Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 91

Θέμα: The (anti)-Nokia thread!

  1. #76
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    cat s42....................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #77
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Ήμουν φαν της νόκια πριν την έλευση του Android μέχρι που πήρα την πατάτα n97 στον μήνα επάνω τα έπαιξε και αποφάνθηκαν... Υγρασία! Την στιγμή που πάντα το είχα σε θήκη και ποτέ δεν πλησίασε καν νερό. Τέλος από μένα.
    Μετά πήγα στην sammy όπου είχα πολλά τα S έως το 6 από εκεί και μετά τα θεώρησα υπερβολικά ακριβά για αυτά που προσφέρουν. Πλέον μόνο xiaomi (μέχρι νεωτέρας...)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #78
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    την πατάτα n97
    Τηλεφωναρα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    στον μήνα επάνω τα έπαιξε και αποφάνθηκαν... Υγρασία! Την στιγμή που πάντα το είχα σε θήκη και ποτέ δεν πλησίασε καν νερό.
    Ξέρεις πόσοι ορκιζοντουσαν στα παιδιά τους οτι το κινητό τους δε βράχηκα ποτέ και από μέσα βγαίνανε ψαρια? Και όταν τους το έδειχνες έλεγαν "δε ξέρω, έτσι θα ήταν από το εργοστασιο"

    ( δε το λέω για σένα, γενικά μιλαω)
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  4. #79
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Τηλεφωναρα



    Ξέρεις πόσοι ορκιζοντουσαν στα παιδιά τους οτι το κινητό τους δε βράχηκα ποτέ και από μέσα βγαίνανε ψαρια? Και όταν τους το έδειχνες έλεγαν "δε ξέρω, έτσι θα ήταν από το εργοστασιο"

    ( δε το λέω για σένα, γενικά μιλαω)
    Πατάτα διότι ούτε μήνα δεν το χάρηκα και κόστισε 600 ευρώ εκείνη τη εποχή
    Ένα δίκιο το έχεις έχω δει κι εγώ περιπτώσεις...
    Αλλά εγώ ξέρω για τα δικά ΜΟΥ κινητά. Το συγκεκριμένο το πήρα καλοκαίρι, πάντα στην θήκη του (θήκη ζώνης) δεν το άφησα ποτέ πάνω σε τραπεζάκι π.χ. καθώς δεν το ακούω να χτυπάει... Συνεπώς; Τι θυμήθηκα πρωί πρωί και χάνω τα εναπομείναντα μαλλιά μου ...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #80
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.193
    Λες ψεμματα
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    650 ειχε

    Ακου μια ιστορια, ισως αληθινη, ισως και φανταστικη
    Παει ενας τυπος με το τηλεφωνο του στο σερβις, λεει του τεχνικου οτι δε του ανοιγει και πριν προλαβει να τελειωσει τη κουβεντα γυριζει ο τεχνικος και του λεει "Το τηλεφωνο εχει παρει υγρα"
    Σαφως ενοχλημενος ο πελατης αρχισε την επιθεση, και πως το ξερει, και το προσεχει κτλ κτλ.
    Ηρεμος (σπανιο για τον τεχνικο που εχει ακουσει τοσα) του λεει "Ησουν χθες στο Base Cafe, καποιο στιγμη πηγες για κατουρημα, εκεινη τη στιγμη η σερβιτορα καθως εφερνε τους καφεδες σας, εριξε ενα ποτηρι νερο πανω στο κινητο σου. Ζητησε συγνωμη, το σκουπισαν οι φικοι σου και ειπαν ολα καλα, δουλευει. Εγω ομως που ημουν διπλα και το ειδα.... σε περιμενα σημερα"
    Ζητησε συγνωμη, αφησε το κινητο για φτιαξιμο και εφυγε
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  6. #81
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.193
    Βεβαια, ακου και την αλλη ιστορια, παλι ισως αληθινη, ισως φανταστικη κ αυτη

    Κινητο βγαινει απο το κουτι του για να παραδωθει στο πελατη, αλλα το κινητο δεν λειτουργησε ποτε. Δοκιμαστηκε αλλη μπαταρια μηπως και ειναι αυτο το προβλημα αλλα τζιφος.
    Δε πειραζει, διαδικασια DOA (defective on arrrival η Dead on arrival οπως λενε στην αργκο) Η συσκευη απο το κουτι εφυγε στο σερβις.
    Η διασγνωση? Υγρα στη πλακετα. Περιττο να σου πω οτι εγινε της πουτανας
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Να πω κι εγω τη δική μου ιστορία με υγρά στην πλακέτα του πληκτρολογίου?

    Κανουργιο SE K750. Από τις πρώτες μέρες δεν δούλευε το 5. Όσο και να το πατούσα μια έπιανε μια δεν έπιανε.
    Το πάω αντιπροσωπεία, μου λένε το ίδιο, έπεσαν υγρά μέσα και δεν το καλύπτει η εγγύηση, μου είχαν πει και ένα κόστος μόνο για να το ανοίξουν.
    Πάω στο σπίτι και λέω δεν μαμιέται, θα το ανοίξω μόνος μου, ούτε μήνα δεν το είχα. Βγάζω την πλακέτα του πληκτρολογίου, όντως είχε κάτι υγρά σαν λάδι αλλά όχι απλωμένα, σε ένα σημείο, γυρω γύρω ήταν πεντακάθαρα. Βέβαια η πλακέτα ήταν καλυμένη με ασπρη αδιάφανη ζελατίνα οπότε τα υγρά δεν έπαιζαν κανένα ρόλο στη λειτουργικότητα, οπότε παίρνω τη μεγάλη απόφαση να την ξεκολήσω. Ε ακριβως εκεί που πατάει το 5 είχε υγρά πάλι, κάτω από τη ζελατίνα αυτή τη φορά, με αποτέλεσμα οι ακροδέκτες που εκαναν επαφή με το πάτημα του 5 να μην κάνουν επαφή. Τα υπόλοιπα κουμπά καθαρά. Το καθαρισα με ένα πανί, ξανακόλησα τη ζελατίνα και όλα κομπλέ.

    Το τηλέφωνο δουλεψε για αρκετά χρόνια μέχρι να αντικατασταθεί για το πρώτο μου Smartphone. Τηλεφωνάρα για την εποχή του και αξιοπιστία επιπέδου 3310. Μια φορά ημουν με το μηχανάκι, μου έπεσε στο δρόμο και το κατάλαβα στο σπίτι. Δεν θυμάμαι με πόσα πήγαινα, πάνω από 50 γιατί ήταν ανοιχτός δρόμος, αλλά δεν έπαθε τίποτα.

  8. #83
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Λες ψεμματα
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    650 ειχε

    Ακου μια ιστορια, ισως αληθινη, ισως και φανταστικη
    Παει ενας τυπος με το τηλεφωνο του στο σερβις, λεει του τεχνικου οτι δε του ανοιγει και πριν προλαβει να τελειωσει τη κουβεντα γυριζει ο τεχνικος και του λεει "Το τηλεφωνο εχει παρει υγρα"
    Σαφως ενοχλημενος ο πελατης αρχισε την επιθεση, και πως το ξερει, και το προσεχει κτλ κτλ.
    Ηρεμος (σπανιο για τον τεχνικο που εχει ακουσει τοσα) του λεει "Ησουν χθες στο Base Cafe, καποιο στιγμη πηγες για κατουρημα, εκεινη τη στιγμη η σερβιτορα καθως εφερνε τους καφεδες σας, εριξε ενα ποτηρι νερο πανω στο κινητο σου. Ζητησε συγνωμη, το σκουπισαν οι φικοι σου και ειπαν ολα καλα, δουλευει. Εγω ομως που ημουν διπλα και το ειδα.... σε περιμενα σημερα"
    Ζητησε συγνωμη, αφησε το κινητο για φτιαξιμο και εφυγε
    ακριβώς για κάτι τέτοια το είχα πάντα στην θήκη και πάντα επάνω μου.
    Καλά... Πολύ γκαντέμης ο τύπος, από τόσα μαγαζιά του έκατσε η περίπτωση
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #84
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.196
    Πάντως μια εποχή που τα Νόκια ήταν windows phone πηγαίνανε σφαίρα,ούτε κολλήματα ούτε τίποτα.Έχω ένα Lumia 640 ακόμα μάχιμο.

  10. #85
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Πάντως μια εποχή που τα Νόκια ήταν windows phone πηγαίνανε σφαίρα,ούτε κολλήματα ούτε τίποτα.Έχω ένα Lumia 640 ακόμα μάχιμο.
    Παρομοίως με Lumia 635, αγορασμένο 75 ευρώ. Ένα πράγμα μου έλειπε (nfc). Κατα τα άλλα, δεν κολλούσε ποτέ και αυτό για μένα είναι νούμερο 1 χαρακτηριστικό για ένα κινητό.

    Τώρα iphone SE (2016). Δεν περιορίζομαι σε αυτά που θέλω, δεν κολλάει πουθενά, κινητό 5ετίας που ακόμα παίρνει ενημερώσεις (και χωρίς pop up διαφημίσεις που είναι τουλάχιστον εκνευριστικές, ναι για τα xiaomi λέω γιατί έχω και ένα ποκο Φ1 για τάμπλετ και youtube κτλ..).

  11. #86
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Βεβαια, ακου και την αλλη ιστορια, παλι ισως αληθινη, ισως φανταστικη κ αυτη

    Κινητο βγαινει απο το κουτι του για να παραδωθει στο πελατη, αλλα το κινητο δεν λειτουργησε ποτε. Δοκιμαστηκε αλλη μπαταρια μηπως και ειναι αυτο το προβλημα αλλα τζιφος.
    Δε πειραζει, διαδικασια DOA (defective on arrrival η Dead on arrival οπως λενε στην αργκο) Η συσκευη απο το κουτι εφυγε στο σερβις.
    Η διασγνωση? Υγρα στη πλακετα. Περιττο να σου πω οτι εγινε της πουτανας
    Επειδη βλεπω ξερεις 2-3 πραγματα απο service κινητων...ξερεις πως πολλες συσκευες που γυρνανε πισω υπο εγγυηση η χαλασμενα επανακατασκευαζονται κ ξαναπωλουνται σαν καινουρια απο εταιριες κινητης (τουλαχιστον οσο δουλευα εγω).
    Επειδη εχω δουλεψει πριν πολλα χρονια σε εταιρια με service μεγαλου παροχου εχω δει πολλα.
    Καλα αυτο δεν εχει πεσει ποτε σε νερο κλπ κλπ ειναι γνωστα. Καθε συσκευη ειχε 1-2 αυτοκολλητα που δειχνανε αν εχει παρει υγρασια η συσκευη/πλακετα. Δεν επρεπε να δεις πρασιναδα ξερω γω για να το καταλαβεις.
    Αν με λιγο αλκοολη καθαριζες πλακετα κ ησουν τυχερος, αντε να κολλουσες κ κατι με το κολλητηρι κ να δουλευε. Εως εκει.

    Οποτε καταλαβαινεις γιατι μπορει μεχρι κ ''καινουριες'' συσκευες μπορει να εβλεπες απο υγρασια μεχρι κ πληροφοριες απο προηγουμενο χρηστη.
    Ride(s) the wind of change...

  12. #87
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    .ξερεις πως πολλες συσκευες που γ[U]υρνανε πισω υπο εγγυηση η χαλασμενα επανακατασκευαζονται κ ξαναπωλουνται σαν καινουρια απο εταιριες κινητης

    Οχι ακριβως
    Οι επισκευασμενες συσκευες χρησιμοποιουνταν ως swap συσκευες.
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  13. #88
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Οχι ακριβως
    Οι επισκευασμενες συσκευες χρησιμοποιουνταν ως swap συσκευες.
    Kαλα για την ιδια συσκευη δεν το συζηταμε.
    Απλα πολλα μαγαζια δινανε αλλη συσκευη κ οταν γινοταν επιστροφη εμπαινε σε κουτι καινουριο κ στο τζαμι.
    Κανεις δεν ηξερε αν ειναι swap η παραλαβη αλλα σε καινουριο κουτι.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #89
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.193
    Αυτο (κακως) ηταν λαθος του καταστηματος. Κ ευκολα θα μπορουσε να γινει μπερδεμα γιατι αλλο imei θα ειχε η συσκευη απο επισκευη και αλλο στο κουτι που θα το εβαζαν

    Και επισης, μπορει ενα καταστημα να εκανε αλλαγη κινητου σε καποιο καλο πελατη για να τον εξυπηρετισει, ποιος ομως εγγυαται οτι η συσκευη δεν εσπασε/βραχηκε, με αποτελεσμα το καταστημα να εχει χασει μια συσκευη?
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  15. #90
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Αυτο (κακως) ηταν λαθος του καταστηματος. Κ ευκολα θα μπορουσε να γινει μπερδεμα γιατι αλλο imei θα ειχε η συσκευη απο επισκευη και αλλο στο κουτι που θα το εβαζαν

    Και επισης, μπορει ενα καταστημα να εκανε αλλαγη κινητου σε καποιο καλο πελατη για να τον εξυπηρετισει, ποιος ομως εγγυαται οτι η συσκευη δεν εσπασε/βραχηκε, με αποτελεσμα το καταστημα να εχει χασει μια συσκευη?
    Καλα τι ειναι σωστο κ λαθος ας μην το συζητησουμε καθολου.
    Ειχα δει τα παντα λεμε. Δεν γραφονται αυτα σε φορουμ.
    Μεγαλη μπιζνα τα κινητα...
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. The Sylvain Guintoli thread
    από RaGe_Raptor στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2020, 09:57
  2. FAIL the thread
    από SpineshankD στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 353
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2010, 19:17
  3. The Star-Wars parody thread
    από gcrook στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 15:02
  4. Γάμος Ηornet - The official thread
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2006, 13:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF