Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Καλοκαιρινό Μπουφάν.

  1. #1
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809

    Καλοκαιρινό Μπουφάν.

    Παιδιά θα ήθελα προτάσεις για Καλοκαιρινό μπουφάν, τι να προσέξω σχετικά με υλικά κλπ .

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    ανάλογα τι οδηγείς και σε ποιες συνθήκες.

    Γενικα:
    Τα κορντούρα ζεσταίνουν ευκολότερα, βρίσκεις όμως πιο εύκολα με διάτρητους τομείς.
    Τα δερμάτινα συντηρούν μικρότερη θερμοκρασία, είναι όμως πιο ακριβά και όχι σε αντίστοιχη πληθώρα.
    Τα σκούρα χρώματα ζεσταίνουν αρκετά, τα ανοικτά αρκετά λιγότερο.

    Έχεις κατασταλάξει με το είδος που σε εξυπηρετεί; ένα jαcket μπορεί να είναι ανετο για αστική χρήση, χωρίς το παντελόνι του όμως μπορεί
    να φανεί λίγο σε ταξίδι. αντίστοιχα ένα 3/4 μπορεί να είναι ανετο αλλά να μοιάζει υπερβολικό για κάθε μέρα κ.λπ.

  3. #3
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ανάλογα τι οδηγείς και σε ποιες συνθήκες.

    Γενικα:
    Τα κορντούρα ζεσταίνουν ευκολότερα, βρίσκεις όμως πιο εύκολα με διάτρητους τομείς.
    Τα δερμάτινα συντηρούν μικρότερη θερμοκρασία, είναι όμως πιο ακριβά και όχι σε αντίστοιχη πληθώρα.
    Τα σκούρα χρώματα ζεσταίνουν αρκετά, τα ανοικτά αρκετά λιγότερο.

    Έχεις κατασταλάξει με το είδος που σε εξυπηρετεί; ένα jαcket μπορεί να είναι ανετο για αστική χρήση, χωρίς το παντελόνι του όμως μπορεί
    να φανεί λίγο σε ταξίδι. αντίστοιχα ένα 3/4 μπορεί να είναι ανετο αλλά να μοιάζει υπερβολικό για κάθε μέρα κ.λπ.
    Για μέσα στην πόλη το θέλω περισσότερο, έχω ένα Revit χειμερινό , του έχω βγάλει την επένδυση και έχει κάποια σημεία για να παίρνει αέρα αλλά στα φανάρια κλπ βράζω.
    Για ταξίδι θα χρησιμοποιήσω το Revit που έχω καθώς όταν έχεις ταχύτητα πάνω από 60 δροσίζει αρκετά.
    Ψάχνω οικονομικό επομένως ξεκάθαρα Condura.

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Για μέσα στην πόλη το θέλω περισσότερο, έχω ένα Revit χειμερινό , του έχω βγάλει την επένδυση και έχει κάποια σημεία για να παίρνει αέρα αλλά στα φανάρια κλπ βράζω.
    Για ταξίδι θα χρησιμοποιήσω το Revit που έχω καθώς όταν έχεις ταχύτητα πάνω από 60 δροσίζει αρκετά.
    Ψάχνω οικονομικό επομένως ξεκάθαρα Condura.
    Έχει βγάλει μια σειρά καλοκαιρινά η Northcode (πρώην Nordcap) πολύ καλά από 100 -130€.Διάτρητα,με προστασίες και 2-3 χρωματισμούς,μην πάρεις πάντως τη μαυρίλα.
    Παραγγείλαμε για ένα φίλο για δώρο και λίγο έλειψε να το κρατήσω εγώ.
    https://www.bestprice.gr/item/215516...qo=moto+jacket

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Από Dainese έχω καλή εμπειρία. Έχει πολύ καλή διαπνοή.

    Να ξέρεις όμως ότι η διαπνοή λειτουργεί όταν κινείσαι. Στα φανάρια, ντάλα καλοκαίρι, μετράς δευτερόλεπτα με τις σταγόνες του ιδρώτα που στάζουν. Θέλει υπομονή, μιας και η προστασία που παρέχουν είναι απαραίτητη.

    Επιπλέον, να έχεις υπόψη ότι τα διάτρητα δεν είναι κατάλληλα για ταξίδι. Εκεί θέλεις ανοιξιάτικο μπουφάν με ανοικτούς αεραγωγούς. Για πολύ υψηλές θερμοκρασίες (40°C) και μεγάλες ταχύτητες, οι όροι αντιστρέφονται. Εκεί δεν θέλεις διάτρητο μπουφάν, αλλά κλειστό, διότι πρέπει να σε προστατεύει από το ζεστό αέρα που πέφτει πάνω σου, ανεβάζει τη θερμοκρασία του δέρματος, εξατμίζει γρήγορα τον ιδρώτα, κάνοντάς σε να ξεμένεις από ηλεκτρολύτες και να κινδυνεύεις από θερμοπληξία.

    Σημαντικό, τη νύχτα, το καλοκαιρινό δεν παρέχει προστασία από το κρύο. Χρειάζεται είτε να προσθέσεις την αντιανεμική επένδυση στο καλοκαιρινό (αν έχει), είτε να φορέσεις άλλο μπουφάν. Ειδικά αν είσαι σε κανένα βουνό βόλτα και πιάσει σούρουπο, θα ψάχνεις εφημερίδες.

    Το ίδιο ισχύει και για τα ανοιξιάτικα πρωινά. Μπορεί το μεσημέρι να σκας με το χειμερινό, τώρα που ανέβασε 21°C, αλλά το πρωί με τους 12°C, το καλοκαιρινό δεν επαρκεί, εκτός αν έχει αντιανεμική επένδυση.

    Χθες το πρωί στις 8 είχε 6°C (νωρίτερα 2°C), ενώ το μεσημέρι ανέβασε 20°C. Είναι αδύνατο να σε καλύψει το ίδιο μπουφάν σε αυτό το εύρος θερμοκρασίας, εκτός αν έχει αφαιρούμενες στρώσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 03/04/2021 στις 12:00.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Έχει βγάλει μια σειρά καλοκαιρινά η Northcode (πρώην Nordcap) πολύ καλά από 100 -130€.Διάτρητα,με προστασίες και 2-3 χρωματισμούς,μην πάρεις πάντως τη μαυρίλα.
    Παραγγείλαμε για ένα φίλο για δώρο και λίγο έλειψε να το κρατήσω εγώ.
    https://www.bestprice.gr/item/215516...qo=moto+jacket
    Θα το τσεκάρω από κοντά! Ευχαριστώ .

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Από Dainese έχω καλή εμπειρία. Έχει πολύ καλή διαπνοή.

    Να ξέρεις όμως ότι η διαπνοή λειτουργεί όταν κινείσαι. Στα φανάρια, ντάλα καλοκαίρι, μετράς δευτερόλεπτα με τις σταγόνες του ιδρώτα που στάζουν. Θέλει υπομονή, μιας και η προστασία που παρέχουν είναι απαραίτητη.

    Επιπλέον, να έχεις υπόψη ότι τα διάτρητα δεν είναι κατάλληλα για ταξίδι. Εκεί θέλεις ανοιξιάτικο μπουφάν με ανοικτούς αεραγωγούς. Για πολύ υψηλές θερμοκρασίες (40°C) και μεγάλες ταχύτητες, οι όροι αντιστρέφονται. Εκεί δεν θέλεις διάτρητο μπουφάν, αλλά κλειστό, διότι πρέπει να σε προστατεύει από το ζεστό αέρα που πέφτει πάνω σου, ανεβάζει τη θερμοκρασία του δέρματος, εξατμίζει γρήγορα τον ιδρώτα, κάνοντάς σε να ξεμένεις από ηλεκτρολύτες και να κινδυνεύεις από θερμοπληξία.

    Σημαντικό, τη νύχτα, το καλοκαιρινό δεν παρέχει προστασία από το κρύο. Χρειάζεται είτε να προσθέσεις την αντιανεμική επένδυση στο καλοκαιρινό (αν έχει), είτε να φορέσεις άλλο μπουφάν. Ειδικά αν είσαι σε κανένα βουνό βόλτα και πιάσει σούρουπο, θα ψάχνεις εφημερίδες.

    Το ίδιο ισχύει και για τα ανοιξιάτικα πρωινά. Μπορεί το μεσημέρι να σκας με το χειμερινό, τώρα που ανέβασε 21°C, αλλά το πρωί με τους 12°C, το καλοκαιρινό δεν επαρκεί, εκτός αν έχει αντιανεμική επένδυση.

    Χθες το πρωί στις 8 είχε 6°C (νωρίτερα 2°C), ενώ το μεσημέρι ανέβασε 20°C. Είναι αδύνατο να σε καλύψει το ίδιο μπουφάν σε αυτό το εύρος θερμοκρασίας, εκτός αν έχει αφαιρούμενες στρώσεις.
    Δεν θα το χρησιμοποιήσω για ταξίδι, μαξ απόσταση θα είναι κέντρο-Αγιος Στέφανος αλλά και αυτό όχι πάνω από 2-3 φορές τον μήνα + όχι τις ώρες που αναφέρεις. Ευχαριστώ!

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Έχει βγάλει μια σειρά καλοκαιρινά η Northcode (πρώην Nordcap) πολύ καλά από 100 -130€.Διάτρητα,με προστασίες και 2-3 χρωματισμούς,μην πάρεις πάντως τη μαυρίλα.
    Παραγγείλαμε για ένα φίλο για δώρο και λίγο έλειψε να το κρατήσω εγώ.
    https://www.bestprice.gr/item/215516...qo=moto+jacket
    Τα λευκά είναι πολύ όμορφα, φαίνονται καλύτερα από τους άλλους οδηγούς, παρέχοντας μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια, αλλά λερώνονται πολύ εύκολα και καθαρίζουν δύσκολα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.046
    Αν σου λερωθεί ανοιχτόχρωμο mesh από καυσαέρια είναι πολύ δύσκολο να το καθαρίσεις.

  10. #10
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.046
    Εγώ σου προτίνω ενα Mesh jacket με μία αντιενεμική επένδυση από μέσα για το βράδυ αν έχει λίγο ψύχρα.
    Έχω το Dainese Air Fame D1 με μια Level 2 πλάτη 4 χρόνια τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    Στα φανάρια ισχύει αυτό που είπε ο νεοσσός, μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις και στην επόμενη ευθεία να δροσιστείς.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    παίζουν σίγουρα δύο (σχετικά πρόσφατα) θρεντ για τα θερινά μπουφάν, όπου έχουν υπεραναλυθεί τα πάντα θαρρώ.
    Αν βρεις λίγο χρόνο, να τα διαβασεις θα βρεις πολλές απαντήσεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Εγώ σου προτίνω ενα Mesh jacket με μία αντιενεμική επένδυση από μέσα για το βράδυ αν έχει λίγο ψύχρα.
    Έχω το Dainese Air Fame D1 με μια Level 2 πλάτη 4 χρόνια τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    Στα φανάρια ισχύει αυτό που είπε ο νεοσσός, μόνο υπομονή μπορείς να κάνεις και στην επόμενη ευθεία να δροσιστείς.
    Τα Mesh είναι τύπος Jacket? ή κάποιο μοντέλο? (ηλίθια ερώτηση αλλά για αυτό είμαι εδώ)

  13. #13
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    παίζουν σίγουρα δύο (σχετικά πρόσφατα) θρεντ για τα θερινά μπουφάν, όπου έχουν υπεραναλυθεί τα πάντα θαρρώ.
    Αν βρεις λίγο χρόνο, να τα διαβασεις θα βρεις πολλές απαντήσεις.
    Θα τσεκάρω.

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Τα Mesh είναι τύπος Jacket? ή κάποιο μοντέλο? (ηλίθια ερώτηση αλλά για αυτό είμαι εδώ)
    το mesh είναι αυτο το σαν δίχτυ ύφασμα που πολλές φορές το βλέπεις και ως φόδρα σε μπουφάν ή παπουτσια
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τα λευκά είναι πολύ όμορφα, φαίνονται καλύτερα από τους άλλους οδηγούς, παρέχοντας μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια, αλλά λερώνονται πολύ εύκολα και καθαρίζουν δύσκολα.
    Βασικά, δεν ξαναγίνονται ποτέ λευκά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 08:52
  2. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 01:22
  3. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF