Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 96

Θέμα: Επιλογή πρώτου enduro..παιδια βοήθεια!

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Να κάνω και γω μία ερώτηση. Για εκδρομικό εντουρο τι προτιμάτε σε καινούργια μοτοσυκλέτα. Θεωρώ ότι τα xr xlr wr dt κτλπ είναι πανάκριβα για την ηλικία τους. Χωρίς βεβαίως να δώσεις μια μικρή περιουσία για αγορά καινούργιου. Η πιο φθηνή λύση/ μάρκα/ μοντέλο σε καινούργιο ποια είναι;. Χωρίς βέβαια να έχεις τρελές απαιτήσεις σαν επιδόσεις στήσιμο κτλπ. Απλά μια κυριακάτικη βόλτα στο δάσος και να μπορεί να βγάζει πινακίδα για καμιά βόλτα. Δηλαδή σαν ένα πχ xr 250 αλλά καινούργιο.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Πάμε παρακάτω....
    Χαλλλαρές βόλτες με φίλους σε φλαταδούρες και εύκολα μονοπάτια προτιμάμε 125 2Τ ή 250-300 2Τ?
    Έχω 300 ec gas gas και το προηγούμενο Σάββατο οδήγησα ένα xc 125 KTM (mx).

    Δεν μπορούσα να το πάω το125, έχω μάθει με την ροπαρα του 300 και το 125 δεν μου άρεσε μου έκανε τη ζωή δύσκολη και ήθελε παντού ξύπνημα με συμπλέκτη. Ξανά τονίζω πως ήταν ΜΧ και όχι εντούρο, λογικά το exc 125 θα έχει παραπάνω δύναμη χαμηλά.

    Μετά είναι και η συντήρηση, ένα 125 θα χρειαστεί πιστόνι πολύ πιο συχνά γιατί δουλεύει συνεχώς ψηλά.

    Τέλος τα μεγάλα είναι πιο διασκεδαστικά.

  3. #33
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros 650 Προβολή μηνύματος
    Να κάνω και γω μία ερώτηση. Για εκδρομικό εντουρο τι προτιμάτε σε καινούργια μοτοσυκλέτα. Θεωρώ ότι τα xr xlr wr dt κτλπ είναι πανάκριβα για την ηλικία τους. Χωρίς βεβαίως να δώσεις μια μικρή περιουσία για αγορά καινούργιου. Η πιο φθηνή λύση/ μάρκα/ μοντέλο σε καινούργιο ποια είναι;. Χωρίς βέβαια να έχεις τρελές απαιτήσεις σαν επιδόσεις στήσιμο κτλπ. Απλά μια κυριακάτικη βόλτα στο δάσος και να μπορεί να βγάζει πινακίδα για καμιά βόλτα. Δηλαδή σαν ένα πχ xr 250 αλλά καινούργιο.
    4.5k σκαρτα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KLX230 SIDE.001.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	48,9 KB 
ID:	426374
    https://www.kawasaki.gr/el/products/...VpbWF9fUVlZDg0
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Εκτός από το klx230 έχουμε καμία άλλη επιλογή;

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Honda crf 250 L

  6. #36
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    μπορείς να τα πεις και ψηλόφτερα ονοφ όπως παλιά
    το crf250l παίζει μόνο του αλλά, απαιτεί 5,5k

    μετά υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις στα 125, όπως aprilia rx125 ή swm RS 125 R
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Έχω 300 ec gas gas και το προηγούμενο Σάββατο οδήγησα ένα xc 125 KTM (mx).

    Δεν μπορούσα να το πάω το125, έχω μάθει με την ροπαρα του 300 και το 125 δεν μου άρεσε μου έκανε τη ζωή δύσκολη και ήθελε παντού ξύπνημα με συμπλέκτη.
    Καλόμαθε η γριά στα σύκα...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Απορία το έχω πως αεροψυκτο μοτέρ να περνάει προδιαγραφές σύγχρονων euro...

  9. #39
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Απορία το έχω πως αεροψυκτο μοτέρ να περνάει προδιαγραφές σύγχρονων euro...
    αυτό που λες μπορεί να έχει σχεση με το cb1100 που ενδέχεται να παράγει πολύ και άσκοπη θερμότητα
    τα μικρά 1Κ, 2valve, sohc, αεροψυκτα απο 50cc ώς 250cc επιτυγχάνουν χαμηλή κατανάλωση και ρύπους, βέβαια το klx230 είναι euro4, δεν ξέρω αν πιάσει euro 5
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Φίλος πρόσφατα πήρε ενα crf230 κοιτάξτε τα μια χαρά είναι το γκάζι του για το χώμα. Το μοτέρ είναι άσπαστο , θα σε πάει σε οποιοδήποτε μονοπάτι ήτε και χωρίς μονοπάτι στα κατσάβραχα. Οι τιμές είναι κοντά στα 2500 € και τα περισσότερα είναι σωστά δουλεμένα και σχετικά φρέσκα μοντέλα.
    Δίχρονο παλιό έχω και το πήρα σε χαμηλή τιμή αλλά για να γίνει σωστό μηχανάκι αν πώ οτι το μαζεύω ( φρένα αναρτήσεις ) θα περάσει τα 1500 και αν κοιτάξεις και μοτέρ για να δουλεύει σωστά θα περάσεις τα 2500 και αν πάς για εξωτερική εμφάνιση θα περάσεις τα 3000 και θα έχεις ενα παλιό μηχανάκι που οτιδήποτε φρέσκο 10ετιας θα είναι κλασης ανώτερο.
    Τα παλιά μηχανάκια έχουν τιμή γιατι για να κρατήσεις σε λειτουργική κατάσταση μηχανάκι 30 χρόνων θέλει κόπο και προτιμάς να πάρεις κάποια χρήματα παρά να το δώσεις τσάμπα όπως θα έπρεπε κανονικά. Το ζώ τωρα αυτό γι΄αυτό και το αναφέρω.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  11. #41
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Όταν λέμε εκδρομικό εντούρο γιατί να προτείνονται καθαρόαιμα; Επίσης... το ότι προτείνονται καθαρόαιμα 450cc.... ως πιο ξεκούραστα επειδή στα μικρά πρέπει να δουλεύεις πιο ψηλά...
    Όλα σχετικά είναι και έχουν να κάνουν με τον αναβάτη και όχι με τη μηχανή. Άρα καλό θα είναι να γνωρίζουμε επίπεδο εμπειρίας, ηλικία, βάρος κ.α. όμορφα. Προτάσεις σύμφωνα με τα προσωπικά μας γούστα είναι απλά άκυρες.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Αρχικά να διευκρινίσουμε ότι υπάρχει ο αρχικός θεματοθέτης ο οποίος είπε τι θέλει να κάνει (στο περίπου), τι κυβικά ψάχνει κλπ και μετά ένας δεύτερος έκανε ερώτηση για "εκδρομικό" εντούρο, οπότε έχουμε δύο διαφορετκές ερωτήσεις και οι απαντήσεις απαντάνε είτε στο πρώτο ερώτημα, είτε στο δεύτερο, είτε και στα δύο ταυτόχρονα.

    Για το τι είναι "εκδρομικό" εντούρο φαντάζομαι ο καθένας έχει διαφορετική άποψη, οπότε το θέμα όπως συμβαίνει κάθε φορά, μετά την τρίτη σελίδα παίρνει το δικό του δρόμο.

    Τι να ναι άραγε "εκδρομικό εντούρο", ας λύσουμε πρώτα αυτό, αν έχει κάποιο νόημα.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2018
    Μηνύματα
    17
    Παιδιά όλα όσα λέτε μου φαίνεται να βγάζουν νόημα.. σίγουρα θα βοηθούσε πολύ το να δοκιμάσω μερικά απ' αυτά τα μηχανάκια για να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα αλλά δυστυχώς δεν έχω φίλους που να οδηγάνε τέτοια πράγματα..τώρα θα ξεκινήσω να κοιτάω και από κοντά μηχανάκια..αυτό που μπορώ να κοιτάξω εγώ με τις λίγες γνώσεις που έχω είναι πρώτα απ' όλα οι εξωτερικές φθορές..πχ πλαστικά..επίσης μπορώ να δω αν έχει κάποιο εξωτερικό ράγισμα το μοτέρ..επίσης μπορώ να δω αν οι αναρτήσεις χάνουν λάδι..μπορώ να δω αν θέλει γρανάζια και τακάκια..αλλά ως εκεί..πχ δεν μπορώ να καταλάβω αν θέλει ρουλεμάν τροχού η ρουλεμάν μάνας..άντε να δω και αν ακούγεται κάτι περίεργο στο μοτέρ αν και δύσκολα να το καταλάβω..δεν ξέρω τι άλλο κοιτάμε σε ένα μηχανάκι??

  14. #44
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Αρχικά να διευκρινίσουμε ότι υπάρχει ο αρχικός θεματοθέτης ο οποίος είπε τι θέλει να κάνει (στο περίπου), τι κυβικά ψάχνει κλπ και μετά ένας δεύτερος έκανε ερώτηση για "εκδρομικό" εντούρο, οπότε έχουμε δύο διαφορετκές ερωτήσεις και οι απαντήσεις απαντάνε είτε στο πρώτο ερώτημα, είτε στο δεύτερο, είτε και στα δύο ταυτόχρονα.

    Για το τι είναι "εκδρομικό" εντούρο φαντάζομαι ο καθένας έχει διαφορετική άποψη, οπότε το θέμα όπως συμβαίνει κάθε φορά, μετά την τρίτη σελίδα παίρνει το δικό του δρόμο.

    Τι να ναι άραγε "εκδρομικό εντούρο", ας λύσουμε πρώτα αυτό, αν έχει κάποιο νόημα.
    Να συμφωνήσουμε ότι όταν αναφερόμαστε σε εκδρομικό εντούρο ασχέτως επιπέδου δυσκολίας τερέν δε μας ενδιαφέρει η ταχύτητα;
    Δηλαδή εκλείπει το στοιχείο του ανταγωνισμού.
    Ναι;

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από odysseas1995 Προβολή μηνύματος
    Παιδιά όλα όσα λέτε μου φαίνεται να βγάζουν νόημα.. σίγουρα θα βοηθούσε πολύ το να δοκιμάσω μερικά απ' αυτά τα μηχανάκια για να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα αλλά δυστυχώς δεν έχω φίλους που να οδηγάνε τέτοια πράγματα.
    Αν δεν υπάρχει παρέα τότε ξεκινάς απο το 0... πρέπει εσυ ο ίδιος να αποφασίσεις τι θες τελικά γιατί χωρίς παρέα βουνό δεν βγαίνεις. Βασικο με enduro κανεις εκδρομικο με on off δε κανεις enduro

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παιδια βοηθεια
    από anestef στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2007, 00:36
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2005, 21:04
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!
    από HELLSPIRIT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2005, 03:02
  4. Ρε παιδια βοηθεια...
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2005, 19:30
  5. Παιδια Βοηθεια!
    από HELLSPIRIT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 22:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF