Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αμμοβολές, υλικά & εργαλεια

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111

    Αμμοβολές, υλικά & εργαλεια

    Καλησπέρα στην ομάδα.
    Για δώστε βρε παιδιά καμία συμβουλή περί αμμοβολών. Λεω να αποκτήσω σιγά σιγά εξοπλισμό μιας και έχω κάποιες αναπαλαιώσεις στα σκαριά.
    Αρχικά να σαν πω ότι κατέχω κομπρεσέρ 100lt.
    Για δώστε λοιπόν γνώμες-συμβουλές για καμπίνα αμμοβολής. (Μικρή σχετικά σε μέγεθος λόγο έλλειψης χώρου, δεν πρόκειται να αμμοβολήσω σκελετούς. Για βιδάκια και λοιπά παρελκόμενα τον θέλω, άντε και κανένα ψαλίδι ή ζαντα.)
    Πιστόλι; (από ένα ψάξιμο στο διαδίκτυο είδα ότι οι περισσότερες καμπίνες έρχονται μαζί με πιστόλι. Είναι καλά αυτά ή της πλάκας και απλά τα δίνουν για να πουν ότι τα έδωσαν
    Και τέλος σχετικά με τα υλικά. (Τι υλικό θα χρειαστώ για τέτοιου είδους βολές; Ξεσκουριασματα δηλαδή στα παραπάνω εξαρτήματα. Από που τα προμηθευομαστε αυτά τα υλικά;
    Έχω ψάξει στο forum των ανακατασκευών και είδα πολλά παιδιά που έχουν κάνει πατέντες για θαλάμους οπως του Χρήστου από Κρήτη και αναφέρονται και εταιρίες που πουλάνε υλικά αλλά λέω να κάνω και μια ερώτηση μιας και τα περισσότερα είναι παλιά θέματα και σίγουρα οι γνώσεις σε όσους έχουν ασχοληθεί θα έχουν επεκταθεί.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Καλησπερα.Τα περισσοτερα τα γνωριζεις εφοσον εψαξες στο φορουμ.Το υλικο εχει να κανει με το τι θα αμμοβολησεις(σιδερο-αλουμινιο) και το τι αποτελεσμα θελεις να πετυχεις,τι επιφανεια θελεις να αφησει δλδ(ματ-γυαλιστερη).Επισης βγαινει σε διαφορες κοκκομετριες-μεγεθη.Προσφατα αγορασα καφε οξειδιο του αλουμινιου,υαλοσφαιριδια και σοδα αμμοβολης.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    Κυριως σίδερο, όπως είπα βιδάκια και παρελκόμενα τα οποία κάποια θα πάνε για επιμεταλωση και κάποια για βάψιμο. Οπότε λογικά δεν με ενδιαφέρει τόσο η επιφάνεια που θα αφήνει. Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός για το που χρησιμοποιείτε κάθε υλικό;
    Εσύ billyka από που τα προμηθεύεσαι τα υλικά;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Επειδη και γω δεν ειμαι κανενας ειδικος ουτε εχω εμπειρια,απο αυτα που εψαξα και διαβασα ειναι οτι για σιδερενιες επιφανειες με χαλαζιακη αμμο εισαι οκ.Αν θελεις αλουμινιο πας σε οξειδιο αλουμινιου που επειδη εχει παρα πολυ χαμηλη περιεκτικοτητα σε σιδηρο δεν θα ''μολυνει'' το αλουμινιο.Δεν ξερω αν επιτρεπεται να αναφερω επιχειρηση στο φορουμ μηπως και θεωρηθει διαφημιση αλλα απο αναζητηση στο γκουγκλη δεν εχει και πολλες,3-4 βρηκα αν θυμαμαι καλα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Σου εστειλα π.μ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    Κατατοπιστικότατος!!!
    Ευχαριστώ πολύ.
    Αναμένω πληροφορίες για κανένα αξιόλογο πιστόλι

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Το πιστολι που φαινεται στο θεμα ''DIY-Θαλαμος αμμοβολης'' αυτο με τα 4 ροζ κεραμικα ειναι αξιολογο,αυτο πηρα και γω,ακομα δεν το εχω δοκιμασει λογω του οτι δεν εχω φτιαξει ακομα τον θαλαμο αλλα το εχω δει σε βιντεο στο γιουτιουμπ και μου φανηκε οκ.Κοστος γυρω στα 35 ευρω

Παρόμοια θέματα

  1. Γαλβανιζέ κουτί για εργαλεία.....και όχι μόνο.
    από maintenance στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2006, 18:42
  2. ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΥΛΙΚΑ ΑΠΟ ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2005, 13:21
  3. Χρησιμα "εργαλεια" για τους φιλους συμφορουμιτες
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2005, 23:54
  4. τι εργαλεια δινει?
    από cbanthropos στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 16:52
  5. Εργαλεία
    από matmat στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 18:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF