Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 122

Θέμα: Suzuki GSX-S 1000 2021

  1. #106
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Προσωπικη αποψη για το Gsx-S 1000..εκτρωμα.Προσπαθουν να βγαλουν κατι μοντερνο/φουτουριστικο σχεδιαστικα και βγαινει μια παπαρια και μιση...Δεν λεω,δεν ειναι ευκολο να σχεδιασεις κατι απο το μηδεν που να ειναι και ομορφο και καινουργιο.

  2. #107
    Άσχημο κ (κυρίως) χωρίς IMU!
    Δεν λέω ότι το χρειάζονται όλοι,όμως με τόσα λεφτά πηγαίνοντας προς το 2022 είναι απλώς απαράδεκτο (βλέποντας κ τον ανταγωνισμό).
    Σε όλα τα άλλα, ΜΗΧΑΝΑΡΑ αυτό το μηχανάκι
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #108
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    744
    Προτιμώ να αγοράσω μηχανάκι με χρώμα που θαμπώνει πιο γρήγορα(δεν έμεινε ποτέ κανένας στη άκρη του δρόμου από θαμπωμένο χρώμα...),παρά δισκόφρενο μέσα σε... ταμπούρο,και πίσω τακάκια που φεύγουν από τη δαγκάνα μόλις λειώσουν.

  4. #109
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το φινιρισμα τους ειναι μετριο. τα χρωματα το ιδιο. γενικα η ποιοτητα της στα σημεια (οχι σε θεμα αξιοπιστίας) δεν ειναι και η καλυτερη. λειτουργικα ειναι αψογα παντως και τα μοτερ τους σταθερα κορυφαια.
    σε σχεδιαση αστο εχουμε χασει το μετρημα απο το Bking και μετα να βλέπουμε εκτρωματα.
    Εγω εχω ενα μοτο παντως 15ετων κ κατι μηνων στο γκαραζ κ το βαζω σε οποιοδηποτε μοτο διπλα διπλα να συγκρινουμε πλαστικα/ποιοτητα βαφης κ φινιρισμα.
    Κ ας μην ειναι 15 το αλλο ας ειναι κ 10ετιας...
    Ride(s) the wind of change...

  5. #110
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Γκουγκλαρω και εγω τι το τοσο σημαντικό το imu ειναι....
    Σορυ μιλαμε για τραξιον κοντρολ και αντισουζα κοντρολ...
    Και οι ιδιοι δοκιμάζουμε αν κατσει μπουσα 2ης γενιάς?

    Καλα ολα αυτα τα συστηματα οταν εισαι αμπαλος με μικρή εμπειρία στα δυκικλα αποφασίζεις (γιατι έτσι) να πας σε χιλιαρια. Για τέτοιον ισως και ενα αεροστατο πισω μπορει να βοηθήσει στο ακραιο φρενάρισμα.

    Για τους ματσουρ δικυκλιστες με εμπειρία ειναι μια χαρα.

    Η σουζι ειναι τίμια γιατι χρησιμοποιεί παντα δοκιμασμένη τεχνολογία, ειναι λιγο old fusion που λενε. Για μενα αυτο ειναι καλο.

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Γκουγκλαρω και εγω τι το τοσο σημαντικό το imu ειναι....
    Σορυ μιλαμε για τραξιον κοντρολ και αντισουζα κοντρολ...
    Και οι ιδιοι δοκιμάζουμε αν κατσει μπουσα 2ης γενιάς?

    Καλα ολα αυτα τα συστηματα οταν εισαι αμπαλος με μικρή εμπειρία στα δυκικλα αποφασίζεις (γιατι έτσι) να πας σε χιλιαρια. Για τέτοιον ισως και ενα αεροστατο πισω μπορει να βοηθήσει στο ακραιο φρενάρισμα.

    Για τους ματσουρ δικυκλιστες με εμπειρία ειναι μια χαρα.

    Η σουζι ειναι τίμια γιατι χρησιμοποιεί παντα δοκιμασμένη τεχνολογία, ειναι λιγο old fusion που λενε. Για μενα αυτο ειναι καλο.
    επισης επηρεαζει το σωτηριο cornering abs και το λιγοτερο σημαντικο slide control.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    IMU based Traction control δεν ειναι λιγο!!!
    Το να κλειδωνεις τη γκαζιερα στο τερμα και αυτο γνωριζοντας οτι εισαι στις 50 μοιρες, ειναι μεγαλη υποθεση. Ουτε γρηγορα θα ανοιξει η πεταλουδιερα, ουτε ατσαλα... και με περιορισμο στην ισχυ.
    Ενα απλο Traction control, θα επεμβει μονο οταν διαβασει ποσοστο διαφορας γωνιακης ταχυτητας μεταξυ εμπρος και πισω τροχου, εκει ισως ειναι αργα... γιατι το ατσαλο ανοιγμα, ισως απο μονο του να ειναι αρκετο και το κακο να γινει εστω και με πολυ περιορισμενη ολισθηση του πισω.

    My 2 cents... απαραιτητο δεν το λες, αλλα πλεον ειναι η νεα γενια ηλεκτρονικων και αν θες να εισαι ανταγωνιστικος, το βαζεις.
    Με τετοια τιμη ομως και την απουσια αυτης της μοναδας, εεε... οχι!

  8. #113
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω εχω ενα μοτο παντως 15ετων κ κατι μηνων στο γκαραζ κ το βαζω σε οποιοδηποτε μοτο διπλα διπλα να συγκρινουμε πλαστικα/ποιοτητα βαφης κ φινιρισμα.
    Κ ας μην ειναι 15 το αλλο ας ειναι κ 10ετιας...
    Με οποιοδηποτε HONDA δεκαετιας+, το δικο σου θα ντραπει να βγει απο το γκαραζ



    Ακου φινορισμα τα SUZUKI. Busa εξαιρουμενου

  9. #114
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Με οποιοδηποτε HONDA δεκαετιας+, το δικο σου θα ντραπει να βγει απο το γκαραζ



    Ακου φινορισμα τα SUZUKI. Busa εξαιρουμενου
    Δεν θα ασχοληθει εννοεις...
    Κ η Η καλη ειναι μωρε. Αν εξαιρεσεις τα Italia που μας παιδεψανε με κατι ψιλοχαζομαρες...

    Busa κ αυτα αλλη ποιοτητα. Ενα gen1 που εχουμε στην πολυκατοικια κ εχει φαει 15χρονια πιλοτη ειναι σαν καινουριο (οταν το πλενει ).


    ΥΓ. Μετα απο τοσα χρονια οδηγησης χωρις τραξιο,σλαιντ, ΑΒΣ κ αντιγουιλι θα παρουμε κανα καινουριο κ θα την δουμε Μαρκεθ...(προ πτωσεων).
    Ride(s) the wind of change...

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Με οποιοδηποτε HONDA δεκαετιας+, το δικο σου θα ντραπει να βγει απο το γκαραζ



    Ακου φινορισμα τα SUZUKI. Busa εξαιρουμενου
    να σου δειξω χονταρες 8ετιας σε κλειστα γκαραζ ολοσκουριαστα...;
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    να σου δειξω χονταρες 8ετιας σε κλειστα γκαραζ ολοσκουριαστα...;
    Τι να σου πω, η Africa που ειχα απο το 96 μεχρι το 07 παρκαρε σε πιλοτη, βρεχοταν οποτε εβρεχε, κυκλοφορουσε καθημερινα χειμωνα καλοκαιρι, ειχε 120.000 χλμ και οι μονες βιδες που ειχαν σκουριασει ηταν απο τα καγκελα και την τριπλετα της Ιταλικης Givi.

    Aλλα εγω ειπα δεκαετιας +, οχι νεωτερες

  12. #117
    Δεν έχω πολλά παραδείγματα από προσωπική εμπειρία, το GSX-R μου πάντως κανείς (μη γνωστής χρονολογίας μοντέλων) δεν το κάνει 15ετιας+.
    Ξεθώριασαν οι ανοδιωμενοι ριθμιστες προφορτισης στο kayaba,από βαθύ κόκκινο έχουν γίνει ροζ, αυτό μόνο
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #118
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω πολλά παραδείγματα από προσωπική εμπειρία, το GSX-R μου πάντως κανείς (μη γνωστής χρονολογίας μοντέλων) δεν το κάνει 15ετιας+.
    Ξεθώριασαν οι ανοδιωμενοι ριθμιστες προφορτισης στο kayaba,από βαθύ κόκκινο έχουν γίνει ροζ, αυτό μόνο
    Άλλαξε γούστα φαινεται

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Τι να σου πω, η Africa που ειχα απο το 96 μεχρι το 07 παρκαρε σε πιλοτη, βρεχοταν οποτε εβρεχε, κυκλοφορουσε καθημερινα χειμωνα καλοκαιρι, ειχε 120.000 χλμ και οι μονες βιδες που ειχαν σκουριασει ηταν απο τα καγκελα και την τριπλετα της Ιταλικης Givi.

    Aλλα εγω ειπα δεκαετιας +, οχι νεωτερες
    οκ,τα παλια πιθανα να ηταν σωστα αλλα εχω πολλα προσφατα παραδειγματα που ειναι να βαζεις τα κλαματα...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  15. #120
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    και η χοντα εχει κατεβασει πολύ την πιοτητα στις βαφες και τα περιφεριακα. παρτε ενα 20ετιας χοντα απο γκαραζ και βαλτε το διπλα σε ενα 5 ετιας χοντα απο γκαραζ. κάποτε πηγαινες σε βαφεα με πλαστικο απο cbr και σου ελεγε αστο ετσι, αυτο το χρωμα (σαν ποιοτητα και αντοχη) δεν φτιαχνεται πουθενα.

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki GSX-R 1000 K8
    από idi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2007, 19:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF