Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 47

Θέμα: Αγοραπωλησίες μέσω fb?

  1. #31
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Στείλε μου ένα πμ με ότι στοιχεία έχεις γι' αυτόν, μέρος, όνομα. Μπορεί να είστε τυχεροί και να βρεθεί κοινός γνωστός

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Δεν ξέρω με ποιον τρόπο θα μπορούσε να κάνει απάτη εις βάρους σου αλλά το ότι δέχεται να πληρώσει ένα τόσο μεγάλο ποσό χωρίς κάποια προστασία, προσωπικά με προβληματίζει.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Με πολύ λίγα λόγια, αν δεν πάρεις τα λεφτά στα χέρια σου ως μετρητά, δε στέλνεις τπτ. Μέσω western union η απάτη είναι συνήθως ότι σου στέλνουν και καλά πληρωμή με μεγαλύτερο ποσό και σου ζητάνε να τους στείλεις πίσω τη διαφορά. Η πληρωμή είναι ψεύτικη οπότε απλά χάνεις τα λεφτά που έστειλες. Δε λέω ότι είσαι τόσο αφελής που θα το κάνεις, αλλά θα έχεις ασχοληθεί άδικα με κάποιον απατεώνα.

    https://www.westernunion.com/us/en/f...erpayment-scam

    Αν τους ξεκαθαρίσεις απ την αρχή ότι δε στέλνεις τίποτα αν δεν έχεις πάρει πρώτα τα λεφτά στα χέρια θα φανεί εύκολα ποιες είναι οι προθέσεις.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Western Union εγω του ζητησα οχι αυτός.Αυτός θελει μεσω PayPal για να έχει προστασία.Με σκαλωσατε..Οκ θα του πω να γινει η μεταφορά μεσω PayPal και του στελνω τότε

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2013
    Μηνύματα
    9
    Μεσω paypal για ασφαλεια.
    θα του στειλεις μεσω paypal ενα invoice με το ολικο ποσο (εξατμιση-μεταφορικα και paypal fee).
    μολις δεις τα λεφτα στο λογαριασμο σου του στελνεις το δεμα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Καλησπέρα.Μιας και θα προχωρήσει η αγοραπωλησία μέσω PayPal,πως ρε παιδιά είναι αυτός καλυμμένος ότι εγώ θα του στείλω την εξάτμιση?

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Αν δεν μπορέσεις να αποδείξεις ότι την έστειλες, το PayPal θα του επιστρέψει τα χρήματά του.
    Life begins at 45°.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.Μιας και θα προχωρήσει η αγοραπωλησία μέσω PayPal,πως ρε παιδιά είναι αυτός καλυμμένος ότι εγώ θα του στείλω την εξάτμιση?
    Όπως σωστά έγραψε ο Blitzer, θα δεις ότι μέχρι να παραλάβει την εξάτμιση (ή μέχρι να φανεί ότι την παρέλαβε το κούριερ) τα λεφτά του θα είναι δεσμευμένα και δεν θα τα βλέπεις. Μου έτυχε πρόσφατα με εξάτμιση που αγόρασα από Αγγλία και ο άνθρωπος με ρώταγε αν του έστειλα τα χρήματα. Μίλησε με paypal, νομίζω ότι τους έστειλε κάποιο αποδεικτικό παραλαβής του κουριερ (μιας και δεν ήρθε σε μένα κατευθείαν αλλά μέσω φίλου) και έτσι αποδεσμέυτηκαν τα χρήματα μου. Σε εμένα φαινόταν κανονικά η πληρωμή.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ωραία.Και πως διασταυρώνεται ειτε οτι παρέλαβε την εξάτμιση ειτε οτι την εδωσα στην κουριερ με το PayPal?Ειτε οτι παρεδωσα μεν ενα κουτί στην κουριερ αλλα αυτό είχε μεσα πέτρες?
    Edit -Ειδα τωρα στον λογαριασμό μου στο PayPal οτι ηδη μου έχει βάλει τα χρήματα.Αλλα ειναι δεσμευμένα και μου έχει βγάλει αυτό: Φροντίστε να προσθέσετε πληροφορίες αποστολής και παρακολούθησης. Αυτή η πληρωμή βρίσκεται στο εκκρεμές ποσό. Ποιο κατω έχει επιλογή προσθήκη στοιχείων παρακολουθησης
    Τελευταία τροποποίηση από billyka; 13/10/2022 στις 22:17.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ωραία.Και πως διασταυρώνεται ειτε οτι παρέλαβε την εξάτμιση ειτε οτι την εδωσα στην κουριερ με το PayPal?Ειτε οτι παρεδωσα μεν ενα κουτί στην κουριερ αλλα αυτό είχε μεσα πέτρες?
    Edit -Ειδα τωρα στον λογαριασμό μου στο PayPal οτι ηδη μου έχει βάλει τα χρήματα.Αλλα ειναι δεσμευμένα και μου έχει βγάλει αυτό: Φροντίστε να προσθέσετε πληροφορίες αποστολής και παρακολούθησης. Αυτή η πληρωμή βρίσκεται στο εκκρεμές ποσό. Ποιο κατω έχει επιλογή προσθήκη στοιχείων παρακολουθησης
    Ναί, μάλλον δεν σου μετέφερα σωστά την εικόνα του πωλητή. Λογικά, θα συμπληρώσεις το track number και μόλις παραλάβει, θα σου αποδεσμευτούν τα χρήματα.

    Ωραία μαγκιά αυτή από paypal, δεν το είχα συναντήσει μέχρι τώρα, προστατεύει πολύ από λαμογιές.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ωραία! Μακάρι όλα να πάνε καλά!

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.155
    Παράδειγμα απάτης μέσω PayPal (μπακαλίστικα)

    1. Δεσμεύει τα χρήματα στο λογαριασμό της PayPal που είναι συνδεδεμένος με το λογαριασμό της τράπεζας
    2. Στέλνεις το αντικείμενο
    3. Μπλοκάρει την συναλλαγή από την τράπεζα (με διάφορες αιτιολογίες π.χ. απάτη)

    έχουν συμβεί αυτά

    και επειδή δουλεύω σε χώρο που χρησιμοποιούμε καθημερινά 100άδες pre-authorization (προέγκριση), άλλο να πάρεις την προέγκριση της συναλλαγής και άλλο η συναλλαγή η ίδια. Έχουν γίνει πακέτα και πακέτα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Μάλιστα....Με σκάλωσες..

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Παράδειγμα απάτης μέσω PayPal (μπακαλίστικα)

    1. Δεσμεύει τα χρήματα στο λογαριασμό της PayPal που είναι συνδεδεμένος με το λογαριασμό της τράπεζας
    2. Στέλνεις το αντικείμενο
    3. Μπλοκάρει την συναλλαγή από την τράπεζα (με διάφορες αιτιολογίες π.χ. απάτη)

    έχουν συμβεί αυτά

    και επειδή δουλεύω σε χώρο που χρησιμοποιούμε καθημερινά 100άδες pre-authorization (προέγκριση), άλλο να πάρεις την προέγκριση της συναλλαγής και άλλο η συναλλαγή η ίδια. Έχουν γίνει πακέτα και πακέτα.
    Αυτό που περιγράφεις είναι η κλασσική απάτη του Νιγηριανού πρίγκηπα που "κατά λάθος" σου στέλνει ένα μηδενικό παραπάνω στο ποσό που σου έβαλε....

  15. #45
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Αυτά τα έχω δεί μόνο εντός ευρώπης.
    Ο πρίγκιπας σε εμένα ήταν αμερικάνος εργαζόμενος που ήθελε ρέστα από επιταγή που έστειλε

    Πλέον υπάρχουν "στρατιωτικοί" σε υπηρεσία που "βρήκαν" κάποια πράγματα και θέλουν να στα στείλουν με ταχυδρομείο
    ενώ στην άδεια τους κάτι συμβαίνει στο σημείο μετάβασης (για να έρθουν ελλάδα) και χρειάζονται επειγόντως χρήματα.

    Προσέχετε σε δύο γνωστούς η "επένδυση" που έκανε ο κλέφτης στην σχέση τους ήταν πάνω από εξάμηνο
    για να φτάσει στο σημείο να ζητήσει χρήματα.
    Με τον ένα πήγαμε να τσακωθούμε γιατί απλά τον ρώτησα γιατί είναι χαρούμενος (ήταν ερωτευμένοι με την στρατιωτικό) και μόλις μου
    είπε άρχισα τα πρόσεχε, σε παίζει, θα την πατήσεις κ.λπ. σε λιγότερο από μήνα εκτέθηκε ο -η κλέφτης.

    Ο άλλος είχε γίνει κολλητός με τον στρατιωτικό με συχνή αλληλογραφία, συμμετοχές σε τουρνουά σκάκι
    οικογενειακές φωτογραφίες, επαφές με την οικογένεια του κ.λπ.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αθηνα - Μαλακασα (μεσω Παρνηθας)
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 143
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 01:59
  2. χειρομαντία μέσω pc
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 11:12
  3. Αγρίνιο - Καρπενήσι (μεσω Προυσσού)
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 20:56
  4. Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 13:58
  5. Αθήνα Καρπενήσι μέσω Λευκάδας
    από tai στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2005, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF