Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Ατυχία

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2021
    Μηνύματα
    5

    Ατυχία

    Καλησπέρα παιδιά! Ένας ηλικιωμένος μου έκανε μήνυση επειδή οδηγαω χωρίς δίπλωμα ειμαι 17 και το μηχανάκι 135cc σε πόσο καιρό θα μου έρθει η μήνυση και πως θα ειδοποιηθω;;; Ευχαριστώ!

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    μάλλον θα καλεστείς απο την αστυνομία της περιοχής σου για κατάθεση, εκει θα μάθεις και τις επόμενες κινήσεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Όταν λες "ατυχία";
    Life begins at 45°.

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όταν λες "ατυχία";
    Να πέσεις σε στραβόξυλο γέρο.....τόσοι άλλοι καλοί υπάρχουν............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Ατυχία είναι εκεί που πας, να έχει τρύπα το πλακάκι από κάτω και να σπάσει και να πέσεις ή να σε χτυπήσει μετεωρίτης ή να σε επιλέξει τυχαία το κράτος για εφορευτική επιτροπή στις εκλογές.

    Αυτό που έκανες εσύ, δεν είναι ατυχία, είναι παρανομία εν γνώση σου, και με την ευθύνη σου (+του κηδεμόνα σου αφού είσαι ανήλικος).

    Πως ξέρεις 1)για ηλικιωμένο 2)τι έκανε 3)για ποιον λόγο; Στα είπε ο ίδιος, στα είπε άλλη πηγή; Πως του ήρθε του ηλικιωμένου και το έκανε αυτό, έτσι ξαφνικά ή κάτι άλλο συνέβη πρώτα στο οποίο κάτι έκανες εσύ;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2021
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ατυχία είναι εκεί που πας, να έχει τρύπα το πλακάκι από κάτω και να σπάσει και να πέσεις ή να σε χτυπήσει μετεωρίτης ή να σε επιλέξει τυχαία το κράτος για εφορευτική επιτροπή στις εκλογές.

    Αυτό που έκανες εσύ, δεν είναι ατυχία, είναι παρανομία εν γνώση σου, και με την ευθύνη σου (+του κηδεμόνα σου αφού είσαι ανήλικος).

    Πως ξέρεις 1)για ηλικιωμένο 2)τι έκανε 3)για ποιον λόγο; Στα είπε ο ίδιος, στα είπε άλλη πηγή; Πως του ήρθε του ηλικιωμένου και το έκανε αυτό, έτσι ξαφνικά ή κάτι άλλο συνέβη πρώτα στο οποίο κάτι έκανες εσύ;
    Καληπερα σας, ο λόγος είναι ότι κάνει θόρυβο το μηχανάκι και συμφωνώ στα ίσα είπατε παραπάνω! Μου το είπε ο ίδιος ότι θα μου κάνει μήνυση εδώ και 1 εβδομάδα έχει γίνει αυτό το συμβάν

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Είπε ότι θα στην κάνει, δεν σημαίνει ότι την έκανε. Αν σε ξέρει και έχει το τηλέφωνό σου, θα σε είχε καλέσει επί τόπου ο αστυνομικός που καταγράφει την μήνυση. Αν δεν σε ξέρει, τότε με τι στοιχεία σου έκανε την μήνυση; Με την πινακίδα σου μόνο;

    Δύσκολο το βλέπω, έχει και ένα 100ρικο η μήνυση, 95% ψαρωτικά στο είπε.

    Αλλά κι εσύ βρε παιδί μου, βάλε ένα σιγαστηράκι (db killer) να μην προκαλείς, είσαι παράνομος, προκαλείς κιόλλας. Stay low που λένε
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos12345 Προβολή μηνύματος
    Καληπερα σας, ο λόγος είναι ότι κάνει θόρυβο το μηχανάκι και συμφωνώ στα ίσα είπατε παραπάνω! Μου το είπε ο ίδιος ότι θα μου κάνει μήνυση εδώ και 1 εβδομάδα έχει γίνει αυτό το συμβάν
    "Θα..."
    Μια λεξη που εχει καταστρεψει τον τοπο.
    Περα απο το αστειο νομιζω δεν σου εχει κανει απολύτως τίποτα.
    1ον θα πρεπει να σκασει 50-70€ παραβολο.
    2ον αν γίνει στο τμημα σε καλουν αμεσα οποτε δεν.
    3ον αν βαλει δικηγορο πληρωνει περισσοτερα.

    "Θα... " αυτος αλλα βγαλε την εξάτμιση μια και δεν μπορει να υποστηριξει ευκολα την υπαρξη της μετα την αφαιρεση σου απο εσενα.
    Τελοσπαντων... Μην προκαλεις και συ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Το οτι οδηγεις χωρις διπλωμα ειναι μεγιστη κουταμαρα να μην το πω πιο χοντρα !
    Το οτι εκανε μυνηση...εαν ισχυει πρεπει και να αποδειχθει....σε τοπο και χρονο...κατι το οποιο μπορεις να αρνηθεις
    για το σημειο

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Καλώς ήρθες στο forum!

    Στην ηλικία σου, δικαιούσαι να οδηγείς μόνο μέχρι 50 κυβικά εκατοστά³ μοτοσυκλέτα και μόνο εάν έχεις αντίστοιχο δίπλωμα οδήγησης. Επιπλέον πρέπει να φροντίσεις να μην κάνει περισσότερο θόρυβο από τον επιτρεπόμενο.

    Σε περίπτωση ατυχήματος, όντας ανασφάλιστος, παίρνεις το ρίσκο να χρεωθείτε οικογενειακώς για μία ζωή. Οι μηνύσεις από τρίτους είναι το λιγότερο που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει.

    Σου εύχομαι να κάνεις τη διαφορά και να πράξεις συνετά. Δεν έχω βέβαια αυταπάτες, απλά θα εντυπωσιαστώ.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 30/03/2021 στις 20:47.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2021
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Είπε ότι θα στην κάνει, δεν σημαίνει ότι την έκανε. Αν σε ξέρει και έχει το τηλέφωνό σου, θα σε είχε καλέσει επί τόπου ο αστυνομικός που καταγράφει την μήνυση. Αν δεν σε ξέρει, τότε με τι στοιχεία σου έκανε την μήνυση; Με την πινακίδα σου μόνο;

    Δύσκολο το βλέπω, έχει και ένα 100ρικο η μήνυση, 95% ψαρωτικά στο είπε.

    Αλλά κι εσύ βρε παιδί μου, βάλε ένα σιγαστηράκι (db killer) να μην προκαλείς, είσαι παράνομος, προκαλείς κιόλλας. Stay low που λένε
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας το εκτιμώ πολύ,από Τα στοιχεία μου τα ξέρει το όνομα μου και την περιοχή μου! Οπότε αν την είχε κάνει θα είχα ειδοποιηθεί λέτε εε;;

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2021
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    "Θα..."
    Μια λεξη που εχει καταστρεψει τον τοπο.
    Περα απο το αστειο νομιζω δεν σου εχει κανει απολύτως τίποτα.
    1ον θα πρεπει να σκασει 50-70€ παραβολο.
    2ον αν γίνει στο τμημα σε καλουν αμεσα οποτε δεν.
    3ον αν βαλει δικηγορο πληρωνει περισσοτερα.

    "Θα... " αυτος αλλα βγαλε την εξάτμιση μια και δεν μπορει να υποστηριξει ευκολα την υπαρξη της μετα την αφαιρεση σου απο εσενα.
    Τελοσπαντων... Μην προκαλεις και συ.
    Ναι έχετε απόλυτο δίκιο απλά επειδή το έχει κάνει σε πολλά παιδιά αυτό το πράγμα να κάνει μηνύσεις λέω ότι θα την πατήσω και εγώ και αγχώνομαι! Έχει περάσει μια εβδομάδα από την ημέρα που μου το είπε οπότε με τα λεγόμενα σας θα έπρεπε να είχα ενημερωθεί! Σας ευχαριστώ

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2017
    Μηνύματα
    71
    Σχετικό άσχετο, το παράβολο για την κατάθεση της μήνυσης έχει καταργηθεί, υπάρχει ένα παράβολο των 250€ αν αρχειοθετήσει την μήνυση ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών, για να την επαναξιολογήσει ο εισαγγελέας εφετών. Από τον νέο ΚΠΔ όσο τον έχω ξεφυλλισει.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/03/2021
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vantonopoulos Προβολή μηνύματος
    Σχετικό άσχετο, το παράβολο για την κατάθεση της μήνυσης έχει καταργηθεί, υπάρχει ένα παράβολο των 250€ αν αρχειοθετήσει την μήνυση ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών, για να την επαναξιολογήσει ο εισαγγελέας εφετών. Από τον νέο ΚΠΔ όσο τον έχω ξεφυλλισει.
    Καλησπερα σας, επειδή βλέπω ότι ξέρετε κάποια πράγματα! Σε περίπτωση μήνυσης σε πόσο καιρό ειδοποίησε;;;

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2017
    Μηνύματα
    71
    Άρθρο 43

    Έναρξη ποινικής δίωξης.

    Τρόποι κίνησης. Αρχειοθέτηση. 1. Ο εισαγγελέας όταν λάβει τη μήνυση ή την αναφορά, κινεί την ποινική δίωξη, παραγγέλλοντας ανάκριση ή εισάγοντας την υπόθεση με απευθείας κλήση του κατηγορουμένου στο ακροατήριο, όπου αυτό προβλέπεται ή διαβιβάζοντας τη δικογραφία στον εισαγγελέα εφετών στην περίπτωση της επόμενης παραγράφου ή υποβάλλοντας αίτηση για την έκδοση ποινικής διαταγής (άρθρο 409). Στα κακουργήματα ή πλημμελήματα αρμοδιότητας τριμελούς πλημμελειοδικείου, καθώς και στα πλημμελήματα αρμοδιότητας τριμελούς εφετείου (άρθρο 111 παρ. 6), κινεί την ποινική δίωξη μόνο εφόσον έχουν ενεργηθεί προκαταρκτική εξέταση ή αυτεπάγγελτη προανάκριση κατά το άρθρο 245 παρ. 2 και προκύπτουν επαρκείς ενδείξεις για την κίνησή της. Αν έχει προηγηθεί ένορκη διοικητική εξέταση ή υπάρχει πόρισμα ή έκθεση ελέγχου του Γενικού Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης ή του Σώματος ή Υπηρεσίας Επιθεώρησης και Ελέγχου των φορέων της παρ. 2 του άρθρου 1 του ν. 3074/2002 και προκύπτουν επαρκείς ενδείξεις για να κινηθεί η ποινική δίωξη, μπορεί να μην ενεργηθεί προκαταρκτική εξέταση, εφόσον η ποινική δίωξη που πρόκειται να ασκηθεί αναφέρεται σε πράξεις ίδιες με εκείνες για τις οποίες διενεργήθηκε η Ε.Δ.Ε ή αναφέρονται στο πόρισμα ή την έκθεση ελέγχου.

    2. Αν διενεργήθηκε προκαταρκτική εξέταση ή αυτεπάγγελτη προανάκριση κατά το άρθρο 245 παρ. 2 ή ένορκη διοικητική εξέταση ή υπάρχει πόρισμα ή έκθεση αρμόδιας κατά τον νόμο για έλεγχο αρχής για πλημμέλημα των προσώπων του άρθρου 111 παρ. 6, ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών κινεί την ποινική δίωξη διαβιβάζοντας τη δικογραφία στον εισαγγελέα εφετών με σχέδιο κλητηρίου θεσπίσματος. Αν ο εισαγγελέας εφετών κρίνει ότι δεν συντρέχουν επαρκείς ενδείξεις για την εισαγωγή της υπόθεσης στο ακροατήριο με απευθείας κλήση, υποβάλλει σχετική πρόταση στο συμβούλιο εφετών διατηρώντας το δικαίωμα να διατάξει προηγουμένως προανάκριση για τη συμπλήρωση του αποδεικτικού υλικού».

    3. Αν η μήνυση ή η αναφορά δεν στηρίζεται στον νόμο ή είναι προφανώς αβάσιμη στην ουσία της ή ανεπίδεκτη δικαστικής εκτίμησης, ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών τη θέτει στο αρχείο και, υποβάλλοντας τη δικογραφία στον εισαγγελέα εφετών, αναφέρει σε αυτόν τους λόγους για τους οποίους δεν άσκησε ποινική δίωξη. Ο τελευταίος, αν δεν συμφωνεί, έχει υποχρέωση να παραγγείλει προκαταρκτική εξέταση αν πρόκειται για κακούργημα ή πλημμέλημα για το οποίο αυτή είναι υποχρεωτική, είτε την άσκηση ποινικής δίωξης στις λοιπές περιπτώσεις προσδιορίζοντας σαφώς τα νομικά χαρακτηριστικά της αξιόποινης πράξης».

    4. Αν έχει διενεργηθεί προκαταρκτική εξέταση ή αυτεπάγγελτη προανάκριση κατά το άρθρο 245 παρ. 2 ή ένορκη διοικητική εξέταση ή υπάρχει πόρισμα ή έκθεση αρμόδιας κατά τον νόμο για έλεγχο αρχής και ο εισαγγελέας πλημμελειοδικών κρίνει ότι δεν προκύπτουν επαρκείς ενδείξεις για να κινηθεί η ποινική δίωξη, θέτει την υπόθεση στο αρχείο και, υποβάλλοντας τη δικογραφία στον εισαγγελέα εφετών, αναφέρει σε αυτόν τους λόγους για τους οποίους δεν άσκησε ποινική δίωξη. Ο τελευταίος, αν δεν συμφωνεί, έχει δικαίωμα να παραγγείλει είτε τη συμπλήρωση προκαταρκτικής εξέτασης είτε την άσκηση ποινικής δίωξης, εκθέτοντας στην παραγγελία του συνοπτικά τους λόγους που την δικαιολογούν, προσδιορίζοντας σαφώς τα νομικά χαρακτηριστικά της αξιόποινης πράξης.»

    5. Μήνυση ή αναφορά η οποία υποβάλλεται με οποιονδήποτε τρόπο ανωνύμως ή με ανύπαρκτο όνομα, τίθεται αμέσως στο αρχείο από τον εισαγγελέα πλημμελειοδικών και εφαρμόζονται αναλόγως όσα ορίζονται στην παρ. 3. Όταν συντρέχουν εξαιρετικοί λόγοι που μνημονεύονται ειδικά στην παραγγελία του εισαγγελέα πλημμελειοδικών, διατάσσεται η» διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης.

    6. Ο αρμόδιος εισαγγελέας ανασύρει τη δικογραφία από το αρχείο μόνον όταν αναφαίνονται νέα πραγματικά περιστατικά ή στοιχεία ή γίνεται επίκληση αυτών, τα οποία δικαιολογούν κατά την κρίση του την επανεξέταση της υπόθεσης. Στην περίπτωση αυτή καλεί τον μηνυόμενο ή αυτόν σε βάρος του οποίου διενεργήθηκε προκαταρκτική εξέταση για παροχή εξηγήσεων.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ατυχία συναδέρφου
    από quintezz στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2006, 00:45
  2. ΑΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ.... (help Pleaseeee....)
    από sub_zero στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 16:43
  3. Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 16:52
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 17:43
  5. Ατυχία ρε γαμώτο
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 03:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF