Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Αναζήτηση μηχανής 250-500cc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2019
    Μηνύματα
    24

    Αναζήτηση μηχανής 250-500cc

    Καλησπέρα σε όλους,

    πριν από ένα οχτάμηνο πήρα το πρώτο μου μηχανάκι, ένα cbf 125. Γενικά την δουλειά του την κάνει, ιδιαίτερα, μέσα στην πόλη. Αλλά όσες φορές βγήκα λίγο έξω από την πόλη χρειάστηκε αρκετή υπομονή, παρόλο που και εκεί δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.. Πιστεύω, όμως, ότι πλέον ήρθε η ώρα να κάνω ένα μικρό βήμα προς τα πάνω, ιδιαίτερα ενόψει καλοκαιριού.

    Τι ψάχνω:

    α. 250-500cc
    β. σχετικά ελαφρύ και μαζεμένο
    γ. κατά προτίμηση γυμνό
    δ. μεταχειρισμένο
    ε. υποθέτω ότι καλό θα είναι να έχει abs


    Με μπάτζετ ~4.000€ υπάρχει καμιά πρόταση;

    Μερικά μηχανάκια που έχω υπόψιν είναι MT-03, Duke 250-390, Z300...
    Τέλος, υπάρχουν μοντέλα "αντιεμπορικά" με τα οποία θα έχω το κεφάλι μου λίγο πιο ήσυχο από άποψη κλοπής;

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yellowdeer34 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους,

    πριν από ένα οχτάμηνο πήρα το πρώτο μου μηχανάκι, ένα cbf 125. Γενικά την δουλειά του την κάνει, ιδιαίτερα, μέσα στην πόλη. Αλλά όσες φορές βγήκα λίγο έξω από την πόλη χρειάστηκε αρκετή υπομονή, παρόλο που και εκεί δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα.. Πιστεύω, όμως, ότι πλέον ήρθε η ώρα να κάνω ένα μικρό βήμα προς τα πάνω, ιδιαίτερα ενόψει καλοκαιριού.

    Τι ψάχνω:

    α. 250-500cc
    β. σχετικά ελαφρύ και μαζεμένο
    γ. κατά προτίμηση γυμνό
    δ. μεταχειρισμένο
    ε. υποθέτω ότι καλό θα είναι να έχει abs


    Με μπάτζετ ~4.000€ υπάρχει καμιά πρόταση;

    Μερικά μηχανάκια που έχω υπόψιν είναι MT-03, Duke 250-390, Z300...
    Τέλος, υπάρχουν μοντέλα "αντιεμπορικά" με τα οποία θα έχω το κεφάλι μου λίγο πιο ήσυχο από άποψη κλοπής;
    Σου προτεινω αυτο για αρχη.δεν σπαει ,δεν χαλαει,δεν κλεβεται,δεν ψυριζεται,και ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ φιλικο.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cbf-500
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Με 4000 budget έχεις πααααααρα πολλές επιλογές.

    Στην θέση σου θα έπαιρνα κάτι τέτοιο. Αν ισχύουν όσα γράφει και παίρνει λίγο παζάρι, είσαι άρχοντας.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Duke 390 το καλύτερο όλων για μένα, αλλά μονοκύλινδρο, δεν το λες και χιλιομετροφάγο. Όποιο σ'αρέσει παραπάνω εκ των υπολοίπων παρ'το. Προσωπικά μου αρέσουν και τα άλλα δύο που ανέφερες, αλλά το Yamaha είναι ελάχιστα πιο δυνατό, οπότε και θα το προτιμούσα.

    Πάντα εγώ προτείνω και το sv650 σε νέους οδηγούς, ξέρω ότι δεν πληροί τα κριτήρια σου, αλλά είναι πολλή μηχανή για 2-3 χιλιάρικα.

  5. #5
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Καλησπερα φιλε,οποιο σου αρεσει περισσοτερο και οποιο βρεις λιγοτερο ταλαιπωρημενο,με λιγοτερα χιλιομετρα και οσο το δυνατον πιο καινουριο.Ολα αυτα που αναφερεις μια χαρα ειναι.Και το Cb 500 f που αναφερθηκε μια χαρα ειναι και εχεις και παραπανω κυβικα για καλυτερο τραβηγμα με φοβερη καταναλωση και μεταπωληση.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Δεν υπαρχει λαθος απαντηση σε σχεση με τα μοντελα που εχουν αναφερθει. Οποιο κι αν παρεις θα σου κανει τη δουλεια σου, με το καθενα να υπερτερει σε καποια κομματια και να υστερει αλλου. Προσωπικη γνωμη ειναι πως το καλυτερο vfm το προσφερει το Ζ300, που θα το βρεις ακομα και κατω απο τα 3500 και με ABS. Τα Yamaha ειναι επισης πολυ ωραια αλλα κρατανε πολυ καλα τις τιμες τους, κατι που για μενα τα καθιστα ασυμφορη αγορα μεταχειρισμενου σε σχεση με το καινουριο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2019
    Μηνύματα
    24
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

    Η σειρά προτεραιότητας που έχω στο μυαλό μου είναι πρώτα z300 και mt03 με προβάδισμα στο kawasaki λόγω τιμής και μάλλον και εμφάνισης και μετά τα duke τα οποία με αυτά που διαβάζω δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ.
    Από θέμα αξιοπιστίας και κόστους σέρβις καβασάκι και γιαμάχα έχουν διαφορές;
    Καμιά άποψη για την "αντιεμπορικότητα" που ανέφερα στο πρώτο ποστ; Σίγουρα πάντως ότι και να πάρω θα μπει συναγερμός....

    Cb500f και sv650 τα καινούρια μ αρέσουν πολύ, αλλά με φοβίζουν λίγο λόγω όγκου και είναι εκτός μπάτζετ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    974
    Στα 4.500 Ε έπαιζε μια ειδική προσφορά για προπαραγγελία Husqvarna Svartpilen 250 , τώρα μάλλον έχει επιστρέψει στην αρχική τιμή των 4890Ε αν και ίσως
    λόγω εποχής, κάποιοι να μπορούν να παραμείνουν σε αυτό το νούμερο.

    Ένα μηχανάκι καινούργιο, πολύ έλαφρύ με απίστευτο στυλ. Μπορεί να έχει κάποια θέματα αξιοπιστίας, μπορεί και όχι ή να είναι κάτι μικρό, δεν μπορώ να εγγυηθώ.

    Επίσης ένα τέτοιο Honda CB 300 R μου τράβηξε το ενδιαφέρον https://www.car.gr/classifieds/bikes...7-honda-cb-300

    Απο τη λίστα σου, το ΜΤ-03 ταιριάζει στα θέλω σου.

  9. #9
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Μη σε τρομαζουν οι διαφορες στα κιλα.Δεν ειναι και τραγικες και συνηθιζονται.Σκεψου κι ενα πιθανο σεναριο που ισως να μην το χεις σκεφτει.Γρηγορα τα 300cc θα τα συνηθισεις και ισως σου φανουν "λιγα".Μηπως να πας σε καποιο entry level/friendy 500cc 650cc με το μυαλο παντα στη θεση του εννοειται! Οχι στα καγκελα...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2019
    Μηνύματα
    24
    @THRESH
    Το CB 300 R όντως είναι πολύ ωραίο... Για την αξιοπιστία των Husqvarna θα ρωτήσω τον παπού μου που έχει αλοισοπρίονο....

    @Akalestos
    Το έχω σκεφτεί αυτό που λες και δεν έχεις άδικο.. Απλά πρώτον πρέπει να πάει πίσω η αγορά λόγω αύξησης μπάτζετ και δεύτερον δεν ξέρω αν όντως θα μου χρειαστούν τα παραπάνω κυβικά...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    974
    Φόρα ρόδες στο αλυσοπρίονο τοτε!
    Τελευταία τροποποίηση από THRESH; 08/03/2021 στις 23:53.

  12. #12
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Επειδή ανέφερες το θέμα της κλοπής, θα πρέπει να σκεφτείς την πρόταση του panavour:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Σου προτεινω αυτο για αρχη.δεν σπαει ,δεν χαλαει,δεν κλεβεται,δεν ψυριζεται,και ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ φιλικο.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...-honda-cbf-500
    Σχεδόν όλα τα άλλα που προτάθηκαν, είναι στόχος κλοπής.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2019
    Μηνύματα
    24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Επειδή ανέφερες το θέμα της κλοπής, θα πρέπει να σκεφτείς την πρόταση του panavour:



    Σχεδόν όλα τα άλλα που προτάθηκαν, είναι στόχος κλοπής.
    Βασικά μένω Θεσσαλονίκη, οπότε, ιδιαίτερα όπως είναι τώρα η κατάσταση δεν μπορώ να ασχοληθώ με τη συγκεκριμένη αγγελία αυτή την περίοδο.
    Ευχαριστώ για τις προτάσεις όπως και να 'χει...

Παρόμοια θέματα

  1. Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης
    από lio1991 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2013, 20:05
  2. Αναζήτηση μηχανής: classic ή enduro;
    από arxarios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2013, 14:25
  3. Αναζήτηση μηχανής
    από partakiasss στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2012, 22:43
  4. αναζητηση μηχανης
    από fz6man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2011, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF