Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: ninja 250r ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ Ή ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47

    ninja 250r ΚΟΥΣΤΟΥΜΙ Ή ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ?

    Ψαχνω μουρη και δεξι μπροστινο φερινγκ για μαυρη kawasaki ninja 250r,καθως και μπροστινη δισκοπλακα

    Tα μαμισια πιανουν κωλο στην τιμη

    1.Ξερετε κανενα μαγαζι για ανταλλακτικα να ρωτησω?Δεν θελω μπαλωμενα
    2.Εψαξα ebay και ειχε κουστουμια με 300ε πανω κατω,αλλα δεν ξερω τι τελωνεια θα εχει ουτε και αν ειναι καλης ποιοτητας.
    Εχει παρει κανεις να προτεινει ή να μου πει τι να προσεξω?
    3.Στην Ελλαδα παιζει να βρω κανεναν να φτιαχνει πολυεστερικα?Μου ειπαν ειναι καλη και φθηνη λυση,αλλα δεν ξερω που κοιταω

    4.Απο δισκοπλακα μπροστινη καμια αξιοπιστη προταση?

    Ευχαριστω

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Καλημέρα, μήπως έχεις κάποιον στην Αγγλία που να μπορεί να παραλάβει και να σου στείλει εκείνος το πακέτο;

    αν κάνεις αναζήτηση για πολυεστερικά φέρινγκ μοτοσυκλέτας θα βρεις και αυτούς που κατασκευάζουν στην ελλαδα και
    όσους εμπορεύονται μεταχειρισμένα.

    Να είναι βαμμένο στα χρώματα σου είναι λίγο δύσκολο αλλα μπορεί να είσαι τυχερός.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Ξεκινα με ψαξιμο στο car, ανταλλακτικα μηχανων-> ολοκληρη μοτορυκλετα για το μοντελο σου. Ειναι πολυ εμπορικο μηχανακι και σιγουρα θα υπαρχουν παλια που τα σπανε για ανταλλακτικα. Η καλυτερη περιπτωση φυσικα ειναι αν βρεις απο ιδιωτη και οχι απο εμπορο-μαντρα. Εκει θα εχεις πολυ καλυτερη τιμη.

    Απο ebay τα φερινγκ συνηθως ειναι απο Κινα (αυτα που βλεπεις σε χαμηλες τιμες τουλαχιστον), οποτε υπολογιζεις σοβαρη καθυστερηση και φυσικα επιβαρυνση απο τελωνειο. Η ποιοτητα ειναι λιγο hit or miss, ξερω αλλα που κατσανε καλα στο μηχανακι, αλλα που χρειαζοντουσαν "σπρωξιμο" για να μπουνε.

    Αλλη λυση που μπορεις να κανεις ειναι επισκευη στα δικα σου (αν δεν ειναι μεγαλη η ζημια) και vinyl wrap μετα απο πανω και δε θα φαινεται τιποτα. Ειναι κατι που μπορεις να το κανεις και μονος σου αν εχεις διαθεση να ασχοληθεις.

    Για δισκο αν θες μια οικονομικη λυση δες αυτον, βγαινει κατω απο 70€ με μεταφορικα και θα τον εχεις εδω σε λιγες μερες. Εχω γραψει εδω για τον συγκεκριμενο κατασκευαστη αν θες να τον τσεκαρεις. Σε δισκο παντως δυσκολα να εμπιστευτεις μεταχειρισμενο ανταλλακτικο, αφου πρακτικα θα καταλαβεις αν ειναι ισιος οταν τον βαλεις στο μηχανακι σου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Μερικά καταστήματα εμπορίας μεταχειρισμένων ανταλλακτικών στην Αθήνα. Δεν κάθομαι να βάλω πλήρη στοιχεία επικοινωνίας, σου βάζω όνομα και θα βρεις εύκολα στο google.

    motoparts22 (Παλλήνη)
    mouratis GP (Νίκαια)
    Motostop (Στρατηγού Καλάρη)
    anapolitakis (υιός)(Αιγάλεω)
    anapolitakis (πατήρ, ειδικεύεται σε πιο παλιές μηχανές) (λεωφόρος Θηβών)

    Αυτούς ξέρω εγώ.

    Στο Car.gr ενδεχομένως ψάχνοντας τα ανταλλακτικά αυτά, θα βρεις και άλλους.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    μελος Το avatar του/της mikepap
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    154
    Για κοίτα και αυτό .https://www.boonstraparts.com
    αν δειτε αντρα σε μπαλκονι,να ποτιζει γλαστρες,προφανως τα φυτα καπνιζονται.

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    +1 για τον mouratis από εμένα,βρήκα κομμάτι του φέρινγκ που ήθελα εκεί χωρίς να είναι σπασμένο-κολλημένο όπως σε 2-3 άλλα μαγαζιά.
    Προς τιμή τους,όταν ήρθε και είδα πως δεν έχει μαζί και ένα μικρό πλαστικό κομματάκι που βιδώνει από την μέσα πλευρά ξαναπήρα τηλέφωνο για να το παραγγείλω και αυτό ,μου είπαν ''έπρεπε να μας το πεις πως το θέλεις και αυτό'' και μου το έστειλαν δωρεάν,πλήρωσα μόνο την κούριερ.
    porca miseria.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες!
    Βασικη ερωτηση:Ειναι καλα τα πολυεστερικα σε σχεση με τα μαμισια(μιλαω για μεταχειρισμενα)?Δεν ξερω τις διαφορες ωστε να επιλεξω ορθα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, μήπως έχεις κάποιον στην Αγγλία που να μπορεί να παραλάβει και να σου στείλει εκείνος το πακέτο;

    αν κάνεις αναζήτηση για πολυεστερικά φέρινγκ μοτοσυκλέτας θα βρεις και αυτούς που κατασκευάζουν στην ελλαδα και
    όσους εμπορεύονται μεταχειρισμένα.
    -Δηλαδη αν παραλαβει καποιος απο Αγγλια και μου τα στειλει γλιτωνω τελωνειο?
    Ειναι καλη αυτη η εταιρεια?Δεν ξερω πως να την ελεγξω https://www.aliexpress.com/item/3300...71792e0enwsMGw

    -Αν παιζουν τιμες πολυεστερικων κουστουμιων στην Ελλαδα ιδιες με της Κινας θα ηθελα να παρω απο Ελλαδα να τελειωνω,αλλα δεν ξερω ποιος ειναι αξιοπιστος σε υλικα και απροβληματιστη εφαρμογη
    Καμια ιδεα?


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ξεκινα με ψαξιμο στο car, ανταλλακτικα μηχανων-> ολοκληρη μοτορυκλετα για το μοντελο σου. Ειναι πολυ εμπορικο μηχανακι και σιγουρα θα υπαρχουν παλια που τα σπανε για ανταλλακτικα. Η καλυτερη περιπτωση φυσικα ειναι αν βρεις απο ιδιωτη και οχι απο εμπορο-μαντρα. Εκει θα εχεις πολυ καλυτερη τιμη.

    Απο ebay τα φερινγκ συνηθως ειναι απο Κινα (αυτα που βλεπεις σε χαμηλες τιμες τουλαχιστον), οποτε υπολογιζεις σοβαρη καθυστερηση και φυσικα επιβαρυνση απο τελωνειο. Η ποιοτητα ειναι λιγο hit or miss, ξερω αλλα που κατσανε καλα στο μηχανακι, αλλα που χρειαζοντουσαν "σπρωξιμο" για να μπουνε.

    Αλλη λυση που μπορεις να κανεις ειναι επισκευη στα δικα σου (αν δεν ειναι μεγαλη η ζημια) και vinyl wrap μετα απο πανω και δε θα φαινεται τιποτα. Ειναι κατι που μπορεις να το κανεις και μονος σου αν εχεις διαθεση να ασχοληθεις.

    Για δισκο αν θες μια οικονομικη λυση δες αυτον, βγαινει κατω απο 70€ με μεταφορικα και θα τον εχεις εδω σε λιγες μερες. Εχω γραψει εδω για τον συγκεκριμενο κατασκευαστη αν θες να τον τσεκαρεις. Σε δισκο παντως δυσκολα να εμπιστευτεις μεταχειρισμενο ανταλλακτικο, αφου πρακτικα θα καταλαβεις αν ειναι ισιος οταν τον βαλεις στο μηχανακι σου.
    Δεν επισκευαζονται γιατι λειπουν κομματια.
    Απο aliexpress ειδα καλη τιμη(κοιτα παραπανω το λινκ) .Αυτο αν περασει τελωνειο για τι ποσο μιλαμε παραπανω?
    Θα τσεκαρω για την δισκοπλακα!Ευχαριστω πολυ!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μερικά καταστήματα εμπορίας μεταχειρισμένων ανταλλακτικών στην Αθήνα. Δεν κάθομαι να βάλω πλήρη στοιχεία επικοινωνίας, σου βάζω όνομα και θα βρεις εύκολα στο google.

    motoparts22 (Παλλήνη)
    mouratis GP (Νίκαια)
    Motostop (Στρατηγού Καλάρη)
    anapolitakis (υιός)(Αιγάλεω)
    anapolitakis (πατήρ, ειδικεύεται σε πιο παλιές μηχανές) (λεωφόρος Θηβών)

    Αυτούς ξέρω εγώ.

    Στο Car.gr ενδεχομένως ψάχνοντας τα ανταλλακτικά αυτά, θα βρεις και άλλους.
    Θα ξεκινησω σιγα σιγα γιατι δεν ξερω τι συμφερει τελικα να κανω...Λογικα θα μπλεξω με φανοποιο αν παρω μεταχειρισμενα.Οποτε εκει να φανταστω παει για ολη τη μηχανη βαψιμο?

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Για τους δίσκους των φρένων στο πρότεινα αλλα είδα ότι οι δίσκοι σου είναι πολύ φθηνοί στην ελλαδα οπότε δεν συμφέρει.

    Οι τιμές είναι κοντα, το να τις συγκρίνεις είναι παράδοξο χωρίς μεταφορικά - εκτελωνισμό. Εκτός και αν μένεις στην κίνα.

    Πολύ πιθανά επισκευάζονται και ας λείπουν κομμάτια, θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον που κανει επισκευές.
    Εγώ υπολογίζω 35% στο σύνολο του κόστους (μαζί με μεταφορικα εκτελωνίζεται).
    Θα πρέπει να ξέρεις τα βασικά στοιχεία της δισκόπλακας για να αποφύγεις λάθος ή ένα υποδεέστερο προϊόν σε τιμή κοντα στο δικό σου.

    αν σε καλύπτει η μοτό, σε συμφέρει να επισκευασεις με μεταχειρισμένα πλαστικα και νέα δισκόπλακα.
    Φανοποιό θα χρειαστείς αν χρειάζεσαι επισκευές. Βαφέα αν χρειάζεσαι βαφή.

    Οχι στο χρώμα σου, είναι εύκολο.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Για τους δίσκους των φρένων στο πρότεινα αλλα είδα ότι οι δίσκοι σου είναι πολύ φθηνοί στην ελλαδα οπότε δεν συμφέρει.
    Στειλε μου ενα λινκ να δω τιμες που λες
    Τελευταία τροποποίηση από dimitris12; 07/04/2021 στις 10:19.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2015
    Μηνύματα
    47
    Πουθενα μουτρο απο τα προτεινομενα και ενας εδινε το δεξι φεριγκ 120ε...
    Μενει η επιλογη ebay για κουστουμι αποτι βλεπω....Υπαρχει τροπος να γλιτωσω τελωνειο?

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki Ninja 250R 2008
    από idi στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 358
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2010, 08:12
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2008, 10:50
  3. rs 125-r125-ninja 250r
    από frantxar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2008, 01:00
  4. kawasaki ninja 250r 2008
    από frantxar στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 15:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF