Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Περί αναρτήσεων gsr 600

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Έτσι όπως το περιγράφεις θα μπορούσε να είναι κάτι τέτοιο.
    Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι δεν έχω σταντ διπλό οπότε δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το τσεκάρω :/.
    Εντάξει το σκεφτόμουνα πολύ καιρό να τα χάσω αλλά μέσα στην καραντίνα ήρθε η ευκαιρία. Γιατί όντας μάγειρας μέσα στην κουζίνα ολη μέρα δεν βοηθάει και πολύ εάν είσαι και λίγο λαιμαργος.
    Άρα να υποθέσω ότι μόνο όταν πάω για service θα μπορέσω να το δω?!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    731
    Σε μενα οταν εκανα παντηλικια δεξια-αριστερα μολις τελειωνα και το μηχανακι ισιαζε τοτε ενιωθα να κανει αυτο το δεξια-αριστερα μπαλατζαρισμα.Και καταλαβα,λεω ρουλεμαν ψαλιδιου,τσεκαρα και ναι,ρουλεμαν

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Θα κάνω κάνα μπατιλικι αύριο εαν δεν βρέχει μπας και κάνει κάνα τακ κάνα τσουκ κάτι να πάρουμε πρέφα

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Στην κατω βαση του αμορτισερ, στο μοχλικο απο πανω δηλαδη, θα δεις μια βιδα...
    Βίδωσέ την τέρμα και ξέσφιξε την ωστε τα 2 σημαδάκια (κουκκίδες) που έχει να ευθυγραμμιστούν.

    Απο εκει, κανε μια στροφή ακομα (αριστεροστροφα).
    Συμφωνα με το μανουαλι, ειναι στην εργοστασιακη ρυθμιση πλεον.
    ΕΡΩΤΗΜΑ: Ηταν ετσι πριν το επιχειρησεις; Δωσε feedback.

    Σχετικα με την προφορτιση του πισω, στα 79 κιλα σου, εισαι στην θεση 4 ή και 5.... Ρυθμισε το εκει.
    ΕΡΩΤΗΜΑ: Σε ποια θέση ηταν η προφορτιση του πισω;

    Κανε τα παραπανω, με την προφόρτιση του μπροστινου στην 3η γραμμη (ορατες 2 γραμμές - η 3η προσωπο με την "ταπα")


    Ακομα και στα μετρα σου να το φερεις ως προς το sag (που μεσες ακρες οι παραπανω ρυθμισεις θα σου κατσουν μια χαρα) μην περιμενεις να δεις θεαματικες αλλαγες.
    Μπροστα θελει cartridge και πισω ενα καλυτερο ως προς τα υδραυλικα του αμορτισερ εστω και με τις basic ρυθμισεις.

    Αν σκοπευεις να το κρατησεις μην πας σε μεσοβεζικες λυσεις για ελατήρια εμπρος, κατευθειαν φυσιγγια με γραμμικα ελατηρια.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #20
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Καλο είναι να μη δίνουμε πληροφορίες λανθασμένες όσων αφορά την υδραυλική ρύθμιση..αν κατάλαβα καλά αυτό του λες να ρύθμισει..την επαναφορά..οι υδραυλικές ρυθμίσεις με τον καιρό όσο το λαδι χάνει τις ιδιότητες του θέλουν ρύθμιση..οποτε μετα από 36000χλμ η εργοστασιακή ρύθμιση είναι τελείως λάθος για αυτο το μηχανάκι..όπως και το σαγκ παει ανάλογα τα κιλα το ελατήριο και τον τρόπο οδήγησης(advanced φαση) του αναβάτη...αν ο φίλος δεν ξερει τι και πως πρέπει να κάνει με τα υδραυλικά καλο είναι να το ψάξει αρκετά πριν σκαλισει επαναφορες...αν και...μετα από τόσα χλμ μικρη διαφορα θα κάνει όπου και αν το ρυθμισει..

    Με τα υπόλοιπα συμφωνώ αν και με ένα πιο χοντρό λαδάκι γιατι τα ελατήρια δείχνουν σωστά για τα κιλα του και με ένα αφτερ φτηνό πισω θα ναι μια χαρά...μιλάω για το συγκεκριμένο μηχανακι και για καθημερινή μέχρι λιγο γρήγορη χρήση...μετα παμε στις επιλογές που παρέθεσε ο pew σαν αναβάθμιση...αυτά...
    Throttle that mysterious friend of ours

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Καλο είναι να μη δίνουμε πληροφορίες λανθασμένες όσων αφορά την υδραυλική ρύθμιση..αν κατάλαβα καλά αυτό του λες να ρύθμισει..την επαναφορά..οι υδραυλικές ρυθμίσεις με τον καιρό όσο το λαδι χάνει τις ιδιότητες του θέλουν ρύθμιση..οποτε μετα από 36000χλμ η εργοστασιακή ρύθμιση είναι τελείως λάθος για αυτο το μηχανάκι..όπως και το σαγκ παει ανάλογα τα κιλα το ελατήριο και τον τρόπο οδήγησης(advanced φαση) του αναβάτη...αν ο φίλος δεν ξερει τι και πως πρέπει να κάνει με τα υδραυλικά καλο είναι να το ψάξει αρκετά πριν σκαλισει επαναφορες...αν και...μετα από τόσα χλμ μικρη διαφορα θα κάνει όπου και αν το ρυθμισει..

    Με τα υπόλοιπα συμφωνώ αν και με ένα πιο χοντρό λαδάκι γιατι τα ελατήρια δείχνουν σωστά για τα κιλα του και με ένα αφτερ φτηνό πισω θα ναι μια χαρά...μιλάω για το συγκεκριμένο μηχανακι και για καθημερινή μέχρι λιγο γρήγορη χρήση...μετα παμε στις επιλογές που παρέθεσε ο pew σαν αναβάθμιση...αυτά...
    Εχεις δικιο σχετικα με τη ρυθμιση αποσβεσης επαναφορας, αλλα τα χιλιομετρα του ειναι λιγα για να εχει ταλαιπωρηθει τοσο που να γινει επικινδυνο στην εργοστασιακη ρυθμιση.

    Το σημαντικοτερο, ειναι πως αν απο προηγουμενο ιδιοκτητη, εχει πειραχτει καθως πολλοι δεν δινουν σημασια σε αυτη τη βιδουλα, θα ερθει εκει που πρεπει. Αν μη τι αλλο, δοκιμαζοντας θα καταληξει να το φερει στα μετρα του ευκολοτερα εχοντας μια βαση.

    Ειμαι 8kg ελαφρυτερος του και εχω το ιδιο μηχανακι, με 7000χλμ λιγοτερα... δε θα εδινα ποτε συμβουλες στο κουτουρου.

    Ειναι κακες συνθηκες παντως για δομιμη πισω αμορτισερ με μπολικο γκαζι, καθως μετα τα χιονια εδω πανω, οι δρομοι εχουν ακομα αλατια αφου δεν εριξε σοβαρη βροχη.

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Έχασε 8 κιλά εν μέσω καραντίνας; Από μένα είναι ban
    Τον έχω έτοιμο..ένα τέτοιο ακόμα και το πουλί
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Έχασε κιλά εν μέσω καραντίνας. 8. Ε δεν πάμε καλά...
    Τα υπόλοιπα δεν τα διάβασα, δεν πιστεύω λέξη



    Όταν κάποτε είχα τέτοια κουνήματα πίσω, είχα πάθει λάστιχο και είχαν μείνει 13psi μέσα.παντως το πρώτο που σκέφτηκα τότε, ήταν ότι παρέδωσε πνεύμα το αμορτισέρ.

    Όπως θα έγραψαν κι άλλοι, έλεγχος:
    psi
    Ρουλεμάν τροχού/ψαλιδιού
    Αμορτισέρ

    Με αυτή τη σειρά.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #24
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τον έχω έτοιμο..ένα τέτοιο ακόμα και το πουλί



    Pew τα εμπρος αμορτισέρ πρεπει να αλλάζουν λαδια στα 25000 το παρα πολύ και στα 20000 το πισω εφόσον είναι αυτο εφικτό...άπλα Ελλάδα μεριά δεν ασχολείται πολυ ο κόσμος εκτος από κανένα ψαγμένο η αγωνιζόμενους..

    Οι τιμές χλμ που έδωσα παραπανω είναι στο παρα πολύ ε..κανονικα κάθε 15000 κάποιος πρέπει να κανει και τα δυο η το μπροστά ανάλογα το μοτο...όπως έχει λαδι ο κινητήρας σου και δε θα το αφηνες ποτε πανω από κάποια χλμ το ιδιο ισχύει για τις αναρτήσεις σου...ίσως να μην χαλάσουν όπως θα πάθει ο κινητήρας αλλα χάνεις τουλάχιστον το 50% της απόδοσης μιας μοτοσυκλέτας..βέβαια τώρα κουβέντα να γίνεται ο περισσότερος κόσμος απλα κανει τη βόλτα του το σουπερμάρκετ του και τελος...για όλους τους υπόλοιπους ισχύει το παραπανω..εχει τύχει να σεταρω αναρτήσεις πολύ βασικά σε παλικάρι και να αναρωτιέται γιατι δε το έκανε νωρίτερα...προχωράμε...
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος



    Pew τα εμπρος αμορτισέρ πρεπει να αλλάζουν λαδια στα 25000 το παρα πολύ και στα 20000 το πισω εφόσον είναι αυτο εφικτό...άπλα Ελλάδα μεριά δεν ασχολείται πολυ ο κόσμος εκτος από κανένα ψαγμένο η αγωνιζόμενους..

    Οι τιμές χλμ που έδωσα παραπανω είναι στο παρα πολύ ε..κανονικα κάθε 15000 κάποιος πρέπει να κανει και τα δυο η το μπροστά ανάλογα το μοτο...όπως έχει λαδι ο κινητήρας σου και δε θα το αφηνες ποτε πανω από κάποια χλμ το ιδιο ισχύει για τις αναρτήσεις σου...ίσως να μην χαλάσουν όπως θα πάθει ο κινητήρας αλλα χάνεις τουλάχιστον το 50% της απόδοσης μιας μοτοσυκλέτας..βέβαια τώρα κουβέντα να γίνεται ο περισσότερος κόσμος απλα κανει τη βόλτα του το σουπερμάρκετ του και τελος...για όλους τους υπόλοιπους ισχύει το παραπανω..εχει τύχει να σεταρω αναρτήσεις πολύ βασικά σε παλικάρι και να αναρωτιέται γιατι δε το έκανε νωρίτερα...προχωράμε...
    Μαζι σου σε ολα, αλλα για advanced αναβατη.
    Βαλε και σφιξιμο - επανελεγχο ρουλεμαν λαιμου στον περιοδικο ελεγχο... και εισαι μεσα!!!

    Μην φανταστεις παντως πως στα 20-25000 γινονται και σωβρακο τα μπροστινα με τις ανυπαρκτες ρυθμισεις!! Τουλαχιστον οχι τοσο ωστε να πεις ωχ αμαν! Δεν ειναι και κανενα απολυτο εργαλειο γεωμετριας/πλαισιου που θα σε προδωσει το πιρουνι...

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Τον έχω έτοιμο..ένα τέτοιο ακόμα και το πουλί


    Pew η αλήθεια ειναι ότι η προφορτιση η πίσω ήτανε στο 4 και την πήγα στο 5.
    Την βίδα της απόσβεσης επαναφοράς την έχω δει αλλά δεν την έχω πειράξει ακόμη γιατί δεν φαινότανε πίσω να χοροπηδάει γυρνούσε ωραία και ομαλά, μεγάλο συν να έχεις το μανουαλι Τώρα βέβαια που ξέρω την εργαστασιακη θα κρατήσω τις στροφές της τώρα ρύθμισης και θα δοκιμάσω την εργοστασιακή να δω τη διαφορά έχει, εάν έχει. (Δεν έχω δει τις κουκκίδες στην βίδα της επαναφοράς θα το δω σήμερα). Το μπροστά εάν θυμάμαι καλά βλέπω δύο γραμμές σίγουρα μετά θα σου δώσω feedback, ουτοσιαλος θα το πείραζα λίγο το μπροστά γιατί σαν να φαίνεται μια πολύ μικρή διαφορά από την μία μέρα στην άλλη 1μμ πχ ίσα που φαίνεται με το μάτι αλλά έλεγα να μετρήσω στροφές να τα κάνω ίδια ακριβως.

    RaGe_Raptor αέρα έβαλα το αμορτισέρ ρυθμίστηκε το sag μένει να δω περί επαναφοράς τι θα γίνει άλλη ρύθμιση δεν έχει. Άρα εάν το ξανακάνει λογικά η ρουλεμάν τροχού η ψαλιδιου θα είναι.

    Ο τεος Το έχω ακούσει αυτό με την αλλαγή λαδιων αλλά ο προηγούμενος δεν νομίζω να το έχει κάνει ποτέ η δεν μ το είπε.
    Έχει μπει στο πρόγραμμα και αυτό απλά επειδή όλοι λένε ότι το μπροστά είναι πολύ μαλακό που όντως είναι, σε φρενάρισμα βουτάει αρκετά προσπαθώ να δω εάν θα πάω μόνο για service στο μπροστινό η εάν θα βάλω και ελατήρια μια και καλή μην τις ανοίξουμε δύο φορές.
    Το πίσω τώρα από ότι έχω διαβάσει δεν επισκευάζεται οπότε η αλλαγή του αργότερα μάλλον θα είναι μονόδρομος.

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Να πω και εγώ τη βλακεία μου.. Όπως είχα γράψει σε αντίστοιχο θέμα με έτρωγε κι εμένα να ρυθμίσω τις αναρτήσεις στη μηχανή... Είδα άπειρα βίντεο και ξεκίνησα να το κάνω...

    Το χειρότερο ήταν βέβαια ότι το έκανα εν μέσω track day και τα είδα όλα!

    Μετά βοήθησαν αρκετά οι συμβουλές του Teo εδώ μέσα αλλά και πάλι τη μηχανή δεν την ένιωθα καλά.

    Αποφάσισα να γυρίσω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις μιας και το βάρος μου είναι στα επίπεδα του μέσου αναβάτη (75-80kg). Κάτι καλύτερο είδα από θέμα συμπεριφοράς αλλά και πάλι δεν την ένιωθα όπως πριν τις πειράξω (ίσως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να τις είχε ρυθμίσει καλύτερα). Έφτασα σε σημείο να νιώθω τη μηχανή ασταθή. Είπα πάει ξεράθηκαν τα λάστιχα επειδή δεν την πολυ παίρνω.

    Ώσπου πήγα για μια απλή αλλαγή στα τακάκια και λέω στο μάστορα την περιπέτεια μου με τις αναρτήσεις. Του εξήγησα τον τρόπο οδήγησης μου, του είπα ότι θα πήγαινα και σε επερχόμενο trackday. Μου τις ρύθμισε κι έφυγα με άλλη μηχανή.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλύτερα να πας σε κάποιον που ξέρει να του πεις τί θέλεις, τι σου φταίει στη συμπεριφορά της μηχανής και να στο κάνει αυτός....

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Sam4g εν μέρη συμφωνώ με την άποψη σου, αλλά εφόσον ένιωσα ότι ίσως θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο είπα να το προσπαθήσω μόνος μου για αρχή δεν έχει και όλες τις ρυθμίσεις μια προφορτιση και μια επαναφορά έχει η πίσω. Για αρχή είπα να τις βάλω στο εύρος που θα έπρεπε να είναι και για τα υπόλοιπα σιγά σιγά ανάλογα εάν δεν με καλύπτει.


    Ουτοσιαλος θα πάει για αλλαγή λαδιων τουλάχιστον στα μπροστινά οπότε θα τις ρυθμίσει και το μαστορη μετά, όταν με το καλό βγούμε από την καραντινα.


    Θα ήτανε ένα συν να μάθω να τις προφορτιζω τουλάχιστον γιατί είμαι πολύ συχνά με δεύτερο άτομο, και εάν πάνε τα σχέδια όπως κατ ευχήν το καλοκαίρι θα κανουμε κάποια ταξίδια αναψυχής και μη που θα χρειαστεί.


    Σήμερα την έκανα μια γρήγορη βόλτα( λες και με περίμενε να βγω για να βρέξει) και πέρασα από την ίδια στροφή που το είχα νιώσει, πίεσα λίγο και όλα ήταν ωραία και σταθερά. Η δεν ήτανε τίποτα και ήτανε τυχαίο η μία θέση προφορτισεις έκανε καλή δουλειά τελικά.

    Η μηχανή ψήλωσε αισθητα η αλήθεια είναι ( πριν πατούσα πιο άνετα).

    Όσο για την απόσβεση επαναφοράς μένει εκεί μέχρι να φάω αρκετά χιλιομετρα για να δω εάν θα την πείραξω αλλά νομίζω ότι είναι οκ ούτε με χτυπάει σε λακκούβες και όταν την πατάω με το χέρι δεν κάνει bounce.


    Πάμε στα μπροστά τώρα που είναι και πιο ευκολα μόνο προφορτιση έχουνε.
    *Pew είναι προφορτισμενα με την δεύτερη γραμμή πρόσωπο.

    Εφόσον είμαι μέσα στο εύρος λειτουργειας δεν τα πειράζω απλά θα μετρήσω να έχουνε τις ίδιες στροφές γιατί έχω την εντύπωση ότι από αριστερά είναι λιγότερο προφορτισμενο κατά πολύ λίγο βέβαια μισή στροφή ίσως η και παραπάνω.
    Θα μπορούσε να τραβάει ελαφρώς αριστερά λόγω αυτού?

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Galkar Προβολή μηνύματος
    Πάμε στα μπροστά τώρα που είναι και πιο ευκολα μόνο προφορτιση έχουνε.
    *Pew είναι προφορτισμενα με την δεύτερη γραμμή πρόσωπο.

    Εφόσον είμαι μέσα στο εύρος λειτουργειας δεν τα πειράζω απλά θα μετρήσω να έχουνε τις ίδιες στροφές γιατί έχω την εντύπωση ότι από αριστερά είναι λιγότερο προφορτισμενο κατά πολύ λίγο βέβαια μισή στροφή ίσως η και παραπάνω.
    Θα μπορούσε να τραβάει ελαφρώς αριστερά λόγω αυτού?

    Και στα δυο καλαμια, ο ρυθμιστης θα πρεπει να ειναι στο ιδιο σημειο αναφορας με βαση τις γραμμες.
    Ιδανικα για να μη μπλεκεις με στροφες (ΔΕΝ το μετρας ετσι) οι γραμμες θα πρεπει να ειναι ορατες το ιδιο και στις δυο "ταπες", δηλαδη ισα που να ξεπροβαλλουν.

    Χλωμο να τραβαει αριστερα ή δεξια εξαιτιας λαθος ρυθμισης. Πρεπει στο ενα να εισαι στη 2η θεση και στο αλλο στην 7η ξερω 'γω αλλα και παλι, χλωμο.. με προοδευτικα ελατηρια!

    Πριν πας συνεργειο στειλε μου ενα ΡΜ αν θες να ριξω μια ματια.
    Σαββατο θα ειμαι ανατολικα προς ΙΚΕΑ το μεσημερι.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Ναι τόσο μεγάλη διαφορά με ένα χιλιοστό μάλλον δεν θα έχει, καλά μην φανταστείς ότι τραβάει και πολύ απλά μάλλον είμαι πολύ ψείρας χαχαχα.

    Ναι να το κανονίσουμε γιατί και εγώ ανατολικά μένω. Στείλε μου που σε βολεύει και τι ώρα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Gsr 600 ΝΕΟ ΑΛΛΑ..........
    από jinks στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 01:17
  2. Suzuki Gsr 600
    από gavos στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2006, 11:00
  3. Ερωτηση περι αναρτησεων σε σκουτερακι
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 12:21
  4. Περι αναρτησεων .. απο τον Oldman
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 20:49
  5. Περι Gagiva Canyon 600
    από northrider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2004, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF