Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Αναζήτηση νέας μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2020
    Μηνύματα
    6

    Αναζήτηση νέας μηχανής

    Εδώ και σχεδόν ένα χρόνο κυκλοφορώ με την πρώτη μου μηχανή, ένα cbf 125.
    Τι μου αρέσει:
    -πολύ μικρή κατανάλωση ~2.5 λίτρα/100χλμ
    -ευέλικτο μέσα στην πόλη, χωράει σχεδόν παντού
    -δεν κλέβεται, αλλά και πάλι το κλειδώνω πάντα
    -μικρό βάρος

    Τι δεν μου αρέσει:
    -εκτός πόλης χρειάζεται πολύ υπομονή και σε δρόμους με πολύ κίνηση μπορεί να φανεί επικίνδυνο μιας και δεν μπορεί να αναπτύξει και να κρατήσει την απαραίτητη ταχύτητα
    -με δεύτερο άτομο πάνω τα φρένα θα έλεγα ότι είναι προβληματικά

    Μιας και πλησιάζει καλοκαίρι και ελπίζοντας ότι θα μπορούμε να κυκλοφορούμε λίγο πιο ελεύθερα άρχισα να ψάχνομαι για καινούρια μηχανή θέλοντας να βελτιώσω τα σημεία που υστερεί το 125, ξέροντας ότι θα κάνω παραχωρήσεις (ελπίζω όχι μεγάλες) στα σημεία που μου αρέσουν.

    Έχουμε και λέμε

    -μπάτζετ ως 3500€, μπορεί να ανέβει σε περίπτωση που αξίζει τον κόπο
    -250-500cc
    -κατά προτίμηση όχι κινέζικο
    -μεταχειρισμένο
    -όχι πάνω από δεκαετία
    -να μην είναι σκούτερ

    Κάποια πρόταση προς τα που να κοιτάξω;
    Τελευταία τροποποίηση από karvouniaris; 02/04/2021 στις 23:40.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Δεν ειπες αν θελεις σκουτερ η οπωσδηποτε μοτοσυκλετα. Σε αυτο το μπατζετ εγω προτεινω σκουτερ για αυτη τη χρηση. Με 3500 παιρνεις 300αρη με λιγα χιλιομετρα. Αλλιως δες για κανα duke 390.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Δεν ειπες αν θελεις σκουτερ η οπωσδηποτε μοτοσυκλετα. Σε αυτο το μπατζετ εγω προτεινω σκουτερ για αυτη τη χρηση. Με 3500 παιρνεις 300αρη με λιγα χιλιομετρα. Αλλιως δες για κανα duke 390.
    ναι σωστά... το συμπλήρωσα τώρα... δεν ψάχνω για σκούτερ, μόνο για μοτοσυκλέτα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Δε ξερω ποση δυναμη θελεις να εχει αλλα στα λεφτα σου παιζει και αυτο καινουργιο https://m.youtube.com/watch?v=pnuVo8iUFa8

  5. #5
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.094
    Με αυτά τα κριτήρια κοιτάς για Duke 390, Z300, CBR300, CBR500.. Τα CB500F, CB500X, MT03 είναι κανα χιλιάρικο πάνω απ το μπάτζετ σου.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Τα μηχανακια μέχρι 500κυβικα που χωρανε χωρίς στριμωγμα δύο
    άτομα είναι το TRK502,το CBF500 (όχι το CB500F
    που πουλιέται τώρα),και το Ιναζουμα 250 (καλά,αυτό παίζει να χωράει και τρία άτομα με τη σέλα που έχει).
    Αν έχω ξεχάσει κάποιο συμπλήρωστε με.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/05/2020
    Μηνύματα
    6
    Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

    @Tallyban
    Το trk502 απορρίπτεται λόγω βάρους και όγκου, το ιναζούμα δεν μου αρέσει εμφανισιακά και νομίζω είναι αρκετά βαρύ για 250κε, το cbf500 θα μπει στα υπόψιν σε περίπτωση που βρεθεί κάποιο με abs. Γενικά δεν με απασχολεί τόσο η άνεση στο δικάβαλο, όσο η ασφάλεια.

    @Parkaki
    Θα έχω και το bn251 στα υπόψιν μόνο αν βρεθεί κάποια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο. Δεν θέλω να δώσω λεφτά για καινούργια μιας και δεν ξέρω για πόσο θα μείνω σε αυτή την κατηγορία.

    @giorgosb
    Το Duke 390 έχω την εντύπωση ότι είναι η πιο vfm επιλογή, αλλά με προβληματίζει λίγο η αξιοπιστία του. Το CB500X είναι ίσως το μόνο για το οποίο θα έκανα χρηματική υπέρβαση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο "κλέβεται".

  8. #8
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karvouniaris Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

    @Tallyban
    Το trk502 απορρίπτεται λόγω βάρους και όγκου, το ιναζούμα δεν μου αρέσει εμφανισιακά και νομίζω είναι αρκετά βαρύ για 250κε, το cbf500 θα μπει στα υπόψιν σε περίπτωση που βρεθεί κάποιο με abs. Γενικά δεν με απασχολεί τόσο η άνεση στο δικάβαλο, όσο η ασφάλεια.

    @Parkaki
    Θα έχω και το bn251 στα υπόψιν μόνο αν βρεθεί κάποια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο. Δεν θέλω να δώσω λεφτά για καινούργια μιας και δεν ξέρω για πόσο θα μείνω σε αυτή την κατηγορία.

    @giorgosb
    Το Duke 390 έχω την εντύπωση ότι είναι η πιο vfm επιλογή, αλλά με προβληματίζει λίγο η αξιοπιστία του. Το CB500X είναι ίσως το μόνο για το οποίο θα έκανα χρηματική υπέρβαση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο "κλέβεται".
    μαλλον λιγοτερο απ το ktm.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2019
    Μηνύματα
    13
    Προσωπικα στην κατηγορια θα κοιταγα και τα διαμαντακια της Σουζουκι gsxr250 και το vstromακι το 250 που ειναι πανω κατω στα λεφτα σου μεταχειρισμενα και εχεις και αξιοπιστια σουζουκι. Ειναι κριμα αυτη η σουζουκι κανει τοσο ωραια μηχανακια και τα μικρα της gsxr125 και gsx s125 ισως τα καλυτερα στην κατηγορια σε καλες τιμες και πανε απατα λογω κακης διαφημισης κατα τη γνωμη μου μιας και ο κοσμος δε τα ξερει... Βασιλιας στην Α2 κατηγορια το cb ενω καλο ειναι και το versys αν εισαι θες να δωσεις κατι παραπανω. Επισης αυτο με το αν κλεβεται ενα μηχανακι ειναι ψιλοσχετικο (που μενεις,τι μετρα ασφαλειας εχεις παρει η μπορεις να παρεις).

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  2. αγορα νεας μηχανης!
    από Sannie στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2009, 03:53
  3. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 12:14
  4. Αγορά νέας μηχανής
    από muffin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2009, 11:35
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF