Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Καλοκαιρινό Μπουφάν.

  1. #16
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    [QUOTE=o_gavros;3093612]το mesh είναι αυτο το σαν δίχτυ ύφασμα που πολλές φορές το βλέπεις και ως φόδρα σε μπουφάν ή παπουτσια[/QUOTE

    Α κατάλαβα, ευχαριστώ! Γενικά δεν με ψήνει πολύ το λευκό , το πιο ανοιχτό που θα σκεφτόμουν θα ήταν γκρι ή μπλε , αλλά θα απορροφά και πάλι θερμότητα.

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Τα Mesh είναι τύπος Jacket? ή κάποιο μοντέλο? (ηλίθια ερώτηση αλλά για αυτό είμαι εδώ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mesh_for_motorcyclists.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	426907
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.713
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mesh_for_motorcyclists.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	426907

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Γνώμη μου είναι να προτιμήσεις όσο το δυνατόν πιο ελαφρύ και διάτρητο. Κάποια καλοκαιρινά έχουν και εσωτερική φόδρα (όπως το Nordcap Terra που έχω) με αποτέλεσμα να μην έχουν τόσο καλή ροή αέρα στις πολλές ζέστες. Ένα dainese air flux που έχω επίσης είναι τελείως διάτρητο και χωρίς εσωτερική φόδρα κι άρα πιο "άνετο" στις ζεστές. Βέβαια στο φανάρι, όπως αναφέρει και ο νεοσσός, θα λιώσεις και με τα δύο, απλά με το dainese είναι πιο υποφερτό.
    Επίσης, το χρώμα είναι δίλημμα. Με τα σκούρα θα έχεις επιπλέον θερμοκρασία, με τα ανοικτόχρωμα θα έχεις πρόβλημα με την βρωμιά, μετά από κάποιο καιρό απλά δεν θα καθαρίζει.

    Προσωπικά, επειδή φέτος λέω να αποσύρω το dainese, κοιτάω αυτό https://www.giassaris.gr/endysh/tzak...ibutes_filters[14][]=REVIT&attributes_filters[16][]=%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%99%CE%A1%CE%99%CE%9D%CE%91&pgal=9345
    Φαίνεται ότι είναι το ίδιο λεπτό με το dainese, μάλλον έχει λίγο πιο άνετη γραμμή (το dainese είναι πολύ μεσάτο με αποτέλεσμα το κοντομάνικο να εξέχει από κάτω σαν φουστανέλα) και έχει και χρώματα "ενδιάμεσα", ούτε πολύ σκούρα, ούτε πολύ ανοικτόχρώμα.

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    αν λιώνεις και με τα δύο, αυτό που έχει φόδρα σε προστατεύει απο ψύξεις.
    αυτό με την βρωμια δεν το έχω δεί να συμβαίνει, έχω δεί να πολυμερίζεται λευκή κορντούρα και να κιτρινίζει,
    κατι που παλεύεται σε καθαριστήρια αν δεν θέλει καποιος να το φροντίσει μόνος με διαφορα κοκτεϊλ καθαριστικών.

    Βρωμια όμως που να μην φεύγει απο πλεκτό πλαστικό;

  6. #21
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Βρωμια όμως που να μην φεύγει απο πλεκτό πλαστικό;
    Είναι η μούργα και τα καθιζήματα από το δρόμο (από τα απορρίμματα που ρίχνουν οι αρκουδέηδες ).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Μιλας για κατι αντίστοιχο των νερών του δρόμου που σουρώνουν στην πλατη μας για ώρες
    όταν ποδηλατούμε στην βροχή.
    αυτή όντως είναι ότι πιο δύσκολο έχω συναντήσει αλλα ακόμα και αυτή καθαρίζει, ενώ είναι σε πολύ πιο δύσκολο υλικό
    και σπάνια την καταφέρνεις σε μοτο με κλίμα που χρειάζεσαι καλοκαιρινό τζακετ..

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Η βρωμιά ποτίζει τα σημεία του μπουφάν που έχουν ανοιχτόχρωμο ύφασμα, όχι mesh.

  9. #24
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    ladylike.gr για όσους τους νοιάζει η βρωμιά στο μπουφάν
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2020
    Μηνύματα
    263
    Και εγώ κοιτάω για καλοκαιρινό μπουφάν για μέσα στην πόλη. Ψάχνω όμως και γάντι καλοκαιρινό. Τι προτείνετε;

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Από την έρευνα που έκανα, μπορώ να πω τα εξής:
    Ήμουν έτοιμος να πάρω το Revit Eclipse. Φαίνεται ποιοτικό, έχει αρκετούς χρωματισμούς για να επιλέξεις και γραμμή σχετικά άνετη/κάζουαλ και καλή τιμή (γύρω στα 120€). Το πήρε ο κολλητός στο μπλε και είναι πολύ ωραίο.

    Εγώ τελικά πρωτοτύπησα, ήμουν στην colori να παραγγείλω κράνος jet (το HJC FG Jet, τίμιο κρανάκι fiber/Kevlar) και έπεσε το μάτι μου στα shima. Πολύ ποιοτικά μπουφάν, πολωνικά, τσίμπησα το καλοκαιρινό τους και είναι πολύ πιο καλά εξοπλισμένο. Στάνταρ προστασία πλάτης (διάτρητη), 2 εσωτερικές τσέπες (η μια αδιάβροχη με φερμουάρ, υποδοχές για αδιάβροχη επένδυση, χειμερινή θερμαινόμενη με powerbank, καλοκαιρινή ψυχόμενη (με υγρασία και ψύξη σε κατάψυξη), εννοείται έξτρα βέβαια (ενδεικτικά μου είπαν 60€ για την ψυχόμενη), επίσης έχει και βελκρο υποδοχές για (έξτρα) προστασία θώρακα (!) καλά υλικά και τιμή κοντά στα 100€!
    Τα μόνα αρνητικά που εντόπισα είναι ότι δεν έχει γιακά και ο ήλιος χτυπάει σβέρκο ( έχω θέμα με τον ήλιο, θα πρέπει να φοράω κάποια μπαλακλάβα λαιμού) και ότι οι εσωτερικές τσέπες δημιουργούν μια έξτρα εσωτερική επένδυση, όχι διάτρητη, οπότε στις πολύ ζεστές μέρες ίσως αντιμετωπίσω θέμα. Θα το δούμε...

    Γάντια ήμουν έτοιμος να πάρω κάποιο καλοκαιρινό nordcap ή five αλλά τελικά παράγγειλα από AliExpress κάτι κινεζοsuomy με 9€....

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Μόλις έριξα μια ματιά στο Shima και βασικά αυτό που ενδιαφέρει άμεσα είναι η χειμερινή θερμαινόμενη. Τέλειος βραδινός συνδυασμός με καλοκαιρινό mesh. Μπουφάν έχω ένα από ξάδερφο πλέον αμήχανο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι άν έχει πάρει το μάτι σας κανένα δερμάτινο διάτρητο αλλά σε casual γραμμή, δηλαδή όχι σπορ και πολύχρωμο. Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι

    ΥΓ. Βρήκα Dainese στα 440€
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Μόλις έριξα μια ματιά στο Shima και βασικά αυτό που ενδιαφέρει άμεσα είναι η χειμερινή θερμαινόμενη. Τέλειος βραδινός συνδυασμός με καλοκαιρινό mesh. Μπουφάν έχω ένα από ξάδερφο πλέον αμήχανο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι άν έχει πάρει το μάτι σας κανένα δερμάτινο διάτρητο αλλά σε casual γραμμή, δηλαδή όχι σπορ και πολύχρωμο. Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι

    ΥΓ. Βρήκα Dainese στα 440€
    Καλά, θερμαινόμενο γιλέκο βρίσκεις και από Κίνα, υπάρχει θέμα κάπου στο φόρουμ. Πιο πολύ το έγραψα γιατί μου έκανε εντύπωση πόσο πολυχρηστικό είναι.

    Δερμάτινο+διάτρητο+κάζουαλ δεν έχω δει αν και για να είμαι ειλικρινής, δερμάτινα δεν πολύ κοιτάω μιας και τα θεωρώ αρκετά δύσχρηστα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Κι εγώ για Rev’it Eclipse είχα ψηθεί αλλά τελευταία στιγμή βγήκε μπροστά μου το Arc της ίδιας εταιρείας στα 140 με δώρο προστατευτικό πλάτης. Έχει τις προστασίες των πιο ακριβών μοντέλων (seesmart αντί για Knox) που υποτίθεται πως είναι πιο δροσερές... οψόμεθα.

  15. #30
    Ωραίο μπουφάν το Arc και πολύ καλή τιμή τα 140 με προστασία πλάτης!!

    Αν επιτρέπεται που υπάρχει αυτή η προσφορά?

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαιρινό Μπουφάν - Επιγονατίδες
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 102
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2008, 09:52
  2. Καλοκαιρινό Μπουφάν
    από skous στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2007, 02:22
  3. Καλοκαιρινό μπουφάν
    από live_2_ride στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 17:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF