Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Βοήθεια σύντροχοι!!

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    test διαρκείας από το γερμανικό motorrad.
    https://www.youtube.com/watch?v=FGJ2t5Cdfsg
    έχει υπότιτλους στα αγγλικά.
    Για να βοηθήσω αυτούς που δεν γνωρίζουν αγγλικά ή γερμανικά, το test είχε διάρκεια 50.000km.
    τα βασικά σημεία που αναφέρονται είναι:
    1. τα 50.000km έγιναν σε 15 μήνες, που θεωρείται κάτι φυσιολογικό για τέτοιο μηχανάκι στα χέρια τους, και υποδηλώνει πως δεν ήταν στο συνεργείο πολύ συχνά.
    2. από την αρχή παρουσίαζε μια δυσκολία στην αποσύμπλεξη και στην ακρίβεια χειρισμού του συμπλέκτη, ιδίως κρύο. Σημειωτέον ότι αναφέρεται σε μοντέλο του 2017 με μηχανικό συμπλέκτη (με ντίζα) ενώ από το 2020 ο συμπλέκτης έχει γίνει υδραυλικός. Το θέμα αναφέρθηκε και από πολλούς (σχεδόν όλους) τους αναγνώστες του περιοδικού, άρα ήταν ένα γενικό φαινόμενο και δεν αφορούσε το συγκεκριμένο μηχανάκι του test. Παρ' όλο που το πρόβλημα εντοπίστηκε και έγιναν προσπάθειες διόρθωσής του (αφορά την πίεση λειτουργίας μιας βαλβίδας λαδιού στο κιβώτιο), αποδείχθηκε μάλλον εγγενές και παρέμεινε μέχρι το τέλος του test. Οι περισσότεροι βέβαια το συνήθισαν με τον καιρό και δεν έδωσαν περισσότερη σημασία.
    3. Θραύση του γραναζιού της μίζας, στο οποίο δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία γιατί το θεώρησαν τυχαίο γεγονός, αφού δεν αναφέρθηκε και ως πρόβλημα από κάποιον από τους αναγνώστες.
    4. Κατανάλωση λαδιού 0,4 lt / 1000km, από την αρχή ως το τέλος. Σημειώνουν πως δεν έχει αναφερθεί τόσο μεγάλη κατανάλωση από κάποιον αναγνώστη και θεώρησαν πως ο συγκεκριμένος κινητήρας θα είχε κάποιο ελάττωμα που θα το ανακάλυπταν κατά το λύσιμο στο τέλος.
    5. όταν έλυσαν τον κινητήρα, δεν διαπίστωσαν κάποιο ελάττωμα που να δικαιολογούσε την κατανάλωση λαδιού. Τα μηχανικά μέρη βρέθηκαν σε πολύ καλή κατάσταση. Εμφανίστηκε μη συμμόρφωση στις ανοχές των ρουλεμάν στροφάλου, χωρίς όμως να εμφανίζει κάποιο πρόβλημα και στη φθορά των οδηγών βαλβίδων εισαγωγής, γεγονός που τους έκανε εντύπωση γιατί η φθορά εντοπίζεται συνήθως στους οδηγούς των βαλβίδων εξαγωγής. Μετρήθηκαν πάντως και ήταν εντός ορίων. Η απόδοση της μοτοσυκλέτας ήταν η ίδια, μετρημένη στο δικό τους δυναμόμετρο στην αρχή και στο τέλος του test.
    Στην εισαγωγή κάνουν κάποιες ενδιαφέρουσες αναφορές για τη σχέση κόστους απόδοσης του συγκεκριμένου με τη μεγάλη του αδερφή, καθώς και σε συγκριτικό test που είχαν κάνει, όπου είχε πρωτεύσει στην κατηγορία του (απορώ πως μου ξέφυγε, θεωρούσα ότι είχα δει ό,τι test υπήρχε πριν το αγοράσω, τσ τσ τσ).

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Για την ιστορία, αναφέρεται σε Ducati Multistrada 950.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    34
    Καλησπερα επανερχομαι στο θεμα μιας και οδηγησα την προηγουμενη βδομαδα 950 S. Γενικα με γεμισε παρα πολυ το μηχανακι σε ολους τους τομεις. Πολυ ανετο ειδικα για πολη, ροπατο τουλαχιστον προσωπικα μου αρεσε, αναρτησαρες, θεση οδηγησης ισως η καλυτερη που εχω βρεθει σε μηχανακι για το υψος μου... με λιγα λογια νομιζω κλεινω περισσοτερο σε αυτην την επιλογη. Τα μονα αρνητικα που βρηκα ειναι το βαρος του (230 κιλα γεματο) τα οποια φανταζομαι οι περισσοτεροι θα πειτε οτι ειναι λιγα για αυτη την κατηγορια, απλως εγω που προερχομαι απο motard μου εκανε μεγαλη αισθηση. Φυσικα, οταν την οδηγεις δεν αισθανεσαι κανενα βαρος ισα ισα μπορω να πω οτι μου φανηκε πολυ ευκολη σε αλλαγες κατευθυνσης. Το 2ο αρνητικο για μενα δηλαδη ειναι η τιμη της μιας και δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα και ερχομαι λοπον στο ερωτημα. Με τα λεφτα που διαθετω μπορω να βρω καποια μεταχειρισμενη απο 17'-19', ωστοσο ξερω οτι τα πρωτα μοντελα ειχαν θεμα με τον συμπλεκτη. Ξερουμε αυτο ποτε λυθηκε; Την χρονια που βγηκε και η S εκδοση;

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Το 2020 άλλαξε ο συμπλέκτης από μηχανικός (με ντίζα) σε υδραυλικός.

  5. #20
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καλημέρα.
    Συγνώμη αλλά κατανάλωση λαδιού 0.4λ/1Κ χλμ σε πανάκριβη καινούργια μηχανή;
    porca miseria.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όσοι συμβιώσαμε με Αυστριακά μηχανάκια θεωρούμε αυτή την κατανάλωση λαδιού μια χαρά. Ενδεικτικά το LC8 μοτέρ δίνει "φυσιολογική" κατανάλωση έως 600mi/1000χλμ, με το (πρώην) δικό μου να έχει περί τα 350ml με σχεδόν 80.000χλμ
    Επίσης έχω πολλούς συντρόχους με γιαμάχα που συμπληρώνουν λαδάκι τακτικά , ο νοών νοείτω.

    Επι του θέματος, παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό τις τιμές μεταχειρισμένων στο car, για έναν φίλο που ψάχνεται για αγορά.
    Δυστυχέστατα αυτό που βλέπω είναι μια τεράστια στρέβλωση της αγοράς με τις τιμές να έχουν πάρει την ανηφόρα.
    Το πεντοχίλιαρο και περιξ , αρκεί πλέον για μηχανάκια 12-15 ετών.
    Στα οκτώ με εννιά χιλιάρικα αρχίζουν και υπάρχουν κάποιες επιλογές (μιλάμε για 1000άρια οχι super sport) αλλά και πάλι. Όταν βρίσκεσαι σε απόσταση αναπνοής απο καινούργιο , σαφώς μιλάμε για το tracer θεωρώ ότι η τελική επιλογή σου διαμορφώνεται απο το τι σε καβλώνει τελικά και όχι τι σε συμφέρει.

    Γιατί αυτό που σε συμφέρει στο bugdet που κινείσαι είναι ενα Tracer, το προηγουμενο μοντέλο στοκ, λίγο κάτω απο τα 11.000 και τα ρέστα ανάρτηση και σχετικό εξοπλισμό ανάλογα την χρήση.

    Απο την άλλη το SMT990 μάλλον είναι αυτό που ζητάς, αλλά στην ελλάδα θεωρείται είδος πολύτελείας.
    Αν δεν βαριέσαι τις διαδικασίες είναι ιδανική εποχή για να κοιτάξεις να το φέρεις απο Γερμανία εισαγωγή. Εκεί οι τιμές ειναι πιο γήινες.
    Εντελώς ενδεικτικά
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...6-6258fedd8155

    Υπολόγισε κάνα 1200€ παραπάνω για τελωνείο και μεταφορικά, ενώ έχεις πάντα την δυνατότητα να σχεδιάσεις ένα ωραίο ταξιδάκι προς το καλοκαίρι και να το φέρεις οδηγώντας (τελωνείο χοντρικά 800€ , λίγο λιγότερα αν κάνεις τις διαδικασίες ο ίδιος)

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    Έτσι και είχα στο 850 κατανάλωση λαδιού μόνο 400ml στα 1000 θα ήμουν άρχοντας...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  2. Βοήθεια Χριστιανοί!!
    από superfour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2003, 13:26
  3. Βοηθεια ΣΧετικα Με Κοντερ
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 14:24
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 15:43
  5. Θελω Βοηθεια
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF