Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Ερώτηση για μήκος εξάτμισης και τις αρχές λειτουργίας της.

  1. #1
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077

    Ερώτηση για μήκος εξάτμισης και τις αρχές λειτουργίας της.

    Ηρθε ξανα η ώρα να με απασχολήσει η εξάτμιση του ER6 όσον αφορά την δομή της.

    Έχουμε το παρακάτω σύστημα εξάτμισης και θα ήθελα την γνώμη όποιου έχει ασχοληθεί
    για το αν το σύστημα που σκέφτομαι θα προκαλέσει κάποιο πρόβλημα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	000000505338-1-big.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	55,7 KB 
ID:	426898

    Oι λαιμοί μέχρι το 2 σε 1 ;έχουν Φ35mm και ~50cm μήκος, ο σωλήνας μετα έχει Φ46mm μέχρι το τελικό
    και στο τελικό δείχνει να έχει ~80cm "διαδρομή".

    αυτό που σκέφτομαι είναι καπως έτσι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	000000505338-2-big.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	32,3 KB 
ID:	426900

    Διατηρώ το Φ35mm στις εξαγωγές απο την κεφαλή, μειώνω το μήκος μέχρι το 2 σε 1 απο 50cm σε 35cm
    διατηρώ το Φ46mm του κεντρικού σωλήνα το οποίο οδηγώ σε μικρό οβαλ "ελεύθερο" και απο αυτό παίρνω Φ46mm
    που διαιρώ σε δύο Φ46mm
    που καταλήγουν σε Φ50mm για τα δύο τελικά.

    Θεωρητικά, είχα περίπου 150cm διαδρομή και τόσο θα έχω και με το δεύτερο σχέδιο.
    Επίσης δεν έχω πλέον κατι να "εμποδίζει" την κίνηση των καυσαερίων.

    Ερωτήσεις:

    α) το ότι συναντώνται πιο σύντομα (-15cm) οι εξαγωγές για να δημιουργήσουν το 2 σε 1 είναι κατι που με προβληματίζει
    ή συμβάλει στην λειτουργία σαν ένα μικρό "καζανάκι" - "σύνδεσμο" που βλέπω να χρησιμοποιούν σε κάποιες αφτερ μαρκετ;

    β) το ότι μετα το μικρό οβάλ ελεύθερο διαιρώ την υπάρχουσα διάμετρο για να την οδηγήσω σε δύο τελικά μπορεί να συμβάλει αρνητικά;

    γ) υπαρχει καποια πρόταση πανω στο σύστημα που σκέφτομαι; πχ θα ήθελα αν είναι δυνατόν να αυξήσω την διαμετρο των εξαγωγών μετα τις κούρμπες
    που εφαρμόζουν στην κεφαλή, σε 38mm..


    Ο κινητήρας, σε σχέση με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, θα έχει παραπάνω καύσιμο και αέρα. Χωρίς περιορισμούς απο ηλεκτρονικά.

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν εχω υποψην καποιο συγκεκριμενο να σου προτεινω, αλλα ξερω πως υπαρχουν free online calculators για σχεδιασμο εξατμισης. Τα δεδομενα που χρειαζεσαι ειναι διαστασεις βαλβιδων, χαρακτηριστικα εκκεντροφορων, συμπιεση, κυβισμος μηκος inlet tract κλπ και βλεπεις διαγραμματα ισχυος και ροπης αναλογα την γεωμετρια εξατμισης που θα επιλεξεις.
    Σε γενικες γραμμες παντως, αν κανεις 2-1 εξατμιση εχεις καλλιτερη κατανομη ροπης και με 2-2 εχεις μεγαλυτερη μαξ ισχυ. Επισης, με μεγαλο φ εχεις ισχυ ψηλα και με μικροτερο φ εχεις ροπη χαμηλα. Πρεπει να σκεφτεις και τι οδηγικα χαρακτηριστικα θες να εχει το σχεδιο σου και αναλογα να αποφασισεις.

    Το "καζανακι" υπαρχει αποκλειστικα για μειωση θορυβου. Δεν συμβαλει καπου αλλου στη λειτουργια, ισα ισα η παρουσια του ειναι μαλλον αντιπαραγωγικη στο θεμα της αποδοσης.

    Με το ματι το αποτελεσμα θα ειναι θεμα τυχης.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 02/04/2021 στις 14:39.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έχω υπόψιν την "αδυναμία" του συνόλου χαμηλά (εργοστασιακό οverlαp των βαλβίδων σε σχέση με του versys που είναι λιγότερο και αποδίδει καλύτερα χαμηλά
    αλλα όχι ψηλα..) , γι' αυτό και διατηρώ την διάμετρο στα εργοστασιακά μεγέθη.
    απο εκεί και πέρα δεν έχω την δυνατότητα να υπολογίσω τις ανάγκες που θα διαμορφωθούν με την νέα χαρτογραφιση κ.λπ.

    Έχω μια εικόνα από το ίδιο (εργοστασιακό) σύστημα σωλήνων με ελεύθερο τελικό μόνο, που μοιάζει να χάνει ελάχιστα χαμηλά
    αλλά έχει διαφορά στο σύνολο της λειτουργίας, παρα το πολύ φτωχό μίγμα.
    Με τόσο διαφορετικό όσο χρειάζεται, μόνο εικασίες μπορώ να κανω και να ελπίζω σε λίγο καλύτερη απόδοση λόγο μήκους του συστήματος που σκέφτομαι.

    Θα ψάξω για εφαρμογή online να δω τι υπάρχει. Ευχαριστώ!

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έχω υπόψιν την "αδυναμία" του συνόλου χαμηλά (εργοστασιακό οverlαp των βαλβίδων σε σχέση με του versys που είναι λιγότερο και αποδίδει καλύτερα χαμηλά
    αλλα όχι ψηλα..) , γι' αυτό και διατηρώ την διάμετρο στα εργοστασιακά μεγέθη.
    απο εκεί και πέρα δεν έχω την δυνατότητα να υπολογίσω τις ανάγκες που θα διαμορφωθούν με την νέα χαρτογραφιση κ.λπ.

    Έχω μια εικόνα από το ίδιο (εργοστασιακό) σύστημα σωλήνων με ελεύθερο τελικό μόνο, που μοιάζει να χάνει ελάχιστα χαμηλά
    αλλά έχει διαφορά στο σύνολο της λειτουργίας, παρα το πολύ φτωχό μίγμα.
    Με τόσο διαφορετικό όσο χρειάζεται, μόνο εικασίες μπορώ να κανω και να ελπίζω σε λίγο καλύτερη απόδοση λόγο μήκους του συστήματος που σκέφτομαι.

    Θα ψάξω για εφαρμογή online να δω τι υπάρχει. Ευχαριστώ!
    Η σωστη χαρτογραφηση θα διορθωσει ατελειες της εξατμισης ως ενα βαθμο. Πως σκοπευεις να την κανεις?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Oι λαιμοί μέχρι το 2 σε 1 ;έχουν Φ35mm και ~50cm μήκος, ο σωλήνας μετα έχει Φ46mm μέχρι το τελικό
    και στο τελικό δείχνει να έχει ~80cm "διαδρομή".
    80cm με το "φίδι" ή χωρίς ;

    https://www.riderforums.com/threads/...7/#post-638504

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Σε μηχανικό που έχει αναλάβει αντίστοιχους κινητήρες - ecu. Δεν θυμάμαι τώρα το όνομα, κάπου το έχω αναφέρει ξανά εδώ.

    Μου είπε πως χρειάζεται 2 ακόμα αναμονές για αισθητήρα Λ στις εξαγωγές, κοντά στις κεφαλές, γιατί έχει δύο χάρτες, αριστερό - δεξί κύλινδρο.
    Όταν ρώτησα πως θα εξομοιώσει τον αέρα που δέχεται το φιλτροκούτι μου είπε κατι για προσομοίωση αλλά έχω υπόψιν ότι μετα τις ρυθμίσεις
    πιθανά θα χρειαστεί να παρθούν μετρήσεις και κατά την διάρκεια πραγματικής κίνησης της στο δρόμο.

    Ότι περνά από το μυαλό σου με ενδιαφέρει. Σίγουρα θα μου είναι χρήσιμο οτιδήποτε έχω παραλείψει.

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    80cm με το "φίδι" ή χωρίς ;

    https://www.riderforums.com/threads/...7/#post-638504
    To φίδι μόνο είναι ~80cm.. έχει αλλα 20cm απο το 2 σε 1 μέχρι εκεί.

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    80cm με το "φίδι" ή χωρίς ;

    https://www.riderforums.com/threads/...7/#post-638504
    Σωστή η παρατήρηση!
    Αυτη η εξατμιση μου θυμίζει αυτην του Yamaha SRX που κανει το ίδιο μεσα στο εργοστασιακό τελικό.
    Doctor μια ερώτηση, γιατί θέλεις να την κάνεις 2 σε 1 σε 2 ?
    Ο μονος λόγος που μπορώ να σκεφτώ ειναι οτι θα ηθελες έμφαση στην ροπή σε μεσαίες, η απλά για το look.
    Θεωρώ οτι πιο εύκολα θα πετύχεις αυτό που θέλεις αν την κάνεις 2 σε 1.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εγω θα προτεινα να γινει η επιλογη ενος η δυο τελικων αποκλειστικα απο θεμα εμφανισης και χωροταξιας, τι βολευει και τι αρεσει δηλαδη. Ετσι κι αλλιως το μηχανακι του Γιαννη δε στηνεται οπως εχω καταλαβει για απολυτες επιδοσεις. Τωρα, μια καλη τομη μεταξυ κατανομης ροπης και απολυτης ισχυος μπορει να επιτευχθει και με την πλεον απλη κατασκευη που ειναι 2-2 (αν επιλεγουν δυο τελικα) παιζοντας αποκλειστικα και μονο με μηκη και διαμετρο λαιμων. Το φιλκτροκουτι ειναι κι αυτο σημαντικο στην εξισωση, αλλα αρκετα πιο απλο υπο την εννοια πως οσο πιο ελευθερο (αν δεν υπαρχει θεμα θορυβου) τοσο το καλλιτερο, αρκει οι τρομπετες εισοδου να μην ειναι ο,τι ναναι. Αξιζει Γιαννη να δεις τα φιλτρα ITG που βαζουμε στα lc8, ερχονται με μια ακοπη βαση που ευκολα την προσαρμοζεις στο μηχανακι σου.

    Θα φωναξω τον Panos στο νημα αυτος εχει ασχοληθει με exhaust calculators.

    ΥΓ αξιζει πολυ να γινει και μια ροϊκη στο μοτερ, ως η λιγοτερο επεμβατικη στην αξιοπιστια βελτιωση που μπορεις να κανεις. Επισης, μετρησεις και χαρτης ας μη γινει στο δυναμομετρο καλλιτερα! Ενα powercommander και ενα οργανο afr ειναι ο,τι πρεπει και το μονο που χρειαζεται ειναι λαπτοπ για να κανεις αλλαγες χωρις ειδικα hardware για να επικοινωνεις με την στοκ ecu. Οταν ερθει η ωρα η καλη μετα χαρας να βοηθησω, καθως εχω τετοιο οργανο.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 02/04/2021 στις 19:31.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σωστή η παρατήρηση!
    Αυτη η εξατμιση μου θυμίζει αυτην του Yamaha SRX που κανει το ίδιο μεσα στο εργοστασιακό τελικό.
    Doctor μια ερώτηση, γιατί θέλεις να την κάνεις 2 σε 1 σε 2 ?
    Ο μονος λόγος που μπορώ να σκεφτώ ειναι οτι θα ηθελες έμφαση στην ροπή σε μεσαίες, η απλά για το look.
    Θεωρώ οτι πιο εύκολα θα πετύχεις αυτό που θέλεις αν την κάνεις 2 σε 1.
    Ρεαλιστικά γιατί μου αρέσουν τα δύο τελικά, μου μοιάζουν πιο πλήρη.
    2 σε 2 θα το ήθελα.. δεν παίζει να δουλέψει χαμηλα, το έχω δεί το έργο
    αυτό που εσύ λές 2 σε 1 σε 2 το σκέφτομαι σαν ένα "τελικό" και ελπίζω ότι αν το κανω προσεκτικά δεν θα καταστρέψω τον ήχο.

    Όπου δίνει έμφαση καλο είναι, μη την παίρνει από αλλού είναι το θέμα.

    Λες το παρατραβάω με την διαίρεση στο τέλος;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγω θα προτεινα να γινει η επιλογη ενος η δυο τελικων αποκλειστικα απο θεμα εμφανισης και χωροταξιας, τι βολευει και τι αρεσει δηλαδη. Ετσι κι αλλιως το μηχανακι του Γιαννη δε στηνεται οπως εχω καταλαβει για απολυτες επιδοσεις. Τωρα, μια καλη τομη μεταξυ κατανομης ροπης και απολυτης ισχυος μπορει να επιτευχθει και με την πλεον απλη κατασκευη που ειναι 2-2 (αν επιλεγουν δυο τελικα) παιζοντας αποκλειστικα και μονο με μηκη και διαμετρο λαιμων. Το φιλκτροκουτι ειναι κι αυτο σημαντικο στην εξισωση, αλλα αρκετα πιο απλο υπο την εννοια πως οσο πιο ελευθερο (αν δεν υπαρχει θεμα θορυβου) τοσο το καλλιτερο, αρκει οι τρομπετες εισοδου να μην ειναι ο,τι ναναι. Αξιζει Γιαννη να δεις τα φιλτρα ITG που βαζουμε στα lc8, ερχονται με μια ακοπη βαση που ευκολα την προσαρμοζεις στο μηχανακι σου.

    Θα φωναξω τον Panos στο νημα αυτος εχει ασχοληθει με exhaust calculators.

    ΥΓ αξιζει πολυ να γινει και μια ροϊκη στο μοτερ, ως η λιγοτερο επεμβατικη στην αξιοπιστια βελτιωση που μπορεις να κανεις. Επισης, μετρησεις και χαρτης ας μη γινει στο δυναμομετρο καλλιτερα! Ενα powercommander και ενα οργανο afr ειναι ο,τι πρεπει και το μονο που χρειαζεται ειναι λαπτοπ για να κανεις αλλαγες χωρις ειδικα hardware για να επικοινωνεις με την στοκ ecu. Οταν ερθει η ωρα η καλη μετα χαρας να βοηθησω, καθως εχω τετοιο οργανο.
    Μου αρέσει με δύο, βολικό δεν είναι..
    απόλυτες επιδόσεις όχι, σίγουρα πάνω απο του εργοστασίου αλλα όχι στήσιμο για πίστα.
    Λες ότι μπορούμε να περιμένουμε απο ένα 2 σε 2 την διαχείριση ενός 2 σε 1; ! κατι για το bαck pressure είχα υπόψιν, ειδικα σε αυτό τον κινητήρα.

    Το φιλτροκούτι "το θέλω" ή τουλάχιστον ακούω τους βελτιωτές ανα τον κόσμο να λένε μη το φιλτροκούτι!
    Το φροντίζω λίγο να είναι πιο ψυχρό και του επιβάλω κατα κάποιο τρόπο, μια μικρή πίεση στις τρομπέτες μαζί με τον διπλασιο αέρα απο πριν...

    Τι εννοείς ροϊκή;

    Τα ηλεκτρονικά λέω να τα αφήσουμε για την ώρα, όταν έρθει η σειρα τους θα έχουμε και καλύτερη εικόνα.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 02/04/2021 στις 23:57.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έκανα ένα φρεσκάρισμα και έπεσα πάνω σε δυο απλά βίντεο που εξηγούν την λειτουργία της bαck pressure και την λειτουργία των τελικών.

    Εδώ εξηγεί τα βασικά της λειτουργίας.
    https://www.youtube.com/watch?v=3zfL...KYLE.ENGINEERS

    Εδώ εξηγεί τους δύο βασικούς τύπους των τελικών (ελεύθερο και reversed)
    https://www.youtube.com/watch?v=1KsZ...l=HowaCarWorks

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2016, 14:54
  2. πλΕροφοριες για το σεξ και τις σχεσεις
    από p@nos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2008, 14:20
  3. Ερώτηση για τρόμπα φρένου και συμπλέκτη !!
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 12:00
  4. Ερώτηση για Windows XP και CD-key...
    από Nik0s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2006, 17:10
  5. Ερώτηση για τελικά - Akrapovic ή Yoshimura? Και ποια σειρά?
    από stako στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2005, 00:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF