Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Σύνδεση Koso gear indicator / shift light χωρίς ηλετρικό διάγραμμα.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    Σύνδεση Koso gear indicator / shift light χωρίς ηλετρικό διάγραμμα.

    Θελω να βαλω στο z250sl αυτο το προϊον της Koso, ενα Gear indicator - Shift light. Το προβλημα μου ειναι οτι στο manual για τη συνδεση του αναφερονται οι χρωματισμοι καλωδιων μονο για συγκεκριμενα μοντελα της Kawasaki και φυσικα το δικο μου δεν ειναι ενα απο αυτα. Παραθετω τη συνδεσμολογια απο το manual καθως και τα μοντελα που αναφερονται.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled1.jpg 
Προβολές:	387 
Μέγεθος:	82,7 KB 
ID:	426120

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitledkawa.jpg 
Προβολές:	380 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	426121

    Παρα την επιμονη αναζητηση (δικια μου και καλου φιλου) δεν μπορεσαμε να βρουμε το ηλεκτρικο διαγραμμα της μηχανης online. Η αγορα του service manual που το περιεχει κρινεται ως ασυμφορη καθως η τιμη ειναι τριψηφια και γενικα δεν ασχολουμαι με τη συντηρηση της μηχανης μου προσωπικα, αφου ουτε χωρος υπαρχει, ουτε εργαλεια, ουτε γνωσεις. Να πω δηλαδη οτι θα ασχολιομουν προσωπικα με τη συντηρηση της, τοτε ισως και να αξιζε να δωσω το ποσο αφου θα εκανα αποσβεση σε βαθος χρονου. Αλλα δεν...

    Το πιο "κοντινο" που βρεθηκε ειναι του klx250 με το οποιο μοιραζονται το ιδιο (σχεδον) μοτερ και επισης παρατηρω και σημαντικες ομοιοτητες στα οργανα τους (ψηφιακα και τα δυο). Προφανως αυτο σε καμια περιπτωση δε μου εξασφαλιζει οτι θα ειναι κοινος και ο χρωματισμος της καλωδιωσης, αλλα ισως υπαρχει μια καλη πιθανοτητα (ειδικα αν βρω στη δικη μου καλωδιωση τα ιδια χρωματα). Παρακατω τα αντιστοιχα κομματια απο το διαγραμμα του klx.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled11.png 
Προβολές:	380 
Μέγεθος:	29,5 KB 
ID:	426122

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitle23d.png 
Προβολές:	376 
Μέγεθος:	11,1 KB 
ID:	426123

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled124.png 
Προβολές:	372 
Μέγεθος:	7,6 KB 
ID:	426124

    Εχοντας αυτα τα στοιχεια, μπορει κανεις να μου πει πώς θα προχωρουσε στην εγκατασταση του; Εκανα επαφη σε γνωστο ηλεκτρολογειο της πολης και μου ειπε οτι χωρις διαγραμμα δεν το αναλαμβανει. Αν καταλαβα καλα δεν ειναι οτι δεν θα υπηρχε τροπος να το κανει, μαλλον περισσοτερο ηθελε να αποφυγει την πιθανως χρονοβορα διαδικασια. Ευχαριστω.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ακομα και στο σχεδιο που εβαλες προσωπικα δε διακρινω τα χρωματα ταχυμετρου και οδομετρου
    ο μονος σιγουρος τροπος ειναι να πας να το κανεις σε εξουσιοδοτημενο.......νομιζω πως ειναι απλουστατο γι αυτους αρα και σχετικα φθηνο

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    ο μονος σιγουρος τροπος ειναι να πας να το κανεις σε εξουσιοδοτημενο.......νομιζω πως ειναι απλουστατο γι αυτους αρα και σχετικα φθηνο
    Εχεις δικιο Χρηστο. Θελω ομως να κρατησω αυτην ως τελευταια επιλογη, καθως ειχε ασχημη εμπειρια με τον εξουσιοδοτημενο της πολης μου καλος φιλος και γενικα θελω να εχω οσο γινεται λιγοτερα παρε δωσε. Δε θελω δηλαδη να δωσω τα λεφτα μου εκει αν γινεται, για να το πω αλλιως.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    μηπως να δοκιμαζες ενα mail στην koso;

  5. #5
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Πηγαινε το σε ένα ηλεκτρολόγο μοτο η αυτοκινήτων η σε ένα καλό συνεργειο(οχι kawa ντε και καλά)...θα δώσεις ένα 20αρικο και αντε 30 και λύθηκε το πρόβλημα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μηπως να δοκιμαζες ενα mail στην koso;
    Θα στειλω κι εκει. Εστειλα στον αντιπροσωπο στην Αθηνα και μου εστειλε το manual (απο εκει το εχω, δεν εχω αγορασει ακομα το προϊον). Εκεινος μου ειπε οτι κανουν και την εγκατασταση αλλα φυσικα δε βολευει η πρωτευουσα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Πηγαινε το σε ένα ηλεκτρολόγο μοτο η αυτοκινήτων η σε ένα καλό συνεργειο(οχι kawa ντε και καλά)...θα δώσεις ένα 20αρικο και αντε 30 και λύθηκε το πρόβλημα..
    Ειλικρινα Θοδωρη δεν ειναι το εικοσαρικο ή το οποιο ποσο τελος παντων το προβλημα μου. Απλα ξεκινησα με επικοινωνια με καλο ηλεκτρολογο της πολης (Motoelectrics, ειδικευεται και σε μοτο) και αυτος μου ειπε πως στο παρελθον το ειχε βαλει σε αλλη μηχανη (για την οποια ειχε και το manual) και οτι ειχε μεγαλη μανουρα, επαιρνε τηλεφωνα στην Αθηνα στον εμπορο της Koso για να τον βοηθησουν με την εγκατασταση και οτι γενικα δε θελει να μπλεξει. Απο εκει μου δημιουργθηκε ο προβληματισμος μηπως δεν ειναι τοσο απλο τελικα οσο το φανταζομουν. Τωρα μπορει απλα να ειχε ο μαστορας πολυ δουλεια αυτην την εποχη και να ηθελε να με ξεφορτωθει, τι να πω.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν κάθεται ηλεκτρολόγος να λύσει τα μισά ηλεκτρολογικά της μηχανής, να φάει ένα πρωινό ή ένα απόγευμα, για να ζητήσει μετά τι; 20 ευρώ; Άμα σου πει έφαγα 3 ώρες, επί 30 ευρώ η εργατώρα, φέρε 90 ευρώ, θα τα δώσεις; Και παίζει να γίνει και καμιά ζημιά να έχει γκρίνιες μετά, και πελάτη που θα ζητάει αποζημειώσεις. Κλασσική περίπτωση ασύμφορης εμπλοκής.


    Το βύσμα που έχει για τα όργανα το μοτό σου, το έχεις δει; Έχεις δει τι χρώματα έχει; Αν δεις και συγκρίνεις, μπορείς να υποψιαστείς ποιό είναι σήμα στροφόμετρου, και ποιο ταχύμετρου, και με μια δοκιμή (αφαιρώντας προσωρινά τo pin που υποψιάζεσαι από το βύσμα) να δεις αν σταμάτησε να λειτουργεί το στροφόμετρο-ταχύμετρο αντίστοιχα οπότε και να επιβεβαιώσεις ποιά είναι στο δικό σου τα καλώδια που θέλεις.

    Γείωση-τροφοδοσία και τέτοια, τα βρίσκεις εύκολα με ένα πολύμετρο.

    Αφού τα βρεις, τραβάς επεκτάσεις στην καλωδίωση, συνδέεις στο οργανάκι και έτοιμος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Τι να σε πω...παίζει οντως να ειχε πολυ δουλειά...παλιότερα σε r6 30 μου είχαν πάρει πάντως και την πήρα το απόγευμα...είναι μανούρα..ελπίζω να βγειβακρη ευκολα..λογικα η επιλογή του μειλ είναι η πιο εύκολη λύση..
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αν δεις και συγκρίνεις, μπορείς να υποψιαστείς ποιό είναι σήμα στροφόμετρου, και ποιο ταχύμετρου, και με μια δοκιμή (αφαιρώντας προσωρινά τo pin που υποψιάζεσαι από το βύσμα) να δεις αν σταμάτησε να λειτουργεί το στροφόμετρο-ταχύμετρο αντίστοιχα οπότε και να επιβεβαιώσεις ποιά είναι στο δικό σου τα καλώδια που θέλεις.
    <Σόρι αν θα πω μαλακία, όπως είπα είμαι άσχετος.>

    Υπάρχει περίπτωση με το πολύμετρο να μπορώ να τσεκάρω τις διάφορες υποδοχές του βύσματος και να δω πού υπάρχει διακύμανση όταν πχ μαρσάρω με νεκρά (αυτό λογικά θα είναι το στροφόμετρο) και όταν επιταχύνω με ταχύτητα μέσα και τον πίσω τροχό στο σταντ; (αυτό λογικά θα είναι το κοντέρ)

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    <Σόρι αν θα πω μαλακία, όπως είπα είμαι άσχετος.>

    Υπάρχει περίπτωση με το πολύμετρο να μπορώ να τσεκάρω τις διάφορες υποδοχές του βύσματος και να δω πού υπάρχει διακύμανση όταν πχ μαρσάρω με νεκρά (αυτό λογικά θα είναι το στροφόμετρο) και όταν επιταχύνω με ταχύτητα μέσα και τον πίσω τροχό στο σταντ; (αυτό λογικά θα είναι το κοντέρ)
    Στα παλιά αναλογικά όργανα, με ειδικό πολύμετρο που μετράει παλμούς, μπορείς να το κάνεις αυτό. Με απλό πολύμετρο, όχι.

    Στα τελευταίας τεχνολογίας όμως, τα δεδομένα είναι ψηφιακά, και πάνε κωδικοποιημένα σε μια γραμμή canbus από την κεντρική μονάδα ελέγχου στα όργανα. Εκεί δεν μπορείς να κάνεις κάτι εύκολα.

    Ελπίζεις λοιπόν ότι ΔΕΝ έχει canbus λειτουργία το δικό σου.

    Από τον πίνακα που έχεις βάλει, όλα τα καλώδια στροφόμετρου της kawasaki είναι light blue. Οι εταιρίες δεν πολυαλλάζουνε τα χρώματά τους, οπότε ψάξε στο βύσμα για αυτό για αρχή.

    Το σήμα του ταχύμετρου είναι λίγο μπέρδεμα, γιατί σε αυτό αλλάζει η kawasaki χρώμα. Ψάξε για τους συνήθεις υπόπτους Yellow, blue yellow κ.ο.κ. που δίνει ο πινακάς σου. Ενδεχομένως, αν ξέρεις που είναι ο αισθητήρας του ταχύμετρου (στο κιβώτιο από πάνω συνήθως ή στο γρανάζι κίνησης της αλυσίδας), δες τι χρώματα έχει ο αισθητήρας. Συνήθως αυτοί έχουν 3 καλώδια, ένα γείωση, ένα τροφοδοσία, ένα το σήμα που σε ενδαφέρει.

    Αν δεν βρεις τίποτα από αυτά, ξαναμιλάμε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Mε αρκετη επιμονη κατι βρεθηκε. Το Ninja 250SL στην Ινδονησια λεγεται Ninja Mono. Μιας και εκει ειναι πιο δημοφιλη αυτα τα μικρα βρεθηκε υλικο απο εκει.

    https://youtu.be/hv9UR9_eBJ8?t=475

    https://www.youtube.com/watch?v=N22H0cmYTZc

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	68,6 KB 
ID:	426406

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitle3d.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	48,7 KB 
ID:	426407

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled1.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	44,5 KB 
ID:	426408

    Οποτε αν τα βλεπω σωστα πρεπει να ειναι το 3 η Νεκρα, το 13 το στροφομετρο και το 14 το ταχυμετρο (με βαση την αριθμηση της τελευταιας εικονας). Σωστα;

    Επισης φιλος μου προτεινε το κοκκινο καλωδιο του Koso (απο το πρωτο σχεδιαγραμμα, στο πρωτο ποστ) να μην το συνδεσω στην κεντρικη παροχη ρευματος του διακοπτη, αλλα να κλεψω ρευμα απο το φως θεσης. Σωστο μου ακουγεται κι αυτο, τι λετε;
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 18/03/2021 στις 00:08.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Πουτανεσκα με πολυχρωμα σπαγγετι την βλεπω να την κανεις την δουλεια..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Χρήσιμη και κατατοπιστική απάντηση από γνωστή του φόρουμ και moderator.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Δεν ξερω αν ειρωνευεσαι, αλλά ΚΑΙ χρησιμη ΚΑΙ κατατοπιστικη ειναι η απαντηση..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Χρήσιμη και κατατοπιστική απάντηση από γνωστή του φόρουμ και moderator.
    Μια μικρογραφία της ευρύτερης κοινωνίας όλα Γιώργο, όπως βλέπεις. Το αντίθετο θα ήταν η έκπληξη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Gear Indicator
    από Zzz750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 10:27
  2. gear indicator group buy κανεις?
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2006, 09:20
  3. GSX-R 600 K4 shift light
    από thander στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 05:15
  4. 600 K4 shift light
    από thander στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 11:18
  5. Datatool Digi Gear Indicator *for sale*
    από sporky στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 19:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF