδασμικά, σε όποιο κατάστημα απευθυνθείς που έχει μπαγκαζιερες κτλ (givi και σια) θα σου δώσει σετακι σε σακουλάκι με ανταλλακτικά λαστιχάκια.

    Δεν καταλαβαίνω γιατί να μπεις σε έξοδα και ουσιαστικά να πάρεις πάλι σκούτερ με το ίδιο μοτέρ άλλα διαφορετική μόστρα.

    Μια χαρά είναι το Σίτι.. Και μέσα και εκτός πόλης.

    Και που σαι, δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα, αλλά εδώ μια χαρά εύκολα ανοίγουν και τις σελες τα γαμωκλεφτρονια. Οπότε μη θεωρείς πιο προκλητική την μπαγκαζιερα.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 07/03/2021 στις 10:44.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #6
    +1

    Μείνε με αυτό που έχεις, για λόγους ασφαλείας.
    Το μέγεθος των τροχών και κυρίως του μπροστινού είναι σημαντικότερο κι από το κράνος για εμένα.

  7. #7
    +1 Μεινε με το δικο σου .
    Αν παλι θες οπωσδηποτε αλλαγη γιατι στη βαρεσε , μεινε μακρυα απο το κρουισυμ 300 .
    Το ειχα και ξερω .Καλο ,χρυσο για τα λ7 του αλλα δεν ειναι για πολη ουτε κατα διανοια .
    Το λεει και η λεξη .Ειναι μονο για βολτες εκτος.
    Με το που επιασα δουλεια μεσα στην πολη , το εδωσα οπως οπως .198 κιλα και με καθρεπτη που κοστιζει 180ευρω,δεν ειναι η καλυτερη επιλογη για γαιδουρακι.
    Στατικη πτωση απο οπισθεν αγρωτικου ...πηγε 750ευρω.
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 07/03/2021 στις 19:53.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Το έπιασα το νόημα και σας ευχαριστώ. Δεν έχει λυγίσει η βάση πάντως. Ναι αυτά τα λαστιχακια θέλω. Θα δω αν μπορέσω να κάνω ανταλλαγή λοιπόν στην βαλίτσα ίσως και την βάση

  9. #9
    είχα για 3 χρόνια το citicom και ήμουν ευτυχής. Πήρα το S - F4 - ABS και το κράτησα άλλα 2 χρόνια. Θα το κρατούσα για πάντα αν δεν είχα σαλτάρει με το lockdown. Τα πλεονεκτήματά του δεν τα βρίσκεις πουθενά, για αστική και ημιαστική χρήση.

    Αν όμως έφτασες να αναφέρεις "προβλήματα" με τα λαστιχάκια της σχάρας... σίγουρα έχεις αποφασίσει να αλλάξεις μηχανάκι. Ο λόγος που μας υποβάλεις το ερώτημα είναι για να ακούσεις από κάποιον: "Πάρε το Α, ή το Β" και να εκλογικεύσεις την αλλαγή.

    Και τώρα αφού σε ψυχανέλυσα, μάθε ότι οι περισσότεροι έχουμε βρεθεί στη θέση σου, θέλαμε να αλλάξουμε ένα μηχανάκι, όχι γιατί δεν ήταν καλό, αλλά έτσι για την αλλαγή. Το κάναμε και το μετανοιώσαμε.
    Συνεπώς, κάνε ό,τι γουστάρεις και μην μας ακούς. Και λάθος να είναι, δεν θα είναι και καταστροφικό.

Παρόμοια θέματα

  1. Sym Citycom S 300i vs Sym HD2 200i
    από vaggelis23 στο forum SYM
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2015, 11:43
  2. Sym Citycom S 300i vs Aprilia SR Max
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2015, 09:05
  3. επιλογη κρανους shoei xr1100 vs Arai Viper GT vs Icon Airframe Carbon RR vs Arai Chas
    από motomaniac στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2013, 00:56
  4. (f800s Vs F800r) Vs Er-6f Vs Shiver 750 Gt
    από Full Noob στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2009, 14:25
  5. FJR 1300A vs K 1200 GT ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ
    από γεροπιτσιρικος στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2006, 19:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF