Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Βλάβη μετά από σέρβις

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2021
    Μηνύματα
    1

    Βλάβη μετά από σέρβις

    Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τις συμβουλές σας σε ένα σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε μετα από σερβις σε σκούτερ. Επισκέφτηκα εξουσιοδοτημενο συνεργείο sym για μικρό σέρβις των 20000χλμ όπου "αλλαχθηκαν" λάδια και βαλβολινες και μετα την παραλαβή στα πρώτα 3-4χλμ η μηχανή έσβησε στον δρόμο και σε προσπάθεια να την βάλω μπρος το μοτέρ χτυπούσε. Να μην τα πολυλογώ τα λάδια αφαιρέθηκαν μεν αλλά ξέχασαν να προσθέσουν νέα με αποτελεσμα την βλαβη. Στο τηλέφωνο αναγνώρισαν το λάθος και δέχτηκαν να διορθώσουν τη ζημιά ωστόσο εγώ θεωρώ πως θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση και όχι επισκευή του μοτερ. Γνωρίζετε τι κινήσεις μπορώ και πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Πώς έγινε αυτό; Ακραίο να συμβεί και μέγιστη αμέλεια,ίσως για κάποιο λόγο διεκόπη η αλλαγή και μετά το ξέχασαν, θα θα μπορούσες να τρακαρεις αν φρακαρε το μοτέρ η να γληστρισει η πίσω ρόδα αν δεν έβαλαν την τάπα λαδιού,

    λαμπάκι πίεσης λαδιού θα άναψε λογικά αν έχει το μηχανάκι, μπιέλα σίγουρα,κυλινδροπιστονο,όλα τα ρουλεμάν μέσα,ίσως κεφαλή εκκεντροφόρος,σασμάν, όλα αυτά μπορεί να έχουν πάρει,. Αν είναι αρκετά χαλασμένα ίσως το κόστος να βγαίνει όσο ένα καινούριο μοτέρ, αν στο επισκευάσουν δεν ξέρεις αν θα βρούνε όλες τις φθορές και αν θα τις επισκευάσουν όλες λόγο του κόστους,. Πχ μπορεί να δούνε φθαρμένο εκκεντροφόρο και να πούνε,γαμισε τον,ξαναβάλε τον ίδιο μέσα. Αν έχει εγγύηση και αποδεδειγμένα φαινετε ότι δεν έβαλαν λάδια φαντάζομαι μπορεί να το καλύψει η εγγύηση. Όταν ανοιχτεί το μοτέρ θα φανεί και η ζημιά, μπορεί να θέλει πχ μόνο μπιέλα, αλλα δεν θα εμπιστεύομουν το τι λένε εκεί

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Εξωδικο ,δικηγορο,απαιτηση αλλαγης μοτερ,και επαπειλή ηθικης αποζημιωσης,λογω ενδεχομενου ατυχηματος λογω εγκληματικης αμελειας σε περιπτωση που αρνηθουν αλλαγη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Πώς έγινε αυτό; ...
    Έχει συμβεί ξανά σε Tiger φίλου, εβγαλε καμια 40αρια χλμ το θηρίο και ανατινάχθηκε σπάζοντας τα πλαϊνά του κάρτερ, άλλαξαν μοτερ.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Το μακρινό, πολύ μακρινό, 1982 ο τότε συνάδελφος και μετέπειτα γαμπρός μου, είχε αγοράσει κούτα ένα RD 200 όταν πήγε να το παραλάβει στο σέρβις των 1000 χλμ. Από την αντιπροσωπεία, είχαν ξεχάσει να βάλουν βαλβολίνη στο... Σαζμάν με αποτέλεσμα να διαλυθούν τα πάντα εκεί μέσα.
    Αντικαταστάθηκαν τα πάντα από μπιέλα και κάτω.
    Ο υπεύθυνος υπάλληλος απολύθηκε με συνοπτικές....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Συμφωνώ με τους προηγούμενους, αλλά πολλές φορές στην πράξη και όταν εσύ είσαι αυτός που τραβάει το ζόρι, "οι υπόλοιποι απλά γράφουμε από τον καναπέ μας" αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη στην αντικατάσταση μοτέρ, ή ξεπερνάει χρονικά αυτό που εσένα εξυπηρετεί, ή σου ζητάνε συμμετοχή λόγο παλαιότητας, ή σου κάνουν μια καλή προσφορά αλλά όχι καινούριο μοτέρ κτλ. Τότε προσπάθησε να σου δώσουν εγγύηση για τις επισκευές, την μεγαλύτερη δυνατή.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από redition Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τις συμβουλές σας σε ένα σοβαρό πρόβλημα που προέκυψε μετα από σερβις σε σκούτερ. Επισκέφτηκα εξουσιοδοτημενο συνεργείο sym για μικρό σέρβις των 20000χλμ όπου "αλλαχθηκαν" λάδια και βαλβολινες και μετα την παραλαβή στα πρώτα 3-4χλμ η μηχανή έσβησε στον δρόμο και σε προσπάθεια να την βάλω μπρος το μοτέρ χτυπούσε. Να μην τα πολυλογώ τα λάδια αφαιρέθηκαν μεν αλλά ξέχασαν να προσθέσουν νέα με αποτελεσμα την βλαβη. Στο τηλέφωνο αναγνώρισαν το λάθος και δέχτηκαν να διορθώσουν τη ζημιά ωστόσο εγώ θεωρώ πως θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση και όχι επισκευή του μοτερ. Γνωρίζετε τι κινήσεις μπορώ και πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Οπλίσου με υπομονή γιατί σπάνια αυτά τα θέματα λύνονται με ικανοποιημένες και τις 2 πλευρές. To λιγότερο που θα απαιτούσα θα ήταν αντικατάσταση του μοτέρ. Είναι μεγάλη παράληψη και έθεσε σε κίνδυνο τη ζωή σου. Ενημέρωσε την αντιπροσωπεία, ευγενικά, ότι αν δεν γίνει αντικατάσταση θα απευθυνθείς σε δικηγόρο. Σίγουρα λάθη μπορεί να γίνουν αλλά αυτός που τα κάνει, θα πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του και να προβεί σε διορθωτικές ενέργειες που θα εξασφαλίσουν 100% τον θιγόμενο. Αν ο θιγόμενος δεν είναι ικανοποιημένος με τις προτάσεις που θα γίνουν μπορεί να προχωρήσει σε νομικές ενέργειες.
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Εγω θα διεκδικουσα αλλαγη μοτερ με μικρη συμμετοχη απο μερους μου λογω παλαιοτητας

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/08/2020
    Μηνύματα
    42
    Εγώ θα μιλουσα κατευθείαν με δικηγόρο για να ξέρω πως θα διεκδικήσω την αλλαγή μοτέρ και να ξέρω που θα τους χτυπήσω.

    Το σίγουρο είναι ότι θα σου βρούνε ένα κάρο μλκιες με το συμπάθιο για να γλιτώσουν όσα περισσότερα ευρώ μπορούνε! Επειδή κάποιος κοιμάται στην δουλειά του δεν σημαινει ότι εσύ δεν πρέπει να είσαι ασφαλείς στο δρόμο, όπως επίσης το προσεχές για να γλιτώσεις χρήματα από την συντήρηση του αργότερα... (πόσο μάλλον με 20000κμ). Ποιος σου λέει ότι δεν άρπαξε κάτι που θα βγει στα 30000κμ :/

    Κρίμα πάντως το αφήνεις με κλειστά μάτια για ένα σερβις και μπαίνεις σε μεγάλο μπελά.

  10. #10
    Φιλε ,οπως σου ειπαν και αλλοι ..ζητα αλλαγη μοτερ με τη δικαιολογια πως πρεπει να αλλαχτουν τα μισα πραγματα του μοτερ και οικονομικα θα βγει μία η άλλη.
    Δεν θα δεχτεις να μην αλλαχτουν ας πουμε τα παντα γιατι "φενεται να μην πήραν".
    Τονισε τους και την δικαστικη πλευρα .
    Οταν δεν μιλας σε γ@μ@νε .Όταν τα χωνεις σε σεβονται

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Ολόκληρο μοτέρ δεν υφίσταται σαν ανταλλακτικό. Και άλλο μοτέρ να του βάλουν πάλι μεταχειρισμένο θα είναι, στην καλύτερη από ανακατασκευή.

  12. #12
    Δεν μπορουν να αλαξουν δηλ μοτερ ;

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Οτι και να αποφασίσεις η συμβουλή μου και αυτό που θα έκανα εγώ δηλαδή , είναι η επικοινωνία μεταξύ σας να είναι γραπτή και όχι προφορική.
    Επιστολή χειρόγραφη αν δεν το έχεις με τα ηλεκτρονικά μέσα ή email.
    Ειδικά μέσω email, φρονίζεις να κοινοποιείς και στην αντιπροσωπεία για να λαμβάνουν γνώση τι κάνουν τα εξουδιοδοτημένα τους.

    Είναι σχεδόν σίγουρο ότι όταν φτάνει το ζήτημα σε έγγραφα, μαζεύονται όλοι και υπάρχει η πιθανότητα να ανακαλέσουν ότι εφταιγαν.
    Οπλίσου με υπομονή.
    Δεν χάνεις κάτι εαν απευθυνθείς σε συνήγορο καταναλωτή έτσι ώστε να σε καθοδηγήσουν κι εκείνοι.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορουν να αλαξουν δηλ μοτερ ;
    Για να αλλάξουν μοτέρ, πρέπει πρώτα να υπάρχει μοτέρ διαθέσιμο.... Όπως είπε ο από πάνω, δεν υφίσταται ως ανταλλακτικό. Μόνο ολική επισκευή, λοιπόν. Τα πάντα όλα καινούργια! 20 Χιλ. Χλμ μοτέρ στη ουσία καινούργιο είναι.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    715
    ευχομαι το συνεργείο να ειναι επίσημο εξουσιοδοτημένο sym ,στείλε αμεσως επιστολή στην sym με το τι συνέβη κ κράτα τις απαντησεις τους , εγω θα προτεινα να επιμείνεις να το αγοράσει το μαγαζί κ να παρεις απο αυτούς ενα αλλο μεταχ/νο η καινουργιο ....αν στο επισκευάσουν πρεπει να εισαι συνεχεια μπροστα για το τι ακριβώς θα αλλάξουν κ αν βγαινουν απο σακουλακι σφραγισμενα η σου βαλουν μεταχειρισμένα απο αλλο μοτο κ φυσικά να πάρεις μόνο ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ αναλυτικότατα σε αυτά που σου αλλαξαν ,κ βαλε φιλο σου δικηγόρο να τούς πάρει εστω τηλέφωνο για να δούνε οτι δεν αστειεύεσαι κ να σφίξουν οι κ@λοι απο την αρχή

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CryptonX κατανάλωση καυσίμου και πιθανές αιτίες μετά απο σέρβις
    από TsoliasGR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2019, 21:36
  2. Σέρβις μετά από ταξίδι;
    από MihailLa στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2018, 16:59
  3. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 14:21
  4. Καλιμερα μετα απο πολυ καιρο!!!
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:55
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 20:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF