Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Ανορθωτης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23

    Ανορθωτης

    Μαγκες βοηθεια
    Ποια απο αυτα τα καλωδια του ανορθωτη συνδεουμε στο + και ποια στο - της μπαταριας
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 157555051_1347127292336480_7537978666830774460_n.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Σε πριόνι,διαστημοπλοιο; Αν δεν πεις μοντέλο,χρονολογία δύσκολα να ξέρει κάποιος. Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ανορθωτη να συνδέεται με μπαταρία, μόνο με φισες στην πλεξούδα έχω δει.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Σε πριόνι,διαστημοπλοιο; Αν δεν πεις μοντέλο,χρονολογία δύσκολα να ξέρει κάποιος. Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ανορθωτη να συνδέεται με μπαταρία, μόνο με φισες στην πλεξούδα έχω δει.
    ktm lc4 2004 εχει γινει πατεντα εδω για αυτο δες την φωτο

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παίρνεις ένα πολύμετρο.

    Βάζεις το + του πολύμετρου στο ένα καλώδιο της ανόρθωσης και το - του πολύμετρου στο άλλο καλώδιο της ανόρθοωσης. Μετράς αγωγιμότητα.

    Αν βγάλει τεράστια αντίσταση=ελάχιστη αγωγιμότητα, τότε το καλώδιο που έβαλες στο + του πολύμετρου πάει στο + της μπαταρίας και το άλλο στο - της μπαταρίας.

    Αν βγάλει μικρή αντίσταση=μεγάλη αγωγιμότητα, τότε το καλώδιο που έβαλες στο + του πολύμετρου πάει στο - της μπαταρίας και το άλλο στο + της μπαταρίας.


    Δοκίμασε για επαλήθευση να βάλεις και με τους δύο τρόπους του άκρα του πολύμετρου.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ano.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	91,6 KB 
ID:	426114

    99% κόκκινο του ανορθωτή στον θετικό πόλο και μαύρο (ή κόκκινο/μπλε) στον αρνητικό.

    Το τρίτο τέρμα δεξιά (στον πράσινο κύκλο) απο πού έρχεται? Δεν φαίνεται να έρχεται από τον ανορθωτή.

    Χρειάζεσαι ηλεκτρολόγο με πολύμετρο για να μην κάνεις καμιά ζημιά αγαπητέ.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ano.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	91,6 KB 
ID:	426114

    99% κόκκινο του ανορθωτή στον θετικό πόλο και μαύρο (ή κόκκινο/μπλε) στον αρνητικό.

    Το τρίτο τέρμα δεξιά (στον πράσινο κύκλο) απο πού έρχεται? Δεν φαίνεται να έρχεται από τον ανορθωτή.

    Χρειάζεσαι ηλεκτρολόγο με πολύμετρο για να μην κάνεις καμιά ζημιά αγαπητέ.
    Το 3ο ερχεται απο αυτο εδω που δεν ξερω πως λεγεται δοκιμασα να το βαλω στο θετικο και τιποτα η μιζαΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	157608036_3731148966921065_2332321290710465679_n.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	45,3 KB 
ID:	426125

  7. #7
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Φαίνεται σαν να το τράβηξε από την ασφαλειοθηκη (το μαύρο κουτάκι είναι η ασφαλειοθηκη). Δεν έχω ιδέα γιατί. Αν όντως το τράβηξε από εκεί θα έπρεπε να πηγαίνει στο + αλλά σίγουρα μέσω μιας ασφάλειας.

    Δες το θετικά: έχεις ΚΤΜ lc4 χωρίς προβλήματα στον κινητήρα

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    Φαίνεται σαν να το τράβηξε από την ασφαλειοθηκη (το μαύρο κουτάκι είναι η ασφαλειοθηκη). Δεν έχω ιδέα γιατί. Αν όντως το τράβηξε από εκεί θα έπρεπε να πηγαίνει στο + αλλά σίγουρα μέσω μιας ασφάλειας.

    Δες το θετικά: έχεις ΚΤΜ lc4 χωρίς προβλήματα στον κινητήρα
    Χαχαχα ισχυει αλλα και με τα ηλεκτρικα να πουμε με εχει γαμησει μια μπαταρια μια καμμενος ανορθωτης
    τα εβαλα ολα οπως ειπες και την ασφαλειοθηκη στο + οταν παταω την μιζα δεν εχει δυναμη να γυρισει και ακουγεται ενας ηχος σαν τειζερ απο πισω δεξια

  9. #9
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Ωραία αφού δεν έκανε μπαμ.
    Αποσύνδεσε τα πάντα και κανόνισε επίσκεψη σε μάστορα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viking Προβολή μηνύματος
    Ωραία αφού δεν έκανε μπαμ.
    Αποσύνδεσε τα πάντα και κανόνισε επίσκεψη σε μάστορα.
    Μηπως φταιει οτι ειναι καινουργια η μπαταρια με αλλο ανορθωτη και δεν εχει προλαβει να δουλεψει καθολου και μου την αδειασε μετα απο τοσες προσπαθειες για αυτο να μην γυρναει η μιζα;

  11. #11
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Δυσκολη η τηλεδιαγνωση σε τέτοιες περιπτώσεις. Θέλει πολύμετρο και υπομονή.
    Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.
    Και μόνο που τα βλέπω έτσι πειραγμένα τα καλώδια φρικαρω λίγο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Τι πατέντα έχει γίνει? Γιατί φοβάμαι κάτι λάθος παει να γίνει στη συνδεσμολογία...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Ψάξε ένα wiring diagram για το μηχανάκι σου στο google και κοίτα τι έχει γίνει.
    Λίγο προσεκτικά γιατί από χρόνο σε χρόνο παίζει να υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα από χρόνο σε χρόνο.
    Μια ματιά που έριξα εδώ:https://advrider.com/f/threads/ktm-6...1436786/page-2, κανένα καλώδιο από τον ανορθωτή δεν φαίνεται να πηγαίνει κατ ευθείαν μπαταρία.
    Κάποια κοπτοραπτική έχει γίνει.
    Αλλά καλύτερα σε ηλεκτρολόγο γιατί είναι κρίμα να ψήσεις τίποτα που σίγουρα θα είναι ακριβό.

  14. #14
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ψάξε ένα wiring diagram για το μηχανάκι σου στο google και κοίτα τι έχει γίνει.
    Λίγο προσεκτικά γιατί από χρόνο σε χρόνο παίζει να υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα από χρόνο σε χρόνο.
    Μια ματιά που έριξα εδώ:https://advrider.com/f/threads/ktm-6...1436786/page-2, κανένα καλώδιο από τον ανορθωτή δεν φαίνεται να πηγαίνει κατ ευθείαν μπαταρία.
    Κάποια κοπτοραπτική έχει γίνει.
    Αλλά καλύτερα σε ηλεκτρολόγο γιατί είναι κρίμα να ψήσεις τίποτα που σίγουρα θα είναι ακριβό.
    Ωραίο το wiring που βρήκες!
    Φυσικά και πάει ο ανορθωτής στην μπαταρία (μέσω ασφάλειας 20Α) όπως φαίνεται παρακάτω (με κίτρινο το αρνητικό "-", με κόκκινο το θετικό "+").
    Η ασφάλεια είναι απαραίτητη. Μην κάνεις άλλες δοκιμές και πήγαινε σε κάποιον που ξέρει τι κάνει φίλτατε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ktm-enduro-640-lc4-page56.jpg 
Προβολές:	57 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	426145

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/01/2021
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ψάξε ένα wiring diagram για το μηχανάκι σου στο google και κοίτα τι έχει γίνει.
    Λίγο προσεκτικά γιατί από χρόνο σε χρόνο παίζει να υπάρχουν διαφορές στα μοντέλα από χρόνο σε χρόνο.
    Μια ματιά που έριξα εδώ:https://advrider.com/f/threads/ktm-6...1436786/page-2, κανένα καλώδιο από τον ανορθωτή δεν φαίνεται να πηγαίνει κατ ευθείαν μπαταρία.
    Κάποια κοπτοραπτική έχει γίνει.
    Αλλά καλύτερα σε ηλεκτρολόγο γιατί είναι κρίμα να ψήσεις τίποτα που σίγουρα θα είναι ακριβό.
    Μαγκες ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε κανει πατεντα με τον ανορθωτη επειδη δεν του ειχε βαλει τον γνησιο και ετσι οταν εγω πηρα τον γνησιο μου ηρθε με δυο φισακια κανονικα το οποια τα μονταρε ο μαστορας για να μπορεσουν να συνδεθουν

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πάλι ανορθωτής;
    από Stergios69 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2006, 18:40
  2. Ανορθωτής σεληνίου
    από dukeandthecity στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2006, 11:36
  3. καινουργιος ανορθωτης
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2005, 19:03
  4. Ανορθωτής PEGASO???
    από TIMPLALEXIS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2004, 11:26
  5. ανορθωτής?
    από kchrono στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 10:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF