Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Italian horse seduces young Greek rider

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp0s Προβολή μηνύματος
    Πάντως εγώ ρε παιδιά με ακράπες ανοιχτές και φίλτρο ΚΝ και ρυθμισμένο από Bill δέν έχω κομπιάσματα. Δουλέυει λίγο raw κι έχω σκασίματα στα κλεισίματα αλλά αυτό είναι από τις εξατμίσεις, όταν βάλω πάνω τους σιγαστηρες δουλέυει πιο smooth.

    Οι βαλβίδες σου είναι ρυθμισμένες?
    Βαλβίδες ρυθμισε ο Bill στο σέρβις που έκανα μόλις το πήρα και μάλιστα μου είπε ότι ήταν πολύ off, πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι μήπως ο προηγούμενος μάστορας το είχε επίτηδες έτσι γιατί δούλευε καλύτερα;;; Μπορεί να λέω και μεγάλη μπαρουφα, έτσι...???

    Τη λύση αυτή με φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση σκέφτομαι κι εγώ να πω την αλήθεια.
    Μίλησα σήμερα και με τον Άρη που συστήνουν τα παιδιά στο Aprilia Bikers και μου είπε ότι εφόσον δεν είναι τρόμπα, και δεν είναι και TPS ( είχε αλλαχτεί εντός εγγύησης) τότε με ένα προγραμματισμό (κάποιες ρυθμίσεις στην ουσία ) φτιάχνει κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, αλλά αν σκέφτομαι την αναβάθμιση με φίλτρο εξάτμιση τότε μπορεί να φτιάξει καινούργιο πρόγραμμα με θεαματικά αποτελέσματα.

    Αυτά τα ολίγα

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Βαλβίδες ρυθμισε ο Bill στο σέρβις που έκανα μόλις το πήρα και μάλιστα μου είπε ότι ήταν πολύ off, πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι μήπως ο προηγούμενος μάστορας το είχε επίτηδες έτσι γιατί δούλευε καλύτερα;;; Μπορεί να λέω και μεγάλη μπαρουφα, έτσι...???

    Τη λύση αυτή με φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση σκέφτομαι κι εγώ να πω την αλήθεια.
    Μίλησα σήμερα και με τον Άρη που συστήνουν τα παιδιά στο Aprilia Bikers και μου είπε ότι εφόσον δεν είναι τρόμπα, και δεν είναι και TPS ( είχε αλλαχτεί εντός εγγύησης) τότε με ένα προγραμματισμό (κάποιες ρυθμίσεις στην ουσία ) φτιάχνει κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, αλλά αν σκέφτομαι την αναβάθμιση με φίλτρο εξάτμιση τότε μπορεί να φτιάξει καινούργιο πρόγραμμα με θεαματικά αποτελέσματα.

    Αυτά τα ολίγα
    Εγώ δεν έχω πρόγραμμα, μόνο εξατμίσεις και φίλτρο αλλά το πήρα κι έτσι οπότε δεν ξέρω πως δουλεύει με τις μαμά. Πάντως στην αρχή που οι βαλβίδες και σε μένα ήταν αλλού και μετά από καθάρισμα του ψεκασμού -φαντάζομαι πως έχεις κάνει αφού έκανες μεγάλο σέρβις- είδα άλλο μηχανάκι. Δηλ. τέλος σβησίματα, κομπιάσματα κτλ.

    Να ήταν off οι βαλβίδες για να δουλεύει σωστά δεν παίζει πάντως...

    Έχω ακούσει/διαβάσει κι εγώ για το remap στην ecu κι όλοι λένε οτι έχει καλά αποτελέσματα απλά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι για να μπω στη διαδικασία

    ελπίζω να βγάλεις άκρη

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp0s Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν έχω πρόγραμμα, μόνο εξατμίσεις και φίλτρο αλλά το πήρα κι έτσι οπότε δεν ξέρω πως δουλεύει με τις μαμά. Πάντως στην αρχή που οι βαλβίδες και σε μένα ήταν αλλού και μετά από καθάρισμα του ψεκασμού -φαντάζομαι πως έχεις κάνει αφού έκανες μεγάλο σέρβις- είδα άλλο μηχανάκι. Δηλ. τέλος σβησίματα, κομπιάσματα κτλ.

    Να ήταν off οι βαλβίδες για να δουλεύει σωστά δεν παίζει πάντως...

    Έχω ακούσει/διαβάσει κι εγώ για το remap στην ecu κι όλοι λένε οτι έχει καλά αποτελέσματα απλά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από το μηχανάκι για να μπω στη διαδικασία

    ελπίζω να βγάλεις άκρη
    Ναι μάλλον θα προχωρήσω με εξάτμιση + φίλτρο και βλέπουμε...
    Thanks

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Φίλτρο παίζει ενα DNA στα 45€ και ένα K&N στα 80€
    Καμία άλλη ιδέα?
    Επίσης κραταω την εισαγωγή η τη βγάζω;

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Ναι μάλλον θα προχωρήσω με εξάτμιση + φίλτρο και βλέπουμε...
    Thanks
    πάντως το remap είναι πολύ πιο οικονομικό και οι περισσότεροι στο aprilia bikers ήταν με τις μαμα εξατμίσεις όταν το έκαναν και όλοι είχαν να πουν πολύ καλά λόγια για το αποτέλεσμα. just saying

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από filipp0s Προβολή μηνύματος
    πάντως το remap είναι πολύ πιο οικονομικό και οι περισσότεροι στο aprilia bikers ήταν με τις μαμα εξατμίσεις όταν το έκαναν και όλοι είχαν να πουν πολύ καλά λόγια για το αποτέλεσμα. just saying
    Ναι το ξέρω αλλά λέω να το κάνω μια και καλή και σαν βελτίωση. Για φίλτρο έχεις άποψη; Και κυρίως για το αν κρατάμε ή όχι την εισαγωγή; Είδα κι ένα stage 2 που απ' ότι κατάλαβα είναι για αντικατάσταση.
    https://www.tpl-parts.gr/product/DNA...-TC-AP6SM05-S2

    Για εξατμίσεις έχω φίλο που θα μου τις φτιάξει σωστά και οικονομικά.
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  7. #22
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    dna βαλε ,ειναι και made in greece
    επισης ο αρης απο οτι ξερω εχει φτιαξει αρκετα με remup
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    dna βαλε ,ειναι και made in greece
    επισης ο αρης απο οτι ξερω εχει φτιαξει αρκετα με remup
    Thanks το παρήγγειλα.Θα δοκιμάσω να παίξω και με την εισαγωγή, είτε να τη βγάλω τελείως είτε να την κόψω όπως κάνουν άλλοι.
    Από βδομάδα θα πάω και για τις εξατμίσεις και βλέπουμε.
    Stage 1 here we come

  9. #24
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Thanks το παρήγγειλα.Θα δοκιμάσω να παίξω και με την εισαγωγή, είτε να τη βγάλω τελείως είτε να την κόψω όπως κάνουν άλλοι.
    Από βδομάδα θα πάω και για τις εξατμίσεις και βλέπουμε.
    Stage 1 here we come
    το μηχανακι ειναι τερας αξιοπιστιας,ο john kerasi μολις επιασε τις 170000 χλμ στο bikers
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Ναι το ξέρω αλλά λέω να το κάνω μια και καλή και σαν βελτίωση. Για φίλτρο έχεις άποψη; Και κυρίως για το αν κρατάμε ή όχι την εισαγωγή; Είδα κι ένα stage 2 που απ' ότι κατάλαβα είναι για αντικατάσταση.
    https://www.tpl-parts.gr/product/DNA...-TC-AP6SM05-S2

    Για εξατμίσεις έχω φίλο που θα μου τις φτιάξει σωστά και οικονομικά.
    Τον bill ειχα ρωτησει κι εγω αν αξίζει το κοψιμο του snorkel και μου ειχε πει να μην ασχοληθω

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2017, 23:59
  2. CIV ITALIAN SUPERBIKE The 1199 Panigale R wins both the riders’ and manufacturers
    από GIOTIS750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2014, 18:36
  3. GREEK GP RIDER
    από RaGe_Raptor στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2012, 18:03
  4. Greek Knight Rider
    από Vegeta στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2010, 12:54
  5. Searching For A Russian Speaking Rider
    από Odyssey στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 15:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF