Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: XJ6 - αντλία καυσίμου κατά την εκκίνηση

  1. #1

    XJ6 - αντλία καυσίμου κατά την εκκίνηση

    Καλησπέρα παιδιά.

    Τις τελευταίες 2 βδομάδες μου έτυχε το παρακάτω 2 φορές.

    Γυρνάω το κλειδί στο ON, ανάβουν οι ενδείξεις κανονικά, ΔΕΝ ακούγετε η αντλία βενζίνης να κάνει τον κύκλο της, και όταν βάζω μπρος σβήνει μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα (μέχρι να αδειάσουν τα σωληνάκια από το καύσιμο υποθέτω).

    Αν τη αφήσω μερικές ώρες θα πάρει (πιθανόν να επηρεάζεται από θερμοκρασία όταν την χτυπάει ο ήλιος λίγο αλλά μιλάμε από 14 να πάει στους 16)

    Το ρελε ακούγετε κανονικά.
    Οι ασφάλεια ήταν κομπλέ αλλά με ελαφρώς οξειδωμενα ποδαράκια (11 χρόνων, δεν τις άλλαξα ποτέ) αλλά ήταν οκ, όχι καμμένη.
    Παρόλα αυτά έβαλα την spare η οποία ήταν πεντακάθαρη και συνεχίζει το ίδιο.

    Προβλήματα με την αντλία κατά την πορεία δεν έχω γενικά. Όσο δίνω γκάζι δίνει κανονικά χωρίς κομπιασματα.

    Καμία ιδέα?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Μπαταρία;
    Οι πόλοι είναι σφιγμένοι;

  3. #3
    Ναι κανονικά.

    Τα ηλεκτρικά δουλεύουν, η μίζα χτυπάει, το ρελε της αντλίας ακούγεται να κάνει κλικ... κλικ... κτλ

    Μία ακόμη λεπτομέρεια είναι ότι πρόσφατα μου έβαψαν το ντεπόζιτο, που σημαίνει ότι το έβγαλαν.
    Παίζει να έγινε κάτι εκεί?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Μπορεί να τσάκισε κάποιο σωληνάκι. Αλλιώς δες και το kill switch. Πιάνει μάκα με τα χρόνια και δεν κάνει καλή επαφή.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να τσάκισε κάποιο σωληνάκι. Αλλιώς δες και το kill switch. Πιάνει μάκα με τα χρόνια και δεν κάνει καλή επαφή.
    Ευχαριστώ για την απάντηση...

    Αν είχε θέμα το kill switch, δεν θα χτυπούσε ούτε η μίζα, ούτε και το ρελέ, σωστά?
    Και αν είχε θέμα κάποιο σωληνάκι και δεν μετέφερε σωστά καύσιμο, θα άκουγα τουλάχιστον την αντλία να κάνει τον κύκλο της πιστεύω.

    Μου διαφεύγει κάτι ίσως?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Λες ότι η αντλία σου δεν ακούγεται γυρνώντας τον κεντρικό διακόπτη.
    Αν η αντλία σου δεν δούλευε καθόλου για κάποιον λόγο ( ρελέ-ασφάλεια-καμένη αντλία) το μηχανάκι δεν θα δούλευε καθόλου.
    Αν είχες προβληματική αντλία ή ρυθμστή πίεσης μάλλον θα υπολειτουργούσε ή θα μπέρδευε.

    Περίεργα όλα αυτά. Η μόνη περίπτωση να μην κάνει η αντλία τον κύκλο εκκίνησης γυρνώντας τον διακόπτη , είναι να έχεις ξεχασμένο το kill-switch στο Off .
    Δηλαδή να γυρνάς τον διακόπτη , να βλέπεις ότι το kill-switch είναι στο OFF , να το επαναφέρεις και μετά να προσπαθείς να βάλεις μπροστά. Σε αυτήν την περίπτωση δεν έχεις αρκετή πίεση στο κύκλωμα βεμζινης και το μηχανάκι ζορίζεται να πάρει μπροστά

    Η άλλη περίπτωση είναι το ρελέ σου να είναι "προβληματικό" ή ίσως η καλωδίωση από την ECU που ενεργοποιεί το ρελέ της αντλίας. Οι χειρότερες βλάβες είναι αυτές που κάτι μία δουλεύει μία δεν δουλεύει.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Λες ότι η αντλία σου δεν ακούγεται γυρνώντας τον κεντρικό διακόπτη.
    Ναι και μετά απο λίγες ώρες αρχίζει και δουλεύει κανονικά και πάλι, οπότε παίρνει μπροστά.
    Τουλάχιστον αυτό έγινε την πρώτη φορά που το εμφάνισε.

    Έλειπα 3 μέρες και άφησα την μηχανή, οπότε αύριο με το καλό θα προσπαθήσω να ξεκουμπώσω το καζάνι για να δω μήπως οι επαφές απο κάτω δεν πατάνε σωστά.
    (βρήκα βιντεο για το πως ξεκουμπώνεις το καζάνι, τίποτα δύσκολο, αλλά δεν βρήκα πληροφορίες για το τι είδους επαφές θα δω σε εκείνο το σημείο. Οπότε βλέποντας και κάνοντας.)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Αν η αντλία σου δεν δούλευε καθόλου για κάποιον λόγο ( ρελέ-ασφάλεια-καμένη αντλία) το μηχανάκι δεν θα δούλευε καθόλου.
    Αν είχες προβληματική αντλία ή ρυθμστή πίεσης μάλλον θα υπολειτουργούσε ή θα μπέρδευε.
    Το ρελέ ακούγετε, άρα αν καταλαβαίνω σωστά, τόσο η ασφάλεια όσο και το kill switch, είναι οκ. (αν θυμάμαι καλά, όταν είναι το switch είναι OFF, δεν δίνει εντολή να ξεκινήσει η αντλία, οπότε ούτε το ρελέ χτυπάει (ούτε και η μίζα προφανώς))
    Και κατα την πορεία, δεν είχα θέμα τροφοδοσίας ποτέ (αν αυτό εννοείς)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Η μόνη περίπτωση να μην κάνει η αντλία τον κύκλο εκκίνησης γυρνώντας τον διακόπτη , είναι να έχεις ξεχασμένο το kill-switch στο Off.
    Δηλαδή να γυρνάς τον διακόπτη , να βλέπεις ότι το kill-switch είναι στο OFF , να το επαναφέρεις και μετά να προσπαθείς να βάλεις μπροστά. Σε αυτήν την περίπτωση δεν έχεις αρκετή πίεση στο κύκλωμα βεμζινης και το μηχανάκι ζορίζεται να πάρει μπροστά
    To kill switch το έχω ανοιγοκλείσει επίσης, αλλά όπως ρώτησα και παραπάνω, αν είχε πιάσει πουρί στις επαφές του switch και για κάποιο λόγο σκάλωνε στο "OFF" δεν θα έπρεπε να δίνει ρεύμα ούτε στο ρελέ, σωστά?
    Τουλάχιστον αυτό λέει η λογική μου.
    Επίσης, αν ήταν θέμα πίεσης, με μερικά on/off η αντλία θα γέμιζε τα σωληνάκια και θα ήταν οκ, σωστά?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kas_Tracer Προβολή μηνύματος
    Η άλλη περίπτωση είναι το ρελέ σου να είναι "προβληματικό" ή ίσως η καλωδίωση από την ECU που ενεργοποιεί το ρελέ της αντλίας. Οι χειρότερες βλάβες είναι αυτές που κάτι μία δουλεύει μία δεν δουλεύει.
    Με λίγα λόγια, να κάνει κλικ το ρελέ, αλλά οι επαφές εσωτερικά να έχουν πιάσει μακα και να μην ολοκληρώνει το κύκλωμα σωστά? Το σκέφτηκα επίσης, του ριξα μερικά ελαφριά κατσαβιδοχτυπηματάκια, αλλά διαφορά δεν έκανε.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και σόρρυ για τις πολλές αναλύσεις/ερωτήσεις, αλλά ψάχνω να κατανοήσω όσο πιο καλά μπορώ το τι παίζει διότι αν τύχει μια μαλακία κατα την διάρκεια tour... τον ήπιαμε!
    Είμαι σε ξένη χώρα με Ελληνικές πινακίδες που σημαίνει πως δε θα βγάλω άκρη... ΠΟΤΕ!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από the_phantom_boy Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απάντηση...

    Αν είχε θέμα το kill switch, δεν θα χτυπούσε ούτε η μίζα, ούτε και το ρελέ, σωστά?
    Και αν είχε θέμα κάποιο σωληνάκι και δεν μετέφερε σωστά καύσιμο, θα άκουγα τουλάχιστον την αντλία να κάνει τον κύκλο της πιστεύω.

    Μου διαφεύγει κάτι ίσως?
    Το θέμα με την μάκα είναι ότι ο διακόπτης είναι κανονικά στην θέση ON αλλά οι επαφές δεν κάνουν καλή επαφή.

    Το θέμα με το τσακισμένο σωληνάκι είναι ότι περνάει λιγότερο καύσιμο από εκεί.

    Το ότι είσαι στο εξωτερικό με ελληνικές πινακίδες δεν συμβάλει καθόλου στην λύση ή όχι του προβλήματος.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Το θέμα με την μάκα είναι ότι ο διακόπτης είναι κανονικά στην θέση ON αλλά οι επαφές δεν κάνουν καλή επαφή.
    Το θέμα με το τσακισμένο σωληνάκι είναι ότι περνάει λιγότερο καύσιμο από εκεί.
    Το άνοιξα σήμερα και με το που ξεκούμπωσα την μια φύσα ακολούθησε και η δεύτερη δίχως να την ακουμπήσω. Δεν είχε ασφαλίσει, οπότε έχανε επαφή.

    Ευτυχώς όμως έγινε αυτό, διότι όταν μου έβαλαν το καζάνι πίσω, τα σωληνάκια αποστράγγισης δεν μπήκαν πάλι στην θέση τους και είχαν κάτσει επάνω στο επίπεδο σημείο της εξάτμισης.
    Δεν ξέρω τι θερμοκρασίες ανεβάζει εκεί... αλλά αυτή η παράλειψη πιθανόν να δημιουργούσε σοβαρά προβλήματα στην πορεία.

    Όχι τίποτα άλλο, αλλά δε μ αρέσει και ο Ghost Rider...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1g09t5.jpg 
Προβολές:	87 
Μέγεθος:	8,5 KB 
ID:	426950

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Το ότι είσαι στο εξωτερικό με ελληνικές πινακίδες δεν συμβάλει καθόλου στην λύση ή όχι του προβλήματος.
    Συμβάλει στο γεγονός του ότι αν μείνω στην κορυφή ενός βουνού, χωρίς να μπορώ/γνωρίζω να κάνω κάτι μόνος μου, δεν θα μπορέσω να βγάλω άκρη ποτέ με οδική ασφάλεια.
    Στην Ισπανία έχουν την τάση να σου κλείνουν το τηλέφωνο στο μούτρα αν τολμήσεις να μην μιλάς Ισπανικά.

    Μου χτύπησαν την μηχανή ενώ ήταν παρκαρισμένη και πήρε 2,5 μήνες να βγάλω άκρη.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από the_phantom_boy Προβολή μηνύματος
    Το άνοιξα σήμερα και με το που ξεκούμπωσα την μια φύσα ακολούθησε και η δεύτερη δίχως να την ακουμπήσω. Δεν είχε ασφαλίσει, οπότε έχανε επαφή.

    Ευτυχώς όμως έγινε αυτό, διότι όταν μου έβαλαν το καζάνι πίσω, τα σωληνάκια αποστράγγισης δεν μπήκαν πάλι στην θέση τους και είχαν κάτσει επάνω στο επίπεδο σημείο της εξάτμισης.
    Δεν ξέρω τι θερμοκρασίες ανεβάζει εκεί... αλλά αυτή η παράλειψη πιθανόν να δημιουργούσε σοβαρά προβλήματα στην πορεία.

    Όχι τίποτα άλλο, αλλά δε μ αρέσει και ο Ghost Rider...
    Οπότε, λύθηκε το θέμα ;

    Ο Ghost Rider είναι ωραίος ακόμα και με τον Cage !!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από the_phantom_boy Προβολή μηνύματος
    Συμβάλει στο γεγονός του ότι αν μείνω στην κορυφή ενός βουνού, χωρίς να μπορώ/γνωρίζω να κάνω κάτι μόνος μου, δεν θα μπορέσω να βγάλω άκρη ποτέ με οδική ασφάλεια.
    Στην Ισπανία έχουν την τάση να σου κλείνουν το τηλέφωνο στο μούτρα αν τολμήσεις να μην μιλάς Ισπανικά.


    Μου χτύπησαν την μηχανή ενώ ήταν παρκαρισμένη και πήρε 2,5 μήνες να βγάλω άκρη.
    Άρα το θέμα είναι η γλώσσα και όχι η πινακίδα !



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από the_phantom_boy Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
    Παρακαλώ, κανένα πρόβλημα !
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Οπότε, λύθηκε το θέμα;
    Yeap. Κούμπωσα το κλιπ του βύσματος και όλα καλά.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ο Ghost Rider είναι ωραίος ακόμα και με τον Cage !!!
    Βρε ναι... αλλά αν δεν εχει δώσει την ψυχή σου στον οξω απο 'δω... το καψάλισμα δεν είναι fun idea!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Άρα το θέμα είναι η γλώσσα και όχι η πινακίδα !
    Αν με το καλό βρεις κάποιον που να έχει διάθεση να επικοινωνήσει, θα σε ρωτήσει πινακίδα.
    Και αφού ξεκινήσεις να λες τον αριθμό, θα καταλάβει πως δεν είναι Ισπανική, οπότε γυρνάμε στην επιλογή νούμερο ούνο.
    Κλείσιμο στα μούτρα.

    Και αν απο τύχη δεν στο κλείσει και κάνει τον κόπο να εκφράσει 2-3 προτάσεις ακόμα, θα σου πει να μιλήσεις με την Ελληνική ασφάλεια.

    Και κάπου εκεί ξεκινάει το δεύτερο κεφάλαιο προβλημάτων.
    Η Ελληνική ασφαλιστική σε στέλνει στην Ισπανική πράσινη κάρτα.
    Η Ισπανική πράσινη κάρτα σε στέλνει στην Ελληνική πράσινη κάρτα.
    Η Ελληνική πρά. κάρτα σε στέλνει και πάλι στην ασφάλεια σου.
    Η ασφάλειά σου ξαναλέει πως "μα γι αυτό υπάρχει η πράσινη κάρτα" και σου εξηγεί πως μόνο αυτοί μπορούν να αναλάβουν.
    Και μετά απο 1 μήνα+ ακόμη, αφού έχεις καταγράψει τηλεφωνήματα, ονόματα, τους έχεις αφήσει να εκτίθενται ανεπανόρθωτα εγγράφως (email) και βάζεις στη μέση και την προστασία προσωπικών δεδομένων γιατί αρνήθηκαν να σου δώσουν τις καταγεγραμμένες κλήσεις εξ αρχής... σφίγγει το κωλαράκι και σου κλείνουν ραντεβού για να δει την μηχανή ο εμπειρογνώμονας τους.

    Αλλά επειδή είναι Ισπανία, και τα πράγματα είναι χαααλααααραααα... ο τυπάς σε στήνει σε 2 διαφορετικά ραντεβού!

    Και βάση αυτού και όλων των προηγούμενων, τους πατάς λίγο ακόμα, και τους κάνεις να δεχτούν τον έλεγχο του επίσημου αντιπρόσωπου της Yamaha στην πόλη.
    Πας, μιλάς με το κατάστημα, καταλαβαίνει πως έχει να βγάλει κι αυτός πολύ χρήμα... και αντί να σου βγάλει μια ζημιά 500-600 ευρώ πλαστικά... σου βγάζει ένα κουστούμι 3,700+ και σου κάνει όλη την μπροστά/πλαϊνή μεριά καινούρια μέσα έξω!

    Εγώ καινούριο (μισό) μηχανάκι, το κατάστημα έβγαλε τα κέρατά του, και η ασφαλιστική τουμπεκί γιατί είναι εκτεθειμένοι.

    Ναι... αυτή ήταν η διαδικασία για να φτιάξω την παρκαρισμένη μηχανή μου όταν μου την έριξε ένας τσίφτης κατα λάθος.

    Και όσο και να παρακαλάω να μου την ρίξουν τώρα κι απ την άλλη μεριά για να την κάνω και κείνη τζιτζι... αμα είσαι ταξιδάκι, πάνω στο βουνό, μείνεις και δεν έχεις εξυπηρέτηση, όσο και να πεις θα είναι δύσκολα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από the_phantom_boy Προβολή μηνύματος
    ...
    Λύθηκε το πρόβλημα εύκολα. Καλό αυτό. Όσο για τα υπόλοιπα ..... χάλια μαύρα.

    Καλές βόλτες τώρα !!!

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Παρόμοια θέματα

  1. Το μηχανακι δεν αποσυμπλεκτει κατα την εκκινηση
    από ridah_da_fresh στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2020, 16:33
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2015, 13:31
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
    από kostas-hyosung στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2013, 17:12
  4. Φώτα πρόβλημα κατά την εκκίνηση
    από edrimon στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2009, 01:51
  5. ατάκες κατά την διάρκεια του σεξ
    από sevax στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 01:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF