Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: Σύνδεση Koso gear indicator / shift light χωρίς ηλετρικό διάγραμμα.

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Μην έχει τίποτα φώτα Xenon κοντά, που κάνει παρεμβολές στο όργανο το ενισχυτάκι τους; Τσέκαρέ το κι αυτό.

    Πάρε σίγουρα και χωρίς απώλειες σήματα, γειώσεις και τροφοδοσίες. Λογικά κάπου χάνεις και έχεις αυτά τα θέματα.

    Η ιδέα του ΓιώργουΤΤ να πάρεις από ψείρες είναι καλή, αλλά έχει ένα μειονέκτημα αν 1)οι ψείρες ανάβουνε μαζί με το φως θέσης (το κωλοφάναρο) και 2) το κωλοφάναρο έχει aftermarket λάμπες led από αυτές που τα ΙΔΙΑ στοιχεία LED ανάβουν και στην ΘΕΣΗ και στο STOP απλά πιο δυνατά στην δεύτερη. Σε μια τέτοια περίπτωση, δεν πάει σταθερή τάση στο όργανο.

    Αν το όργανο θέλει 5V σήμα ταχύμετρου και εσύ έχεις 12V σήμα ταχύμετρου, μπορείς να μειώσεις το πλάτος της τάσης με μια αντίσταση σε σειρά. Πόση; Θέλει να μετρήσεις αντίσταση εισόδου στο όργανο στην είσοδο ταχυμέτρου, και ανάλογα να βάλεις αντίσταση 1.5 φορά της εισόδου, περίπου.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 04/04/2021 στις 20:08.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #32
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    να πω κάτι εναλλακτικό, πολλά τέτοια καλούδια συνδέονται πάνω στην aux φίσα μοτό, δεν ξέρω αν διαθέτει το z, συνήθως ως μοτο κατασκευής της τελευταίας δεκαετίας ενδέχεται να έχει. Σε αυτές τις φίσες συνδέονται συναγερμοί κλπ ηλεκτρονικά καλούδια ή γκατζετς

    δε ξέρω αν βρήκες σε haynes service manual σε λογικό κόστος για να ξέρεις τι ακριβώς κάνεις για να μη γίνει κάτι στην τύχη και δημιουργήσει πρόβλημα αλλού

    συμφωνώ με το προτροπή καλάι & θερμοσυστελλόμενο στις ενώσεις(αν είσαι βέβαιος 100% πάντα τι κόβεις) και dyi φισάκι(male-female) για την καλωδίωση του koso για την εύκολη αφαίρεση του αν απαιτηθεί.
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ...
    Xenon δεν εχω σιγουρα.
    Την επομενη φορα αφου γινουν πιο προσεκτικα οι συνδεσεις θα πρεπει να κανουμε και τις μετρησεις.
    To κωλοφαναρο ειναι στοκ και δεν ειναι led. Αν καταλαβα καλα πρεπει να ισχυουν και τα δυο (1&2) ταυτοχρονα για να υπαρχει θεμα με την ταση, αρα λογικα δεν υπαρχει θεμα με αυτο.

    Τωρα, εκει με την αντισταση με εχασες να πω την αληθεια... Αν κανουμε πιο προσεκτικα τις συνδεσεις και παλι δε βγαζουμε ακρη (οποτε ισως οντως υπαρχει θεμα συμβατοτητας) θα επανελθω με επερωτηση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ...
    Χρηστο aux φισα δεν υπαρχει στη μηχανη. Ουτε haynes maual για το μοντελο μου βρηκα. Το γνησιο service manual δυστυχως κανει 125€ + μεταφορικα. Παντως πλεον η καλωδιωση ξερουμε πώς ειναι. Επισης η διαδικασια του ανοιξε κλεισε εγινε ηδη τρεις φορες και εχουμε πλεον μια ανεση. Οποτε αυτη τη στιγμη για τη συγκεκριμενη εργασια δε νιωθω οτι η ελλειψη του manual ειναι που μας περιοριζει.

    Για την προτροπη για καλαι οπως ηδη εχω αναφερει συμφωνω κι εγω, αλλα ειλικρινα δεν υπαρχει η τεχνικη ικανοτητα για να το κανω εγω ή ο Κωστης. Αν μιλουσαμε για ενα καλωδιο πανω σε εναν παγκο θα μπορουσαμε να κανουμε μια αποπειρα, αλλα για καλωδιακια της πλεξουδας που ειναι το ενα χιλιοστα απο το αλλο και στον αερα, δεν...
    Η ιδεα για το dyi φισακι μου ακουγεται κι εμενα πολυ καλη.



    Γενικα παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Χωρις να ειναι κατι σημαντικο προφανως το αν θα μπει ή οχι το παπαρακι αυτο, σιγουρα θα ειναι ωραιο αν το καταφερουμε τελικα να δουλεψει. Και οπως και να'χει στην πορεια μαθαινουμε πραγματα οποτε κερδισμενοι βγαινουμε.

  4. #34
    Πάλεψτε το. DIY μετράει και ας σε ταλαιπωρήσει.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Aν αποφασισετε για κολλήσεις και κόψε ράψε, μπορω να βαλω το ψυχαναγκαστικό μου χεράκι!
    Ολα οσα χρειάζονται τα έχω εκτός απο ακροδέκτες και φίσες που δεν στοκάρω!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Μηπως επειδή έδινες και στα 2 όργανα κάπου το σήμα έκανε νερά.
    Εμένα πάντως αυτό μου φαίνεται το πιο πιθανό, πρέπει να δουλέψουν ξεχωριστά ενα - ένα για να είσαι σίγουρος οτι κάτι δεν δουλέυει.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    tip για την σύνδεση αν αποφασίσετε
    Δε κόβουμε τον αγωγό, απογυμνώνουμε το σημείο, διαχωρίζουμε το πολύκλωνο αγωγό στην μέση περνάμε τον νέο αγωγό απο μέσα και μετά κολλάμε με καλαι(λίγο πριν φροντίζουμε να έχουμε περάσει παπουτσάκι θερμοσυστελλόμενο) για να καλύψουμε (αφού κολληθεί) το σημείο
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kouk Προβολή μηνύματος
    Πάλεψτε το. DIY μετράει και ας σε ταλαιπωρήσει.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Aν αποφασισετε για κολλήσεις και κόψε ράψε, μπορω να βαλω το ψυχαναγκαστικό μου χεράκι!
    Ολα οσα χρειάζονται τα έχω εκτός απο ακροδέκτες και φίσες που δεν στοκάρω!
    Ετσι οπως το σκεφτομαι Βαγγελη, θελω πρωτα να ξερω σιγουρα οτι δουλευει με τη μηχανη μου το συγκεκριμενο και μετα να προχωρησω σε οποιο κοψε ραψε. Δηλαδη πρωτα να κανουμε προσεκτικες ενωσεις με τους καλυτερους κλεφτες που θα παρουμε. Αν οντως δουλεψει μια, μετα οντως το να γινει πιο νοικοκυρεμενα η δουλεια θα εχει νοημα. Αλλα να μπλεξω απ΄την αρχη ενω δεν ειμαι καν σιγουρος οτι μου κανει αυτο το εργαλειο μου φαινεται λαθος.

    Αν το καταφερουμε λοιπον σε πρωτη φαση χωρις καλαι, μετα να περιμενεις τηλεφωνο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Μηπως επειδή έδινες και στα 2 όργανα κάπου το σήμα έκανε νερά.
    Εμένα πάντως αυτό μου φαίνεται το πιο πιθανό, πρέπει να δουλέψουν ξεχωριστά ενα - ένα για να είσαι σίγουρος οτι κάτι δεν δουλέυει.
    Λες δηλαδη να κανουμε τη συνδεση του koso και να προσπαθησω να κανω τον προγραμματισμο του χωρις να εχω το κοντερ στη μηχανη; Σωστα καταλαβα;
    Aν θες να μου εξηγησεις και τι θα αποκλεισω με αυτον τον τροπο θα με βοηθουσες, γιατι μαλλον δεν το επιασα το συγκεκριμενο troubleshooting. Ευχαριστω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    tip για την σύνδεση αν αποφασίσετε
    Δε κόβουμε τον αγωγό, απογυμνώνουμε το σημείο, διαχωρίζουμε το πολύκλωνο αγωγό στην μέση περνάμε τον νέο αγωγό απο μέσα και μετά κολλάμε με καλαι(λίγο πριν φροντίζουμε να έχουμε περάσει παπουτσάκι θερμοσυστελλόμενο) για να καλύψουμε (αφού κολληθεί) το σημείο
    Καταλαβα Χρηστο τι λες. Ειδα καποια βιντεο αυτες τις μερες σχετικα και την εχω δει αυτην την τεχνικη.
    Μια ερωτηση μονο, στην πλεξουδα πώς θα περασω θερμοσυστελλομενο αν δεν κοψω;

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    tip για την σύνδεση αν αποφασίσετε
    Δε κόβουμε τον αγωγό, απογυμνώνουμε το σημείο, διαχωρίζουμε το πολύκλωνο αγωγό στην μέση περνάμε τον νέο αγωγό απο μέσα και μετά κολλάμε με καλαι(λίγο πριν φροντίζουμε να έχουμε περάσει παπουτσάκι θερμοσυστελλόμενο) για να καλύψουμε (αφού κολληθεί) το σημείο
    Πως θα περασεις θερμοσυστελλομενο σε "Τ" συνδεση?
    Δεν εχει νοημα κατι τετοιο, ακομα και κανοντας το σαν "πουγγι" για να περασει ενα oversize θερμοσυστελλομενο εκει που τα 3 καλωδια διπλωσαν σε 1.
    Τα καλωδια τα κοβεις, κολλας με καλαι και φεγουν ολα ντυμενα παραλληλα. Ουτε να τσακιζουν ουτε να προεξεχουν.
    Ακομα και αν καταργησεις την ενωση, ξανακολλάς με θερμοσυστελλομενο απο πανω, ουτε γατα ουτε ζημια.

    Δεν μπορω να καταλαβω το κομπλεξ του να κοψει καποιος καλωδιο πλεξουδας!!!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Δεν ειναι κομπλεξ ειναι ηλ.αγωγιμότητα vs ηλ.αντίσταση
    Ενας αγωγός αν κοπει και κολλήθει ανεβαζει ωμικη αντίσταση. Πράγμα οχι επιθυμητό για τα ηλεκτρονικά που χρειάζονται οσο είναι δυνατό καθαρες γειωσεις.

    Τωρα το θερμοσυστελωμενο μπαινει με τον εξης τροπο, αν υποθέσουμε υπαρχουν 3 αγωγοι, τοποθετουμε τους 1 και 2 παραλληλα και απεναντι απο τον 3. Στην μεση φορας το θεροσυστελλομενο. Thats it

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Τωρα το θερμοσυστελωμενο μπαινει με τον εξης τροπο, αν υποθέσουμε υπαρχουν 3 αγωγοι, τοποθετουμε τους 1 και 2 παραλληλα και απεναντι απο τον 3. Στην μεση φορας το θεροσυστελλομενο.
    Sorry Χρηστο, εγω ακομα δεν εχω καταλαβει απο πού θα περασει το θερμοσυστελλομενο. Στα τρια καλωδια το καταλαβαινω, στα δυο της περιπτωσης μας οχι.
    Το καλωδιο της πλεξουδας (απ΄το οποιο θελουμε να κλεψουμε σημα με το καλωδιο του koso ) δεν ειναι ελευθερο απο καμια πλευρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	24,8 KB 
ID:	426941

  12. #42
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Sorry Χρηστο, εγω ακομα δεν εχω καταλαβει απο πού θα περασει το θερμοσυστελλομενο. Στα τρια καλωδια το καταλαβαινω, στα δυο της περιπτωσης μας οχι.
    Το καλωδιο της πλεξουδας (απ΄το οποιο θελουμε να κλεψουμε σημα με το καλωδιο του koso ) δεν ειναι ελευθερο απο καμια πλευρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	24,8 KB 
ID:	426941
    ναι εδώ έχεις ένα δίκιο, σε αυτή την περίπτωση μπορείς ξεκουμπώσεις το εκάστοτε pin που θέλεις απο την φίσα(με plug pin extractor παράδειγμα) να περάσεις το θερμοσυστελλόμενο μεχρι το σημείο συγκόλλησης και να ξανακουμπώσεις το pin στην φίσα
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Οχι χωρίς να έχεις το koso στην μηχανή. Αλλα να κόψεις καλώδια και να έχεις μόνο το koso στην μηχανή.
    Μήπως τραβάνε σήμα και τα 2 κοντέρ και τελικά αλλοιώνεται το σήμα.
    Γιατί το koso αντε να κάνει νερά.
    Αλλά το μαμά γιατί να κάνει.
    Παεί να πεί οτι επηρεάστηκε το σήμα ( απο το koso ; ) .
    Ισως πρέπει να δουλέυει το καθένα μόνο του για να παίρνει το σωστό σήμα.
    Αυτή είναι η σκέψη μου.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  14. #44
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παίζουν και "κλεφτες" αλλα με δικη σας ευθυνη για μηχανακι..
    (δεν τα εχω δοκιμασει σε κινουμενα μερη..)

    https://electronicroom.eu/el/%CE%B1%...%B8%CE%B7.html
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Παίζουν και "κλεφτες" αλλα με δικη σας ευθυνη για μηχανακι..
    (δεν τα εχω δοκιμασει σε κινουμενα μερη..)

    https://electronicroom.eu/el/%CE%B1%...%B8%CE%B7.html
    Ευχαριστω, αν βλεπω καλα ειναι αυτοι που ειχα γραψει πιο πανω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει παντως και ενα αλλο ειδος κλεφτη που ισως να βοηθησει αν οντως υπαρχει θεμα με το ειδος των κλεφτων.
    Εχουν αγοραστει ηδη και μου φαινονται οντως πολυ καλυτεροι απο αυτους που υπηρχαν με το koso.

    Στο ενδιαμεσο θυμηθηκα οτι ο ηλεκτρολογος μοτο που ειχα παρει και μου αρνηθηκε να αναλαβει μου ειχε πει πως ειχε προσπαθησει να το βαλει σε μια μηχανη αλλα ειχε δυσκολευτει κι αυτος στον προγραμματισμο. Οποτε τον ενοχλησα μια ακομα φορα και τον ρωτησα αν μπορει να μου πει πού ακριβως ειχε αυτος το προβλημα και πώς το αντιμετωπισε. Ο ανθρωπος ειχε τη διαθεση να βοηθησει και μου ειπε πως εχει προσπαθησει να το βαλει σε δυο μηχανες. Στην πρωτη με επιτυχια ενω στη δευτερη αν και παιδευτηκε ενα ολοκληρο απογευμα (με τηλεφωνα στην Αθηνα για οδηγιες, κτλ) τελικα δεν καταφερε ποτε να ολοκληρωσει τον προγραμματισμο. Γι'αυτο δεν ηθελε κιολας να ξαναμπλεξει. Του ειπα στα γρηγορα πού φτασαμε εμεις και τι συμπτωματα ειχαμε και η προταση του ηταν επισης να κοιταξουμε καλυτερα τις ενωσεις και να παρουμε γειωση απο καλωδιο. Χωρις βεβαια αυτο να μας εξασφαλιζει οτι θα δουλεψει.

    Εμεις θα κανουμε λοιπον ο,τι καλυτερο μπορουμε (καλυτερες ενωσεις, μετρηση, γειωση σε καλωδιο) και ας ελπισουμε για το καλυτερο.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Gear Indicator
    από Zzz750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 09:27
  2. gear indicator group buy κανεις?
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2006, 08:20
  3. GSX-R 600 K4 shift light
    από thander στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 04:15
  4. 600 K4 shift light
    από thander στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 10:18
  5. Datatool Digi Gear Indicator *for sale*
    από sporky στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 18:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF