Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Ατυχία

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2017
    Μηνύματα
    71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos12345 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα σας, επειδή βλέπω ότι ξέρετε κάποια πράγματα! Σε περίπτωση μήνυσης σε πόσο καιρό ειδοποίησε;;;
    Άρθρο 42

    Μήνυση αξιόποινων πράξεων.

    1. Εκτός από αυτόν που αδικήθηκε και οποιοσδήποτε άλλος έχει το δικαίωμα να καταγγείλει στην αρχή τις αξιόποινες πράξεις που διώκονται αυτεπαγγέλτως, τις οποίες πληροφορήθηκε με οποιονδήποτε τρόπο.

    2. Η μήνυση γίνεται απευθείας στον εισαγγελέα πλημμελειοδικών, αλλά και στους άλλους ανακριτικούς υπαλλήλους είτε από τον ίδιο το μηνυτή είτε από ειδικό πληρεξούσιο. Το έγγραφο της πληρεξουσιότητας μπορεί να δοθεί και με απλή έγγραφη δήλωση. Η γνησιότητα της υπογραφής του εντολέα πρέπει να βεβαιώνεται από οποιαδήποτε δημόσια, δημοτική ή κοινοτική αρχή ή δικηγόρο. Το έγγραφο της πληρεξουσιότητας προσαρτάται στην έκθεση για την κατάθεση της μήνυσης. Μπορεί επίσης η μήνυση να γίνει και προφορικά, οπότε συντάσσεται έκθεση.

    3. Αν η μήνυση έγινε σε ανακριτικό υπάλληλο, αυτός τη στέλνει χωρίς χρονοτριβή στον αρμόδιο για την ποινική δίωξη εισαγγελέα.

    4. Η κατάθεση της μήνυσης μπορεί να γίνεται και με ηλεκτρονικά μέσα, εφόσον φέρει προηγμένη ηλεκτρονική υπογραφή κατά την έννοια του άρθρου 3 παρ. 1 του π.δ. 150/2001. Οι λεπτομέρειες και οι ειδικότερες προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούνται για την εφαρμογή της εν λόγω διάταξης καθορίζονται με προεδρικό διάταγμα που εκδίδεται με πρόταση του Υπουργού Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

  2. #17
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    το θέμα είναι τι προτίθσαι να κάνεις απο εδώ και στο εξής?
    πες οτι την γλιτωσες αυτή την φορά, τι θα κάνεις στην επόμενη προειδοποίηση μήνυσης?

    το μηχανάκι είναι ασφαλισμένο στον πατέρα σου? ή είναι ανασφάλιστο?
    έχεις σκεφθεί την περίπτωση να συμετέχεις σε ένα τροχαίο ατύχημα με πεζό?
    έχεις σκεφθεί ποσο ενδέχεται να κοστίσει κάποια μερική βλάβη σε πεζό, ακόμη και αν δεν φταίς φυσικά

    αν θέλεις μπορούμε να τα συζητήσουμε και αυτά, γιατί όλα και όλοι απο κάπου ξεκινάνε
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    50 κυβικά³
    Κυβικά εις την τρίτη δύναμη; Εννιαδιάστατος κύβος; Γουαου
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    μελος Το avatar του/της mikepap
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    154
    Περα απο τον φοβο που σου εχει προκαλεσει η υποθεση για τυχων συνεπειες ,θα προτιμούσα να ρωτούσες με πραγματικο ενδιαφέρον για το πως θα ησουν νομιμος με ασφαλισμενο οχημα ,διπλωμα, εξοπλισμο κλπ, χωρις να δινεις δικαιομα και να εκνευριζεις την γειτονια.Νομιζω οτι το καλύτερο ειναι πρωτα να κανεις το μηχανακι αθόρυβο, ετσι θα μεταφερεσαι ιγκογκνιτο και μετα μια συγνωμη για την αναστατωση απο τον γειτονα.Το σιγουρο ειναι οτι εαν συνεχίσεις να κινησαι ετσι, απο τον γειτονα θα την γλιτώσεις αλλα καποιο οργανο θα σε συνετησει στην καλητερη Δυστηχως οφειλω να ομολογησω οτι δεν ειμαι άμοιρος ευθηνών και στη ηλικια σου κατι αντιστοιχο μπορει να εχω κανει .Μαθαινουμε απο τα λαθη μας .Συγνωμη εκφραζω προσωπικη αποψη.
    αν δειτε αντρα σε μπαλκονι,να ποτιζει γλαστρες,προφανως τα φυτα καπνιζονται.

  5. #20
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Μόνο εμένα μου φαίνεται λίγο άτοπο το περιεχόμενο της μήνυσης που συζητάμε εδώ ;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    φιλε μου στην ηλικια σου και με φτιαγμενο παπι που κανει θορυβο να σου κανουν μηνυση για θορυβο ειναι το λιγοτερο που μπορει να σου συμβει
    καποιος μεγαλυτερος πρεπει να σου εξηγησει καποια πραγματα

  7. #22
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Την Κυριακή που μας πέρασε, φίλος έκανε ψιλομαλακιουλα με το Ι. Χ., με με αποτέλεσμα ένα παπι που ερχόταν δικάβαλο με τα όσα από πίσω, να πέσει στα φρένα, να πέσει και να συρθεί κάμποσα μέτρα στο δρομο, πριν στουκαρει στα κάγκελα.
    χωρίς τραυτατισμους, όμως το παπι πάει για ολική.
    Ο οδηγός του παπακίου χωρίς δίπλωμα.

    Μάντεψε ποιος ΔΕΝ θα αποζημιωθει

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Ατυχία λέει.... Άνοιξε ρε παλικάρι ένα λεξικό να μάθεις τον ορισμό της....
    Στην παρούσα φάση είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε απασχολεί... Στα είπαν οι από πάνω, δεν χρειάζεται να επεκταθώ.
    Απορώ μονάχα με τους κηδεμόνες σου.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Κυβικά εις την τρίτη δύναμη; Εννιαδιάστατος κύβος; Γουαου
    Ο Νταλί μέχρι 4 κατάφερε να φτάσει.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos12345 Προβολή μηνύματος
    Ναι έχετε απόλυτο δίκιο απλά επειδή το έχει κάνει σε πολλά παιδιά αυτό το πράγμα να κάνει μηνύσεις λέω ότι θα την πατήσω και εγώ και αγχώνομαι! Έχει περάσει μια εβδομάδα από την ημέρα που μου το είπε οπότε με τα λεγόμενα σας θα έπρεπε να είχα ενημερωθεί! Σας ευχαριστώ
    Η μηνυση πρεπει να στηριχθει με στοιχεια. Αν αυτος εχει κανει μηνυσεις σε οτι κινειται δεν μετρα υπερ του και κινειται στα ορια του δικομανη σαν προσωπικοτητα.
    Βγαλε ομως τη εξατμιση γιατι αν φας και κανα κληση για ολα αυτα την πατησες

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Επισης Ατυχια ειναι να σπασει κανα καποτα στην ηλικια σου. Οχι αυτο που περιγράφεις.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2020
    Μηνύματα
    105
    Παλικάρι μου, έχω γιο στην ηλικία σου, μην αγχώνεσαι για τη μήνυση. Πήγαινε όμως άμεσα να βγάλεις ένα δίπλωμα για το μηχανάκι σου. Λάβε υπόψη σου τις συμβουλές των παραπάνω. Την εξάτμιση μην τη βγάλεις, να τη χαρείς, να χαρείς και το θόρυβό της κι ας γκρινιάζουν οι παππούδες.

  13. #28
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    την έκανε, πήρε αυτό που ήθελε "και απο δω παν κι άλλοι"

    πρέπει να μπει ενα φίλτρο με κάποιο τρόπο να κόβονται τέτοιες περιπτώσεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afasias Προβολή μηνύματος
    Παλικάρι μου, έχω γιο στην ηλικία σου, μην αγχώνεσαι για τη μήνυση. Πήγαινε όμως άμεσα να βγάλεις ένα δίπλωμα για το μηχανάκι σου. Λάβε υπόψη σου τις συμβουλές των παραπάνω. Την εξάτμιση μην τη βγάλεις, να τη χαρείς, να χαρείς και το θόρυβό της κι ας γκρινιάζουν οι παππούδες.
    Και που θα το βγάλει, πάλι παράνομος θα είναι...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    μελος Το avatar του/της mikepap
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    154
    Μου ελεγε η γιαγια μου,και εγω κοιταγα σαν χαζος,μπορει και να ημουν.Οι αδειοι τενεκεδες κανουν θορυβο.[γενικος]
    αν δειτε αντρα σε μπαλκονι,να ποτιζει γλαστρες,προφανως τα φυτα καπνιζονται.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ατυχία συναδέρφου
    από quintezz στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2006, 00:45
  2. ΑΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ.... (help Pleaseeee....)
    από sub_zero στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 16:43
  3. Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 16:52
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 17:43
  5. Ατυχία ρε γαμώτο
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 03:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF