Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Περί αναρτήσεων gsr 600

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42

    Περί αναρτήσεων gsr 600

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα του φόρουμ. Μετά λοιπόν από μια γρήγορη κορονοβολτα ένιωσα σε μια στροφή κάτι περίεργο.
    Σημειωτέον ότι έχω χάσει μερικά κιλά από την μέρα που αγόρασα στην μηχανή 8 για την ακρίβεια με 79 να είμαι τωρα. (το αναφέρω ίσως βοηθήσει αργότερα).
    Ένιωσα λοιπόν κάτι περίεργο στο πίσω μέρος της μηχανής από ότι έψαξα μάλλον για πλεύση?!!? Δεν έχω ιδέα γιαυτό διορθώσετε! Ενα ταρακουνημα αριστερά δεξιά χωρίς όμως να νιώσω γλίστρημα, χωρίς πολύ πολύ πίεση θα έλεγα κιόλας.
    Έτσι λοιπόν αποφάσισα να μετρήσω λίγο τις αναρτήσεις μου να δω τι γίνεται.
    Τα μαμά της σουζι έχουνε 130μμ μπροστά και 134μμ πίσω.
    Οπότε μέτρησα μπροστά 130μμ σε έκταση φυσικα
    106μμ μόνο με το βάρος της μηχανής και 92μμ με εμένα πάνω. ( βέβαια και κάτι περίεργο στο στατικό sag η μία μέτρηση ήτανε 9.2μμ και της άλλης μπουκάλας 9.4μμ μόνο όμως στο στατικό sag, στο rider ήτανε ίδιες)
    Και πίσω αφού κράτησα ένα σταθερό σημείο οι μετρήσεις ήτανε 134μμ με σηκωμενη ρόδα, οπότε static sag 3.2μμ και rider sag 5.7μμ.
    Με βάση 1/3 της διαδρομής που ρυθμίζουν από ότι έχω διαβάσει θα έπρεπε να έχουμε μπροστά 11.5 sag και 8.6 rider sag. Όπως και πίσω sag 1.5 και rider sag 4.4.
    Άρα θέλουνε πιο πολύ προφορτιση η λιγότερη γιατί μπερδεύτηκα? .

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Dear God...τα έχεις κάνει αχταρμα στο κεφάλι σου και στο λέω τελείως φιλικά...θες το 1/3 της συνολικής διαδρομής.. με εσενα πάνω γυρω στο 37mm εμπρός γυρω στο 35 πισω..στατικό πισω 10 με 15mm..στατικό εμπρός 25 με 28mm...αν σου φαίνονται κινέζικα αυτα ξεκινα να διαβάζεις απ την αρχή σιγα σιγα παλι αλλιως βρες κάποιον να στις ρυθμίσει..το συγκεκριμένο είναι σκεψου το εύκολο κομμάτι..
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Τώρα που το λες και το παρατηρώ τα έγραψα λίγοοο μπερδεμένα
    Παραθέτω μόνο τις μετρήσεις ολικό μήκος μπροστά δίνει το μανουαλι 130mm
    Οπότε μέτρησα στατικό 24μμ και Rider 38μμ.
    Και πίσω 134μμ
    Οπότε πίσω στατικό 32μμ και rider 57μμ
    Τώρα νομίζω είναι οκ

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Έτσι όπως τα λες δείχνει να θέλει άλλο ελατήριο ή κάποια επισκευή το πίσω.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Εάν το προφορτισω λίγο δεν θα πλησιάσει στα νούμερα που θέλουμε? Η να μην ασχοληθώ καθόλου και να πάω κατευθείαν για καινούργιο.. Έχω δει δελεαστική τιμή για τα hagon με προφορτιση και απόσβεση και συμπίεσης στα 400 ευρώ περίπου.. Αλλά τα hagon αξίζουν?

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Ε ναι, έχει και άλλο περιθώριο; Να το κάνεις και να δεις ξανά την επαναφορά μήπως χρειάζεται διόρθωση.
    Ο στόχος είναι να σε καλύπτει και να αντιμετωπίζει το δρόμο διατηρώντας το επίπεδο της (μπρος - πίσω).

    Θα σου πρότεινα να εξαντλήσεις τα περιθώρια χρήσης αυτών των αναρτήσεων και αν θες να αλλάξεις
    αργότερα να ξέρεις για ποιό λόγο. Τα χρήματα της αλλαγής τα "δίνουν πίσω" όταν ξέρεις τι χρειάζεσαι.


    υγ: Για να μιλάς με φίλους που έχουν ασχοληθεί πολύ με τις αναρτήσεις, όπως ο Teos, βάζε και τα κιλά σου, τα χιλίομετρα που έχουν
    οι αναρτήσεις σου, το χρόνο που έχουν τα λάδια μέσα, τις λιβρες που γράφει το πίσω ελατήριο..

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Ναι έχεις δίκιο μου ξέφυγαν όλα αυτά γιατί δεν έχω ιδέα ή αλήθεια είναι
    Προσπαθώ να εγκληματιστω έχω διαβάσει όλα τα του φόρουμ περί αναρτήσεων και αποφάσισα να γράψω.
    Τον χρόνο που έχουνε τα λάδια μέσα η αλήθεια είναι πως δεν τον γνωρίζω μπορεί να μην αλλάχτηκαν και πότε εγώ την αγόρασα μισό χρόνο πριν, δεν είμαι σίγουρος βέβαια ότι το πίσω επισκευάζεται πρέπει να ρωτήσω. 36000km έχουνε οι αναρτήσεις και εγώ είμαι 78 κιλά. Τώρα τις λιμπρες ότι γράφει πάνω το ακούω πρώτη φορά οπότε θα ψάξω να δω τι γράφει.

  8. #8
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Λοιπον...αν μετράς μόνος σου χωρίς slacker υπάρχει η πιθανότητα να μετράς στο γάμο του καραγκιόζη συνηθως το πίσω...been there done that..οι τιμές του μπροστά είναι σωστές...πίσω είσαι πολύ οφ...το μαμα ελατήριο είναι οκ για τα κιλα σου..οποτε αν είναι μαμα αυτές οι τιμές θα είχαν ένα νόημα με ένα άτομο 100+κιλά...ειδικά με το στατικό κατι δεν πάει καλά..ποτε δεν είναι πάνω από 20-25 ακομα και λασκα να ναι το ελατήριο εκτος αν κάποιος τον έχει παίξει..θα σου πρότεινα να μετρήσεις παλι με ένα φιλο και εσενα πάνω στο μοτο η το αναποδο..κάτι δεν πάει καλά...εκτός αν το ελατήριο είναι σωμιες από ντιβάνι.. τσεκαδε το και μιλαμε παλι...οποιοδήποτε αφτερ μάρκετ από μαμα μη ρυθμιζόμενο είναι πολύ καλύτερο παρε ότι σηκώνει η τσέπη...
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    ...εκτος αν κάποιος τον έχει παίξει...
    αμάν μ'αυτές τις ρυθμίσεις και τις προδιαγραφές τους!

  10. #10
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    αμάν μ'αυτές τις ρυθμίσεις και τις προδιαγραφές τους!
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Πως μας πετσόκοψε έτσι ο φίλος?Οι περισσότεροι έχουμε γίνει βόδια στην καραντίνα και μας πετάει ένα ''εχασα 8 κιλά ''


    Να ξεκινήσουμε απο τα βασικά.Πως έφτασες στο συμπέρασμα οτι φταίει η ανάρτηση για αυτό που ένιωσες?Προσωπικά επειδή μου έχει τυχει τέτοιο σύμπτωμα θα σου πω τι είχε συμβει.

    1)Ξεφούσκωτο λάστιχο,όχι τελείως αλλά με πολύ χαμηλή πίεση

    2)Αξονας ψαλιδιού που είχε ξεσφίξει

    3)Ρουλεμάν πίσω τροχού φαγωμένο που είχε φάει με τον καιρό και τη φωλιά

    4)Τελευταία θα κοιτούσα την ανάρτηση καθώς όπως αντιλαμβάνομαι σου έχει τύχει μόλις μια φορά αυτό και η διαφορά στα κιλά είναι 8 κάτω,τίποτα δηλαδή που να δικαιολογεί κάτι τέτοιο.Αν ήταν έτσι το καλοκαίρι που θα καβαλάγαμε τα μηχανάκια με καλοκαιρινό εξοπλισμό θα χόρευαν καρσιλαμά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Ναι μου έκανε καλό ή καραντίνα με το θέμα τον κιλών Γιατί ξεκίνησα κετογονικη διατροφή 2 μήνες και με βοήθησε.
    Ξεφουσκωτο λάστιχο ήτανε λίγο η αλήθεια είναι 32 μπροστά και 34 πίσω αντί για 34 με 38 στα power 5.
    Θα μπορούσε ρουλεμάν τροχού να έχει τεντωσει με 36κ χιλιόμετρα? Δεν θα το έβλεπαν όταν μου άλλαξαν τα λάστιχα?
    Δεν ήξερα τι να ψάξω και είπα να μετρήσω τις αναρτήσεις για αρχή. Και ήτανε εκτός η αλήθεια είναι η πισω. Μέτρησα ξανά σήμερα το απόγευμα με ένα κλικ + στην προφορτιση. Οπότε με 134μμ διαδρομή βρήκα sag 14μμ και Rider sag 39μμ.

  13. #13
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Οποτε είσαι εντος ορίων και στην πισω..ψάξε κατι απ όσα σου λέει ο Μπιλ....άσε μαν μας έκανες κορδέλες...όσο για την πίεση...αν δεν είναι κατω από 30 δε νομίζω να πάρεις τοσο χαμπάρι εκτος αν είσαι τόσο ευαίσθητος.
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Έχασε 8 κιλά εν μέσω καραντίνας; Από μένα είναι ban
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Οταν ειχα βιωσει ενα τετοιο κουνημα δεξια-αριστερα,αλλα καπως ομαλο,σαν χορευτικο,σαν μπαλατζαρισμα,οχι εντονο σαν ταρακουνημα οπως περιγραφεις ητανε ρουλεμαν ψαλιδιου.Τσεκαρε αξονα ψαλιδιου να δεις τι παιζει,αν εχεις κεντρικο σταντ σηκωσε την μηχανη να ειναι η πισω στον αερα,πιασε με τα χερια το ψαλιδι απο τερμα πισω και παιξτο δεξια αριστερα να δεις αν νιωθεις κενο

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Gsr 600 ΝΕΟ ΑΛΛΑ..........
    από jinks στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 02:17
  2. Suzuki Gsr 600
    από gavos στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2006, 12:00
  3. Ερωτηση περι αναρτησεων σε σκουτερακι
    από Rezeguet στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 13:21
  4. Περι αναρτησεων .. απο τον Oldman
    από Todi στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 21:49
  5. Περι Gagiva Canyon 600
    από northrider στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2004, 14:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF