Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Επιμεταλλώσεις

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111

    Επιμεταλλώσεις

    Καλημέρα restorάδες!!!
    Ψάχνω για κανένα σοβαρό κατάστημα επιμεταλλωσεων μιας και από παλαιότερη μου εμπειρία ξέρω ότι για τους επαγγελματίες του χώρου είναι αγγαρεία τα βιδάκια και τα παρελκόμενα των μηχανών μας και βλέπω και εδώ στις ανακατασκευές σας ότι λίγο πολύ όλοι αντιμετωπίσατε πρόβλημα με αυτές αφού κανείς δεν έκανε σωστή δουλειά τουλάχιστον με την πρώτη.
    Για προτείνεται λοιπόν κανένα κατάστημα για γαλβάνισμα, ιριδιο και μαύρο.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Λόγο κόστους ψάχνεις γαλβανι ή έχει καλύτερα χαρακτηριστικά απο το νικελ - χρώμιο;
    Το κόστος είναι λογικό, αν δεν θα γυαλιστούν μικρότερο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    Ψάχνω γαλβανισμα γιατί αυτή την επιφάνεια χρειάζομαι. Γαλβανισμα, ιριδιο όπως λένε οι επαγγελματίες και μαύρο.
    Το κόστος δεν είναι μεγάλο γιατί τα βάζουν μαζί με άλλες μεγάλες κατασκευές. Στην ουσία απλά σου χρεώνουν κάτι μόνο και μόνο για να σου χρεώσουν. Εμένα παρ' όλα αυτά με ενδιαφέρει κάποια επιχείρηση η οποία να έχει όρεξη να ασχοληθεί και να μην τα πετάξει απλά στη μπανιέρα για να με ξεφορτωθεί.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    Που επιμεταλλώνετε βρε παιδιά; κανείς;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ore
    Εγγραφή
    09/12/2017
    Μηνύματα
    151
    https://www.vrisko.gr/details/a13e67...172e52_d3145_6 δεν κανει μαυρα ομως, μονο ιριδιο και γαλβανι, ειχα βρει εναν που εκανε μαυρα αν θυμηθω θα στον γραψω κ αυτόν, απο αποτέλεσμα και αντιμετώπιση οπως τα περιέγραψες παραπανω

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ore
    Εγγραφή
    09/12/2017
    Μηνύματα
    151
    https://www.vrisko.gr/details/b5_ka1...0d6c4g_44f_id5 αυτος κανει και τα 3 χρωματα

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    αν θέλετε μια γνώμη, κάνετε την προεργασία μόνοι σας. αν δεν μπορείτε καθάρισμα - γυάλισμα, τουλάχιστον το δέσιμο των κομματιών με συρμα.
    Τσαμπιά με σύρμα σε εφημερίδες, όπως θα τα παραλάβετε, πολύ καλύτερος έλεγχος, μηδενική γκρίνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    Από αντιμετώπιση εννοείς ότι θα κάτσει να ασχοληθεί ή ότι θα τα πετάξει στη μπανιέρα για να με ξεφορτωθεί;
    Ευχαριστώ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    αν θέλετε μια γνώμη, κάνετε την προεργασία μόνοι σας. αν δεν μπορείτε καθάρισμα - γυάλισμα, τουλάχιστον το δέσιμο των κομματιών με συρμα.
    Τσαμπιά με σύρμα σε εφημερίδες, όπως θα τα παραλάβετε, πολύ καλύτερος έλεγχος, μηδενική γκρίνια.
    Τα τσαμπιά τα έχω υπ όψιν μου αφού το είχα δει σε παλαιότερη επιμετάλλωση που είχα κάνει.
    Τώρα τον καθαρισμό πως μπορώ να το κάνω;
    Ευχαριστώ για τα tip

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    ανάλογα τι έχουν πάνω.. λαδια - μούργα όπως της αλυσίδας φεύγουν με διαλυτικό νίτρου ή βαριά απολυπαντικά.
    Σκουρια με υαλοβολή ή αντίστροφη ανοδίωση ή απλα τρίψιμο.

  11. #11
    Όταν λέτε ιρίδιο ρε παιδιά, είναι το λεγόμενο zinc-plating?
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από csofos Προβολή μηνύματος
    Όταν λέτε ιρίδιο ρε παιδιά, είναι το λεγόμενο zinc-plating?
    Έχω την εντύπωση ότι εννοεί anodising σε μαύρο χρώμα και όχι γαλβανισμό ψευδαργύρου (zinc plating). Υπάρχουν χρώματα/χρωστικές ουσίες που μιμούνται π.χ. το cad-plating αλλά αφήνουν χρυσή ή μπλε ιριδίζων απόχρωση. Ψάξε δες για jane plating kits σε εμάς Αυστραλία, από εκεί έχω αγοράσει εγώ τα υλικά. Έχω αυτό στο σπίτι για ψευδαργύρωση:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zinc plating solution.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	426961

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Έχω την εντύπωση ότι εννοεί anodising σε μαύρο χρώμα και όχι γαλβανισμό ψευδαργύρου (zinc plating). Υπάρχουν χρώματα/χρωστικές ουσίες που μιμούνται π.χ. το cad-plating αλλά αφήνουν χρυσή ή μπλε ιριδίζων απόχρωση. Ψάξε δες για jane plating kits σε εμάς Αυστραλία, από εκεί έχω αγοράσει εγώ τα υλικά. Έχω αυτό στο σπίτι για ψευδαργύρωση:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zinc plating solution.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	70,0 KB 
ID:	426961
    Αυτό ψάχνω. Για ψευδαργύρωση. Απλά επειδή η ψευαργύρωση δημιουργεί αυτούς τους ιριδίζοντες χρωματισμούς, νόμιζα πως αναφέρονται σε αυτήν ως ιρίδιο. Θα το κοιτάξω αυτό το κιτ. Σε ευχαριστώ πολύ!
    Τελευταία τροποποίηση από csofos; 07/04/2021 στις 13:18.
    http://www.youtube.com/watch?v=EJtQd_SXXfw

    Το κόστος του κράνους σου, εξαρτάται από το πόσο ακριβό πιστεύεις ότι είναι το κεφάλι σου.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2012
    Μηνύματα
    111
    Σε αυτη ακριβώς τη χρυσαφί- μπλε απόχρωση αναφέρομαι λέγοντας ιριδιο. Οι μάστορες στην πιάτσα έτσι το ονομάζουν. Τώρα για τα μαύρα δεν ξέρω τι ακριβώς ειναι αλλά αφήνει μια σχεδόν μαύρη ματ επιφάνεια. Έχω την εντύπωση όμως ότι δεν είναι ανοδιωση.
    Υπάρχει κανένας οδηγός για σπιτικό και επιτυχημένο γαλβανισμα; οι μάστορες του χώρου δεν έχουν και πολύ όρεξη να ασχοληθούν με τα μπιχλιμπίδια των μοτό μας. Για δώστε καμία πληροφορία από που μπορεί κανείς να ξεκινήσει να πειραματίζεται γιατί βλέπω ότι κάποιοι το έχετε ψάξει το θέμα τελικά.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzouris Προβολή μηνύματος
    Σε αυτη ακριβώς τη χρυσαφί- μπλε απόχρωση αναφέρομαι λέγοντας ιριδιο. Οι μάστορες στην πιάτσα έτσι το ονομάζουν. Τώρα για τα μαύρα δεν ξέρω τι ακριβώς ειναι αλλά αφήνει μια σχεδόν μαύρη ματ επιφάνεια. Έχω την εντύπωση όμως ότι δεν είναι ανοδιωση.
    Υπάρχει κανένας οδηγός για σπιτικό και επιτυχημένο γαλβανισμα; οι μάστορες του χώρου δεν έχουν και πολύ όρεξη να ασχοληθούν με τα μπιχλιμπίδια των μοτό μας. Για δώστε καμία πληροφορία από που μπορεί κανείς να ξεκινήσει να πειραματίζεται γιατί βλέπω ότι κάποιοι το έχετε ψάξει το θέμα τελικά.
    Νομίζω για αυτό το μαύρο που αναφέρεις, λέγεται bluing, δηλαδή "γαλαζωμα", επειδή μετατρέπει την επιφάνεια σε ένα έντονα βαθύ μπλε (μαύρο). Δεν είναι μπογιά, είναι χημική αντίδραση και δε φεύγει με τίποτα.
    Αν ψάξεις στο YouTube θα δεις πως γίνεται η προεργασία.
    Εγώ θα παραγγείλω εντός των ημερών αυτό:
    https://www.desertcart.com.au/produc...ation-projects

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF