Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τρίξιμο σε πλαστικό Sh 150 2021

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    28

    Τρίξιμο σε πλαστικό Sh 150 2021

    Καλήσπερα σας.Είμαι κάτοχος ενός SH 150 2020 και πρίν καλά καλά το παραλάβω σε μια μικρή βόλτα που έκανα διαπίστωσα το μπροστά μαύρο ματ πλαστικό να έχει μια ανοχή και τρίζει αρκετά τόσο στην κίνηση του σκούτερ όσο και στο πάτημα με το χέρι.Πρόκειται για το πλαστικό που βρίσκεται μεταξύ του οργάνου ένδειξης ταχύτητας και φωτός πορείας.Το θετικό είναι οτί το διαπίστωσε και ο μηχανικός που μου άνοιξε την κούτα και πραγματικά του φάνηκε πολύ περίεργο.Να σημείωσω εδώ, ότι στο κατάστημα υπάρχει στην βιτρίνα ακόμα ένα Sh 150 και δόκιμάσαμε το πλαστικό και δεν κάνει κιχ.Το συζητήσαμε με τον μηχανικό και είπαμε η να αλλάξουμε το πλαστικό με ότι συνεπάγεται αυτό(άνοιγμα πλαστικού σημαινεί στο μέλλον κάποια ανοχή-τρίξιμο η να προσπαθήσουμε να βάλουμε στην εσοχή του πλαστικού κάποιο υλικό για να δούμε αν θα σταματήσει το τρίξιμο.Εσείς τι λέτε να κάνω γίατι και ο μηχανικός δεν έχει ξαναανόιξει αυτό το πλαστικό και φοβάμαι μην γίνει και καμία μεγαλήτερη ζημία.Επίσης αν κάποιος κάτοχος του συγκεκριμένου μοντελου η και παλαιότερου του έχει εμφανίσει το συγκεκριμένο πρόβλημα πόσο ποσοστό μου δίνεται να έιναι ελλατωματικό μόνο το πλαστκό και όχι όλη η συναρμολόγηση των πλαστικών του τιμονιού-οργάνου?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Το πήρες καινούριο; Πιθανότατα έχουν σπάσει τα 2 πλαστικά μπροστινά γατζάκια (για το πλαστικό που "κυκλώνει" το κοντέρ μιλάμε)· είναι πολύ εύκολο να σπάσουν και είναι και πανάκριβο (70 - 80€ περίπου). Παθών. Πήγα ν αλλάξω λάμπα και τα σπασα.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Το πήρες καινούριο; Πιθανότατα έχουν σπάσει τα 2 πλαστικά μπροστινά γατζάκια (για το πλαστικό που "κυκλώνει" το κοντέρ μιλάμε)· είναι πολύ εύκολο να σπάσουν και είναι και πανάκριβο (70 - 80€ περίπου). Παθών. Πήγα ν αλλάξω λάμπα και τα σπασα.
    Ναι για το μαύρο πλαστικό που είναι ανάμεσα στο κοντερ΄και στο φως πορείας.Μιλάμε για το καινούργιο μοντέλο του 2020 και σήμερα το έβγαλα από την κούτα του.Το περίεργο όπως προέιπα είναι ότι σε ένα άλλο sh 150 στην βίτρίνα δεν έχει κανέναν τρίξιμο.Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.Πιστεύεις θα ήταν ρίσκο να το αλλάξω η θα έχω χειρότερο αποτέλεσμα(Τρίξιμο-κακή προσαρμογη)?Από ότι ρώτησα και Αθηνα γιατί είμαι σε νησί δεν έχει τύχει να ξεκουμπώσουν αυτό το πλαστικο και φοβάμαι ότι ο μάστορας εδώ λόγω απειρίας μπορεί να μου κάνει ζημία.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Φαντάζομαι μιλάς γι αυτό το πλαστικό.
    Άκυρο ο,τι σου είπα φίλε μου· έχω το μοντέλο του 16.
    Όμως μην τ αφήσεις έτσι· κρίμα είναι. Εννοείται μην δεχτείς να πληρώσεις τίποτα εφόσον το πήρες καινούριο και έχει εγγύηση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210326_202824.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	426781

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι μιλάς γι αυτό το πλαστικό.
    Άκυρο ο,τι σου είπα φίλε μου· έχω το μοντέλο του 16.
    Όμως μην τ αφήσεις έτσι· κρίμα είναι. Εννοείται μην δεχτείς να πληρώσεις τίποτα εφόσον το πήρες καινούριο και έχει εγγύηση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210326_202824.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	426781
    Ναι αυτό ακριβώς.Πιστεύεις θα φταίει το πλαστικό και αν βάλω καινουργίο δεν θα έχει τζόγο και τρίξιμο η έχει κανένα θέμα το μηχανάκι με την συνολική συναρμολόγηση των πλαστικών στο τίμονι?Πάντως επειδή πήρα τηλέφωνο και Αθήνα σε μεγάλους πωλητες Honda δεν έχουν εμπειρία από παρόμοιο περιστατικό μιας και είναι καινούργιο μοντέλο.Το άλλο που θέλω να σε ρωτήσω αν ξέρεις έιναι το πόσο εύκολο είναι να βγέι το πλαστικό γιατι απο ότι είδα δεν έχει βίδες αλλά είναι κουμπωτό και λίγο το φοβάμαι μήπως σπάσει κανένας οδηγός και το λέω αυτό γιατί και ο μηχανικός εδώ δεν έχει εμπειρία με τα πλαστικά στο συγκεκριμένο μοντέλο.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι μιλάς γι αυτό το πλαστικό.
    Άκυρο ο,τι σου είπα φίλε μου· έχω το μοντέλο του 16.
    Όμως μην τ αφήσεις έτσι· κρίμα είναι. Εννοείται μην δεχτείς να πληρώσεις τίποτα εφόσον το πήρες καινούριο και έχει εγγύηση.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210326_202824.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	57,1 KB 
ID:	426781
    Για να καταλάβεις έτσι που μου έχεις στείλει την ΄φωτο στο αριστερό μέρος του πλαστικού ακριβώς εκεί που είναι η ένδείξη του φλας έχει ένα μικρό κενό και πιέζοντας το με το χέρι τρίζει.Ακόμα και στον δρόμο σε άσφαλτο με μικρές κακοτεχνίες ακούγεται αρκετά.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Το πόσο εύκολα βγαίνει το πλαστικό δεν το γνωρίζω.
    Εκεί που είσαι δεν υπάρχει εξουσιοδοτημένος honda;
    Η εγγύηση - αν δεν κάνω λάθος - είναι 2 χρόνια. Μέσα σ αυτό το διάστημα, όταν κάποια στιγμή πας Αθήνα και έχεις και το μηχανάκι μαζί σου, πήγαινέ το να το δουν.
    Μπορείς βέβαια να προσπάθησεις να δεις και μόνος σου τί έχει. Διάβασε το manual - λογικά θα λέει πώς βγαίνει - και κάτσε προσεκτικά και κάντο.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Το πόσο εύκολα βγαίνει το πλαστικό δεν το γνωρίζω.
    Εκεί που είσαι δεν υπάρχει εξουσιοδοτημένος honda;
    Η εγγύηση - αν δεν κάνω λάθος - είναι 2 χρόνια. Μέσα σ αυτό το διάστημα, όταν κάποια στιγμή πας Αθήνα και έχεις και το μηχανάκι μαζί σου, πήγαινέ το να το δουν.
    Μπορείς βέβαια να προσπάθησεις να δεις και μόνος σου τί έχει. Διάβασε το manual - λογικά θα λέει πώς βγαίνει - και κάτσε προσεκτικά και κάντο.
    γιατί να κάτσει να το κάνει αφού υπάρχει αντιπροσωπεία? Το εξουσιοδοτημένο θα το κάνει και τέλος

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    γιατί να κάτσει να το κάνει αφού υπάρχει αντιπροσωπεία? Το εξουσιοδοτημένο θα το κάνει και τέλος
    Λοιπόν παιδιά λύθηκε το πρόβλημα.Μου άλλαξαν το πλαστικό και πλέον δεν τρίζει αν και φαίνεται να έχει μια πολύ μικρή ανοχή που μπορεί να έιναι και φυσιολογική(έκανα σύγκριση με το Sh της βιτρίνας)Να πω την αλήθεια υποψιάζομαι ότι μπορεί να μην είχε κουμπώσει καλά το πλαστικό γιατί ουσιαστικά έγινε ανταλλαγή πλαστικού από ένα άλλο Sh 150 της βιτρίνας στο όποίο το υποτιθέμενο ελλατωματικό κομμάτι πλέον δεν τρίζει.Θα το δοκιμάσω για κάποια χιλιόμετρα και αν ξανά τρίξει θα δω τα κουμπώματα του μήπως εκεί κάτι γίνεται

Παρόμοια θέματα

  1. Honda SH 150....
    από nemethon στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 23:43
  2. Beverly 200 η SH 150??? Help
    από Pokermon στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 16:40
  3. Sh-150
    από niewbe στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 11:45
  4. επιδιόρθωση σε πλαστικο
    από ruyjin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 14:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF