Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Κράνος Kabuto Aeroblade 5

  1. #1
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678

    Κράνος Kabuto Aeroblade 5

    Καλησπέρα φίλοι και σύντροχοι,
    Είμαστε σε φάση αναζήτησης κράνους με την φίλη μου για την ίδια,
    Μεσα στο μπάτζετ (ΜΑΞ 300) και Fit στο κεφάλι κράνος βρήκαμε αυτό, Kabuto Aeroblade 5
    Ωστόσο έχει αμφιβολίες διότι δεν είναι "γνωστό" και τη συμβουλεύουν φίλοι της να πάει σε κάτι άλλο.
    Από ΌΤΙ έχει βάλει, NXR, RPHA11-70, LS Vector (Δε το πρότεινα εγώ), Shark Spartan, και διάφορα άλλα, εκτός του ότι έβγαινε εκτός μπάτζετ, δεν της κάθονταν όπως της έκατσε το Kabuto. Αλλα βαριά, αλλα πίεζαν πολύ κλπ.. Το αμέσως καλύτερο στο κεφάλι της, ήταν το NXR αλλά ανεβαίνει πολύ. (Επισημαίνω ότι ΟΛΑ τα παραπάνω δοκιμάστηκαν, δεν ειναι ψακτική από το ιντερνετ)
    Επειδή μου ζήτησε να ρωτήσω, έχετε κάτι ΑΡΝΗΤΙΚΟ να πείτε για τα Kabuto?
    Έχετε κάποια πρόταση σε ελαφρύ κράνος σαν αυτό και οικονομικό? Δε μας ενδιαφέρουν τα γραφικά.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Με ενα search στο google ειδα παρα πολυ καλες κριτικες.Eπισης απο τα χαρακτηριστικα του παλι μια χαρα μου φαινεται.Καταρχην εφοσον δοκιμασε και αυτο της εκατσε καλα ενω τα αλλα οχι για μενα λεει πολλα.Για τη χρηση ομως το προοριζει?Τι θεση οδηγησης?Σπορ σκυφτη?Ορθια τουρινγκ?Σκοπευει να χρησιμοποιει ενδοεπικοινωνια?

  3. #3
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Καταρχάς μιλάμε για ΣΥΝΟΔΗΓΟ. Μηχανη το NC που έχω στη φωτο. Ενδοεπικοινωνία ναι λογικά θα παιξει. Και κυριως εδω μεσα που κινουμαστε, και κανενα ταξίδι αν και οποτε ανοίξουμε.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Τα kabuto είναι τα πρώην OGK, είχα το ff4 αν θυμάμαι καλά για 10-11 χρόνια, πολύ ποιοτική κατασκευή με εξαίρεση μια αεροτομή που είχε στο πίσω μέρος που εξείχε κι έσπαγε σχετικά εύκολα.

  5. #5
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Τα kabuto είναι τα πρώην OGK, είχα το ff4 αν θυμάμαι καλά για 10-11 χρόνια, πολύ ποιοτική κατασκευή με εξαίρεση μια αεροτομή που είχε στο πίσω μέρος που εξείχε κι έσπαγε σχετικά εύκολα.
    Είναι κράνος που το εμπιστευομαστε με κλειστά μάτια (ας πουμε οπως τη Shoei Η ARAI) ή να συνεχίσουμε το ψάξιμο? Ξέρω είναι λιγο υποκειμενικό αυτό που ρωτάω, ομως πάω και γω λιγο στα τυφλά, δια της ατόπου.. Φαντάζομαι το ότι εμπιστεύτηκες το κεφάλι σου τόσο καιρό σε αυτο το κράνος σημαίνει προφανώς πολλά, ωστόσο κάποιος αλλος θα μπορει να πει και γω με το Vestar μια χαρα ειμαι.. Ψαχνομαι και γω τωρα να βρω το τέλειο, αλλα δεν ειναι για μένα κ καπως πρέπει να περιορίσω την γκρίνια!! αχααχαχαχαχχ (εν τω μεταξυ διαβάζει τι γράφω και θα αγοράσει το καμπουτο να μου το φέρει στο κεφαλι, εκει θα έχουμε σοβαρό κρας τεστ αχαχαχαχχα)
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Κοιτα οσον αφορα την ασφαλεια πιστευω πως με οποιοδηποτε κρανος δεν ειναι της πλακας εφοσον πληρει τις προδιαγραφες εισαι ασφαλης.Δεν πιστευω δλδ οτι ενα των 500 σε προστατευει περισσοτερο απο ενα των 300 ευρω.Αλλα πραματα πληρωνεις στα ακριβα κρανη,αεροδυναμικη σχεδιαση,υλικα κατασκευης,διαφημιση,κτλ..Πχ προσωπικα θα ηθελα οπωσδηποτε αφαιρουμενο εσωτερικο ωστε να πλενεται.Ενδοεπικοινωνια δεν με ενδιαφερει,στην δικια σας ομως περιπτωση(οδηγος-συνοδηγος) θα με ενδιεφερε.Εμενα πχ παλι με ενδιαφερει να εχει μεγαλο καθετο οπτικο πεδιο ωστε σε σκυφτη θεση οδηγησης να βλεπω ανετα και να μην ρημαζει ο αυχενας μου απο την υπερεκταση.Στην δικια σας παλι περιπτωση αυτο ειναι αδιαφορο.Κοιταξτε δλδ να σας καλυπτει το κρανος σε αυτους τους τομεις και μην ανυσηχειτε για το εαν το γνωριζουν οι φιλοι σας η οχι.Εχω φιλους που οδηγανε αυτοκινητο-μηχανη και δεν ξερουν τι σχημα εχει ενα πιστονι.Ξερουν ομως τις ακραποβιτς..

  7. #7
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Κοιτα οσον αφορα την ασφαλεια πιστευω πως με οποιοδηποτε κρανος δεν ειναι της πλακας εφοσον πληρει τις προδιαγραφες εισαι ασφαλης.Δεν πιστευω δλδ οτι ενα των 500 σε προστατευει περισσοτερο απο ενα των 300 ευρω.Αλλα πραματα πληρωνεις στα ακριβα κρανη,αεροδυναμικη σχεδιαση,υλικα κατασκευης,διαφημιση,κτλ..Πχ προσωπικα θα ηθελα οπωσδηποτε αφαιρουμενο εσωτερικο ωστε να πλενεται.Ενδοεπικοινωνια δεν με ενδιαφερει,στην δικια σας ομως περιπτωση(οδηγος-συνοδηγος) θα με ενδιεφερε.Εμενα πχ παλι με ενδιαφερει να εχει μεγαλο καθετο οπτικο πεδιο ωστε σε σκυφτη θεση οδηγησης να βλεπω ανετα και να μην ρημαζει ο αυχενας μου απο την υπερεκταση.Στην δικια σας παλι περιπτωση αυτο ειναι αδιαφορο.Κοιταξτε δλδ να σας καλυπτει το κρανος σε αυτους τους τομεις και μην ανυσηχειτε για το εαν το γνωριζουν οι φιλοι σας η οχι.Εχω φιλους που οδηγανε αυτοκινητο-μηχανη και δεν ξερουν τι σχημα εχει ενα πιστονι.Ξερουν ομως τις ακραποβιτς..
    Πρακτικά μαζί σου ειμαι, δεν άκουσα άλλον στις δικές μου αγορές, απλώς εδω δεν ειναι δικιά μου η αγορά.. Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο σχόλιο σου, σαφώς ουτε ειναι υποχρεωμενοι όλοι να ξέρουν την Kabuto και κάθε Kabuto, το πρόβλημα είναι (διότι περί προβλήματος πρόκειται) πόσο και πως επηρεάζεται ένας επίδοξος αγοραστής από κάποιον που πρόσεξε, δε του λεει αρνητικό σχολιο, αλλά οτι δεν γνωρίζει την μάρκα..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    ειναι καλό κράνος. ηδη overkill για την χρηση που το θελει. ξέρετε να δοκιμάζετε κράνος? το λεω γιατι αρκετοι πιστεύουν οτι κάποιο κράνος κάθετε καλύτερα απο ενα άλλο μεσα σε ενα μαγαζι και μετά το μετανιωνουν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    το πρόβλημα είναι (διότι περί προβλήματος πρόκειται) πόσο και πως επηρεάζεται ένας επίδοξος αγοραστής από κάποιον που πρόσεξε, δε του λεει αρνητικό σχολιο, αλλά οτι δεν γνωρίζει την μάρκα..
    Ε αφου ειμαστε θυματα του μαρκετινγκ

  10. #10
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ειναι καλό κράνος. ηδη overkill για την χρηση που το θελει. ξέρετε να δοκιμάζετε κράνος? το λεω γιατι αρκετοι πιστεύουν οτι κάποιο κράνος κάθετε καλύτερα απο ενα άλλο μεσα σε ενα μαγαζι και μετά το μετανιωνουν.
    Βασίλη ναι, τα φόρεσε ολα αρκετη ώρα, εκτός απο εκείνα που ένιωσε βαριά και απέρριψε κατευθείαν συν ενα ή δυο που την πίεζαν στο μέτωπο και της έκαναν γραμμή και το μεγαλύτερο νούμερο έπλεε.. Πριν το αγοράσει θα της ζητήσω να το φορέσει λίγη ώρα παραπάνω για να δουμε πως θα νιώθει..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Ε αφου ειμαστε θυματα του μαρκετινγκ
    Αυτο της ελεγα πριν λιγο.. Ακριβώς αυτό..
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Ειδικός δοκιμαστής κρανων δεν είμαι, ξεκίνησα με ένα FM, μετά Shark, OGK(ff4) και τώρα έχω ένα hjc (rpha11), το ff4 που σου λέω ήταν η ναυαρχίδα των OGK(πλέον kabuto), δεν ξέρω σε ποια κατηγορία τιμής είναι αυτό που κοιτάς, αλλά σίγουρα κακό κράνος δε θα βρεις πάνω από 200€, κάποιο θα είναι πιο άνετο, κάποιο πιο δροσερό, κάποιο πιο ήσυχο, κάποιο πιο ελαφρύ. Σαν εταιρεία είναι οκ, δεν είναι κατηγορία Lidl.

  12. #12
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Ειδικός δοκιμαστής κρανων δεν είμαι, ξεκίνησα με ένα FM, μετά Shark, OGK(ff4) και τώρα έχω ένα hjc (rpha11), το ff4 που σου λέω ήταν η ναυαρχίδα των OGK(πλέον kabuto), δεν ξέρω σε ποια κατηγορία τιμής είναι αυτό που κοιτάς, αλλά σίγουρα κακό κράνος δε θα βρεις πάνω από 200€, κάποιο θα είναι πιο άνετο, κάποιο πιο δροσερό, κάποιο πιο ήσυχο, κάποιο πιο ελαφρύ. Σαν εταιρεία είναι οκ, δεν είναι κατηγορία Lidl.
    Ευχαριστώ πολύ και σένα και τα άλλα δυο παιδιά.. Θα μεταφέρω, θα πω και η τελικη απόφαση ας παρθεί από αυτόν που βάζει το χέρι στην τσέπη! Θεωρώ ότι κακή επιλογή δεν είναι.. Θα δούμε.. Ευχαριστώ και πάλι, και αν κανείς μπει και δει και έχει κάτι να πει, μέχρι άυριο που θα ξαναπάμε στα μαγαζιά ας μιλήσει!!

    σε όλους!
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Βασίλη ναι, τα φόρεσε ολα αρκετη ώρα, εκτός απο εκείνα που ένιωσε βαριά και απέρριψε κατευθείαν συν ενα ή δυο που την πίεζαν στο μέτωπο και της έκαναν γραμμή και το μεγαλύτερο νούμερο έπλεε.. Πριν το αγοράσει θα της ζητήσω να το φορέσει λίγη ώρα παραπάνω για να δουμε πως θα νιώθει..



    Αυτο της ελεγα πριν λιγο.. Ακριβώς αυτό..
    Αν τα shoei και hjc δεν της καθονται καλα εχει περιεργο σχημα κεφαλιου. Το οτι βρηκε κρανος που της κάθεται καλα λοιπον ειναι πραγματικα μεγαλη τυχη. Φαίνεται πως τα δοκιμασατε σωστα. Με το ff4 τρεχανε οδηγοι σε αγωνες btw.

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Έχω πάρει στην γυναίκα μου αυτό.
    Θεωρώ το 5 θα είναι ακόμα καλύτερο.
    Υπερευχαριστημενη σε θέμα βάρους κ εξαερισμού.
    Κ σε νορμάλ ταχύτητες αλλά κ μεγαλύτερες...180+
    Σε θέμα ασφάλειας είσαι οκ.

    Πριν 14 χρόνια είχα κ το FF4...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Κάτοχος OGK FF4 όταν είχα μηχανή, συμφωνώ με τα γραφόμενα των άλλων. Ποιοτικό, ελαφρύ κράνος με καλή εφαρμογή, κλάσεις ανώτερο από ένα Shark S800 και ένα σπαστό Airoh που είχα. Άξιος αναφοράς και ο εξαιρετικός εξαερισμός.

    Η Kabuto είναι ιαπωνική εταιρία, σε αυτές τις τιμές υποθέτω ότι η παραγωγή είναι αλλού αλλά τα κράνη της δεν είναι της πλάκας. Αν ψάξεις για OGK εδώ μέσα θα βρεις σχετικά θέματα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 07:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 22:42
  3. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 08:51
  4. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF