Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: 3M carbon vinyl σε κράνος.

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83

    3M carbon vinyl σε κράνος.

    Γειά σας παιδιά.

    Έχω ένα agv k3 μαύρο εδω και 3 χρόνια. Δεν το έχω πολυχρησιμοποιήσει και είναι σε άριστη κατάσταση αλλά το βαρέθηκα λιγο τόσο μαύρο που είναι και μιας και μου περίσεψε υλικό από ένα άλλο project σκέφτομαι να το ντύσω εξωτερικά με 3M carbon Vinyl.
    Λογικά δεν θα έχει κάποιο θέμα ασφαλείας απλά είπα να σας ρωτήσω και εσάς μήπως μου διαφεύγει τίποτα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    κανένα θεμα

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2020
    Μηνύματα
    32
    Καλησπέρα φίλε μου. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως θα πρέπει να είναι ειδικό το αυτοκόλλητο καθώς μπορεί το υλικό της κόλλας να αλληλεπιδράσει με το πλαστικό κέλυφος του κράνους.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    κανένα θεμα
    +745

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimnast Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως θα πρέπει να είναι ειδικό το αυτοκόλλητο καθώς μπορεί το υλικό της κόλλας να αλληλεπιδράσει με το πλαστικό κέλυφος του κράνους.
    αν ειναι ματ το κράνος και έχει φθορές και η κόλλα εισχωρήσει κάτω απο την βαφη υπάρχει μια πολύ μικρη πιθανότητα να αλλειωθεί η συσταση του πλαστικου. μιλάμε για πολύ πολύ μικρη πιθανότητα και μάλλον περισσότερο καλό θα κάνει που αντι να μπαινει νερό και ήλιος θα μπεί ελάχιστη κόλλα, αν μπει κιόλας. το βερνίκι στα γιαλυστερα ειναι πολύ σκληρο και δεν παθαίνει τίποτα για μερικά χρόνια. εφοσον ειναι ήδη παλιο δεν θα το κρατήσει αρκετά ωστε η κόλλα να κάψει το βερνικι και η 3m δεν βάζει φθηνή κακή κόλλα. Δεν ειναι λάθος αυτο που λες αλλα ειναι πολύ πολύ απίθανο να συμβει.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2017
    Μηνύματα
    83
    Οκ παιδιά σας ευχαριστώ. Δεν εχει χτυπήματα το κράνος μόνο 2-3 μικρές γρατζουνιές απο την μπαγκαζιέρα που το μπαινωβγάζω χωρίς να έχει ξεφτύσει το χρώμα που καλά καλά δεν φαίνονται οπότε δεν έχει θέμα με την κόλλα από το vinyl. Για να του κάνω σχεδιάκια να γίνει λίγο πιο όμορφο το σκέφτομαι γιατί μέσα στην μαυρίλα το βαρέθηκα.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έχεις τύπου καρμπον σε χρώμα; Το μόνο "μείον" σε αυτό το υλικό είναι ότι καθαρίζεται δύσκολα λόγο του ανάγλυφου.
    Υπάρχουν αυτοκόλλητα βινυλίου, υδροβαφής και τα διάφορα χρώματα που μπορεί να χρησιμοποιηθούν.

    Χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα, το τύπου καρμπον είναι το βαρύτερο αν δεν κανω λαθος.
    Σε πλήρη κάλυψη, κοντα στα 40-50γρ όταν τα υπόλοιπα είναι κοντα στα 25γρ.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Απο πείρα σε καμπίλες επιφάνειες ντεπόζιτο / οροφή / προφυλακτήρα / κλπ, οχι σε κράνος, σου προτείνω να παρεις την Avery Dennison μιας και ειναι πολυ πιο ευπλαστη και ισως βοηθήσει στις καμπύλες (αν και καποιες φορες δυσκολεύει η μεγαλη αντίδραση στην ζέστη).

    Προσωπικά την καλυτερη σχέση ελαστικότητας και ευκολίας την εχω βρει στην Oracal, οι άλλες 2 με δυσκόλεψαν για τους ακριβώς αντίθετους λόγους.

    Εχε υπόψη σου οτι αν εχει σχέδιο οπως το carbon ή ειναι μεταλλικό, με το "τράβηγμα" υπάρχει κίνδυνος να αλλοιωθεί το χρώμα/σχέδιο.

    Βοηθάει η ταινία κοπής της 3Μ για να αποφύγεις κοπίδι σε καποιες περιπτώσεις.

    Μια συμβουλή, στις καμπύλες επιφάνειες ΠΑΝΤΑ θα σου μαζέψει περίσεμα στο τέλος της εφαρμογής ΟΠΟΤΕ ξεκίνα την εφαρμογή απο το σημείο που σε ενδιαφέρει (πχ εμπρος μερος) και κατέληξε εκεί που μπορείς να το κρύψεις.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Όσοι του προτείνετε να πάρει τα....ο άνθρωπος είπε ότι του περίσσεψαν αυτά που λέει και σκέφτεται να τα βάλει στο κράνος. Και αν κάνει να τα βάλει.
    Δεν ρώτησε τι να πάρει....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Όσοι του προτείνετε να πάρει τα....ο άνθρωπος είπε ότι του περίσσεψαν αυτά που λέει και σκέφτεται να τα βάλει στο κράνος. Και αν κάνει να τα βάλει.
    Δεν ρώτησε τι να πάρει....
    Καλα μην κανεις έτσι Παρασκευιατικα

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Καλα μην κανεις έτσι Παρασκευιατικα
    Ε μαααα θα τον κάνετε να πάρει... Κράνος λέμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    αυτα να τα πεις σε αυτούς που απαντάνε παρε το τάδε κλαστήρι σε όσους ρωτάνε για μεγαλύτερη μοτό.

Παρόμοια θέματα

  1. Φιμέ ζελατίνα σε κράνος
    από ns1982 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2010, 22:58
  2. Αερογραφια σε κρανος
    από rsp στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2010, 21:37
  3. αερογραφια σε κρανος?
    από wild_cat/anima στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2008, 21:37
  4. αερογραφία σε κράνος στη Κρήτη
    από tam στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2007, 01:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF