Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Αγοραπωλησίες μέσω fb?

  1. #1

    Αγοραπωλησίες μέσω fb?

    Ας πούμε ότι σε μια ομάδα στο fb έχω βρει ένα ανταλλακτικό/αξεσουάρ για τη μηχανή μου, που πουλάει ένας τύπος... στην Ιταλία (μάλλον). Υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να γίνει η συναλλαγή;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Ας πούμε ότι σε μια ομάδα στο fb έχω βρει ένα ανταλλακτικό/αξεσουάρ για τη μηχανή μου, που πουλάει ένας τύπος... στην Ιταλία (μάλλον). Υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να γίνει η συναλλαγή;
    Paypal
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Paypal
    Συμφωνώ!
    Έχω κάνει αρκετές αγοραπωλησίες μέσω FB groups και δεν είχα θέμα ποτέ! Συνεννόηση μέσω messenger με τον πωλητή, φωτό κτλ και paypal για πληρωμή.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  4. #4
    Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις άμεσες απαντήσεις...
    Το Paypal δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Φαντάζομαι ότι δεν είναι μία περίπλοκη διαδικασία και φυσικά πρέπει και ο άλλος να έχει account, ε;

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν είναι πολύ περίπλοκο. Το θέμα είναι ότι σου δίνει την δυνατότητα να "αμυνθείς" απέναντι
    σε κάποιον που προσπαθεί να σε εξαπατήσει αλλά και ότι ο ίδιος μηχανισμός μπορεί να λειτουργήσει επιτρέποντας σε κάποιον να σε εξαπατήσει κ.λπ.

    Προσέχεις να συναλλάζεσαι με αξιόπιστους ανθρώπους, όχι σε περιόδους αργίας, γιορτών κ.λπ. μόνο σαν friends and family "δωρεές" χωρίς
    κανένα σχόλιο ή αναφορά στην συναλλαγή κ.λπ.

    Επίσης δεν πολυσυμφέρει να κατεβάζεις τα χρήματα σε άλλη τράπεζα. Τα χρήματα που έχεις εκεί καλύτερα να τα χρησιμοποιείς σε επιχειρήσεις - άτομα
    που έχουν paypal.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Επίσης δεν πολυσυμφέρει να κατεβάζεις τα χρήματα σε άλλη τράπεζα. Τα χρήματα που έχεις εκεί καλύτερα να τα χρησιμοποιείς σε επιχειρήσεις - άτομα
    που έχουν paypal.
    Αυτό ήθελα να το ρωτήσω, τι χρεώσεις έχει η μεταφορά του υπόλοιπου στο paypal σε τραπεζικό λογαριασμό?
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Aπο το paypall νομίζω είναι 1%, ανάλογα την τράπεζα όμως νομίζω σε χρεώνει για την υπηρεσία και η τράπεζα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Οταν στειλεις λεφτα υποτιθεται σε φιλο δεν εχει προμήθεια αλλα δεν εχεις καμια εγγύηση και αξασφάλιση απο το Paypal οτι δεν θα χασεις τα λεφτα σου αν ο πωλητής αποφασίσει να μην στο στειλει ή αν χαθει στον δρομο

    Οταν στειλεις λεφτα με τον τροπο αγοράς για να εχεις την ασφάλεια του Paypal τοτε εχει προμήθεια/εξοδα κοντά 4%, για την ακρίβεια 3,65%.

    Αληθινό παράδειγμα Δεκεμβριου 2020, αγορά απο Σικέλία απο αγγελία FB φυσικά απο ιδιώτη ανταλλακτικου που εκανε €140 παραδοτέο.

    Εκανα την μεταφορα ως αγορά για να εχω την ασφάλεια, ο Ιταλος με ενημέρωσε οτι πρεπει να του στειλω ακομα €5,11 για να φτασει το ποσο των €140.
    Εστειλα τα €5,11 με τον τροπο αποστολή σε φίλο ωστε να μην εχουμε το ίδιο θεμα παρακράτησης, αλλωστε ημουν καλυμένος για τα €140.

    Αυτα

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ..... αλλά και ότι ο ίδιος μηχανισμός μπορεί να λειτουργήσει επιτρέποντας σε κάποιον να σε εξαπατήσει κ.λπ.
    Τι εννοεί ο ποιητής... συγνώμη ο δόκτωρας;;;

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μπορείς να ακυρώσεις την πληρωμή με διάφορες δικαιολογίες ή να εκθέσεις τον πωλητή ότι πουλά κάτι που δεν έχει το δικαίωμα κ.λπ.
    Αυτό εφόσον εχεις χρησιμοποιήσει τον όρο friends and family για να αποφύγεις το χαράτσι ή για να αποκρύψεις το είδος της συναλλαγής.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να ακυρώσεις την πληρωμή με διάφορες δικαιολογίες ή να εκθέσεις τον πωλητή ότι πουλά κάτι που δεν έχει το δικαίωμα κ.λπ.
    Αυτό εφόσον εχεις χρησιμοποιήσει τον όρο friends and family για να αποφύγεις το χαράτσι ή για να αποκρύψεις το είδος της συναλλαγής.
    Απόλυτα κατανοητό!
    Όμως έτσι κι αλλιώς αγοράζοντας, ούτε καν από κάποιο site αλλά από κάποιον "άγνωστο" στο fb, θα χρησιμοποιούσα την επιλογή με την όποια "ασφάλεια" (και όχι friends and family), ακόμη κι αν υπάρχει το χαράτσι.
    (Παρεπιπτόντως στον τύπο δεν με αφήνει(; ) το fb να στείλω προσωπικό μήνυμα και στο ερώτημά μου προς αυτόν (στην ομάδα) "Paypal?" δεν έχει απαντήσει ακόμη... Περίεργο; )

  12. #12
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Το paypal εξασφαλίζει πρωτίστως για τον αγοραστή, ολες οι χρεωσεις fees εφοσον γίνεται συναλλαγη για πώληση επιβαρυνουν τον πωλητή, έχω επαγγελματικό λογαριασμό και βλέπω τις χρεώσεις σε καθε πωληση που κάνω, είναι κατι πανω απο 5% αυτο συμπεριλαμβανει και τα μεταφορικα. το μεγάλο κέρδος του paypal είναι απο τις ισοτιμίες. οποιος κοιτάξει ισοτιμίες τραπεζικές και paypal θα δεί μεγάλη διαφορά.
    Οταν μεταφέρουμε χρήματα με paypal απο και πρός τις τράπεζες δεν υπάρχει χρέωση (αρκεί να υπάρχει τραπεζικός λογαριασμός και κάρτα συνδεδεμένη με το paypal.,
    Πλέον υπάρχει μια χρέωση εαν επιλέξει κάποιος να μεταφέρει χρήματα σε φίλους, είδε την πονηριά το paypal και έβαλε χρέωση και εκεί.
    Εάν κάνεις συναλλαγη για αγορά δέν επιλέγεις αποστολή σε φίλους για να είσαι κατοχυρωμένος, το σωστό είναι να σου στείλει ειδοποίηση πληρωμής ο πωλητής μέσω paypal, δέν υπάρχουν χρεώσεις εδω για τον αγοραστή.
    Ο σωστός Πωλητής βάζει αριθμό αποστολής για να είναι κατοχυρωμένος και το στέλνει με δηλωμένη αξία και περιγραφή για να αποζημιωθεί σε περίπτωση απώλειας.
    Υπάρχει και η λύση της Κάρτας Revolut, αξιόπιστη, χωρίς κρυφές χρεώσεις και άμεση μεταφορά χρημάτων σε iban ευρωπαικης ενωσης, την χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο και είμαι ευχαριστημένος, την συνδεσα και με paypal.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Μια πονεμένη ιστορία για μενα Eb*y και Pa*pal.
    Φιλικες συμβουλες:
    1.Αν κάτι δεν σας φαίνεται σωστό δράστε γρήγορα
    2.Μην αφήνετε λεφτά στο λογαριασμό του Pa*pal.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Για το 1 τείνω να συμφωνήσω, για το 2 όμως δεν βλέπω που μπορεί να είναι το πρόβλημα. Τι παράδειγμα έχεις?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Καλημέρα παίδες.Βρήκα αγοραστή για μια εξατμίση που πουλάω.Αυτός ειναι στην Αυστραλία.Εκει έχουν αυστραλέζικο δολάριο.Λογικά θα έχει προμήθεια συναλλάγματος σωστά?Μέσω western union μου βγάζει χρέωση 7€ μόνο για 1350€.Ξερει κανεις περίπου πόσο θα με χρεώσει το PayPal? Σύμφωνα με το 3.65% που διαβάζω παραπάνω θα με κρατήσει γυρω στο 50αρικο ή καταλαβαίνω λάθος?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αθηνα - Μαλακασα (μεσω Παρνηθας)
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 143
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2006, 02:59
  2. χειρομαντία μέσω pc
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 12:12
  3. Αγρίνιο - Καρπενήσι (μεσω Προυσσού)
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 21:56
  4. Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 14:58
  5. Αθήνα Καρπενήσι μέσω Λευκάδας
    από tai στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2005, 23:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF