Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 49

Θέμα: Σύνδεση Koso gear indicator / shift light χωρίς ηλετρικό διάγραμμα.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Mε αρκετη επιμονη κατι βρεθηκε. Το Ninja 250SL στην Ινδονησια λεγεται Ninja Mono. Μιας και εκει ειναι πιο δημοφιλη αυτα τα μικρα βρεθηκε υλικο απο εκει.

    https://youtu.be/hv9UR9_eBJ8?t=475

    https://www.youtube.com/watch?v=N22H0cmYTZc

    Συνημμένο 426406

    Συνημμένο 426407

    Συνημμένο 426408

    Οποτε αν τα βλεπω σωστα πρεπει να ειναι το 3 η Νεκρα, το 13 το στροφομετρο και το 14 το ταχυμετρο (με βαση την αριθμηση της τελευταιας εικονας). Σωστα;

    Επισης φιλος μου προτεινε το κοκκινο καλωδιο του Koso (απο το πρωτο σχεδιαγραμμα, στο πρωτο ποστ) να μην το συνδεσω στην κεντρικη παροχη ρευματος του διακοπτη, αλλα να κλεψω ρευμα απο το φως θεσης. Σωστο μου ακουγεται κι αυτο, τι λετε;
    Δεν μπορώ να καταλάβω αν οι λέξεις στο κείμενο είναι κάποια γλώσσα ή τα αγγλικά που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να πετύχει (στο πολύ περίπου όμως) ο Κινέζος συντάκτης της εικόνας.

    Εσύ έχεις καταλάβει τι είναι το κάθε τι που λέει δλδ;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να καταλάβω αν οι λέξεις στο κείμενο είναι κάποια γλώσσα ή τα αγγλικά που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να πετύχει (στο πολύ περίπου όμως) ο Κινέζος συντάκτης της εικόνας.

    Εσύ έχεις καταλάβει τι είναι το κάθε τι που λέει δλδ;
    Ινδονησιακά είναι και χωρις πολύμετρο με επιβεβαιωση των επαφων μια-μια, δεν θα προχωρουσα στα τυφλα με χρωματικο κωδικα.

    Πέτρο, επιβεβαιωσε τα pin παιζοντας με φλασιερα, περιστροφη τροχου με νεκρα ενεργοποιώντας οτι αλλο μπορεις...
    Αν χρειαστεις βοηθεια απο κοντα, σφυρα και κανονιζονται ολα το ερχομενο σουκου.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Εκανα μια μεταφραση τα ινδονησιακά. Αν συγκρινετε τις φωτο (που προερχονται απο διαφορετικα βιντεο) θα δειτε οτι συμφωνουν μεταξυ τους. Επισης τα βιντεο απο τα οποια πηρα τις φωτο ειναι για συνδεση του κοντερ μου σε αλλο μηχανακι. Οποτε και οι δυο αυτοι πηραν κοντερ απο 250sl και το συνδεσαν στο δικο τους μηχανακι (αλλου τυπου) και δουλεψε. Το οποιο λογικα σημαινει οτι πρεπει να ηξεραν τι παει πού.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled1.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	426535

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	80,7 KB 
ID:	426536

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitle3d.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	426537

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Πέτρο, επιβεβαιωσε τα pin παιζοντας με φλασιερα, περιστροφη τροχου με νεκρα ενεργοποιώντας οτι αλλο μπορεις...
    Βαγγελη εννοεις να τραβηξω τα καλωδια 3, 13 και 14 ενα προς ενα για να δω αν σταματαει να λειτουργει αντιστοιχα νεκρα, στροφομετρο, ταχυμετρο (οπως προτεινε νωριτερα ο telegonos) ή κατι αλλο που δεν καταλαβα;

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εκανα μια μεταφραση τα ινδονησιακά. Αν συγκρινετε τις φωτο (που προερχονται απο διαφορετικα βιντεο) θα δειτε οτι συμφωνουν μεταξυ τους. Επισης τα βιντεο απο τα οποια πηρα τις φωτο ειναι για συνδεση του κοντερ μου σε αλλο μηχανακι. Οποτε και οι δυο αυτοι πηραν κοντερ απο 250sl και το συνδεσαν στο δικο τους μηχανακι (αλλου τυπου) και δουλεψε. Το οποιο λογικα σημαινει οτι πρεπει να ηξεραν τι παει πού.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled1.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	426535

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	80,7 KB 
ID:	426536

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitle3d.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	426537



    Βαγγελη εννοεις να τραβηξω τα καλωδια 3, 13 και 14 ενα προς ενα για να δω αν σταματαει να λειτουργει αντιστοιχα νεκρα, στροφομετρο, ταχυμετρο (οπως προτεινε νωριτερα ο telegonos) ή κατι αλλο που δεν καταλαβα;
    Ξεκινα απο αυτο για να βεβαιωθεις πως ολα τα σχεδιαγραματα ισχυουν.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Επιστρεφω στο νημα για ενημερωση. Χθες καναμε μια πρωτη αποπειρα με τον φιλο Κωστα (SeniorCanardo). Βγηκε το φαναρι και ειχαμε προσβαση στην πλεξουδα. Με δυο τροπους επαληθευτηκε η ορθοτητα των σχεδιαγραμματων του βιντεο. Πρωτον οι δυο θεσεις που αναφερονται ως κενες οντως δεν ειχαν καλωδιο. Δευτερον, η θεση που επρεπε να ειναι η νεκρα ειχε καλωδιο light green. Σε ολα τα kawasaki του πινακα της koso η νεκρα ειναι light green και επιπλεον το καλωδιο αυτο φαινεται στη μηχανη και απο τον αισθητηρα που ξεκιναει απο το λεβιε ταχυτητων. Αρα ειχαμε πλεον τη σιγουρια οτι τουλαχιστον ξεκιναμε με σωστο σχεδιαγραμμα καλωδιωσης.

    Ξεκινησαμε με την τροφοδοσια (κοκκινο καλωδιο koso), για την οποια ακολουθησαμε τη συμβουλη του Γιωργου (ΤΤ) και κλεψαμε απο την ψειρα και οχι απο την κλειδαρια. Η λογικη ειναι οτι καλυτερα αν κατι παει στραβα να μην εχεις ψειρα απο το να μην μπορεις να βαλεις μπρος τη μηχανη. Εγινε λοιπον η συνδεση με τον κλεφτη που υπηρχε στη συσκευασια. Μετα πηγαμε στο καλωδιο της νεκρας (light green) και το συνδεσαμε με το αντιστοιχο (πρασινο) του koso. Σε αυτο το σημειο βαλαμε και τη γειωση του koso προχειρα σε μια βιδα και καναμε μια πρωτη δοκιμη. Μηχανη σε νεκρα, γυρναμε το κλειδι και οντως αναβει το koso και βγαζει τη σωστη ενδειξη Ν. Θετικο πρωτο βημα. Συνεχιζουμε με τους κλεφτες στα καλωδια του στροφομετρου και του χιλιομετρητη και κλεινουμε το ολο συστημα, βαζοντας κανονικα κοντερ και φαναρι. Βαζω μπροστα τη μηχανη, αναβει το koso με ενδειξη Ν και φαινομενικα ειμαστε ετοιμοι για τον προγραμματισμο.

    Το μηχανημα θελει μια διαδικασια οπου βγαινεις μια βολτα και με τη σειρα περνας απο ολες τις ταχυτητες (σου λεει αυτο ποτε να ανεβασεις σχεση) ωστε να παρει δεδομενα στροφων και χαω απο καθε σχεση ωστε να καταλαβαινει με βαση αυτα τα δυο δεδομενα σε ποια σχεση βρισκεται η μηχανη ανα πασα στιγμη. Πριν ξεκινησω να κανω αυτη τη διαδικασια (πατας ενα κουμπι για 3" για να μπει σε programming mode) επρεπε πρωτα να βγω απο την κατοικημενη περιοχη ωστε να μπορω να βαλω μεχρι και 6η χωρις να εχω σταματα ξεκινα. Στο πρωτο φαναρι που συνανταω βλεπω το πρωτο bug. Η μηχανη οταν μπαινει σε νεκρα δε μου δειχνει το Ν στο koso αλλα ταυτοχρονα δε μου αναβει και το πρασινο λαμπακι στο κοντερ. Λιγο παρακατω ξανασταματαω και τωρα το Ν και το πρασινο λαμπακι δουλευουν. Πιο κατω ξανα οχι... Παντως αυτα τα δυο παντα δουλευαν ή δε δουλευαν μαζι, πραγμα που με παραξενεψε. Θελω να πω, αν δε εγινε σωστη συνδεση απο τον κλεφτη, το καταλαβαινω να μην παιρνει σημα το koso. Αλλα αυτο γιατι να επηρεαζει και την ενδειξη του κοντερ; Εκανα ωστοσο μια αποπειρα να μπω στο programming mode. Μου εβγαλε το 1 για να ξεκινησω με πρωτη, το εκανα, μου εβγαλε το 2, πηγα στη δευτερα και εκει σταματησε η διαδικασια. Οσο κι αν ανεβαζα στροφες δεν μου εδειχνε να μπω στην τριτη. Ξαναδοκιμαζω απο την αρχη, αυτη τη φορα μετα το 1 μου εβγαζε απλα μια παυλα. Γυρναω λοιπον στη βαση αφου προφανως κατι εχει παει λαθος.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Ανοιγουμε φαναρι, βλεπουμε τις συνδεσεις δε φαινεται να εχει κουνηθει κατι. Σε σταση η μηχανη δειχνει αυτη τη φορα να μην εχει θεμα με τη νεκρα. Κουναμε λιγο και τον κλεφτη της νεκρας, κανενα θεμα. Δεν μπορουσαμε δηλαδη στατικα να αναπαραγουμε το προβλημα (της νεκρας συγκεκριμενα). Ξανακλεινουμε και βγαινω αλλη μια φορα. Σε εκεινη τη φαση προσεχω πως ενδειξη του κοντερ ειναι all over the place. Απο το 0 παει στο 11, στο 34, στο 20, κοκ. Δεν το ειχα προσεξει την πρωτη φορα, αλλα μαλλον απλα επειδη ειχα το βλεμα μου συγκεντρωμενο στο koso. Ανοιγουμε παλι το φως και μιας και εχει περασει η ωρα λεμε να βγαλουμε τους κλεφτες και να επιστρεψουμε σε στοκ κατασταση τη μηχανη. Θελαμε να σιγουρευτουμε οτι θα δουλευε σωστα το κοντερ, ωστε να δουμε αν οντως το προβλημα ηταν το koso ή ειχε γινει καμια ζημια και στην καλωδιωση της μηχανης (μας προβληματιζε το οτι δεν αναβε το πρασινο φως για τη νεκρα ουτε στη μηχανη). Με ταχυτατο ρυθμο πλεον (ειχαμε μαθει τη δουλεια) βγαινουν οι κλεφτες, τυλιγουμε με μονωτικη και κλεινουμε. Η μηχανη πλεον δουλευει κανονικα χωρις καμια προβληματικη ενδειξη. Καπου εδω μπαινουμε σε φαση call it a day και γυρναμε σπιτια μας προς ανασυνταξη και αναλογισμο.

    Κατι που προσεξαμε ειναι οτι οταν βγαλαμε τον αντιστοιχο κλεφτη απ΄το καλωδιο του κοντερ, αυτο δεν εδειχνε να εχει κοπει σωστα (δλδ υπηρχε πλαστικο "μασημενο" απο τον κλεφτη αλλα δεν ειχε γυμνωθει το καλωδιο). Αντιστοιχα κακο κοψιμο προσεξα και στο καλωδιο της νεκρας στο koso. Να πω εδω οτι τα δυο καλωδια (του koso και της μηχανης) εχουν μια μικρη διαφορα στη διατομη, που ισως να λειτουργει ανασταλτικα στο να δουλεψει σωστα ο κλεφτης. Οποτε, εχουμε και λεμε...

    Πρωτο σεναριο ειναι οτι δεν εγινε σωστη συνδεση με τους κλεφτες (ειτε λογω δικης μας κακοτεχνιας, ειτε λογω ακαταλληλοτητας του κλεφτη για διαφορετικης διατομης καλωδια). Αυτο βεβαια που με προβληματιζει σε αυτη τη σκεψη ειναι οι λαθος ενδειξεις και στο κοντερ της μηχανης οπως ειπα και πιο νωρις. Σας φαινεται λογικο αν δεν εχει συνδεθει σωστα ο κλεφτης να επηρεαζει αυτο και το κυριως καλωδιο της πλεξουδας; Υπαρχει παντως και ενα αλλο ειδος κλεφτη που ισως να βοηθησει αν οντως υπαρχει θεμα με το ειδος των κλεφτων.

    Δευτερο σεναριο ειναι οτι απλα το μηχανημα δεν ειναι καταλληλο για τη μηχανη μου. Kανεις δε μας εχει βεβαιωσει για αυτο, το μονο που ξερουμε ειναι οτι ειναι καταλληλο για μηχανες με ψηφιακο σημα κοντερ (ΤΤL signal 0-5V, ετσι λεει το manual).

    Κατι αλλο δεν μπορουμε να σκεφτουμε αυτη τη στιγμη, ειμαι ανοιχτος σε προτασεις. Στην παρουσα φαση σκεφτομαστε να δοκιμασουμε αλλη μια φορα με τους κλεφτες Τ γυμνωνοντας πρωτα το καλωδιο στο σημειο που θα γινει η επαφη (να μην αφηνουμε δηλαδη τον κλεφτη να κανει την εγκοπη ωστα να αποφυγουμε την περιπτωση να μασησει απλα το πλαστικο χωρις να κανει σωστη επαφη). Φυσικα προκειται για ενα προβλημα που κανεις δε μας λεει οτι υπαρχει οντως λυση, οποτε ισως να μην ειναι και στο χερι μας. Παντως τωρα ξερω με σιγουρια γιατι ο ηλεκτρολογος που ειχε εμπειρια απο koso απεφυγε να αναλαβει την υποθεση.
    Κι εκεινος μου ειχε αναφερει οτι ειχε κανει σωστα τη συνδεση αλλα οταν φτασαν στον προγραμματισμο ειχε συναντησει προβληματα και χρειαστηκε να μιλαει με Αθηνα (τον αντιπροσωπο της koso) για να βγαλουν ακρη. Οπως και να΄χει το κοστος του μηχανηματος ειναι τοσο μικρο που ακομα κι αν καταληξω στο οτι δεν ειναι καταλληλο για τη μηχανη μου τα 25€ που θα εχω χασει αξιζουν για την ενασχοληση που ειχα με αυτην. Ακομα κι αν δεν εγινε χθες η δουλεια, μου αρεσε που ασχοληθηκα με τη μηχανη μου και πηρα μια βασικη ιδεα των ηλεκτρολογικων της (πριν δεν ηξερα καν τι ειναι η γειωση). Ας ειναι καλα κι ο μαστορας Κωστης βεβαια που κανει ολη τη δουλεια.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 04/04/2021 στις 11:37.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Από την στιγμήν που δουλεύει στην αρχική εγκατάσταση, το πρόβλημα είναι συνδυασμός των παρακάτω:

    1) Οι κλέφτες ρεύματος είναι της πλάκα. Σε λεπτά καλώδια δεν κάνουν καλή επαφή. Όταν τα ξαναβάλετε, πατήστε τα με το χέρι ώστε να απογυμνωθεί σωστά το καλώδιο και να γίνεται επαφή.

    2) Η ρύθμιση πρέπει να γίνει σε ευθεία, χωρίς φανάρια κλπ. Βγες στον περιφερειακό και ξεκίνα να γεμίζεις τις ταχύτητες προς τον κόφτη όχι όμως με τέρμα γκάζι. Το γκάζι να το ανοίγεις προοδευτικά όπως όταν βγαίνεις από στροφή.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος

    2) Η ρύθμιση πρέπει να γίνει σε ευθεία, χωρίς φανάρια κλπ. Βγες στον περιφερειακό και ξεκίνα να γεμίζεις τις ταχύτητες προς τον κόφτη όχι όμως με τέρμα γκάζι. Το γκάζι να το ανοίγεις προοδευτικά όπως όταν βγαίνεις από στροφή.
    Αυτο μπορει να γινει σε σταντ?

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Αν ο αισθητήρας ταχύτητας δεν παίρνει σήμα από την μπροστά ρόδα, θεωρητικά ναι. Πρακτικά είναι επικίνδυνο λόγω στροφορμής της ρόδας.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Η ρύθμιση πρέπει να γίνει σε ευθεία, χωρίς φανάρια κλπ. Βγες στον περιφερειακό και ξεκίνα να γεμίζεις τις ταχύτητες προς τον κόφτη όχι όμως με τέρμα γκάζι. Το γκάζι να το ανοίγεις προοδευτικά όπως όταν βγαίνεις από στροφή.
    Το 2 Γιωργο δεν ηταν προβλημα. Πρωτον η δουλεια ειχε φανει πριν καν μπω σε programming mode (η νεκρα τρεμοπαιζε απο την αρχη). Επισης επειδη στον προγραμματισμο το koso απο την πρωτη μπηκε στη δευτερα και ειδα πώς εγινε η εναλλαγη, μη φανταστεις πως ηθελε κατι το φοβερο. Μολις ανεβασε 5-6 χιλιαδες στροφες με πρωτη μου εγραψε να ανεβασω δευτερα (ειχε ηδη δηλαδη συλλεξει τα δεδομενα που ηθελε). Μετα τη δευτερα την πηγαινα μεχρι κοφτη και δεν αλλαζε με τιποτα. Στην επομενη αποπειρα (σβησιμο μηχανης και reset το koso) απλα εβγαζε παυλα. Εγω αυτο που εχω καταληξει οτι εγινε ειναι το εξης. Το μηχανημα παιρνει δεδομενα στροφων και χαω απο την πρωτη και μετα με βαση αυτα συγκρινει με τις επομενες σχεσεις για να μπορει να βγαζει συμπερασμα σε ποια ταχυτητα ειναι. Αν η ενδειξη του κοντερ ηταν ο,τι να'ναι (λογω κακης συνδεσης) τα δεδομενα που επαιρνε απο την πρωτη ηταν κι αυτα ακυρα. Οποτε δεν μπορουσε με βαση αυτα να γινει σωστη δουλεια. Ξαναλεω οτι δεν ειχα προσεξει καθολου το κοντερ στην πρωτη εξοδο, αλλα στην δευτερη που το προσεξα εδειχνε οντως ο,τι ηθελε. Και το καλωδιο του κοντερ (ροζ) στο λυσιμο ηταν το πιο χαλια κομμενο (απλα μασημενο το πλαστικο).

    Οπως και να'χει η ελλειψη ανοιχτου δρομου δεν ηταν προβλημα σε καμια περιπτωση, ειχα παει στην κορυφη του Ωραιοκαστρου (επαρχιακο προς Μελισσοχωρι) και αρχισα να κατεβαινω. Επαρχιακος δρομος κατηφορικος με μηδενικη κινηση. Προφανως και δεν ειχα προβλημα να γεμισω τη δευτερα (γιατι μεχρι εκει φτασαμε). Αν ειχαμε φτασει πιο κατω (πχ δεν πηγαινε απο 5η σε 6η η ενδειξη του koso) μπορει και να το συζητουσα ως ενδεχομενο. Νομιζω παντως το οτι αναβοσβηνε απο την αρχη η νεκρα (σε κοντερ και koso) ειναι επαρκης ενδειξη οτι αλλου ηταν το προβλημα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Αυτο μπορει να γινει σε σταντ?
    Οχι, απο τον μπροστα τροχο παιρνει το κοντερ.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πρωτο σεναριο ειναι οτι δεν εγινε σωστη συνδεση με τους κλεφτες (ειτε λογω δικης μας κακοτεχνιας, ειτε λογω ακαταλληλοτητας του κλεφτη για διαφορετικης διατομης καλωδια). Αυτο βεβαια που με προβληματιζει σε αυτη τη σκεψη ειναι οι λαθος ενδειξεις και στο κοντερ της μηχανης οπως ειπα και πιο νωρις. Σας φαινεται λογικο αν δεν εχει συνδεθει σωστα ο κλεφτης να επηρεαζει αυτο και το κυριως καλωδιο της πλεξουδας;
    Αν εχει γινει λαθος συνδεση, εχει κοπει λιγο ή στραβα το καλωδιο της πλεξουδας, μπορει αυτο να επηρεαζει το ψηφιακο σημα αρκετα ωστε να βγαινει λαθος ενδειξη στο κοντερ; (πχ να μην αναβει η νεκρα ή να δειχνει ακυρη ενδειξη το κοντερ); Εμενα αυτο με παραξενεψε πιο πολυ. Οκ να μη δουλευει το koso, αλλα γιατι να επηρεαζεται και το κοντερ;
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 04/04/2021 στις 14:15.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    θα προσεχα λιγο παραπανω τη γειωση του koso
    μηπως να κλεβατε και γειωση απο την πλεξουδα των οργανων;

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    θα προσεχα λιγο παραπανω τη γειωση του koso
    μηπως να κλεβατε και γειωση απο την πλεξουδα των οργανων;
    Αυτο κανονιζεται ευκολα. Βασικα το σκεφτηκαμε κιολας να κλεβαμε απο τη γειωση της ψειρας οπως καναμε και για το ρευμα, αλλα μετα ειπαμε σε αυτο το κομματι να ακολουθησουμε τις οδηγιες. Ειναι καποιο συμπτωμα απ'οσα εγραψα που σου δειχνει προς τα εκει Χρηστο;

    Παντως σαν λειτουργια δεν ειχε καμια διακοπη η ενδειξη του koso. Πχ οταν το λαμπακι της νεκρας του κοντερ εσβηνε, στο koso εβγαζε παυλα. Δεν εσβησε ποτε η ενδειξη του δηλαδη.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    η ελλειψη σταθερης γειωσης καποιες φορες δεν κοβει τη λειτουργια τελειως αλλα δημιουργει τρελα συμπτωματα
    αν εχεις προσεξει στο δρομο αυτοκινητα που στα κωλοφαναρα αναβει οτι ναναι..
    επισης τα σηματα κοντερ και ταχυμετρου ειναι ασθενη ρευματα τα οποια αλλοιωνονται ευκολα
    απλα υποθετω.....

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Eγω θα ελεγα να μην μπλεξετε με κλεφτες ρευματος, αλλα να κοψετε, να περασετε θερμοσυστελλομενο και εν συνεχεια να κολλησετε κανονικα με καλάι τα 3 καλωδια, περνωντας απο πανω το "μακαρονι" το οποιο θα σφραγισει την ενωση.
    Μιλαμε για πολυ μικρα φορτια και χαμηλη ταση... σε αυτες τις περιπτωσεις η κολληση κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι αναγκαια για μακροπροθεσμη αξιοπιστια.
    Μην κομπλαρετε τοσο σχετικα με το "οριτζινάλε" της πλεξουδας. Εαν γινει σωστα οπως ειπα, δεν βρισκω κατι κακο πανω σ'αυτο.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η ελλειψη σταθερης γειωσης καποιες φορες δεν κοβει τη λειτουργια τελειως αλλα δημιουργει τρελα συμπτωματα
    αν εχεις προσεξει στο δρομο αυτοκινητα που στα κωλοφαναρα αναβει οτι ναναι..
    Κλασικο Punto δευτερης γενιας που γινεται rave party απο πισω οταν φρεναρει.
    Θα το εχω υποψιν, ευχαριστω!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Eγω θα ελεγα να μην μπλεξετε με κλεφτες ρευματος, αλλα να κοψετε, να περασετε θερμοσυστελλομενο και εν συνεχεια να κολλησετε κανονικα με καλάι τα 3 καλωδια, περνωντας απο πανω το "μακαρονι" το οποιο θα σφραγισει την ενωση.
    Μιλαμε για πολυ μικρα φορτια και χαμηλη ταση... σε αυτες τις περιπτωσεις η κολληση κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι αναγκαια για μακροπροθεσμη αξιοπιστια.
    Μην κομπλαρετε τοσο σχετικα με το "οριτζινάλε" της πλεξουδας. Εαν γινει σωστα οπως ειπα, δεν βρισκω κατι κακο πανω σ'αυτο.
    Βαγγελη μαζι σου, σιγουρα το καλαι ειναι η πιο νοικοκυρεμενη λυση αλλα ειναι τεχνικα αδυνατο (τουλαχιστον για μας) να το κανουμε αυτο σε τρια καλωδια που βρισκονται στριμωγμενα με τοσα αλλα πανω στο φις. Και ολα αυτα στον αερα, ενω η πλεξουδα ειναι πανω στη μηχανη. Για να εχεις μια εικονα της καταστασης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	68 
Μέγεθος:	35,7 KB 
ID:	426923


    Ψαχνοντας για κλεφτες βρηκα και τα posi-taps που ολοι λενε καλα πραγματα, αλλα δεν τα βρισκω πουθενα στην Ελλαδα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Gear Indicator
    από Zzz750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 09:27
  2. gear indicator group buy κανεις?
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2006, 08:20
  3. GSX-R 600 K4 shift light
    από thander στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 04:15
  4. 600 K4 shift light
    από thander στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 10:18
  5. Datatool Digi Gear Indicator *for sale*
    από sporky στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 18:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF