Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 59

Θέμα: Αισθητήρες πίεσης ελαστικών

  1. #31
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    E καλά, εσύ κάθε 15 μέρες αλλάζεις λάστιχα, βάλε μια γωνιακή κάποια στιγμή .
    Αυτο!! Για την ακριβεια ο ελεγχος του αερα πεφτει πανω στην αλλαγη του ελαστικου...
    Ride(s) the wind of change...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Συμφωνω για την ταλαιπα στο φουσκωμα, σιχτιρίζω κι εγώ όταν βάζω αέρα. Μόλις αλλάξω λάστιχα θα βάλω γωνιακές.

    Την αδράνεια που ανέφερε ο νεοσος θα τη φοβόμουν κι εγώ λόγω της αδράνειας.


    Αφου δοκιμάστηκε ο αντάπτορας επιτυχως τότε θα τον δοκιμάσω κι εγω. Από την άλλη φοβάμαι μη χαλάσω τη βαλβίδα όπως θα πιέζω το λάστιχο της τρόπας επάνω στον αντάπτορα για να μη φευγει έξω ο αέρας. Δηλαδή πρέπει με κάποιο τρόπο να βάζω αντίσταση από την άλλη πλευρά του αντάπτορα;
    Η γωνιακή βαλβίδα λογικά δεν θα έχει τέτοιο θέμα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Δε ρωτάτε κανένα λαστιχά αν ο αντάπτορας είναι για να μένει πάνω στη βαλβίδα;

    Προσωπικά σκιάζομαι στην ιδέα...

  4. #34
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Σκέφτομαι να τοποθετώ τον αντάπτορα για λίγο στη βαλβίδα σε κάθε φούσκωμα, όχι για να μείνει πάνω. Σε αμάξια και ποδήλατα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αλλά ο μπροστινός τροχός στο μοτοσακό είναι μανίκι.
    Έτσι μου 'ρχεται να πάρω NC με μονό δισκόφρενο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Παρτε κανενα τετοιο και θα την παλεψετε ανετα μεχρι την επομενη αλλαγη ελαστικων και γωνιακών βαλβίδων.

    https://www.skroutz.gr/s/34175909/Xi...st_sellers_tag

    Το ειχα σκεφτει και εγω παλιοτερα για ανταπτορα γιατι δεν παλευεται ο ελεγχος με τα μηχανηματα των βενζιναδικων αλλα φοβαμαι την πιεση που θα ασκειται. Φανταζομαι ζυγοσταθμιση δεν θα χρειαζεται γιατι θα ειναι ελαφρυ.

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Παρτε κανενα τετοιο και θα την παλεψετε ανετα μεχρι την επομενη αλλαγη ελαστικων και γωνιακών βαλβίδων.

    https://www.skroutz.gr/s/34175909/Xi...st_sellers_tag

    Το ειχα σκεφτει και εγω παλιοτερα για ανταπτορα γιατι δεν παλευεται ο ελεγχος με τα μηχανηματα των βενζιναδικων αλλα φοβαμαι την πιεση που θα ασκειται. Φανταζομαι ζυγοσταθμιση δεν θα χρειαζεται γιατι θα ειναι ελαφρυ.
    Πολύ ωραίο... θα το χτυπήσω σήμερα!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος

    Το ειχα σκεφτει και εγω παλιοτερα για ανταπτορα γιατι δεν παλευεται ο ελεγχος με τα μηχανηματα των βενζιναδικων αλλα φοβαμαι την πιεση που θα ασκειται. Φανταζομαι ζυγοσταθμιση δεν θα χρειαζεται γιατι θα ειναι ελαφρυ.
    Δεν φαντάζεσαι πόσες εκατοντάδες γραμμάρια φερόμενου αλλά και παράκεντρου βάρους δημιουργεί αυτό το πραγματάκι στα 100 χλμ/ώ.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Παρτε κανενα τετοιο και θα την παλεψετε ανετα μεχρι την επομενη αλλαγη ελαστικων και γωνιακών βαλβίδων.

    https://www.skroutz.gr/s/34175909/Xi...st_sellers_tag
    Έχω κι εγώ ακούσει τα καλύτερα για τον συμπιεστή αυτόν και φαίνεται καλή αγορά

    Γενικά το να έχεις δικό σου συμπιεστή βοηθάει πολύ και κάνεις πιο σωστή δουλειά καθώς η μέτρηση γίνεται με κρύα ελαστικά.

    Εγώ έχω αυτόν εδώ και χρόνια και είναι εξαιρετικός με καλώδιο ρεύματος και 12V για το αυτοκίνητο, ψηφιακή μέτρηση και, το κυριότερο, αυτόματο στοπ στην πίεση που ορίζουμε:

    https://www.skroutz.gr/s/17658052/Bl...CE%B1-12V.html

    Αν δεν τον είχα ήδη θα προτιμούσα τον δικό σου πάντως, γιατί είναι φορητός και πρακτικός και για ταξίδι.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Παρτε κανενα τετοιο και θα την παλεψετε ανετα μεχρι την επομενη αλλαγη ελαστικων και γωνιακών βαλβίδων.

    https://www.skroutz.gr/s/34175909/Xi...st_sellers_tag
    .
    Ωραία μαγκιά είναι αυτό. Και δεν είναι και πολύ ακριβό. Το έχει δοκιμάσει κανένας (κυρίως για το πόσο κρατάει η μπαταρία του). Θα με βόλευε για να έλεγχο πίεση στην καρτοπιστα μετά από session.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Δεν φαντάζεσαι πόσες εκατοντάδες γραμμάρια φερόμενου αλλά και παράκεντρου βάρους δημιουργεί αυτό το πραγματάκι στα 100 χλμ/ώ.
    Το αυτό. Δεν είναι τυχαίο ότι η ζυγοστάθμιση γίνεται με την βαλβίδα πάνω. Άσε που θα θοβομουν μην στην λαστιχένια βαλδιδα βρει πουθενά και την σκίσει, για να μην πο χειρότερα ξεκουμπωσει (ξέρω ότι είναι βιδωτό) και χτυπήσει εμένα ή κάναν άλλο με την ταχύτητα που θα έχει πιάσει.
    Πάτα το 0

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Ωραία μαγκιά είναι αυτό. Και δεν είναι και πολύ ακριβό. Το έχει δοκιμάσει κανένας (κυρίως για το πόσο κρατάει η μπαταρία του). Θα με βόλευε για να έλεγχο πίεση στην καρτοπιστα μετά από session.



    Το αυτό. Δεν είναι τυχαίο ότι η ζυγοστάθμιση γίνεται με την βαλβίδα πάνω. Άσε που θα θοβομουν μην στην λαστιχένια βαλδιδα βρει πουθενά και την σκίσει, για να μην πο χειρότερα ξεκουμπωσει (ξέρω ότι είναι βιδωτό) και χτυπήσει εμένα ή κάναν άλλο με την ταχύτητα που θα έχει πιάσει.
    Το πρώτο θέμα έχει συζητηθεί ξανά. Είναι αγορά που αξίζει 100%.

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=9#post3094605

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159977


    Τώρα για τη γωνιακή, με όσα διαβάζω μάλλον γλίτωσα απ του χάρου τα δόντια που το είχα στην μηχανή χωρίς το παραμικρό θέμα. Μπορούσα να σκοτωθώ και να σκοτώσω κιόλας με λίγα λόγια. Living on the edge κι έτσι.

  11. #41
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω αυτόν εδώ και χρόνια και είναι εξαιρετικός με καλώδιο ρεύματος και 12V για το αυτοκίνητο, ψηφιακή μέτρηση και, το κυριότερο, αυτόματο στοπ στην πίεση που ορίζουμε:

    https://www.skroutz.gr/s/17658052/Bl...CE%B1-12V.html

    Αν δεν τον είχα ήδη θα προτιμούσα τον δικό σου πάντως, γιατί είναι φορητός και πρακτικός και για ταξίδι.
    Η τρόμπα Black & Decker έχει την κλασσική ασφάλεια βαλβίδας που σε δυσκολεύει όταν δεν έχεις χώρο.
    Η βιδωτή της Xiaomi μάλλον είναι πιο εύκολη. Το κακό είναι η επαναφορτιζόμενη μπαταρία, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε διάρκεια ζωής και ετοιμότητα συσκευής. Για περιστασιακή χρήση με προβληματίζει λίγο, δεν είναι και λίγα τα 50€. Πάντως είναι κυρίως για συμπλήρωση αέρα, διότι οι χρήστες δεν επιβεβαιώνουν τις ανακοινώσεις του κατασκευαστή που λέει ότι φουσκώνει 8 λάστιχα κλπ. Μέχρι δύο να μπορεί να φουσκώσει όταν είναι τελείως άδεια από αέρα και θέλει υπομονή.

    Εδώ και 10 χρόνια χρησιμοποιώ τρόμπα εδάφους χεριών, για αμάξι ποδήλατο, μοτοσυκλέτα. Περίπου σαν αυτές είναι, αλλά την είχα πάρει σε προσφορά 12€. Φουσκώνει γρήγορα, εύκολα τα πάντα. Δεν είναι φορητή, μόνο σε αμάξι μπορείς να την έχεις, αλλά για το σπίτι είναι ό,τι πρέπει για να φουσκώσεις οτιδήποτε, πιο γρήγορα από τις ηλεκτρικές τρόμπες, χωρίς καλώδια. Η βαλβίδα όμως δεν ασφαλίζει/απασφαλίζει εύκολα στον μπροστινό τροχό, όπου δεν έχεις χώρο μεταξύ της ζάντας και των δισκόφρενων.

    Μετά τη συζήτηση που κάναμε εδώ, νομίζω ότι μία ελαστική προέκταση θα με καλύψει, όχι για να μείνει πάνω στη βαλβίδα, αλλά για να τη βιδώνω κάθε φορά που ελέγχω πίεση και προσθέτω αέρα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/11/2022 στις 12:59.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.105
    Χα τέτοια τρόμπα χεριών έχω κι εγώ (για το ποδήλατο) και ποτέ δε σκέφτηκα να συμπληρώσω τα λάστιχα της μηχανής με αυτήν! Ειδικά κάτι κυριακές που δεν έβρισκα κανένα βενζινάδικο με διαθέσιμο κομπρεσέρ...

  13. #43
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Χα τέτοια τρόμπα χεριών έχω κι εγώ (για το ποδήλατο) και ποτέ δε σκέφτηκα να συμπληρώσω τα λάστιχα της μηχανής με αυτήν! Ειδικά κάτι κυριακές που δεν έβρισκα κανένα βενζινάδικο με διαθέσιμο κομπρεσέρ...
    Είναι πολύ γρήγορες, ειδικά έχεις πάρει διπλής δράσης που φουσκώνουν και προς τις δύο κατευθύνσεις κίνησης. Η δική μου είναι μονής δράσης και πραγματικά νιώθω ότι έχω δει το φως μου 10 χρόνια τώρα. Πριν ήμουν με άθλιες τρόμπες ποδιών ή με τις ηλεκτρικές που ήθελες μπαλαντέζα και να φτιάξεις καφέ μέχρι να φουσκώσουν ένα λάστιχο.

    Όπως είπε ο Tsber, αν έχεις τρόμπα σπίτι, πετυχαίνεις ιδανική μέτρηση και συμπλήρωση αέρα με κρύα ελαστικά. Διαφορετικά, πας στο βενζινάδικο προσπαθώντας να κάνεις αναγωγή: "Να βάλω 2 psi παραπάνω επειδή είναι ζεστά τα λάστιχα ή να βάλω όσο λέει ο κατασκευαστής ξέροντας ότι έχω λανθασμένη ένδειξη λόγω θερμικής διαστολής του αέρα;"
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/11/2022 στις 12:59.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η τρόμπα Black & Decker έχει την κλασσική ασφάλεια βαλβίδας που σε δυσκολεύει όταν δεν έχεις χώρο.
    Η βιδωτή της Xiaomi μάλλον είναι πιο εύκολη.
    Έχεις δίκιο, η κεφαλή είναι λίγο μεγάλη ειδικά αν δεν υπάρχουν γωνιακές βαλβίδες αλλά χρειάζεται να καλύψει μόνο την κορυφή της βαλβίδας και μετά την πλήρωση ανοίγεις την ασφάλεια τραβώντας ταυτόχρονα την κεφαλή και δεν χάνεις καθόλου από τον αέρα που πρόσθεσες με τόση ακρίβεια προηγουμένως.

    Ακούγεται δηλαδή μόνο ένα ελάχιστο φσστττ (μποινγκ )

    Με τη βιδωτή δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται όταν τη βγάζεις, χάνεται αέρας αρκετός ώστε να επηρεάζει την ακριβή ποσότητα;

  15. #45
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Δεν έχω δοκιμάσει βιδωτή. Γενικά προσπαθώ να επιλέγω εργαλεία που δεν χρειάζονται συντήρηση, όταν έχω δυνατότητα επιλογής. Η τρόμπα εδάφους-χεριών είναι τέτοια, ενώ οι τρόμπες με μπαταρία υπόκειται αφενός στην ανάγκη φόρτισης, αφετέρου στη φθορά χρόνου της μπαταρίας.

    Τώρα για την ακριβή ποσότητα δεν κόπτομαι ιδιαίτερα, ας χαθεί και μισό psi κατά την απασφάλιση. Έτσι κι αλλιώς ο Χούντρας λέει 2 psi κάτω για καλογυαλισμένη άσφαλτο. Γεμίζω 36/33 πιεσάει πίσω/μπρος και σε κανένα μήνα ξαναβάζω. Το εντυπωσιακό είναι ότι το αμάξι δεν χάνει σχεδόν ποτέ πίεση (καλός ο εφαρμοστής στη Λυκόβρυση) και η μοτοσυκλέτα στις πρώτες δύο τοποθετήσεις ελαστικών έχανε λιγότερο από 0,5 psi το μήνα (όχι bar, psi ε). Με την τελευταία τοποθέτηση ελαστικών θέλει συμπλήρωση τουλάχιστον μία φορά το μήνα. Το ποδήλατο θέλει κάθε εβδομάδα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 10/11/2022 στις 13:00.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανόμετρα πίεσης ελαστικών
    από 916 στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 166
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2024, 17:10
  2. Σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών;
    από Powerfull στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 13:54
  3. αυξηση πιεσης ελαστικων
    από xifias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 13:27
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF