Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: Περί αναρτήσεων gsr 600

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Επιστρεφω στο θέμα ξανά σήμερα, που μόλις γύρισα από το συνεργείο.

    Έγινε επισκευή στο μπροστινό αλλαγή λαδιων τσιμουχων γλυστρων και κουζινετων. Τα κουζινετα ήτανε και σκουριασμενα μου τα έδειξε ο μάστορας με αποτέλεσμα σε κάθε λακκούβα να κάνει τακ τακ. ( κοινός το μπροστινό ήτανε σωβρακο)

    Επίσης τσεκαριστηκαν και τα ρουλεμαν που ήτανε σε καλή κατάσταση και σφιχτικαν.
    Με αποτέλεσμα η μηχανή να είναι πολύ στιβαρή πλέον να μην βουλιάζει σε κάθε φρενάρισμα και πολύ καλύτερη αίσθηση στα φρένα.
    Έκανα ερώτηση για την πίσω ανάρτηση εάν επισκευάζεται και εάν αξίζει. Επισκευάζεται με κόστος 120 ευρώ αλλά μου λέει πως θα πρέπει να την κάνουμε μετά κάθε χρόνο δεν θα κρατάει παραπάνω. Οπότε μελλοντικά σκέφτομαι για μια αλλαγή με μια ohlins κόστος (600).
    Για πείτε καμία γνώμη γιατί μια ohlins με 600 και όχι μια yss στα 350, θα υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά?

  2. #32
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Αναλογα τι χρήση θα κάνεις και ας μη συγκρίνουμε το ρολεξ με το κασιο..και με τα δυο κάνεις τη δουλειά σου αλλα αλλο ohlins αλλο yss...αν η χρήση είναι νορμαλ τοτε με μια πλήρως ρυθμιζόμενη yss θα σαι μια χαρα...αν σε παίρνει οικονομικα βαλε ohlins.
    Εχω πει ξανα προσωπικά στον κόσμο της μοτοσυκλέτας ειμαι της άποψης ότι πληρώνεις παίρνεις..
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Πολλές καλημερες σε όλους, επιστρέφω στο θέμα γιατί μετά το σέρβις του μπροστινού και το σφίξιμο τον ρουλεμαν του λαιμού που έκανε ο μάστορας αρχίσανε να χτυπάνε πάλι στις λακκούβες.
    Μου είχε πει πως ήτανε κάλα και δεν χρειαζότανε άλλαγμα, μήπως είναι σημάδι πως το άλλαγμα δεν το γλιτώνουμε?
    Σκαλωματα και τέτοια δεν νιώθω μόνο το χτυπήματα κι στις λακκούβες, έχω και ένα ταξιδάκι καμία 300κμ και δεν προλαβαίνω να πάω μάστορα είναι επικίνδυνο αυτό?

  4. #34
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Ρύθμισες το sag και είναι λιγότερο από 40mm μαζί με εσένα επάνω;
    Τα ρουλεμάν των τροχών πόσα χλμ έχουν;

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Πρέπει να έχουνε όσα έχει η μηχανή 38000 γιατί δεν νομίζω πως τα έχει αλλάξει ποτέ ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Sag μετά το σέρβις δεν μέτρησα η αλήθεια είναι το έβαλα εκεί που λέει το μανουαλι.

  6. #36
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καλημέρα,για την πίσω ανάρτηση που σκεφτόσουν πριν λίγο καιρό ,δεν ξέρω τι αμορτισέρ έχει πίσω το gsr αλλά μήπως ταιριάζει κάποιο από πιο σπορ μηχανή ;Πχ από κάποιο gsxr 600/750 ;
    Σε κάποια μοντέλα γίνονται τέτοιες αλλαγές με σχετικά χαμηλό κόστος σε αγορά μτχ αμορτισέρ.
    porca miseria.

  7. #37
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.106
    Δες τι μπορεί να δώσει το πίσω και φέρε τα εμπρός όσο πιο κοντά σε αυτό γίνεται.
    εγώ θα είχα αρχίσει ήδη τα παρακάλια στον teos να του ρίξει μια ματιά.

    Ο μηχανικός είπε: τα ελατήρια είναι καλά ή μήπως: η σκληρότητα τους είναι οκ για το βάρος σου;

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.540
    Καλησπέρα και από εμένα. Δεν ξέρω πως οδηγείς και τι ακριβώς θέλεις να "πάρεις" από το συγκεκριμένο μηχανάκι. Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω πως "ορίζεις" τα χτυπήματα στις λακούβες.
    Για χρήση δρόμου και χαλαρά (πολύ χαλαρά) track day, τα μαμά είναι μια χαρά. Γενικά το συγκεκριμένο μηχανάκι, είναι "μαλακό" και αν το κυνηγάς, έχει πολλές "ελαστικότητες" (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω).
    Δεν είναι μόνο τα χιλιόμετρα αλλά και τα χρόνια που οδηγούν σε φθορές τα κινούμενα μέρη.
    Αν έχεις σκοπό να αλλάξεις αναρτήσεις (εφόσον όλα τα άλλα είναι οκ) μην δώσεις χρήματα για αγορές από το πάνω ράφι.
    Αν θες πιο σφιχτό γυμνό, κοίτα να πάρεις κάτι "έτοιμο", το gsr δεν είναι τέτοιο.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    756
    Αν δε κάνω λάθος το συγκεκριμένο έχει πηρούνι χωρίς φυσίγγιο(κακώς δεν του έβαλαν από το εργοστάσιο), οπότε εγώ θα ψαχνομουνα για κάποια Κιτ από διάφορες εταιρείες που το μετατρέπουν σε φυσιγγίου /ρυθμιζομενο.
    Για πίσω(ψαλιδάρα και μοχλικο έχει το gsr) θα κούμπωνα ένα αμορτισέρ με πλήρεις ρυθμισεις από τα μεταχειρισμένα ,σίγουρα κάτι θα ταιριάζει,κανεις αυτά και θα δεις άλλο μηχανάκι.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Galkar, ειτε το αφηνεις ως εχει γιατι ειναι υπεραρκετο, ειτε τρεχεις Σερρες και το αναβαθμιζεις.
    Δεν υπαρχει μεση λυση στο συγκεκριμενο μηχανακι.

    Το εργοστασιακο πισω αν και basic, ειναι πολυ καλο, αν και μαλακο.
    Το εμπρος χρειαζεται σκληροτερα ελατηρια για να ερθει εκει που πρεπει.

    Το αμεσως επομενο βημα ειναι εμπρος cartridge και πισω wilbers ρυθμιζομενη.
    Μεσες ακρες ενα χιλιαρικακι!

    Μονο με ελατηρια εμπρος και τα S21 δεν με χαλασε σε κατι εντος πιστας.
    1:30.5 καταφερα στις Σερρες με το GSR γυρνωντας 1:33 σταθερα και απροβληματιστα με τα Bridgestone S21.
    Στο δρομο, βολτα, ταξιδι, Light κυνηγητο, δεν θα σε χαλασει το μαλακο σεταπ, απεναντιας το βρισκω βολικο γιατι δεν κουραζει.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Σορρυ που έχω αργήσει να απαντησω πήγα ένα διήμερο στην πτολεμαιδα, το ταξίδι ήτανε μια χαρά το περίμενα πιο ζόρικο. Το χτύπημα που ανέφερα το νιώθω στο μπροστινό όπως ήτανε πριν σφιχτουν τα ρουλεμαν.
    Ως τώρα μετά το σέρβις δεν είχα κάποιο θέμα αλλά πιθανολογώ πως θέλουνε πάλι σφίξιμο τα ρουλεμαν του λαιμού, είναι αυτό ένα σημάδι ότι με έχουνε χαιρετήσει και θέλουνε αλλαγή? (έπρεπε να ανοίξω άλλο θέμα γιατί σας μπέρδεψα λιγάκι).
    Όσο αναφορά τις αναβαθμίσεις σκέφτομαι μόνο μια ohlins πίσω σε περίπτωση αλλαγής να πουληθεί χωριστά και εύκολα. Την αλλαγή την βλέπω πιο νωρίς με κάτι με φαιρινγκ, για πιο άνετα ταξιδάκια.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Gsr 600 ΝΕΟ ΑΛΛΑ..........
    από jinks στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 01:17
  2. Suzuki Gsr 600
    από gavos στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2006, 11:00
  3. Ερωτηση περι αναρτησεων σε σκουτερακι
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 12:21
  4. Περι αναρτησεων .. απο τον Oldman
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 20:49
  5. Περι Gagiva Canyon 600
    από northrider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2004, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF