Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: PD fork valves / Cartridge emulators

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    PD fork valves / Cartridge emulators

    Εχω αγορασει ενα fork upgrade kit της YSS για το Ζ250SL, το οποιο περιλαμβανει και το εξαρτημα του τιτλου. Απ΄οσο καταλαβα ειναι μια budget λυση που σου δινει adjustability στην αποσβεση συμπιεσης (αργη και γρηγορη), προσομοιαζοντας σε ενα βαθμο τη λειτουργια ενος cartridge. Απο εκει και περα μπορεις να ρυθμισεις την αποσβεση επαναφορας με το ιξωδες του λαδιου και τελος υπαρχουν και οι ρυθμσεις στα καπακια για την προφορτιση. Οποτε εχεις τροπο να επεμβεις και στις τεσσερις παραμετρους που αφορουν την μπροστινη αναρτηση. Η τοποθετηση δεν εχει γινει ακομα, οποτε σκεφτηκα να ρωτησω αν εχει κανεις εμπειρια απο καποιο αντιστοιχο κιτ και ειδικοτερα ποια ηταν η διαδικασια που ακολουθησε για τη σωστη παραμετροποιηση του emulator. Ευχαριστω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yss-fork-upgrade-kit-loose.jpg 
Προβολές:	494 
Μέγεθος:	72,0 KB 
ID:	426218

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pd238-di_3.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	20,2 KB 
ID:	426219

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    Ενημερωτικά,τι ιξώδες λιπαντικού έχει μέσα το σετ;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν έχω δει ποτέ από κοντά, αλλά έχω μελετήσει για τα cartridge emulators, η λειτουργία τους είναι προφανής, σου προσθέτει αυλούς με βαλβίδες, μετατρέποντας σε ένα μεγάλο cartridge όλο το πηρούνι.

    Σε κάποια που έχω δει, στις οδηγίες λέει να κλείσεις ή να ανοίξεις κάποιες τρύπες στην φλογέρα του πηρουνιού. Τσέκαρε μήπως λέει ότι πρέπει να κάνεις κάτι στις φλογέρες , στις οδηγίες του δικού σου σετ.

    Το πόσο απόσβεση κάνει, υποθέτω, το ρυθμίζεις από το άλεν βιδάκι, που συμπιέζει το ελατήριο κι αυτό με την σειρά τους τα ελάσματα των βαλβίδων, οπότε δεν έχεις έλεγχο απέξω, πρέπει κάθε φορά που θέλεις να αλλάξεις ρύθμιση απόσβεσης, να στηρίξεις μηχανή, να βγάλεις τάπες επάνω, να βγάλεις αποστάτη και ελατήριο και με ένα μακρύ κατσαβίδι να αλλάξεις τάση στο βιδάκι μέσα ή να βγάλεις το εξάρτημα έξω και να το ρυθμίσεις στα χέρια.

    Αρχικά βάλτο εσύ στην θέση που έρχονται από το εργοστάσιο τα βιδάκια ή αν προτείνει κάποια θέση στις οδηγίες, κι από εκεί και πέρα, αν σου φαίνεται πολύ αργό στην συμπίεση ξεβιδώνεις λίγο, αν σου φαίνεται πολύ γρήγορο βιδώνεις.

    Εξαιρετική λύση μου φαίνεται σε σχέση με το κλασσικό πηρούνι χωρίς cartridge, θα δεις νομίζω μεγάλη διαφορά στο μπροστινό σύστημα.


    Κατά τα άλλα, αν κάποιος το έχει πιάσει στα χέρια του....
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ενημερωτικά,τι ιξώδες λιπαντικού έχει μέσα το σετ;
    Στο συγκεκριμενο σετ δεν περιλαμβανεται το λαδι. Στις οδηγιες αναγραφεται το ιξωδες που συνισταται και το υψος της σταθμης λαδιου (τα οποια ειναι bike specific φυσικα). Για τη δικια μου μηχανη το λαδι ειναι 30αρι, το οποιο αν και ακουγεται πολυ βαρυ εμενα δε μου φανηκε περιεργο γιατι οι αποσβεσεις του μαμα πιρουνιου ειναι αυτο που λεμε βρακι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σε κάποια που έχω δει, στις οδηγίες λέει να κλείσεις ή να ανοίξεις κάποιες τρύπες στην φλογέρα του πηρουνιού. Τσέκαρε μήπως λέει ότι πρέπει να κάνεις κάτι στις φλογέρες , στις οδηγίες του δικού σου σετ.

    Το πόσο απόσβεση κάνει, υποθέτω, το ρυθμίζεις από το άλεν βιδάκι, που συμπιέζει το ελατήριο κι αυτό με την σειρά τους τα ελάσματα των βαλβίδων, οπότε δεν έχεις έλεγχο απέξω, πρέπει κάθε φορά που θέλεις να αλλάξεις ρύθμιση απόσβεσης, να στηρίξεις μηχανή, να βγάλεις τάπες επάνω, να βγάλεις αποστάτη και ελατήριο και με ένα μακρύ κατσαβίδι να αλλάξεις τάση στο βιδάκι μέσα ή να βγάλεις το εξάρτημα έξω και να το ρυθμίσεις στα χέρια.
    Αρχικά βάλτο εσύ στην θέση που έρχονται από το εργοστάσιο τα βιδάκια ή αν προτείνει κάποια θέση στις οδηγίες, κι από εκεί και πέρα, αν σου φαίνεται πολύ αργό στην συμπίεση ξεβιδώνεις λίγο, αν σου φαίνεται πολύ γρήγορο βιδώνεις.
    Το συγκεκριμενο δε θελει να πειραξεις τις τρυπες της φλογερας. Οντως σε αλλων κατασκευαστων ισχυει αυτο.

    Η ρυθμιση που λες με το βιδακι ειναι ο τροπος που ρυθμιζεις τη γρηγορη συμπιεση. Οσο σφιγγεις τη βιδα ουσιαστικα ανεβαζεις την προφορτιση του μικρου ελατηριου και θελει περισσοτερη πιεση/δυναμη για να ανοιξει η βαλβιδα και να περασει το λαδι. Μπορεις ομως να ρυθμισεις και την αργη συμπιεση. Μεχρι να ανοιξει το καπακι της βαλβιδας το λαδι περναει απο μικρες τρυπουλες που υπαρχουν πανω σ'αυτο. Τωρα υπαρχει μια τρυπουλα μονο, αλλα αν δεις στη φωτογραφια κατω υπαρχουν ετοιμες εσοχες για να ανοιξεις αλλες τρεις αν χρειαστει. Οσο περισσοτερες τρυπες τοσο πιο ελευθερη ροη λαδιου, αρα πιο γρηγορη η αργη συμπιεση.

    Για τη ρυθμιση οντως η διαδικασια ειναι οπως το λες. Το βαζεις μεσα οπως ερχεται και μετα αν δεις οτι κατι δε σου ταιριαζει στην αποσβεση συμπιεσης πρεπει να ανοιξεις καπακι καλαμιου, να βγαλεις τη βαλβιδα και να κανεις την αναλογη αλλαγη (ειτε στο αλεν, ειτε τρυπες στο καπακι).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	464 
Μέγεθος:	21,3 KB 
ID:	426222

    Και ενα σχεδιαγραμμα οπου φαινεται καλυτερα ο τροπος λειτουργιας.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    Παράξενο,σε κάτι βαλβίδες τύπου Γκολντ βάλβ που είχα χρησιμοποιήσει έπρεπε να τρυπήσεις τη φλογερα.Μαλλον κάποια διαφορά έχει το συγκεκριμένο πηρούνι και δεν χρειάζεται.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Παράξενο,σε κάτι βαλβίδες τύπου Γκολντ βάλβ που είχα χρησιμοποιήσει έπρεπε να τρυπήσεις τη φλογερα.Μαλλον κάποια διαφορά έχει το συγκεκριμένο πηρούνι και δεν χρειάζεται.
    H διαφορα που μπορει να υπαρχει ειναι η φλογερα να εχει ηδη επαρκως μεγαλες τρυπες ωστε να μη χρειαζονται μεγαλυτερες. Ενα παραδειγμα εδω, οπου ο ιδιοκτητης του CB500X λεει πως οντως η φλογερα του εχει τοσο μεγαλες τρυπες που δικαιολογειται η οδηγια της YSS.

    Απο την αλλη δεν κρυβω την ανησυχια μου οτι μπορει η προτροπη της YSS να μην πειραξεις τις φλογερες να ειναι καθαρα μαρκετιστικο κολπο. Ωστε να κανει το προϊον πιο ελκυστικο δηλαδη, παρουσιαζοντας το ως plug and play. Θα φανει αυτο στην πραξη, ετσι κι αλλιως σκοπευω να ασχοληθω οσο χρειαστει με την παραμετροποιηση μεχρι να ειμαι ευχαριστημενος.


    Εσυ για να λες gold valve ειχες της racetech, σωστα; Θες να μας πεις δυο πραγματα για την εμπειρια σου; Σε τι μηχανη εγινε, αν ξανανοιξες για διορθωση, κτλ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    Επειδή πρέπει να έχει τελειώσει η πατεντα της Γκολντ βάλβ,κυκλοφορούν κάποια αντίγραφα (25-30€) για χάρλεϊ.Θελει αλλαγή το ελατήριο που ελέγχει τη βαλβίδα για τις ελαφρύτερες μοτό.Υπαρχει και το πρόβλημα της βίαιης επαναφοράς όταν η βαλβίδα ανοίξει πλήρως.Αντιμετωπιστηκε μερικως περιορίζοντας τη δίοδο με μια ροδέλα.
    Για 30-35€ +προσωπική εργασία αξίζει και το καταλαβαίνεις στη πρώτη βόλτα.

  8. #8
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Είχα εγώ τα racetech emulators σε αφρικα 750 και είχα ανοίξει όντως τρύπες στις φλογέρες. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Προχώρα και μετά κάνε δοκιμές μέχρι να πετύχεις το βέλτιστο αποτέλεσμα.

    Αν ξαναέβαζα τώρα, κατά πάσα πιθανότητα θα πήγαινα στα ricor intininators.

  9. #9
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Χωρίς έξτρα τρύπημα στις φλογέρες (ούτε καν άλλα ελατήρια) είναι και οι Plex valves της Αυστραλιανής FFRC https://www.fullforceracing.com.au/plex-valves
    RIDE MORE TALK LESS

  10. #10
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Να συμπληρώσω ότι υπάρχουν και οι cogent ddc valves και ktech valves. Όλα λίγο πολύ το ίδιο μου φαίνονται. Αντε να βρεις πιο δουλεύει καλύτερα. Πάντως αμφιβάλω αν κάποιο από αυτά μπορεί να σου κάνει πιο αργή την απόσβεση στην επαναφορά χωρίς να σου κάνει πιο αργή και την απόσβεση στη συμπίεση.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    Σε πηρούνια με μεγάλη διαδρομή κάνει διαφορά;Στο χώμα πως συμπεριφέρεται;

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    Επειδή με ρώτησε ένας φίλος έριξα μια ματιά για τιμές για τις ίδιες βαλβίδες αντιγραφα που είχα χρησιμοποιήσει πριν από χρόνια.
    Κάτω από 55€ + μεταφορικά δε βρήκα(30-35€ με μεταφορικά τότε).
    Πληθωρισμός...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Να κανω και μια ενημερωση στο θεμα μηπως και βοηθηθει κανενας υποψηφιος αγοραστης. Το σετ εγκατασταθηκε συμφωνα με τις οδηγιες της YSS, χωρις δηλαδη να γινουν εξτρα τρυπες στις φλογερες. Η βελτιωση στη συμπεριφορα του πιρουνιου ηταν μεγαλη αλλα απο την αλλη δυστυχως επιβεβαιωθηκαν οι παραπανω υποψιες μου.

    Απο την αλλη δεν κρυβω την ανησυχια μου οτι μπορει η προτροπη της YSS να μην πειραξεις τις φλογερες να ειναι καθαρα μαρκετιστικο κολπο. Ωστε να κανει το προϊον πιο ελκυστικο δηλαδη, παρουσιαζοντας το ως plug and play.
    Οι οδηγιες της YSS ουσιαστικα ακυρωνουν τα emulators. Η συμπεριφορα χωρις μεγεθυνση των τρυπων της φλογερας ηταν αυτη ενος συμβατικου πιρουνιου στο οποιο εβαλες πιο χοντρο λαδι και καλυτερα ελατηρια. Η συμπεριφορα της αναρτησης στη γρηγορη οδηγηση βελτιωθηκε θεαματικα με αντιτιμο την απωλεια ανεσης (σε μεγαλες λακουβες το μπροστινο κοπανουσε). Με αλλα λογια το σετ ηταν οντως μια βελτιωση αλλα δεν εκανε αυτο που υποσχεται. Ελατηρια και καπακια προφορτισης δουλεψαν σωστα σε συνδυασμο με το προτεινομενο λαδι, αλλα τα emulators σα να μην υπηρχαν.

    Δυστυχως λογω μεγαλου φορτου εργασιας αυτο το καλοκαιρι δεν ξανασχοληθηκα με το να ξανανοιξω μπροστινο, να τρεχω σε μηχανουργειο για να τρυπησω φλογερες κτλ, δλδ εμεινε οπως το κλεισαμε την πρωτη φορα. Οποτε δεν εμαθα ποτε αν τα emulators θα δουλευαν οπως επρεπε αν γινοταν και η μετατροπη στις φλογερες. Και φυσικα λιγους μηνες μετα πουληθηκε και η μηχανη.

    Για οποιον κοιταει ενα αντιστοιχο κιτ λοιπον, η εμπερια μου ηταν οτι χρειαζονται οι τρυπες στις φλογερες. Περα απο αυτην την "απατη" της YSS, κατασκευαστικα ολα μου φανηκαν πολυ ποιοτικα, ενω με τα καπακια μπορεσα να φερω το sag του μπροστινου εκει που πρεπει. Φαινεται value for money προταση λοιπον, αν υποθεσουμε οτι θα δουλευαν σωστα τα emulators με τη μετατροπη στις φλογερες. Απο την αλλη να πω οτι ενω εστειλα δυο φορες mail ρωτωντας για αυτο το θεμα δεν πηρα ποτε απαντηση απο την YSS.

  14. #14
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Με βάση την αρχή λειτουργίας τους ήταν δεδομένο ότι θα θέλουν μεγαλύτερες τρύπες στις φλογέρες. Ευχαριστούμε πάντως για την ενημέρωση.

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] DUCATI SPORTCLASSIC SPORT 1000 GT 1000 FRONT SHOWA FORKS CARTRIDGES RIGHT LEFT
    από andreastwin στο forum Αγγελίες αξεσουάρ & ανταλλακτικών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 13:05
  2. Bitubo Fork Cartridge Kit
    από Ληστης στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2012, 09:35
  3. Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2009, 13:22
  4. Matris Fork Cartridge Kit
    από morpheus στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2007, 11:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF