Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 96

Θέμα: Επιλογή πρώτου enduro..παιδια βοήθεια!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2018
    Μηνύματα
    17

    Cool Επιλογή πρώτου enduro..παιδια βοήθεια!

    Καλησπέρα σε όλους και όλες! θα ήθελα να μου προτείνετε τι enduro να παρω..λοιπόν τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 2000 ευρώ μόνο για την μηχανή. Πρώτα απ' όλα θέλω να έχει πινακίδα οπωσδήποτε για να μπορώ εύκολα να μεταβαίνω με την παρέα μου στο βουνό. Επίσης δεν το θέλω για extreme καταστάσεις..ίσα ίσα κανένα εύκολο μονοπάτι και χωματόδρομους. Επειδή είμαι εντελώς άσχετος δεν θα ήθελα μεγάλο κυβισμό οπότε πιστεύω τα 250cc 4t η τα 125cc 2t θα ήταν ότι πρέπει για μένα. Καταλαβαίνω πως με αυτά τα χρήματα δεν κοιτάω κάτι καινούριο οπότε αναγκαστικά πάμε δεκαετία 90'. Κάτι σημαντικό όσον αφορά τα σέρβις, θα το φτιάχνω μόνος μου καθώς υπάρχει τεχνογνωσία και εργαλεία. Τώρα θα ήθελα κάτι αξιόπιστο που να μην χαλάει εύκολα και να έχει ανταλλακτικά. Έχω κοιτάξει τα εξής μοντέλα : yamaha wr200, dt 200, ttr 250, honda xlr250, xlr 250 baja, xr 250.. Παρακαλώ πολύ κατατοπίστε με! Ευχαριστώ πολυ!! Ακούω γνώμες!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Αν το θέλεις μόνο για βουνό, πάρε δίχρονο. Με ένα πιστόνι γίνεται καινούριο, είναι πιο ελαφρύ, άρα πιο ευέλικτο, πιο πολύ γκάζι, πιο άγριο γκάζι, νιώθεις περισσότερη καύλα. Φυσικά βρωμάει λαδιλα. Από αυτά που έγραψες, δίχρονα είναι τα Yamaha wr 200 & dt200. Από τα δύο, πιο στημένο είναι το wr. Έχει πιο άγριο μοτέρ, καλύτερες αναρτήσεις. Εκείνα τα μοτέρ είναι άσπαστα, 200 κυβικά, καρμπυρατέρ, δίχρονο, απλά θα πετάς στο βουνό. Βάλε εξοπλισμό και ξεκινά, χαλαρά για αρχή

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Συμφωνώ με τον αποπάνω με μία επισήμανση ίσως ότι λόγω απειρίας τα 200cc να είναι λίγο too much.

    Στις επιλογές σου για τετράχρονο ξέχασες και το dr.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Λιγο ασχετο σχετικα με την ερωτηση σου αλλα σχετικο για εντουρο.Ποτε δε θα βγαινεις μονος εντουρο.Αυτο

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    To 2021 δεν μπορεί να κοιτάμε μηχανάκια του 90 και να θέμε να έχουν και ανταλλακτικά και να πηγαίνουμε και βουνό.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...#bigger-photos

    Κάτι τέτοιο θα κοίταγα αν ήμουν στη θέση σου φίλε.. Πολύ καλό σχολείο για αρχή κι αποφεύγεις και τις αρχαιολογίες. . Αρκεί να δοκιμασεις να εξοικειωθείς λίγο με την οδήγηση δίχρονου και να δεις αν σου αρεσει...πάρε κάνενος φίλου σου μερικές βόλτες αν μπορείς.. Το λέω γιατί σε μερικούς τα διχρονα τους τρομάζουν.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Εγω επαθα πλακα οταν οδηγησα το ΚΤΜ ΕXC 250 φιλου..Εντυπωση δεν μου εκανε το γκαζι του,καθοτι 250 διχρονο,αλλα η φιλικοτητα και η σιγουρια που μου εδινε σαν αναβατη και ειχα και πολυ καιρο να οδηγησω διχρονο εντουρο.Με εκανε να νιωσω λες και το οδηγουσα καθε μερα και το γνωριζα σαν μηχανακι.Οποτε ενα 200exc(εφοσον κοιτας για wr-dt 200) θα ηταν οτι πρεπει,παραπανω γκαζι απο το 125 ωστε να μην το βαρεθεις αλλα και λιγοτερο απο το 250 ωστε να μην τρομαζει

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2018
    Μηνύματα
    17
    Λοιπόν η χρήση που θα κάνω θα είναι μια δυο φορές τον μηνα και αυτό οχι σε τρελά μονοπάτια..ίσα ίσα καμιά χαλαρή βόλτα με κάποιον φίλο σε έναν απλό χωματόδρομο..να σκεφτείτε ότι το μηχανάκι δεν θα το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου μέσα στην πόλη. Το μόνο που έχω από "εμπειρία" είναι ένα yz250 του 1988 και αυτό χωρίς βαλβίδα ροπής οπότε καταλαβαίνετε..τώρα όσον αφορά τα 2τ αυτής της ηλικίας φαντάζομαι πως θα είναι 100 φορές πιο σπασμένα απο ενα 4τ, πχ xlr250, οπότε αυτό με προβληματίζει λίγο..για τα ktm που ανέφερε ο kickstart δεν εχω ακούσει και τα καλύτερα..από την άλλη κοιτάω ενα xlr baja με 20.000km απλά δεν ξερω τι διαφορές εχει με το απλο το xlr και τι διαφορες εχει με ενα xr..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Για αυτα που εχεις ακουσει για τα ΚΤΜ μην δινεις σημασια και μην ακους τπτ.Ειδικα οταν μιλαμε για διχρονα.Τι να παθει το διχρονο?Αντε να λεγαμε για κανα τετραχρονο Κτμ παει και ερχεται και αυτο για τα παλια μοντελα.XLR Baja ειναι το μοντελο με τα μεγαλα διπλα φαναρια μπροστα,το οποιο προοριζονταν για τον ομωνυμο αγωνα(μπαχα) που ηταν αρκετα χλμ οποτε τους επιανε και νυχτα.Το XR ειναι το τοτε τετραχρονο εντουρο της honda.Μοτερικα δεν εχουν μεγαλες διαφορες,χειροκινητο αποσυμπιεστη το XR,αυτοματο το XLR,ποιο κοντο σασμαν,ψιλοπραματα.Το XLR ειναι η dual sport προταση της Honda,δλδ ποιο πληρη εξοπλισμο για δρομο,φλας,καθρεπτες κτλ ενω το XR η enduro προταση.Για την χρηση που αναφερεις αναμεσα στα δυο θα επερνα το XR.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Για αυτα που εχεις ακουσει για τα ΚΤΜ μην δινεις σημασια και μην ακους τπτ.Ειδικα οταν μιλαμε για διχρονα.Τι να παθει το διχρονο?Αντε να λεγαμε για κανα τετραχρονο Κτμ παει και ερχεται και αυτο για τα παλια μοντελα.XLR Baja ειναι το μοντελο με τα μεγαλα διπλα φαναρια μπροστα,το οποιο προοριζονταν για τον ομωνυμο αγωνα(μπαχα) που ηταν αρκετα χλμ οποτε τους επιανε και νυχτα.Το XR ειναι το τοτε τετραχρονο εντουρο της honda.Μοτερικα δεν εχουν μεγαλες διαφορες,χειροκινητο αποσυμπιεστη το XR,αυτοματο το XLR,ποιο κοντο σασμαν,ψιλοπραματα.Το XLR ειναι η dual sport προταση της Honda,δλδ ποιο πληρη εξοπλισμο για δρομο,φλας,καθρεπτες κτλ ενω το XR η enduro προταση.Για την χρηση που αναφερεις αναμεσα στα δυο θα επερνα το XR.
    εισαι πολυ κατατοπιστικος και σε ευχαριστω πολυ! κοιταξα για ktm 2t και βρηκα αυτο εδω κοντα μου (ειμαι απο θεσσαλονικη) https://www.car.gr/classifieds/bikes...04-ktm-125-exc φαινεται ταλαιπωρημενο αλλα οπως ειπαμε με αυτα τα χρηματα δεν γινεται να παρεις κατι σε κατασταση καινουριου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    απο τις φωτο,οσο μπορω να δω,δεν μου φαινεται και πολυ ταλαιπωρημενο.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    απο τις φωτο,οσο μπορω να δω,δεν μου φαινεται και πολυ ταλαιπωρημενο.
    φανταζομαι πως εχει πινακιδα..απο ανταλλακτικα πως τα παει το συγκεκριμενο μοντελο?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Μια χαρα ειναι απο ανταλλακτικα.Απο πλαστικα πχ. πολλα ΚΤΜ μοιραζονται το ιδιο κοστουμι,και οχι μονο ΚΤΜ αν δεις οι μασκες τους μπροστα ειναι ιδιες και στα Husaberg.Περιφερειακα επισης το ιδιο,ζαντες,μπροστινα ψαλιδια..Ισως στα μπροστινα αλλαζει το παχος των καλαμιων.Μοτερικα και κει ταιριαζουν απο πολλες χρονιες μοντελα καθοτι ο κινητηρας δεν ειχε και τρομακτικες αλλαγες,αν ειχε καν βασικα. Τσεκαρε https://www.car.gr/parts/?makes=KTM&...5%20EXC&ca=711

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2018
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Μια χαρα ειναι απο ανταλλακτικα.Απο πλαστικα πχ. πολλα ΚΤΜ μοιραζονται το ιδιο κοστουμι,και οχι μονο ΚΤΜ αν δεις οι μασκες τους μπροστα ειναι ιδιες και στα Husaberg.Περιφερειακα επισης το ιδιο,ζαντες,μπροστινα ψαλιδια..Ισως στα μπροστινα αλλαζει το παχος των καλαμιων.Μοτερικα και κει ταιριαζουν απο πολλες χρονιες μοντελα καθοτι ο κινητηρας δεν ειχε και τρομακτικες αλλαγες,αν ειχε καν βασικα. Τσεκαρε https://www.car.gr/parts/?makes=KTM&...5%20EXC&ca=711
    και παλι σε ευχαριστω πολυ! νμζω πως ειναι καλη επιλογη καθως ειναι περιπου 10 χρονια νεοτερο απο τα υπολοιπα μοντελα που ειπαμε πιο πανω..δεν θελω πολυ γκαζι οποτε τα 125 2τ ειναι πολυ καλα για μενα πιστευω..αν ρωτησω για τον εξοπλισμο θα με βρισετε?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Μην φοβασαι τα διχρονα τα τετραχρονα να φοβασαι ανεξαρτητου μαρκας που αν παθουν ζημια κοστιζει,το διχρονο πιστονι και φυγες.Καλο ειναι για αρχη το 125,για εξοπλισμο τι εννοεις?

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παιδια βοηθεια
    από anestef στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2007, 00:36
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2005, 21:04
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!
    από HELLSPIRIT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2005, 03:02
  4. Ρε παιδια βοηθεια...
    από ΓκαζοφωνιΞ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2005, 19:30
  5. Παιδια Βοηθεια!
    από HELLSPIRIT στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 22:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF