Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: XTX 660 για πρώτη μηχανή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2021
    Μηνύματα
    5

    XTX 660 για πρώτη μηχανή

    Καλησπερα παιδια, πρώτο ποστ στην σελιδα.

    Κλείνοντας τα 20 το καλοκαρι και κάτοχος ΑΜ διπλώματος θα πάω για το Α2 δίπλωμα με λίγο ψάξιμο online είδα οτι είναι αρκετά πιθανό να μπορώ να πάρω το xtx για μηχανή εφόσον η άδεια το έχει γραμένο στα 35 kw. Έτσι η απορία μου είναι αν είναι σωστή επιλογή το xtx για πρώτη σοβαρή μηχανή , η εμπειρία μου περιορίζεται σε 50αρι σκούτερ και αυτό με ανησυχεί για την μετάβαση. Θα εκτιμούσα αν θα μπορούσε κανεις να ρίξει τα φώτα του στο θεμα. Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε για τι θα πρέπει να προσέχω για αγορά μεταχειρισμένου το budget ειναι μεχρι 3000 ευρώ Η χρήση που το θέλω είναι κυρίως για μετακίνηση στην πόλη (αθήνα) που είμαι φοιτητής, ταξίδια και βόλτες κρήτη που θα είμαι τα καλοκαίρια.

  2. #2
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    καλωσήρθες φίλε , εγώ θα σου πρότεινα μετά τα 50 cc να πας σε 250 ή σε 300 για πρώτη μοτοσυκλέτα , υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και διάφοροι τύποι μοτοσυκλετών που μπορεί να επιλέξεις και μάλιστα με τα χρήματα που διαθέτεις , δεν είναι και εντελώς απαγορευτικό το 660 αλλά θα σου προτείνω να κάνεις την μετάβαση σε λιγότερα κυβικά τα οποία δεν υστερούν και πολύ σε ιπποδύναμη και επιδόσεις από το 660 , για την χρήση που θες να κάνεις τα 250 και 300 θα σε καλύψουν άνετα και θα σε βάλουν με πιο ομαλό και ασφαλή τρόπο στον κόσμο της μοτοσυκλέτας , για εμένα η προοδευτική άνοδος σε κυβικά και ιπποδύναμη προσφέρει την δυνατότητα της καλύτερης και ασφαλέστερης εκμάθησης διαχείρισης της μοτοσυκλέτας και αν το κάνεις έτσι θα το διαπιστώσεις και ο ίδιος . Μπορείς να αγοράσεις κάτι που να έχει καλή δυνατότητα μεταπώλησης , το πουλάς και σε δύο , τρία χρόνια πας σε κάτι μεγαλύτερο. Τα μικρότερα κυβικά είναι ο πιο ασφαλής , ευχάριστος και σίγουρος τρόπος να μάθεις να διαχειρίζεσαι σωστά την μοτοσυκλέτα και μετά προχωράς . Και να μην ξεχνάς ότι και να επιλέξεις ένα καλό κράνος να συνοδεύσει την επιλογή σου.
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.745
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAWAMANRIDER Προβολή μηνύματος
    καλωσήρθες φίλε , εγώ θα σου πρότεινα μετά τα 50 cc να πας σε 250 ή σε 300 για πρώτη μοτοσυκλέτα , υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και διάφοροι τύποι μοτοσυκλετών που μπορεί να επιλέξεις και μάλιστα με τα χρήματα που διαθέτεις , δεν είναι και εντελώς απαγορευτικό το 660 αλλά θα σου προτείνω να κάνεις την μετάβαση σε λιγότερα κυβικά τα οποία δεν υστερούν και πολύ σε ιπποδύναμη και επιδόσεις από το 660 , για την χρήση που θες να κάνεις τα 250 και 300 θα σε καλύψουν άνετα και θα σε βάλουν με πιο ομαλό και ασφαλή τρόπο στον κόσμο της μοτοσυκλέτας , για εμένα η προοδευτική άνοδος σε κυβικά και ιπποδύναμη προσφέρει την δυνατότητα της καλύτερης και ασφαλέστερης εκμάθησης διαχείρισης της μοτοσυκλέτας και αν το κάνεις έτσι θα το διαπιστώσεις και ο ίδιος . Μπορείς να αγοράσεις κάτι που να έχει καλή δυνατότητα μεταπώλησης , το πουλάς και σε δύο , τρία χρόνια πας σε κάτι μεγαλύτερο. Τα μικρότερα κυβικά είναι ο πιο ασφαλής , ευχάριστος και σίγουρος τρόπος να μάθεις να διαχειρίζεσαι σωστά την μοτοσυκλέτα και μετά προχωράς . Και να μην ξεχνάς ότι και να επιλέξεις ένα καλό κράνος να συνοδεύσει την επιλογή σου.
    Δεν υπήρχε καλύτερος τρόπος να το διατυπώσεις
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Ο Kawamanrider στα είπε μια χαρά.
    Εγώ θα προσθέσω ότι το ΧΤΧ δεν κάνει για ταξίδια, είναι play bike, βγάζει τα άλογα του χαμηλά και κάπως απότομα. Επίσης, κλέβεται πολύ!

    Καλώς ήρθες και ελπίζουμε να μείνεις, έχουμε βαρεθεί τις ερωτήσεις φωτοβολίδα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Καλώς ήρθες στο φόρουμ Ρωμέο!

    Θα πρότεινα να αποφύγεις μοτοσακά χωρίς ABS, όπως τπ XTX 660.

    Αν στα ταξίδια θα συνοδεύεσαι από την Ιουλιέτα, τότε θα πρέπει να σκεφτείς και την άνεση όχι μόνο του δικού σου πισινού, αλλά και και πισινού της πισινής. Το XT δεν είναι πολύ άνετο για το συνεπιβάτη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    767
    Αν έχεις χώρο να το βάζεις και είναι σε γνήσια κατάσταση πάρτο με κλειστά μάτια.
    Ισχύς και ροπή όσο χρειάζεσαι στη πραγματική ζωή ,συμπαθητικοί χώροι,ο κινητήρας με αρμόζουσα χρήση και συντήρηση βγάζει και 200000 χιλιόμετρα,και όταν χαλάσει επισκευάζεται εύκολα(με ρουλεμάν είναι..).
    Κοίτα τις τιμές που κρατάνε στη Γερμανία και θα πάθεις πλάκα.
    Για το ΑBS περισσότερες πιθανότητες μες τη πόλη υπάρχουν να καρφωθείς
    στο προφυλακτήρα του μπροστινού (επειδή λειτούργησε το abs..) παρά χωρίς αυτό.

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.188
    Όντως για πρώτο μηχανάκι είναι μια χαρά,στην πόλη ποδήλατο,το μοτέρ του άσπαστο και στα ταξίδια δεν θα πει όχι.Φυσικά αργότερα θα πας σε αμιγώς ταξιδιάρικο,ειδικά αν έχεις και μόνιμη συνεπιβάτι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Για το ΑBS περισσότερες πιθανότητες μες τη πόλη υπάρχουν να καρφωθείς
    στο προφυλακτήρα του μπροστινού (επειδή λειτούργησε το abs..) παρά χωρίς αυτό.
    Δεν μιλάς σοβαρά έτσι?
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 27/03/2021 στις 10:52.

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Και εγώ δε συμφωνώ για μηχανάκι χωρίς ABS ειδικά για μέσα στη πόλη.
    Αφού υπάρχει καλό είναι να το έχεις ειδικά αν είναι και η πρώτη σου μηχανή.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/03/2021
    Μηνύματα
    5
    ενδιαφερον αποψεις, οσο για τα 250-390 θα είναι σίγουρα πιο έυκολη η μετάβαση, απλα 1. παρατηρώ οτι πολύ τα βαριούνται μετα απο σύντομο χρονικό διάστημα και 2.είμαι αρκετα ψηλός και όσα εχω δεί δεν θα έλεγα οτι μου προσφέρουν αρκετή άνεση ειδικά για ταξίδια. Αμα κάποιος έχει καμία οικονομική και άνετη προταση σε αυτά τα κυβικά καλοδεχούμενη.

  11. #11
    kawasaκικο μελος Το avatar του/της KAWAMANRIDER
    Εγγραφή
    19/04/2013
    Μηνύματα
    362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RomeosS Προβολή μηνύματος
    ενδιαφερον αποψεις, οσο για τα 250-390 θα είναι σίγουρα πιο έυκολη η μετάβαση, απλα 1. παρατηρώ οτι πολύ τα βαριούνται μετα απο σύντομο χρονικό διάστημα και 2.είμαι αρκετα ψηλός και όσα εχω δεί δεν θα έλεγα οτι μου προσφέρουν αρκετή άνεση ειδικά για ταξίδια. Αμα κάποιος έχει καμία οικονομική και άνετη προταση σε αυτά τα κυβικά καλοδεχούμενη.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...70-bmw-g-310-r

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...8-bmw-g-310-gs

    το συγκεκριμένο bmw gs σε αυτή την τιμή το έπαιρνα χαλαρά

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ki-v-strom-250

    σου στέλνω ενδεικτικά από Αθήνα κάποια που μπορεί να σε καλύψουν στο θέμα ύψους και είναι κοντά στα λεφτά σου και με abs και πιο φρέσκα μοντέλα , αν πας σε street με fairing και naked οι επιλογές είναι περισσότερες και βέβαια αν πας και σε παλιότερα μοντέλα υπάρχουν πολλά πράγματα , προφανώς τα πιο παλιά δεν θα έχουν abs αλλά και το 660 που κοιτάς δεν έχει abs , αν το ψάξεις μπορείς να δεις για μεταχειρισμένα suzuki v-strom 250 , kawasaki versys x 300 , bmw 310 gs , ktm 390 και εννοείται το honda cb 500 x , ψάξε και σε αντιπροσώπους των εταιρειών όλο και κάτι βγαίνει από μεταχειρισμένα ή πολύ καλές προσφορές

    επίσης αν θες καινούριο πας πχ και σε κινέζικο το voge 300 ds με abs εννοείται , με τιμή 3.890,00 έχει χρηματοδότηση και 2 χρόνια εγγύηση , μου φαίνεται πολύ καλό και ότι και να γίνει - από θέμα αξιοπιστίας το λέω - έχεις την εγγύηση και σε δυο χρόνια το πουλάς πχ

    https://voge.gr/bike/300ds/
    "Sensational Lightweight TT victory for Hillier !!! "
    http://www.youtube.com/watch?v=Wf4bXFOg8JQ
    "baby life's too short" ...........
    http://www.youtube.com/watch?v=jiKHtopGPBk

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Το μηχανάκι είναι οκ για πρώτο, έχει τα συν του έχει τα πλην του.
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι με έμπειρια 50αρι σκούτερ, να ανέβεις στα 40 άλογα, 5kg ροπής, 190 κιλά βάρος κ φυσικά συμπλεκτη?????
    Ρε συ βήμα βήμα χρειάζεται.
    Το δε θέμα με τα kw, έχουν γραφτεί άπειρα, αυτό που κατάλαβα εγώ χωρίς να εχω εμβαθύνει ιδιαίτερα όμως, είναι ότι κάποια από τα πρώτα πρώτα του 2004 κάλυπταν οριακα την προδιαγραφή.
    Νομίζω τα 07-08 μοντέλα είχαν 35.3kw

    Θα μου πεις σιγά το πράγμα.
    99% σε έλεγχο δεν θα έχεις πρόβλημα
    99% σε ατύχημα θα βρεθείς ανασφάλιστος

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ρε παιδια αληθεια,οκ,καλο χρυσο το ΑΒΣ αλλα οχι και να αποκλειουμε μηχανακια επειδη δεν εχουν ΑΒΣ....Δλδ τοσα χρονια που οδηγουσαμε χωρις ΑΒΣ τι καναμε?Καρφωνομασταν στους προφυλακτηρες των μπροστινων η μας εφευγε το μπροστινο απο κοκκαλωμα φρενου?Τοσα χρονια οδηγατε φανταζομαι οι περισσοτεροι γνωριζετε το γυροσκοπικο φαινομενο αν οχι στην θεωρια σιγουρα στην πραξη κατι εχετε καταλαβει..Για να φυγεις ξαπλα απο μπροστινο φρενο ειδικα μεσα σε πολη και οχι σε πιστα πχ που μπορει να εισαι πλαγιασμενος και γενικα να οδηγεις στο οριο,θα πρεπει να χουφτωσεις το μπροστινο και να μην το ξαναφησεις...Δεν ξερω αλλα αποψη μου ειναι οτι αν ειναι καποιος δλδ να ειναι τοσο ατσαλος ωστε να φυγει απο χουφτωμα μπροστινου ε νταξει τοτε καλυτερα ας το ξεχασει το θεμα μοτοσυκλετα γιατι ισως δεν φυγει ξαπλα απο μπροστινο αλλα σιγουρα θα φυγει απο κατι αλλο..Τοσα χρονια οδηγαω και ναι και καπακι εφαγα απο σουζα και τρακαρα κιολας κτλ κτλ απο μπροστινο δεν επεσα ποτε..Η αποψη μου ειναι οτι εαν συμβει κατι μπροστα σου το οποιο θα σε πανικοβαλει τοσο πολυ ωστε να χουφτωσεις μπροστινο και να μην το ξαναφησεις,ειτε πανικοβαλεσαι πολυ ευκολα,ειτε δεν εκανες κατι αλλο σωστα(υπερβολικη ταχυτητα,κοιταγες κανα κωλαρακι κτλ) ειτε εισαι αμπαλος και δεν μπηκες ποτε στην διαδικασια να μαθεις πως λειτουργει αυτο το πραμα που καβαλας

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως είναι ότι με έμπειρια 50αρι σκούτερ, να ανέβεις στα 40 άλογα, 5kg ροπής, 190 κιλά βάρος κ φυσικά συμπλεκτη?????
    Ε ναι ρε φιλε ετσι ακριβως!Ποιο ΑΒΣ και μαλακιες δεν σε σωζει τπτ αν απο 50αρι πας στο ΧΤΧ και ειδικα σε ηλικια 20 χρονων που τα μυαλα σου ειναι σε λαθος κεφαλι..Αλλο να εισαι κατοχος 50αριου αλλα να εχεις οδηγησει μεγαλα μηχανακια(πχ κανα εντουρακι η κανα ΜΧ) και αλλο η ΜΟΝΗ οδηγικη σου εμπειρια σε μοτο να ειναι 50 κυβικα...Απο 50 κυβικα, παπι διχρονο να οδηγησει θα του πεσουν τα αυτια τι λεμε τωρα...

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδια αληθεια,οκ,καλο χρυσο το ΑΒΣ αλλα οχι και να αποκλειουμε μηχανακια επειδη δεν εχουν ΑΒΣ....Δλδ τοσα χρονια που οδηγουσαμε χωρις ΑΒΣ τι καναμε?Καρφωνομασταν στους προφυλακτηρες των μπροστινων η μας εφευγε το μπροστινο απο κοκκαλωμα φρενου?Τοσα χρονια οδηγατε φανταζομαι οι περισσοτεροι γνωριζετε το γυροσκοπικο φαινομενο αν οχι στην θεωρια σιγουρα στην πραξη κατι εχετε καταλαβει..Για να φυγεις ξαπλα απο μπροστινο φρενο ειδικα μεσα σε πολη και οχι σε πιστα πχ που μπορει να εισαι πλαγιασμενος και γενικα να οδηγεις στο οριο,θα πρεπει να χουφτωσεις το μπροστινο και να μην το ξαναφησεις...Δεν ξερω αλλα αποψη μου ειναι οτι αν ειναι καποιος δλδ να ειναι τοσο ατσαλος ωστε να φυγει απο χουφτωμα μπροστινου ε νταξει τοτε καλυτερα ας το ξεχασει το θεμα μοτοσυκλετα γιατι ισως δεν φυγει ξαπλα απο μπροστινο αλλα σιγουρα θα φυγει απο κατι αλλο..Τοσα χρονια οδηγαω και ναι και καπακι εφαγα απο σουζα και τρακαρα κιολας κτλ κτλ απο μπροστινο δεν επεσα ποτε..Η αποψη μου ειναι οτι εαν συμβει κατι μπροστα σου το οποιο θα σε πανικοβαλει τοσο πολυ ωστε να χουφτωσεις μπροστινο και να μην το ξαναφησεις,ειτε πανικοβαλεσαι πολυ ευκολα,ειτε δεν εκανες κατι αλλο σωστα(υπερβολικη ταχυτητα,κοιταγες κανα κωλαρακι κτλ) ειτε εισαι αμπαλος και δεν μπηκες ποτε στην διαδικασια να μαθεις πως λειτουργει αυτο το πραμα που καβαλας
    Ειδικά για καθημερινή οδήγηση στους δρόμους της πόλης, θεωρώ πολύ σημαντικό το ABS. Πράγματι, πριν από 10 χρόνια ήταν λίγες οι μοτοσυκλέτες με ABS, αλλά η τεχνολογία προχωράει και οι μοτοσυκλέτες εξελίσσονται. Όταν έρθει η στιγμή να επιλέξεις μοτοσυκλέτα, καλό είναι να δώσεις τα επιπλέον χρήματα για ABS, ιδίως όταν σκοπεύεις να κινείσαι καθημερινά σε δρόμους που είναι σε μεγάλο μέρος τους ολισθηροί και όταν είναι βρεγμένοι γίνονται επικίνδυνοι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 01:44
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 22:41
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF