Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Cbr 125. Δεν παιρνει μπρος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    6

    Cbr 125. Δεν παιρνει μπρος

    Παιδες καλησπερα!!! Ειναι νεος στο φορουμ και χειαζομαι επειγόντως βοηθεια!! Εχω ενα cbr 125. Το εχω αρκετα χρονια αλλα τον τελευταιο χρονου μου βγαζει προβλήματα!! Προσφατα ειχε παθει θεμα απο δικη αμελεια βέβαια και αλλαξα αντλια νερού, μπουζι, φλατζες, κυλινδρο κλπ κλπ. Ωστοσο το προβλημα τωρα ειναι μαλλον αλλου. Το πηρα χτες απο το συνεγειο το εβαλα μπρος μπροστα στο μηχανικο και πηρε μπρος στα καπακια. Μια δυο ωρες μετα πηγα να το ξαναβαλω να παω μια βολτα και δεν επαιρνε μπροστα. Η μιζα γυρνουσε αλλα δεν επαρκουσε για να παρει μπροστα ωσπου πλεον εφτασε στο σημειο απο την προσπαθεια να μην αντιδραει καθολου..εκανε ενα τσακ τσακ συνεχεια σαν ηλεκτρισμος. Τωρα δεν κανει τπτ και ακομα και το λαμπακι της νεκρας δεν αναβει. Επισης κανει ενα μονιμο θορυβο μαλλον κοντα στο σημειο της μπαταριας σαν "πευαμενη κορνα μονιμα πατημενη", οταν επισης παταω την κορνα ακουγεται ψωφια.δοκιμασα να το ρρεξω στην κατηφορα να παρει μπρος αλλα τπτ..τραβαω και τσοκ εννοειοται αλλα παλι τπτ. Το τρελο είναι ότι νε το που το πηρα απο μηχανικο ήταν αψογο σε σχεση με πριν δεν μπορω να καταλαβω τι μεσολαβησε μεσα σε δυο ωρες. Οσες φορες εχω παθει παρομοιο πραγμα ή μου αλλαξανε μπαταρια ή αλλα μηχανικα. Ωστοσο πιστευω καπου αλλου ειναι το προβλημα αλλα εχει καταντησει πυρηνικη φυσικη το ζήτημα αυτο, ουτε ενας μαστορας δεν μου το ελυσε ποτε ουσιαστικα!! Ελπιζω να σας εδωσα επαρκεις πληροφοριες σχετικα με το προβλημα. Γνωμη??

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Αυτή τη στιγμή δεν έχει πλέον φορτίο η μπαταρία, μετά από πολλές απόπειρες εκκίνησης. Φόρτισε τη καλά για αρχή.

    Μήπως ξέχασες τα φώτα αναμμένα και σου άδειασε στις 2 ώρες;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    6
    Τα φωτα τα εχω παντα αναμμενα..με το που βαζω μπρος τη μηχανη αναβουν και τα φωτα. Δεν ειμαι πολυ σχετικος γενικα με τετοια θεματα. Αλλα δεν το χα σκεφτει ποτε αυτο με τα φωτα. Λες να φταιει αυτο? Στα τοσα χρονια που την εχω δεν εσβηνα φωτα αλλα δεν μου δημιουργουσε κιολας τετοια θεματα.Το πως γίνεται να την πηρα απο μαστορα και επαιρνε με την πρωτη και μετα απο δυο ωρες να ζοριζοταν τοσο δεν μπορω να καταλαβω εγω. Ελπιζω να μην ειναι δικη μου παπατζα

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Η μπαταρία σου το πιθανότερο θέλει άλλαγμα.Ήταν ήδη στα τελευταία της,τη φόρτισε ο μάστορας,πήρε μπρος εκείνη τη στιγμή αλλά μετά όσο και να ταξίδευες τη μηχανή η μπαταρία ΔΕΝ φόρτιζε.
    Βάλε μια καινούργια,90% θα λυθεί το πρόβλημά σου.
    Αν παρ' όλα αυτά δεν παίρνει μπρος τότε πρέπει να ψαχτείς αλλού.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    6
    Ναι και γω αυτο πιστευω...τη φορτισε ισα ισα για να την παρω και μετα να μου κανει λαδιες!! Γενικα σε τετοια θεματα περι μπαταριας και ηλεκτρολογικων θα ηταν καλυτερα την επομενη φορα να το παω για ενα τσεκαρισμα σε κανα μαστορι ηλεκτρολογο ή στην αντιπροσωπεια της χοντα για παραδειγμα? Το παλικάρι δεν λεω, αποτι φανηκε μου εφτιαξε τα υπολοιπα θέματα της μηχανης αλλα αυτο γιατι το παρελειψε ή πως και δεν το πηρε πρεφα?

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Δεν ήταν απαραίτητο να γνωρίζει ακριβώς την κατάσταση της μπαταρίας.Προφανώς την είδε αδύνατη και την έβαλε στο φορτιστή για να μην στην παραδώσει μισοψόφια.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    547
    Επίσης όταν βάλεις καινούργια μπαταρία, έλεγξε το σύστημα φόρτισης. Αν υπάρχει βλάβη εκεί θα χαλάσει και η καινούργια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Τη μπαταρία σου πόσο καιρό την έχεις?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τη μπαταρία σου πόσο καιρό την έχεις?
    Περίπου ενα ενάμιση χρονο!!Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μίζα αν δεν είναι η μπαταρία?Τη δευτέρα θα το παω να δουμε τι γίνεται. Αν είναι μόνο θέμα μπαταρίας τότε θα ανακουφιστω

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    1,5 χρόνο δεν είναι πολύ παλιά. Θα έλεγα πρώτα να τη φορτίσεις καλά και να κάνεις δοκιμές. Αν πάρει μπροστά, αλλά δεις ότι σου ξαναπαρουσιάζει το πρόβλημα μετά από μέρες, τότε μπορεί να έχεις κάπου διαρροή ή να μη λειτουργεί το σύστημα φόρτισης.

    Δεν αποκλείεται πρόβλημα στη μίζα, αλλά πρώτα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι η μπαταρία μπορεί να φορτίσει.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/03/2021 στις 12:37.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Ελεγχεις πηνία και ανορθωτή ( εκεί πονάνε τα honda)

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristosM Προβολή μηνύματος
    Περίπου ενα ενάμιση χρονο!!Υπάρχει περίπτωση να φταίει η μίζα αν δεν είναι η μπαταρία?Τη δευτέρα θα το παω να δουμε τι γίνεται. Αν είναι μόνο θέμα μπαταρίας τότε θα ανακουφιστω
    Η μπαταρία σου δε δικαιολογείται σε αυτή την ηλικία να σού κάνει νερά εκτός κι αν έχεις ξεχάσει κάποιο φως αναμμένο ή να έχει πρόβλημα το σύστημα φόρτισης. Βρες κάποιον που να μπορεί να στη φόρτιση και δες αν θα συνεχίσει να στο κάνει.Στο προφίλ σου δε λες από που είσαι. Αν είσαι ηρακλειο το φτιάχνουμε το θέμα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.153
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Στο προφίλ σου δε λες από που είσαι. Αν είσαι ηρακλειο το φτιάχνουμε το θέμα.
    .... Αττικής;

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    τσεκαρε αν ειναι καλα σφιγμενα τα καλωδια στους πολους
    αν ειναι βαλε μπρος με καλωδια απο αυτοκινητο
    αν παρει και δουλευει χωρις τη δευτερη μπαταρια θες μπαταρια
    αν σβηνει οταν βγαζεις τη δευτερη θες ανορθωτη η πηνια
    αν μπορεις να δουλεψεις πολυμετρο μετρα την ταση της μπαταριας ενω δουλευει

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    .... Αττικής;

    Από μυτιλήνη μπρο!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sos προβλημα στο vstrom μου δεν παιρνει μπρος
    από mystery στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2021, 13:37
  2. Δεν παίρνει μπρος μην το πάρει και το σηκώσει...!!!
    από -->__#__<-- στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 05:49
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 03:05
  4. Δεν παιρνει μπρος...
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 07:39
  5. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF