Σελίδα 4 από 22 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 326

Θέμα: Γιατι δεν βλεπουμε mv agusta στους δρομους;

  1. #46
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    σήμερα με βάση το παραπάνω περιστατικό που αναφέρεις αν δεν σε καλύπτει το όποιο δίκτυο υπάρχει, μαζεύεις όλα τα στοιχεία που έχεις διαθέσιμα και επικοινωνείς με varese αν δε κάνω λάθος εκεί πρέπει να είναι ακόμη τα κεντρικά γραφεία τους.

    Αν είχα διαθέσιμα λεφτά που θα δικαιολογούσαν μια αγορά νέας μοτοσυκλέτας θα αγόραζα μια, για την ιστορία της την ομορφιά και την μοναδικότητα
    Ενδεχομένως πριν της αγορά θα ερχόμουν σε επικοινωνία με τους ιταλοί να με διαβεβαιώσουν την υποστήριξη τους. Αν βέβαια είχα ψάξει και δεν εμπιστευόμουν κανέναν στην ελλάδα.
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς; κομπλάρουν όπως με τις ωραίες γυναίκες;
    Εννοώ "κάπως" , φορτωμένο, πολλά πράγματα μαζί,
    Μου δίνει την εντύπωση ότι κάτσανε κάτω μερικοί σχεδιαστές και
    δημιουργήσανε κάτι που να έχει απ όλα.
    Να βάλουμε και χωροδικτύωμα να βάλουμε και μονόμπρατσο να βάλουμε μερικές ακόμα εξατμίσεις
    να βάλουμε και μερικές επιπλέον καμπύλες στις εξατμίσεις και κανα περίεργο φανάρι
    και μερικές επιπλέον γωνίες και ....
    Γενικά μου δίνει την εντύπωση ότι έγινε προσπάθεια να γίνει πιο ducati πιο ΚΤΜ και να κρατήσει και κάποια
    marketινήστικα χαρακτηριστικά της "παράδοσης".
    Επί πλέον έχω την εντύπωση ότι πολλές από τις παραπάνω επιλογές δεν εξυπηρετούν την καλύτερη λειτουργία
    της μοτοσυκλέτας αλλά απλά την αισθητική του δημιουργού αλλά αυτό είναι άσχετο από το αισθητικό κομμάτι.

  3. #48
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εννοώ "κάπως" , φορτωμένο, πολλά πράγματα μαζί,
    Μου δίνει την εντύπωση ότι κάτσανε κάτω μερικοί σχεδιαστές και
    δημιουργήσανε κάτι που να έχει απ όλα.
    Να βάλουμε και χωροδικτύωμα να βάλουμε και μονόμπρατσο να βάλουμε μερικές ακόμα εξατμίσεις
    να βάλουμε και μερικές επιπλέον καμπύλες στις εξατμίσεις και κανα περίεργο φανάρι
    και μερικές επιπλέον γωνίες και ....
    Γενικά μου δίνει την εντύπωση ότι έγινε προσπάθεια να γίνει πιο ducati πιο ΚΤΜ και να κρατήσει και κάποια
    marketινήστικα χαρακτηριστικά της "παράδοσης".
    Επί πλέον έχω την εντύπωση ότι πολλές από τις παραπάνω επιλογές δεν εξυπηρετούν την καλύτερη λειτουργία
    της μοτοσυκλέτας αλλά απλά την αισθητική του δημιουργού αλλά αυτό είναι άσχετο από το αισθητικό κομμάτι.
    Σωστός.
    Μερικά δε είναι εν τω πολλώ το ευ,σαν την Dragster 800 RR με τις λευκές ζάντες και τις εμφανείς ακτίνες με τα κόκκινα βιδάκια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	60673.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	49,9 KB 
ID:	426486

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Ωραίο είναι αυτό. Αν δούλευε θα το έπαιρνα.
    Life begins at 45°.

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Σωστός.
    Μερικά δε είναι εν τω πολλώ το ευ,σαν την Dragster 800 RR με τις λευκές ζάντες και τις εμφανείς ακτίνες με τα κόκκινα βιδάκια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	60673.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	49,9 KB 
ID:	426486
    Ειδικα αυτες οι ασπρες ζαντες με τα κοκκινα βιδακια ειναι που σκαλωνει το μυαλο,κατα την αποψη μου

  6. #51
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Κατά πολλούς το θέμα της ομορφιάς είναι συνήθως στο περιττό και όχι στο λειτουργικό. Ισχύει από το ντύσιμο, μέχρι τα σπίτια (αρχιτέκτονες έναντι πολιτικών μηχανικών) και τα οχήματα.

    Θεωρώ ότι η Agusta κάνει καλή δουλειά στη σχεδίαση, τις αναρτήσεις και την ισχύ των κινητήρων, αλλά αν δεν το υποστηρίξει με αξιοπιστία και δίκτυο μηχανικών, πραγματικά χάνει την αξία της. Έχουν δώσει έμφαση στο να παράγουν κάτι όμορφο, που να δουλεύει σωστά για λίγο καιρό και έχει χαθεί η ισορροπία που πρέπει να έχει μία μοτοσυκλέτα παραγωγής, όπου η αντοχή στη χρήση οφείλει να είναι πρωτεύων παράγοντας.

    Αν δεν είχε τον ελαττωματικό κινητήρα των 800cc, θα ήταν καλή επιλογή η Dragster RR σε αυτό το χρωματισμό:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rr.jpg 
Προβολές:	239 
Μέγεθος:	67,5 KB 
ID:	426487
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #52
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ωραίο είναι αυτό. Αν δούλευε θα το έπαιρνα.
    Εγώ θα το έπαιρνα αν είχε τα μισά από όσο κοστίζει, κι ας μη δούλευε

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κατά πολλούς το θέμα της ομορφιάς είναι συνήθως στο περιττό και όχι στο λειτουργικό. Ισχύει από το ντύσιμο, μέχρι τα σπίτια (αρχιτέκτονες έναντι πολιτικών μηχανικών) και τα οχήματα.
    Σαν διαπίστωση ισχύει.
    https://www.scjohnson.com/en/a-famil...ation-building

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Σαν αρχιτέκτονας, απαλλάχτηκα από τις υπαρξιακές μου αμφιβολίες: τελικά είμαστε περιττοί (ή ασχολούμαστε με περιττά πράγματα). Απορώ βέβαια πως ακριβώς οι πολιτικοί μηχανικοί διδάσκονται την "λειτουργικότητα".

  10. #55
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Γιαυτο εχει γεμισει το καθε χωριο και η καθε πόλη με άθλια λειτουργικα κουτια. Μια βόλτα σε μια γειτονιά και το πιο απειρο μάτι μπορει να διακρίνει που μπήκε αρχιτέκτονας.

    Φίλος εργολάβος μου είχε πει: "Σιγά μη βάλω αρχιτέκτονα. Ξερεις ποσα παιρνουν; Αφου τα κανω και μονος μου."

    "Γιαυτο αυτα που φτιαχνεις ειναι γτπ" ήθελα να του πω. Δεν ημασταν τοσο φίλοι ομως για να εκφραστω ελεύθερα

  11. #56
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xbul Προβολή μηνύματος
    Σαν αρχιτέκτονας, απαλλάχτηκα από τις υπαρξιακές μου αμφιβολίες: τελικά είμαστε περιττοί (ή ασχολούμαστε με περιττά πράγματα). Απορώ βέβαια πως ακριβώς οι πολιτικοί μηχανικοί διδάσκονται την "λειτουργικότητα".
    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η ομορφιά έχει υψηλή αξία. Και μάλιστα πολλές φορές στην πράξη πληρώνεται περισσότερο από τη λειτουργικότητα. Ακόμα και για μοτοσυκλέτες, κάποιος μπορεί να δώσει πολύ περισσότερα χρήματα για κάποια που θεωρεί πολύ όμορφη, παρά για εκείνη που θα είναι το αξιόπιστο εργαλείο της δουλειάς του.

    Επίσης, θα ήταν άχαρο να ζούμε σε λειτουργικά κουτιά και ανιαρά πολεοδομικά συγκροτήματα, αν δεν υπήρχε ο παράγοντας της ομορφιάς. Η πρόταση "αρχιτέκτονες έναντι πολιτικών μηχανικών" αναφέρεται στην άτυπη "διαμάχη" όπου η μία ομάδα μηχανικών εστιάζει περισσότερο στην καλαισθησία, ενώ η άλλη τείνει να την αγνοεί μπροστά στη λειτουργικότητα και τη μείωση του κόστους.

    Έχοντας πει αυτά, για κάποια πράγματα που πρέπει να λειτουργούν για χρόνια και όχι απλά να στέκονται, ο παράγοντας της αξιοπιστίας έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από εκείνον της εμφάνισης. Χρειάζονται και οι δύο, αλλά αν είναι να θυσιάσεις μέρος του ενός, προς όφελος του άλλου, στα πλαίσια περιορισμού του κόστους, τότε θα πρέπει να εστιάσεις στην αντοχή στη χρήση.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 20/03/2021 στις 15:41.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Γερμανία κυκλοφορούν αρκετές..Σκεφτόμουν κ γω για το turismo Veloce όμως λίγο τα θέματα που βγάζουν λίγο το τεστ των Γερμανών στα 50000 της μοτο που έδειξε φθορά λίγο το ανύπαρκτο δίκτυο με κράτησαν μακριά..Πανέμορφη αλλα...καλύτερα ducati

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, η ομορφιά έχει υψηλή αξία. Και μάλιστα πολλές φορές στην πράξη πληρώνεται περισσότερο από τη λειτουργικότητα. Ακόμα και για μοτοσυκλέτες, κάποιος μπορεί να δώσει πολύ περισσότερα χρήματα για κάποια που θεωρεί πολύ όμορφη, παρά για εκείνη που θα είναι το αξιόπιστο εργαλείο της δουλειάς του.
    Όταν μιλάμε για αντικείμενα που χρησιμοποιούμε δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να χαρακτηρίσει κάποιος όμορφο κάτι μη λειτουργικό.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Γερμανία κυκλοφορούν αρκετές..Σκεφτόμουν κ γω για το turismo Veloce όμως λίγο τα θέματα που βγάζουν λίγο το τεστ των Γερμανών στα 50000 της μοτο που έδειξε φθορά λίγο το ανύπαρκτο δίκτυο με κράτησαν μακριά..Πανέμορφη αλλα...καλύτερα ducati
    Ποια μη τουριστικη ducati θεωρεις οτι αξιζει σαν αγορα; Εστω μεταχειρισμενη; Βλεπω πχ οτι το hypermotard 1100 ειναι αρκετα φθηνο στις αγγελιες. Ειμαι στο τσακ πριν παρω ενα μεγαλο μοταρδοειδες (εστω κατι σε στριτ μιξ) απλα δε ξερω κτμ ντουκατι η κατι αλλο.

    Ps: ducati ειπαμε, φοβαμαι μη μας καψουν ζωντανους :o

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    604
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Όταν μιλάμε για αντικείμενα που χρησιμοποιούμε δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί να χαρακτηρίσει κάποιος όμορφο κάτι μη λειτουργικό.
    Παράδειγμα ο στιφτης του Φιλιπ Σταρκ. Πανέμορφος αλλά αν δεν τον βάλεις σε κατσαρόλα θα κάνεις τον πάγκο της κουζίνας χάλια για να στρίψεις ένα πορτοκαλι.
    https://www.designisthis.com/el/stif...e-stark-alessi

Σελίδα 4 από 22 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γιατί δεν βλέπουμε??????????????
    από code στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 15:01
  2. Γιατί τέτοια καφρίλα στους δρόμους ;
    από BELZEBOYLIS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 10:49
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2005, 15:54
  4. Να Γιατι Δεν Τελειωνουν Τα Εργα.....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2004, 16:29
  5. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 18:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF