Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: 98-100 decibel στο 60% του στροφομέτρου είναι πολλά;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2021
    Μηνύματα
    10

    98-100 decibel στο 60% του στροφομέτρου είναι πολλά;

    Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να βάλω aftermarket εξάτμιση στο εργαλείο αλλά δεν ξέρω αν ο ήχος είναι υπερβολικά δυνατός. Γενικά τα 98-100db είναι υπερβολή ή σχετικά φυσιολογικό επίπεδο;

  2. #2
    Υπάρχουν συναγερμοί , προορισμένοι να ξυπνάνε τη γειτονιά, που διαφημίζουν ότι βγάζουν 110db. Βγάζουν λιγότερο φυσικά.

    Μια εξάτμιση που υπόσχεται 98-100db, μάλλον θα βγάζει περισσότερα.
    Τώρα αν ένα μηχανάκι περνά με μισό γκάζι και βγάζει τον ίδιο θόρυβο με έναν συναγερμό...

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gregory Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να βάλω aftermarket εξάτμιση στο εργαλείο αλλά δεν ξέρω αν ο ήχος είναι υπερβολικά δυνατός. Γενικά τα 98-100db είναι υπερβολή ή σχετικά φυσιολογικό επίπεδο;
    αναλογα πως διαχειρίζεσαι το σύνολο της εξατμισης και της εισόδου του αέρα στο φιλτροκούτι.

    Σε γενικές γραμμές δεν δημιουργούν πρόβλημα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gregory Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να βάλω aftermarket εξάτμιση στο εργαλείο αλλά δεν ξέρω αν ο ήχος είναι υπερβολικά δυνατός. Γενικά τα 98-100db είναι υπερβολή ή σχετικά φυσιολογικό επίπεδο;
    Τι είναι το εργαλείο?

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Για τις δικές μου το εργοστασιο δίνει περίπου τα ίδια db,περίπου 100,νομίζω έλεγε 98-101.Συναγερμοί χτυπάνε στα στενά,φυσιολογικό επίπεδο θορύβου δεν το λες σίγουρα.
    Από την άλλη με χαλαρό γκάζι δεν ενοχλεί ιδιαίτερα.
    Σε μία μοτοβόλτα βέβαια με έβαλαν τελευταίο γιατί
    ..ενοχλούσα τους πίσω .
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 22/03/2021 στις 10:29.
    porca miseria.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    αναλογα πως διαχειρίζεσαι το σύνολο της εξατμισης και της εισόδου του αέρα στο φιλτροκούτι.

    Σε γενικές γραμμές δεν δημιουργούν πρόβλημα.
    Slip-on θα βάλω όχι φουλ σύστημα με λαιμούς κλπ. Υποτίθεται ότι με τα Slip-ons απλά αλλάζεις το τελικό και αυτό ήταν, δεν ασχολείσαι καθόλου με ηλεκτρονικά, γι αυτό τα λένε και slip-on, οι εταιρίες τουλάχιστον αυτό διαφημίζουν. Τώρα δεν έχω την τεχνική γνώση να κάνω τέτοιες δουλειές μόνος μου, άσε που θα κοστίσει επιπλέον για ότι ηλεκτρονικά θα πρέπει να αγοράσω. Οπότε θα πρέπει να αρκεστώ σε αυτά που ισχυρίζεται η εταιρία. Η εξάτμιση υποτίθεται είναι ειδικά σχεδιασμένη για το μοντέλο της μοτοσικλέτας.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Τι είναι το εργαλείο?
    Versys X-300.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν συναγερμοί , προορισμένοι να ξυπνάνε τη γειτονιά, που διαφημίζουν ότι βγάζουν 110db. Βγάζουν λιγότερο φυσικά.

    Μια εξάτμιση που υπόσχεται 98-100db, μάλλον θα βγάζει περισσότερα.
    Τώρα αν ένα μηχανάκι περνά με μισό γκάζι και βγάζει τον ίδιο θόρυβο με έναν συναγερμό...
    Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό... Αλλά υπόψιν 100db με 110db σαν ένταση ήχου στο αυτί είναι πάνω από το διπλάσιο.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Για τις δικές μου το εργοστασιο δίνει περίπου τα ίδια db,περίπου 100,νομίζω έλεγε 98-101.Συναγερμοί χτυπάνε στα στενά,φυσιολογικό επίπεδο θορύβου δεν το λες σίγουρα.
    Από την άλλη με χαλαρό γκάζι δεν ενοχλεί ιδιαίτερα.
    Σε μία μοτοβόλτα βέβαια με έβαλαν τελευταίο γιατί
    ..ενοχλούσα τους πίσω .
    Με 96-98db λες να είναι πιο καλά ή να ενοχλεί και πάλι;

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Μην το πολυψυριζεις,οτιδηποτε ειναι πανω απο αυτο που αναγραφεται στην αδεια της μοτο σου ειναι παρανομο.Μην ρωτας λοιπον τα αυτια μας δεν εχουν ντεσιμπελομετρο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gregory Προβολή μηνύματος
    Με 96-98db λες να είναι πιο καλά ή να ενοχλεί και πάλι;
    αν δίνει <90db στα 2m στο ρελαντί δεν υπαρχει πρόβλημα να ενοχλείς. Παραπανω θα σε ενοχλεί και εσένα.
    Παρε αυτή που σου αρεσει και γραφει ότι είναι για το μοντέλο σου και αν σου φανεί δυνατή, υπαρχουν 2 είδη db killer που ρυθμίζονται
    με υπομονή κ.λπ.

    Για οποιαδήποτε αλλαγή να είναι ενήμερος ο μηχανικός σου, αλλαζουν συνθήκες που δεν τις παρατηρούμε οι απλοί χρηστες.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    αν δίνει <90db στα 2m στο ρελαντί δεν υπαρχει πρόβλημα να ενοχλείς. Παραπανω θα σε ενοχλεί και εσένα.
    Παρε αυτή που σου αρεσει και γραφει ότι είναι για το μοντέλο σου και αν σου φανεί δυνατή, υπαρχουν 2 είδη db killer που ρυθμίζονται
    με υπομονή κ.λπ.

    Για οποιαδήποτε αλλαγή να είναι ενήμερος ο μηχανικός σου, αλλαζουν συνθήκες που δεν τις παρατηρούμε οι απλοί χρηστες.
    https://delkevic.co.uk/silencer-kits...haust-kit.html

    Άποψη για την εμφάνιση; σκεφτόμουν να πάρω την πιο κοντή που κατ εμέ είναι και πιο όμορφη, αλλά αν είναι να γλιτώσω 2db λέω να προτιμήσω αυτήν. Επίσης απ ότι βλέπω δεν υπάρχει Ελλάδα, και μάλλον δεν επιτρέπεται εκτός Μεγάλης Βρετανίας, αλλά δε νομίζω να καταλάβει κανείς την διαφορά... Όπως και να χει λέω να το ρισκάρω από το να δώσω 600 ευρώ για Akrapovic

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Δεν έχεις πρόβλημa με aυτήν, είνaι κλειστή όπως φaινετaι.

    aισθητικa τι νa σου πώ, Delkevic.. πιο κοντή θεωρώ ότι θa έχει λιγότερη ποιότητa στον ήχο.

    Υπaρχουν κaι aλλες ετaιρίες, LeoVinche, GPR, Remus, Mivv, Bos, δεν υπaρχει λόγος νa πληρώσεις akrapovic

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2021
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις πρόβλημa με aυτήν, είνaι κλειστή όπως φaινετaι.

    aισθητικa τι νa σου πώ, Delkevic.. πιο κοντή θεωρώ ότι θa έχει λιγότερη ποιότητa στον ήχο.

    Υπaρχουν κaι aλλες ετaιρίες, LeoVinche, GPR, Remus, Mivv, Bos, δεν υπaρχει λόγος νa πληρώσεις akrapovic
    Όλες όμως είναι πανάκριβες. Ελλάδα ως ώρας δεν έχω δει κάτι κάτω από 400 ευρώ... Έχεις καμια ιδέα;

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gregory Προβολή μηνύματος
    https://delkevic.co.uk/silencer-kits...haust-kit.html

    Άποψη για την εμφάνιση; σκεφτόμουν να πάρω την πιο κοντή που κατ εμέ είναι και πιο όμορφη, αλλά αν είναι να γλιτώσω 2db λέω να προτιμήσω αυτήν. Επίσης απ ότι βλέπω δεν υπάρχει Ελλάδα, και μάλλον δεν επιτρέπεται εκτός Μεγάλης Βρετανίας, αλλά δε νομίζω να καταλάβει κανείς την διαφορά... Όπως και να χει λέω να το ρισκάρω από το να δώσω 600 ευρώ για Akrapovic
    Μια χαρά είναι κι έχω ακούσει καλά σχόλια γενικώς.
    Να εχεις όμως υπ οψιν οτι θα περάσει απο τελωνείο λόγω του Brexit και μπορεί στο τέλος να σου βγει σχεδόν όσο μια πιο ακριβη εξάτμισης οπως πχ leo Vince.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 14:56
  2. TACK DAY στο parking του Μαραθώνα...
    από 888 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 15:35
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2005, 15:31
  4. Ανεκδοτάκια στο πνεύμα του kalgeorge
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 12:58
  5. βράδυ Πέμπτης 27/5 στο Ονομα του Ροδου
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 17:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF