Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 59 από 59

Θέμα: Αισθητήρες πίεσης ελαστικών

  1. #46
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    H επιδαπέδια που σου αρέσει συντηρείται πολύ εύκολα όταν χρειαστεί. Η φθορά που μπορεί να πετύχει κάποιος έρχεται αν κάνει γρήγορες κινήσεις και ανάβει ο σωλήνας της.
    Το γράφω για όλους και όχι για εσένα που δείχνεις ότι δεν την βιάζεις για να έχει κρατήσει 10 χρόνια.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω δοκιμάσει βιδωτή. Γενικά προσπαθώ να επιλέγω εργαλεία που δεν χρειάζονται συντήρηση, όταν έχω δυνατότητα επιλογής. Η τρόμπα εδάφους-χεριών είναι τέτοια, ενώ οι τρόμπες με μπαταρία υπόκειται αφενός στην ανάγκη φόρτισης, αφετέρου στη φθορά χρόνου της μπαταρίας.
    Η φορτιση και η φθορά της μπαταρίας είναι που με κανουν σκεπτικό στην αγορά τρόμπας και γενικότερα κάθε εργαλείου με μπαταρία που δεν χρησιμοποιείται τακτικά.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω δοκιμάσει βιδωτή. Γενικά προσπαθώ να επιλέγω εργαλεία που δεν χρειάζονται συντήρηση, όταν έχω δυνατότητα επιλογής. Η τρόμπα εδάφους-χεριών είναι τέτοια, ενώ οι τρόμπες με μπαταρία υπόκειται αφενός στην ανάγκη φόρτισης, αφετέρου στη φθορά χρόνου της μπαταρίας.

    Τώρα για την ακριβή ποσότητα δεν κόπτομαι ιδιαίτερα, ας χαθεί και μισό psi κατά την απασφάλιση. Έτσι κι αλλιώς ο Χούντρας λέει 2 psi κάτω για καλογυαλισμένη άσφαλτο. Γεμίζω 36/33 πιεσάει πίσω/μπρος και σε κανένα μήνα ξαναβάζω. Το εντυπωσιακό είναι ότι το αμάξι δεν χάνει σχεδόν ποτέ πίεση (καλός ο εφαρμοστής στη Λυκόβρυση) και η μοτοσυκλέτα στις πρώτες δύο τοποθετήσεις ελαστικών έχανε λιγότερο από 0,5 psi το μήνα (όχι bar, psi ε). Με την τελευταία τοποθέτηση ελαστικών θέλει συμπλήρωση τουλάχιστον μία φορά το μήνα. Το ποδήλατο θέλει κάθε εβδομάδα.
    Ναι, πάνω - κάτω μισό psi χάνουν και τα δικά μου, αναλόγως θερμοκρασιακών μεταβολών.

  4. #49
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ναι, πάνω - κάτω μισό psi χάνουν και τα δικά μου, αναλόγως θερμοκρασιακών μεταβολών.
    Στην τελευταία τοποθέτηση, υποψιάζομαι ότι κάτι δεν έκαναν καλά και χάνει σαφώς περισσότερο. Πριν δεν τα είχα έννοια, αλλά πλέον πρέπει να συμπληρώνω 1-2 φορές το μήνα, όπου θα έχουν χάσει λίγα psi.

    Η πλάκα είναι ότι στο ποδήλατο καταλαβαίνω με το χέρι την πίεση με ακρίβεια ±2 psi. Σε αμάξι και μοτοσυκλέτα που έχουν σκληρό σκελετό, δεν παίρνεις χαμπάρι. Αν το δεις στρέβλωση με το μάτι, είναι αργά, διότι έχει χάσει τουλάχιστον το 30% της πίεσης και βρίσκεται σε κατάσταση που φθείρεται. Οπότε αναγκαστικά τακτική μέτρηση με μανόμετρο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Στην τελευταία τοποθέτηση, υποψιάζομαι ότι κάτι δεν έκαναν καλά και χάνει σαφώς περισσότερο. Πριν δεν τα είχα έννοια, αλλά πλέον πρέπει να συμπληρώνω 1-2 φορές το μήνα, όπου θα έχουν χάσει λίγα psi.

    Η πλάκα είναι ότι στο ποδήλατο καταλαβαίνω με το χέρι την πίεση με ακρίβεια ±2 psi. Σε αμάξι και μοτοσυκλέτα που έχουν σκληρό σκελετό, δεν παίρνεις χαμπάρι. Αν το δεις στρέβλωση με το μάτι, είναι αργά, διότι έχει χάσει τουλάχιστον το 30% της πίεσης και βρίσκεται σε κατάσταση που φθείρεται. Οπότε αναγκαστικά τακτική μέτρηση με μανόμετρο.
    Ίσως, μπορεί να χάνει ελάχιστα και από τις βαλβίδες αλλά δεν φαίνεται να είναι κάτι τραγικό.

    Ειδικά αφού ασχολείσαι και τσεκάρεις τακτικά με το μανόμετρο

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Επίσης άλλο όγκο το λάστιχο του ποδηλάτου και άλλο της μηχανής/αυτοκινήτου. Που σημαίνει ότι αρκεί να χαθει ελάχιστη ποσότητα αέρα για να πέσει αισθητά η πίεση στο ποδήλατο.

  7. #52
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Επίσης άλλο όγκο το λάστιχο του ποδηλάτου και άλλο της μηχανής/αυτοκινήτου. Που σημαίνει ότι αρκεί να χαθει ελάχιστη ποσότητα αέρα για να πέσει αισθητά η πίεση στο ποδήλατο.
    Σαφώς. Επίσης στα ποδήλατα η πίεση μπορεί να είναι πολλαπλάσια από τις μοτοσυκλέτες, οπότε η στεγανοποίηση είναι πιο δύσκολη και η διαρροή πιο εύκολη. Στα ποδήλατα δρόμου, όπου η πίεση είναι 120 psi, συμπληρώνουν αέρα πριν από κάθε διαδρομή, ακόμα κι αν κάνουν ποδήλατο καθημερινά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #53
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σαφώς. Επίσης στα ποδήλατα η πίεση μπορεί να είναι πολλαπλάσια από τις μοτοσυκλέτες, οπότε η στεγανοποίηση είναι πιο δύσκολη και η διαρροή πιο εύκολη. Στα ποδήλατα δρόμου, όπου η πίεση είναι 120 psi, συμπληρώνουν αέρα πριν από κάθε διαδρομή, ακόμα κι αν κάνουν ποδήλατο καθημερινά.
    Τα παραπάνω συνδυάζονται και με το γεγονός ότι οι σαμπρέλες ποδηλάτων λόγω λεπτότερων τοιχωμάτων (ίσως και υλικών κατασκευής) έχουν μεγαλύτερη διαπερατότητα από τον αέρα. Όλα μαζί συνεπάγονται αυξημένες απώλειες.

  9. #54
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Συμπέρασμα: Από το πολύ φούσκωμα θα πάμε...
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Συμπέρασμα: Από το πολύ φούσκωμα θα πάμε...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	30,7 KB 
ID:	439334


  11. #56
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	30,7 KB 
ID:	439334

    Πάει ο καφές βγήκε από την μύτη

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #57
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    221
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο, η κεφαλή είναι λίγο μεγάλη ειδικά αν δεν υπάρχουν γωνιακές βαλβίδες αλλά χρειάζεται να καλύψει μόνο την κορυφή της βαλβίδας και μετά την πλήρωση ανοίγεις την ασφάλεια τραβώντας ταυτόχρονα την κεφαλή και δεν χάνεις καθόλου από τον αέρα που πρόσθεσες με τόση ακρίβεια προηγουμένως.

    Ακούγεται δηλαδή μόνο ένα ελάχιστο φσστττ (μποινγκ )

    Με τη βιδωτή δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται όταν τη βγάζεις, χάνεται αέρας αρκετός ώστε να επηρεάζει την ακριβή ποσότητα;
    Ανεπαίσθητο, μισο psi. Μαλιστα οταν το ρυθμιζεις στα 33psi αυτο θα σταματησει +1 psi δηλ στα 34 γιατι πιθανον θα χασεις λιγο με το ξεβιδωμα. Αρα το ξεβιδωνεις ανετα.

  13. #58
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Ετσι για το feedback, μου ειχανε κανει δωρο πριν κατι χρονια αυτη την τρομπα για τα δικυκλα μου. Την χρησιμοποιω προφανως κ στα αυτοκινητα της οικογενειας.
    Αν κ δεν ειναι το μοντελο που ρυθμιζεις την επιθυμητη πιεση δεν ειχα κανενα θεμα ποτε να φουσκωσω η ρυθμισω την πιεση σε αμαξι κ μοτο. Απλα ξερω οταν ξεβιδωσω χανω 0.5 psi. Οποτε παντα δινω μισο εξτρα πριν αφαιρεσω.

    Ετυχε μια μερα να τσεκαρω λαστιχα στο αμαξι κ στο τελευταιο βλεπω προκα. Παω βουλκανιζατερ μετα κ μου τσεκαρει με το δικο του εργαλειο ο μαστορας εκει κ τα υπολοιπα λαστιχα κ ηταν ολα ακριβως στην πιεση που ειχα ρυθμισει εγω...δεν χανανε ουτε μισο psi.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Ανεπαίσθητο, μισο psi. Μαλιστα οταν το ρυθμιζεις στα 33psi αυτο θα σταματησει +1 psi δηλ στα 34 γιατι πιθανον θα χασεις λιγο με το ξεβιδωμα. Αρα το ξεβιδωνεις ανετα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Απλα ξερω οταν ξεβιδωσω χανω 0.5 psi. Οποτε παντα δινω μισο εξτρα πριν αφαιρεσω.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Μανόμετρα πίεσης ελαστικών
    από 916 στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 166
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2024, 17:10
  2. Σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών;
    από Powerfull στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 13:54
  3. αυξηση πιεσης ελαστικων
    από xifias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 13:27
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF