Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Βοήθεια σύντροχοι!!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    34

    Βοήθεια σύντροχοι!!

    Χαιρετω την ομαδα!!

    Μετα απο 2,5 χρονια κατοχος 690 αποφασισα να αφησω αυτη την κατηγορια και να παω σε "μεσαιο on-off" και συγκεκριμενα στο tracer900 οσο on-off θεωρειται.. Εχοντας πεισει τον εαυτο μου για αυτην την επιλογη παω λοιπον για test-drive και τα συναισθηματα ειναι λιγο αναμεικτα.. Ναι μεν εχει μοτερ διαμαντι και πολλα θετικα ωστοσο υστερει σε φρενα και αναρτησεις. Plus το νεο tracer δεν μου αρεσει εμφανισιακα (οκει υποκειμενικο). Και τοτε αρχισα να σκεφτομαι διαφορες εναλλακτικες και προσπαθω να ζυγισω τα πραγματα αλλα ματαια... Μια αλλη επιλογη θα ηταν-ειναι? δε ξερω το bmw f900xr που φαινεται τιμιο μηχανακι αλλα ηδη εχω διαβασει οτι πασχει σε αρκετα σημεια (βλ. σασμαν, quickshifter, αποσπωμενη οθονη ) . Στα θετικα τα 5 χρονια εγγυησης που δινει η bmw.. Ε και καπου εκει,εχοντας κολλησει και το μικροβιο,αρχισα να σκεφτομαι και το smt της ktm... (δεν εμαθα απο οτι φαινεται)

    Γενικα η χρηση που θελω ειναι η εξης:
    1) Καθημερινο μεσο
    2) Ταξιδια εντος Ελλαδας...δικαβαλο

    Budget: 10-12k

    Δωστε τα φωτα σας!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Η απάντηση είναι εύκολη!!
    Ducati multistrada 950!
    Ομορφη,ποιότητα κατασκευής,αρκετά άλογα να βγάλεις γούστα αλλά κ πιο μαζεμένο από τα 1200ρια χωρίς σκορτσαρισματα για καθημερινή χρήση,καλά φρενα κ αναρτήσεις .
    Φορτώνεται ,ταξιδεύει με άνεση..
    Τα κάνει όλα κ γουσταρεις οδηγική απολαυση
    Καλοταξιδη

  3. #3
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Το Multi είναι σούπερ επιλογή.. Υπάρχει το Tiger 900 με βασική έκδοση στα 11.800€ νομίζω, αλλά και το V-Strom 1050 στα 12.700€. Όλα αυτά όμως με 19" μπροστινό τροχό.. Σε 17" ίσως έχει μείνει κάποιο στοκ από Tiger 1050..

  4. #4
    Δεν θες ενα τενερε 700 πιο πολυ ;

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Η Ηοnda ψήνει ένα νέο Τransalp καιρό τώρα...

  6. #6
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.714
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Η Ηοnda ψήνει ένα νέο Τransalp καιρό τώρα...
    750cc λένε με 60+ αλογα . Για να δούμε. Έχει βγάλει ήδη το NC...τι διαφορετικό πέρα από μια μικρή Africa μπορεί να βγάλει.

  7. #7
    Λεγεται πως ο κινητηρας αυτος
    θα φορεθει και σε αλλα μοντελα ,αφηνοντας να ενοηθεί πως θα υπαρξει και πιο street adventure με 17αρηδες.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση είναι εύκολη!!
    Ducati multistrada 950!
    Ομορφη,ποιότητα κατασκευής,αρκετά άλογα να βγάλεις γούστα αλλά κ πιο μαζεμένο από τα 1200ρια χωρίς σκορτσαρισματα για καθημερινή χρήση,καλά φρενα κ αναρτήσεις .
    Φορτώνεται ,ταξιδεύει με άνεση..
    Τα κάνει όλα κ γουσταρεις οδηγική απολαυση
    Καλοταξιδη
    Δε λεω πολυ ωραιο το multistrada αλλα απο αξιοπιστια? Γενικα σε τι πασχει το συγκεκριμενο μηχανακι?

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    34
    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!! Γενικα, το tenere που αναφερθηκε δεν το πολυκοιταω γιατι θα γινει ελαχιστη χρηση-εως ανυπαρκτη σε χωμα. Απο το διλημμα σιγουρα εφυγε το bmw για διαφορους λογους και ειμαι περισσοτερο αναμεσα στο tracer, το ktm και ισως το multi που ανεφερθηκε και δεν το ειχα σκεφτει. Δε ξερω βεβαια αν αξιζει να παω σε 1 μοντελο '11-'12 (ΚΤΜ) οπου σπανιζει, ειναι αρκετα παλιοτερο απο τις αλλες 2 επιλογες, σιγουρα δεν ειναι τερας αξιοπιστιας ΑΛΛΑ εχει αυτο το πορτοκαλι που ...

    Βασικα, δε θελω να βρεθω σε φαναρι να δω το μηχανακι που τελικα δε διαλεξα και να χαζευω αυτο αντι για το δικο μου...

    Καθαρα υποκειμενικα ειναι τα κριτηρια εννοειται απλα προσπαθω να τα ζυγισω μπας και καταληξω καπου..

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    σόρυ για το site είναι απο το zougla..

    https://www.zougla.gr/automoto/moto/...0-test-antoxis

  11. #11
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Επίσης, δεν θυμάμαι από ποια χρονιά και μετά, τα Multistrada έχουν 4 χρόνια εγγύηση έναντι 2 που έχουν τα υπόλοιπα μοντέλα τους.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Η μικρή μου συνεισφορά στο θέμα. Έχω ένα baby multi εδώ και 50 ημέρες (από την 06 Ιανουαρίου) και έχω κάνει μόλις 1200km. Το προηγούμενό μου μηχανάκι ήταν v strom 650 του 2018, το οποίο είχε 22500km όταν το έδωσα. Όσον αφορά την αξιοπιστία δεν μπορώ να πω πολλά ακόμα, δεδομένων των πολύ λίγων χιλιομέτρων. Νιώθω μια ανασφάλεια λόγω δυσάρεστης εμπειρίας από προηγούμενο ιταλικό μηχανάκι (όχι ducati) και λόγω της σχετικής φιλολογίας. Μέχρι στιγμής: στα 300km και μετά στα 800km άναψε το engine light, το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου το έσβησαν (δωρεάν) με καταγεγραμμένη βλάβη στιγμιαία αστοχία σπινθήρα στον οριζόντιο κύλινδρο, την πρώτη φορά και τη δεύτερη και στους 2 κυλίνδρους. Και τις 2 φορές συνέβη σε πανομοιότυπες συνθήκες, πηγαίνοντας με 90 - 95km/h σε αυτοκινητόδρομο, άνοιξα απότομα το γκάζι για να προσπεράσω. Το μηχανάκι, αν και άναψε το engine light, δεν παρουσίασε αισθητή διαφορά στην απόδοση, ούτε καν στιγμιαία. Μου συνέστησαν να δοκιμάσω ανεφοδιασμό από διαφορετικό βενζινάδικο, όπως και έκανα, χωρίς να παρουσιαστεί ξανά το θέμα. Βενζίνη shell v power racing πάντα, αν και στο συνεργείο μου είπαν να βάζω απλή, δεν υπάρχει πρόβλημα. Η συμπεριφορά της αντιπροσωπείας πολύ θετική και ευγενική, μου είπαν πως αν παρουσιαστεί και τρίτη φορά θα επέμβουν με οδηγίες από τη μαμά ducati. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε.
    Όταν επέλεξα το multi ήμουν μεταξύ αυτού και του v strom 1050, έχοντας άψογη εμπειρία από το 650. Τελικά μεθ' ωρίμου σκέψεως κατέληξα πως το multi αξίζει τα €3000 παραπάνω γιατί έχει σαφέστατα καλύτερη ποιότητα κατασκευής (όχι συναρμολόγησης, και τα 2 είναι πολύ καλά) και προσφέρει περισσότερα σε ηλεκτρονικά gadgets (έχω το s), ποιότητα περιφερειακών, κλπ. Μέχρι σήμερα, αν και μικρό το διάστημα κατοχής, δεν νομίζω ότι έκανα λάθος.
    Η εγγύηση των 4 ετών ισχύει, με την προϋπόθεση να κάνεις τα 3 (αν θυμάμαι καλά) πρώτα service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    34
    Τελεια!! Γνωριζουμε καποιον εμπορο που μπορουμε να κανουμε test drive?

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Όταν κοιτάζω τις τιμές στα SMT αναρωτιέμαι πως πάνε μερικοί και δίνουν για μηχανάκι +10ετίας το 60% της αρχικής τιμής του....να μου πείς εδώ πελάτης μου έδωσε 5000€ για TDM 15ετίας και το χαιρόταν κιόλας.....δικαίωμα του καθενός βέβαια.
    Όσον αφορά το 950 πιστεύω ότι θα είναι το επόμενό μου μηχανάκι, όταν αλλάξω σε καμία 10αριά χρόνια το 1200. Μάλιστα πήγαινα για 950 κούτα αλλά δεν πρόλαβα μια προσφορά που είχε βγάλει όταν ανανέωνε το μοντέλο....και τελικά με κέρδισε το μονόμπρατσο
    Για το tracer πιστεύω έχουν γραφτεί πολλά, άσε που δεν έχω προσωπική εμπειρία.....πάντως η συμβουλή μου είναι να μην συμβιβαστείς με κάτι που δεν σε φτιάχνει και το tracer βλέπω ότι δεν σε τρελαίνει. Τουλάχιστον πάρε ένα καλό μτχ και άν δεν κάτσει τότε το πουλάς χωρίς μεγάλη χασούρα
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SliceOfLife Προβολή μηνύματος
    Δε λεω πολυ ωραιο το multistrada αλλα απο αξιοπιστια? Γενικα σε τι πασχει το συγκεκριμενο μηχανακι?
    Απο όσο γνωρίζω δεν έχουν βγάλει κάτι..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 14:01
  2. Βοήθεια Χριστιανοί!!
    από superfour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2003, 14:26
  3. Βοηθεια ΣΧετικα Με Κοντερ
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 15:24
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:43
  5. Θελω Βοηθεια
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 01:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF